Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 15.04.2011, 12:50:52
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Draga Mirela,

Din cate stiu eu, el nu mai are nici cum sa ramana in cler daca divorteaza, cu atat mai putin sa fie hirotonit preot celib ! Caci el nu are cum sa mai fie celib ! Celibii sunt cei care sunt hirotoniti fara sa fie calugari, si care nu mai au voie sa se casatoreasca dupa hirotonie.

Daca PS episcop nu are cum sa-l faca sa va mai iubeasca, are macar cum sa-l scoata din cler. Ar trebui ca problema sa ajunga la PF patriarh Daniel.

Stiu de la cunoscutii mei din arhiepiscopia Iasilor (aici imi derulez eu afacerile din Romania) ca IPS Teofan (care a fost mitropolit al Olteniei si acum este al Moldovei) a inceput sa ancheteze toate cazurile de clerici divortati si ca asupra celor mai multi dintre acestia se preconizeaza ca se va lua masura scoaterii din cler (caterisire).
Cel putin in cazurile flagrante, cum este si cel al sotului dvs.
Faptul ca e f.f. bine pregatit profesional nu-l face mai vrednic de hirotonia in treapta preoteasca, daca el se leapada cu lasitate de taina cununiei si de iubirea dvs. Cu atat mai mult cu cat sunteti la grea incercare. Pentru mine, aceasta echivaleaza cu dezertarea in timp de razboi, ceea ce se pedepsea cu o executie...

Oare daca el ar fi bolnav, s-ar lepada Biserica de el ? Caci atunci cand el va repudiaza, el se leapada si de Biserica... de ce ar fi obligata Biserica sa-l promoveze ? Diplomele nu ii dau si calitatea de crestin adevarat.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 15.04.2011, 15:58:05
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.b Vezi mesajul
V-as ruga sa-mi spuneti daca un diacon casatorit legal are dreptul sa fie primit in calugarie atata timp cat nu este divortat de sotie.
Eu sunt cea in cauza.......sotul meu a plecat la manastire,, mi-a bagat el divort zilele trecute pe motiv de boala(sufar de leucemie) si nu mai poate suporta greutatiile, deci nu suntem divortati legal.A fost angajat ca diacon pe manastirea Cozia, fara sa se fi terminat divortul.Se poate un cleric cu doua statute si casatorit si intrat in manastire?Va rog sa-mi dati un raspuns cei care cunoasteti.
Ar fi interesant de auzit si versiunea lui, din cate ne-ati spus ar avea un caracter foarte urat si e un om ipocrit si nu doar el ci si altii care il sustin in ceea ce face cunoscand cica situatia de acasa, cine stie care ar fi varianta lui, oricum dragoste cu de-a sila clar nu se poate.

Din pacate la capitolul divort BO este destul de laxa in canoane, sau poate mai bine zis chestiuni de genul asta nu trec pe la Episcop cum ar fi normal sau daca trec sunt f. interpretabile, spre deosebire de romano-catolici unde acest lucru n-ar fi fost in nici un caz permis atat timp cat sotia traieste.

Nu ca as fi 100% deacord cu atitudinea romano-catolicilor in acesta chestiune, e clar ca ambele atitudini duse la extreme sunt daunatoare in anumite cazuri.

Ce mai puteti face acum este sa stabiliti daca are si pretentii materiale in urma divortului, asta ar fi culmea nesimtirii si daca este cazul, n-ar fi rau sa aduceti toata situatia in instanta si sa insistanti pe ideea ca nu doriti divortul si care este de fapt motivul de divort al dumnealui.

Last edited by AlinB; 15.04.2011 at 16:10:01.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 15.04.2011, 17:38:06
moldoveanu's Avatar
moldoveanu moldoveanu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 166
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Mai... parerea mea este ca ierti atunci cand se greseste ceva, in dauna ta, dar atunci cand se greseste in fata altora (credinciosi, staret, calugari de acolo), trebuie luate urgent masuri. Eu una nu l-as lasa pe acel individ sa se faca preot sau calugar, ca sa sminteasca si mai tare lumea de acolo, si as lupta cu orice pret sa se faca dreptate. Cu rugaciune si cu jalba in protap!

