Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 18.05.2011, 01:57:30
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Ce frumos! Am mai auzit asemenea intamplari.
Si mie cred ca mi s-a intamplat chiar acum o minune: ma uitam in sifonier sa vad ce haine sa imi iau in calatorie si ma gandeam ca bunica mea mereu se ingrijea sa imi cumpere o pijama noua atunci cand plecam undeva. La cateva secunde, am descoperit o pijama nou-nouta, cu eticheta pe ea, de care nici nu aveam habar. Cine stie cand mi-o cumparase...
Extraordinar,fara cuvinte!
Sa ai o calatorie frumoasa si numai evenimente fericite!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 18.05.2011, 02:36:42
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Toate întâmplările relatate aici par, cu adevărat, întâmplări. Supranaturalul nu poate fi probat obiectiv în niciuna dintre ele. Foarte rar Dumnezeu își încalcă în mod flagrant propria ordine în domeniul naturalului, și atunci de obicei o face în scop pedagogic, ca să le amintească oamenilor că văzutele sunt tot așa de în puterea Lui ca și nevăzutele. În rest, lucrarea lui Dumnezeu se face cu formidabilă discreție. Par pure potriveli. Un candidat are un declic și așterne iute pe hârtie problema pe care deja o rezolvase în subconștient. Natural, era sub presiunea timpului. Altcineva are nevoie de o pijama. Fusese dintotdeauna acolo, dar nu o văzuse fiindcă nu avusese nevoie de ea. Cineva visează persoane decedate cu atitudine liniștitoare, e natural. Tocmai atunci primește vestea unui urmaș. Potriveală. Urmașul e o fetiță. 50 %. Fiscul calculeaza greșit. Se întâmplă. Un funcționar corect reia calculul și iese un rezultat în favoarea contribuabilului. Se întâmplă și asta, mai rar, dar se întâmplă. Tocmai atunci, mama are un proces de conștiință. "Ce-ar fi să sar și eu cu niște bani ?". Normal, e mamă. Doar nu o să-i ia cu ea în mormânt.

Ceea ce creștinii numesc "pronia" e ceva de un deplin anonimat. Ceva care îl întărește pe creștin în convingerile sale dinainte formate, dar nu îl poate ajuta pe cel care nu crede. El va vedea numai hazard.

O dată, acum aproape 2000 de ani, un copil trebuia să se nască în Betleem. Da, dar părinții lui era în Nazaret. Tocmai atunci, Cezarul dăduse poruncă să se facă un recensământ. Ca să vezi potriveală ! Tatăl adoptiv al copilului (mai exact, cel care spusese că este tată ca să nu-și facă soața de rușine) era la origine, ghici de unde ? Din Betleem. În principiu, cei doi aveau timp să se ducă până acolo și să se întoarcă, astfel încât femeia să nască acasă. Dar, culmea ghinionului: sorocul e devansat, precis din cauza hurducăielilor călătoriei, astfel încât Copilul se naște în Betleem. Nu-i așa că nu e nicio minune, ci un lanț de coincidențe ? Dar de ce tocmai în Betleem, când erau atâtea orașe ? Fiindcă acolo se născuse David, străbunul său. Sau invers, David se născuse acolo, deoarece, peste secole, urma să... dar asta e ipoteză SF, nu mai insist.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 18.05.2011 at 02:58:04.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 18.05.2011, 08:52:29
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Adevarate minuni se petrec cu indivizi atei care au o revelatie si devin crestini buni...apoi sunt cei care supravietuiesc miraculos unor diagnosticuri imposibil de tolerat.Sa fie doar simple intamplari?

Eu imi protejez integritatea ca user pe acest forum,altfel as mai putea sa dau exemple si de alte minuni ale Cerului,insa au caracter prea personal!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 18.05.2011, 09:59:07
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Intrarea mea la facultate se datorează unei minuni care a avut loc prin mijlocirea Sfintei Fecioare Maria.

Eram cât de cât pregătit, dar destul de departe de a fi tobă de carte. Auzisem că, la biserica Icoanei din București, care se afla nu departe de locuința mea pe atunci, se află o foarte veche icoană făcătoare de minuni. M-am dus să mă rog. Am simțit, atunci, o mare liniște și încredere.
Încrederea s-a mai evaporat în zilele examenelor. Eram o mare de oameni, concurența era de 12 pe loc. Nivelul era foarte sus, foarte puțini erau cei care nu făcuseră meditații intensive. Dacă ar fi fost după meritul personal, nu aveam cum să fiu printre puținii câștigători și mi-am dat seama de asta încă din prima zi, la proba de fizică. Una din cele patru probleme nici nu știam cum să o apuc. Am lăsat-o la urmă și le-am făcut pe celelalte trei: degeaba, cu 75 % examenul era pierdut. Vreo oră m-am canonit la acea problemă. Când mai erau doar trei minute până la expirarea timpului, mi-a "picat fisa" cum spuneam atunci (azi aș spune că am avut o iluminare). În următoarele trei minute, am scris o pagină ca sub dicteu. Cu tot cu calcule, cu verificare dimensională, cu tot. În mod normal, nimeni nu poate scrie o pagină în trei minute, nici sub dictare. Poate doar stenografii, dar nu eram stenograf și ceea ce a ieșit nu era stenogramă. Rezolvarea era perfectă. Dar nu a fost rezolvarea mea, a venit de sus.