Daca nu a fost in stare sa isi duca crucea fiind casatorit, credeti ca va fi in stare sa isi duca crucea in manastire?! Nimic nu iese bine, daca este cladit pe minciuna si pe suferinta altuia.
De acord. Dumnezeu vede dar daca doar el ar lua masuri de ce ti-ar fi dat si tie dar sa vezi?
O preotie cladita din start pe premise gresite nu va duce decat la lucruri rele pt biserica si pt cauza crestinilor.
Asta cu conditia ca tu nu ne prezinti situatia eronat. Lucru de care nu putem fi siguri.
__________________
"Intelepciunea vine odata cu suferinta" - Aeschylus
Reply With Quote
  #44  
Vechi 15.04.2011, 18:15:54
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Cred ca aici e exemplul clasic de judecare a unei parti in lipsa argumentelor celeilalte parti. Din start ar trebui sa ne ferim de astfel de situatii caci nu facem altceva decat sa judecam gresit. Sigur, manifestam mila pentru sora in suferinta dar nu cred ca o ajutam facand o judecare a situatiei nedreapta din start.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 15.04.2011, 20:36:28
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.b Vezi mesajul
V-as ruga sa-mi spuneti daca un diacon casatorit legal are dreptul sa fie primit in calugarie atata timp cat nu este divortat de sotie.
Eu sunt cea in cauza.......sotul meu a plecat la manastire,, mi-a bagat el divort zilele trecute pe motiv de boala(sufar de leucemie) si nu mai poate suporta greutatiile, deci nu suntem divortati legal.A fost angajat ca diacon pe manastirea Cozia, fara sa se fi terminat divortul.Se poate un cleric cu doua statute si casatorit si intrat in manastire?Va rog sa-mi dati un raspuns cei care cunoasteti.

Iti recomand sa citesti acest articol http://www.crestinortodox.ro/sfaturi...tos-68570.html. L-am citit si eu la recomandarea lui cristiboss56 si chiar merita citit!
Reply With Quote
  #46  
Vechi 16.04.2011, 14:59:33
andreea9 andreea9 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.06.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moldoveanu Vezi mesajul
De acord. Dumnezeu vede dar daca doar el ar lua masuri de ce ti-ar fi dat si tie dar sa vezi?
O preotie cladita din start pe premise gresite nu va duce decat la lucruri rele pt biserica si pt cauza crestinilor.
Asta cu conditia ca tu nu ne prezinti situatia eronat. Lucru de care nu putem fi siguri.
Nu dati cu pietre :)
Eu am inteles ca cei de acolo stiu deja situatia. Daca au acceptat au avut un motiv.Nu stiti voi cum lucreaza Dumnezeu si ce vrea de la fiecare. Cati Sfinti nu au fost la inceput hoti si au luat calea drepta pana la sfarsit..Cati dintre voi de aici ati avut credinta de la inceput?
E foarte usor sa judeci , mai greu e sa ierti...Iar prin iertare te linistesti si te poti vindeca de orice ...Pentru asta a venit Hristos ..ca sa ne ierte..de asta ne botezam, de asta ne spovedim ,de asta ne rugam ...asta cautam sa gasim pana la moarte..iertarea
Reply With Quote
  #47  
Vechi 16.04.2011, 15:34:37
cristinadaciana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.b Vezi mesajul
Am fost la episcop, i-a promis caterisirea,insa acum m-a parasit pt manastire.Episcopul nu a vrut sa-l faca preot si sotul s-a gandit ca daca va intra in manastire dupa o perioada il va hirotoni si preot.Pe scurt incearca cu tot felul de viclenii si ajunga preot si sa scape de mine. Multumesc pt raspuns.V oi incerca sa ajung inca o data la episcop.
Sa ne fereasca Dumnezeu de astfel de calugari sau preoti! Dupa astfel de fapte vin sa ne dea lectii noua cum sa traim!?
Reply With Quote
  #48  
Vechi 21.04.2011, 21:10:05
mirela.b
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ar fi interesant de auzit si versiunea lui, din cate ne-ati spus ar avea un caracter foarte urat si e un om ipocrit si nu doar el ci si altii care il sustin in ceea ce face cunoscand cica situatia de acasa, cine stie care ar fi varianta lui, oricum dragoste cu de-a sila clar nu se poate.

Din pacate la capitolul divort BO este destul de laxa in canoane, sau poate mai bine zis chestiuni de genul asta nu trec pe la Episcop cum ar fi normal sau daca trec sunt f. interpretabile, spre deosebire de romano-catolici unde acest lucru n-ar fi fost in nici un caz permis atat timp cat sotia traieste.

Nu ca as fi 100% deacord cu atitudinea romano-catolicilor in acesta chestiune, e clar ca ambele atitudini duse la extreme sunt daunatoare in anumite cazuri.

Ce mai puteti face acum este sa stabiliti daca are si pretentii materiale in urma divortului, asta ar fi culmea nesimtirii si daca este cazul, n-ar fi rau sa aduceti toata situatia in instanta si sa insistanti pe ideea ca nu doriti divortul si care este de fapt motivul de divort al dumnealui.
Mi-a bagat ca motive de divort n motive false......profitand de faptul ca eu nu am bani sa-mi pun un avocat si nu am fost deloc prezenta la divort.Cat s-a judecat divortul am fost f bolnava(am facut o cadere psihica), am fost internata.......sunt multumita ca nu are pretentii materiale.A platit el toate cheltuielile de divort.Duhovnicul meu i-a adus la cunostiinta ierarhului situatia.......ce este mai trist este faptul ca sunt fortata sa intru si eu in manastire, fapt pe care nu-l doresc si de care nu sunt in stare in momentul de fata.Sunt ff suparata si bolnava si nu va mai spun decat ca va rog sa ma pomeniti si pe mine in rugaciunile d-voastra.Situatia e atat de "mizerabila" incat nu-mi ramane decat sa ma las in voia lui Dumnezeu si sa ma rog sa se faca voia Lui.Va doresc Sarbatori cu pace si bucurie!
Reply With Quote
  #49  
Vechi 21.04.2011, 21:45:56
mirela.b
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Draga Mirela,

Din cate stiu eu, el nu mai are nici cum sa ramana in cler daca divorteaza, cu atat mai putin sa fie hirotonit preot celib ! Caci el nu are cum sa mai fie celib ! Celibii sunt cei care sunt hirotoniti fara sa fie calugari, si care nu mai au voie sa se casatoreasca dupa hirotonie.

Daca PS episcop nu are cum sa-l faca sa va mai iubeasca, are macar cum sa-l scoata din cler. Ar trebui ca problema sa ajunga la PF patriarh Daniel.

Stiu de la cunoscutii mei din arhiepiscopia Iasilor (aici imi derulez eu afacerile din Romania) ca IPS Teofan (care a fost mitropolit al Olteniei si acum este al Moldovei) a inceput sa ancheteze toate cazurile de clerici divortati si ca asupra celor mai multi dintre acestia se preconizeaza ca se va lua masura scoaterii din cler (caterisire).
Cel putin in cazurile flagrante, cum este si cel al sotului dvs.
Faptul ca e f.f. bine pregatit profesional nu-l face mai vrednic de hirotonia in treapta preoteasca, daca el se leapada cu lasitate de taina cununiei si de iubirea dvs. Cu atat mai mult cu cat sunteti la grea incercare. Pentru mine, aceasta echivaleaza cu dezertarea in timp de razboi, ceea ce se pedepsea cu o executie...

Oare daca el ar fi bolnav, s-ar lepada Biserica de el ? Caci atunci cand el va repudiaza, el se leapada si de Biserica... de ce ar fi obligata Biserica sa-l promoveze ? Diplomele nu ii dau si calitatea de crestin adevarat.
Nu stiu daca-l va scoate din cler, stiu doar ca PS imi da tot timpul sfaturi ca ar fi bine sa intru si eu in monahism.El nu va putea fi hirotonit canonic preot decat daca eu sunt decedata sau calugarita.Nu stiu cum îi este lui,mie imi este f greu sa fiu tot timpul monitorizata ce fac, unde merg, de cate ori ma spovedesc pe luna etc....Repet ca nu are impedimente canonice la hirotonie, doar ca el vrea f mult sa fie calugar.......nu i-am putut scoate asta din cap de vreo jumatate de an.Am stat de vorba cu PS si cu sotul de fata si el tot o tunea cu calugaria.Cand a plecat nu ne-am certat, mi-a spus doar ca-l iubeste pe Dumnezeu mai mult decat pe mine, si ca el pleaca la manastire.In zadar am plans pana la a face o cadere pshica din care nici acum nu mi-am revenit.Sa fereasca Dumnezeu pe toata lumea de singuratatea in doi si sa iubesti cu tot sufletul pe cineva si sa fii parasit la greu cu pretexte mai putin crestine.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 21.04.2011, 21:51:47
mirela.b
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Draga Mirela,

Din cate stiu eu, el nu mai are nici cum sa ramana in cler daca divorteaza, cu atat mai putin sa fie hirotonit preot celib ! Caci el nu are cum sa mai fie celib ! Celibii sunt cei care sunt hirotoniti fara sa fie calugari, si care nu mai au voie sa se casatoreasca dupa hirotonie.

Daca PS episcop nu are cum sa-l faca sa va mai iubeasca, are macar cum sa-l scoata din cler. Ar trebui ca problema sa ajunga la PF patriarh Daniel.

Stiu de la cunoscutii mei din arhiepiscopia Iasilor (aici imi derulez eu afacerile din Romania) ca IPS Teofan (care a fost mitropolit al Olteniei si acum este al Moldovei) a inceput sa ancheteze toate cazurile de clerici divortati si ca asupra celor mai multi dintre acestia se preconizeaza ca se va lua masura scoaterii din cler (caterisire).
Cel putin in cazurile flagrante, cum este si cel al sotului dvs.
Faptul ca e f.f. bine pregatit profesional nu-l face mai vrednic de hirotonia in treapta preoteasca, daca el se leapada cu lasitate de taina cununiei si de iubirea dvs. Cu atat mai mult cu cat sunteti la grea incercare. Pentru mine, aceasta echivaleaza cu dezertarea in timp de razboi, ceea ce se pedepsea cu o executie...

Oare daca el ar fi bolnav, s-ar lepada Biserica de el ? Caci atunci cand el va repudiaza, el se leapada si de Biserica... de ce ar fi obligata Biserica sa-l promoveze ? Diplomele nu ii dau si calitatea de crestin adevarat.
Principalul motiv pt care nu am inaintat dosarul catre PF Daniel este faptul ca mi-a fost frica sa nu-i fac probleme fratelui si cumnatului meu.Cumnatul meu este preot , iar fratele se pregateste pt hirotonie.....si nu stiu eu unde se poate ajunge.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O nelamurire. Templier Knight Biserica Ortodoxa Romana 2 05.03.2012 01:23:55
Nelamurire ingerashul Botezul 6 01.03.2011 15:12:29
Nelamurire !? ducesa Sectiune dedicata profesorilor de religie 9 04.12.2010 13:23:26
nelamurire cristina83 Generalitati 2 28.10.2007 19:22:40