La proba de biologie, subiectul principal era cu o capcană în enunț. Nu se obișnuia așa ceva, "păcălirea" candidatului prin enunț înșelător nu era o practică obișnuită. Dar, pesemne din cauză că eram 12 pe loc, au dat un enunț care să ne pună pe o pistă falsă. Dacă aș fi căzut în capcană, așa cum au căzut majoritatea, aș fi răspuns la cu totul alt subiect. Mi-am dat, însă, seama. Dar sigur pe mine nu eram. Vedeam ce scrie cineva de sub mine (eram dispuși în amfiteatru). Intrase pe pista falsă. Hm ! Atunci, am făcut cel mai mare efort vizual pe care l-am făcut vreodată, să văd ce scrie cel din dreapta. Intrase pe pista falsă...dar dacă nu era falsă ? M-am întors să văd ce scrie cel din stânga. Ei bine, și acesta scria despre celălalt subiect. Am încasat atenționare de la supraveghetori: știam că nu mai am voie să mă mișc două ore. Atunci, cu cartonașul galben luat, singur cu lucrarea, am avut de făcut o alegere grea. Când trei candidați scriu de rup despre altceva, ajungi să te întrebi dacă nu cumva tu ești, de fapt, cel pe arătură. Atunci, mi-am amintit de icoana de la Icoanei și am întrebat: "Sf fecioară, ce să fac ?". Am simțit imboldul de a scrie așa cum credeam eu. Am câștigat.

Sfântă Fecioară, roagă-te pentru mine și atunci când am să dau cel mai greu examen !
E bine ca sunteti recunoscator Maicii Domnului pentru ajutorul pe care l-ati avut cu multi ani in urma.
Dar faptul ca acest ajutor a venit in urma rugaciunii la o icoana ortodoxa nu va da de gandit ?
Are ortodoxia ceva rau ,ceva gresit ?
Eu imi doresc sa fi avut credinta dumneavoastra la 19 ani ,dar nu a fost asa.

Last edited by anita; 18.05.2011 at 10:03:09.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 18.05.2011, 10:39:27
bianca030
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit ceva micut de tot

comparativ cu celelalte mesaje postate aici, minunea mea s-ar putea sa para ceva cu totul nesemnificativ... dar o sa o spun, totusi.
iarna asta mi-a iesit o bubita pe buza. Imi iese de 2 ori pe an, vara si iarna, mai ales cand imi crapa buzele. o fi ceva virus... ma enerva ca ma durea si se vedea tare urat. si intr-o seara, dupa Taina Sf. Maslu, dupa ce parintele ne-a uns pe toti cu ulei sfintit pe frunte si pe maini, am luat si m-am putin si pe buza, asa... intr-o doara. m-am gandit "hai ca poate o sa mearga". si a mers! in 2 zile mi-a trecut. alta data dura cel putin 7-8 zile, asa ca pentru mine a fost o minune. va rog sa nu radeti...
Reply With Quote
  #26  
Vechi 18.05.2011, 10:54:53
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Sunt frumoase minunile concrete relatate aici.
In mod general pot sa spun ca mie mi se pare ca se intampla minuni(mai mici intr-adevar) in fiecare zi.Insa a doua zi le uit,pentru ca apar altele :)

Oricum trebuie sa reusim sa ne raportam la cea mai mare minune pe care o putem realiza,smerenia sufletului si pocainta pentru greselile noastre(am putea-o numi si cea mai mare realizare)...
Reply With Quote
  #27  
Vechi 18.05.2011, 12:17:52
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Dar faptul ca acest ajutor a venit in urma rugaciunii la o icoana ortodoxa nu va da de gandit ?
Are ortodoxia ceva rau ,ceva gresit ?
Spre deosebire de ortodocși, noi nu credem că Dumnezeu își revarsă harurile Sale lucrătoare numai în Biserica noastră.
Mai mult, noi credem că preoții ortodocși sunt, ca și cei monofiziți, stiliști, vechi-catolici ori sedevacantiști preoți adevărați, adică valid ordinați, capabili să administreze Sfinte Taine și Sfinte Ierurgii valide. Deci, au capabilitatea să sfințească o icoană.

Ortodoxia, înțeleasă ca și credință a Sfinților Părinți și sinoadelor ecumenice, nu are nimic rău: de aceea o urmăm. Este credința noastră și nimic nu este din ceea ce ei au crezut care noi să nu credem. Spre deosebire de cei care își spun ortodocși, fiind următori schismei cerulariene, noi îi credem pe Sfinții Părinți și când ei spun că Petru a fost rânduit de Cristos spre a fi prințul apostolilor, și când ei se adresează episcopului Romei ca fiind urmașul lui Petru, și când ei afirmă că Duhul Sfânt purcede "de la Tatăl și de la Fiul" ori "de la Tatăl prin Fiul": nimic nu rejectăm din învățătura patristică.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #28  
Vechi 18.05.2011, 13:39:37
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Spre deosebire de cei care își spun ortodocși, fiind următori schismei cerulariene, noi îi credem pe Sfinții Părinți și când ei spun că Petru a fost rânduit de Cristos spre a fi prințul apostolilor, și când ei se adresează episcopului Romei ca fiind urmașul lui Petru, și când ei afirmă că Duhul Sfânt purcede "de la Tatăl și de la Fiul" ori "de la Tatăl prin Fiul": nimic nu rejectăm din învățătura patristică.
Da ,dar invatatura ortodoxa a fost buna pana in anul schismei si apoi...
In ortodoxie nimeni nu e deasupra nimanui.
De altfel Hristos a spus ca cel ce vrea sa fie cel mai mare sa fie cel mai mic.
Ce rost avea sa fi lasat El pe Petru ca urmas cand si sf.apostol Ioan a avut atatea binecuvanatari ,care i s-au dat pe masura nevointelor si calitatilor lui sufletesti .Si nu numai el.
Apostolii au fost trimisi in mod egal sa raspandeasca invatatura sfintelor Evanghelii.
Ca in unele tari pamantul a fost mai fertil ,asta e alt aspect.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 18.05.2011, 15:24:48
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit

*Minuni?!

Oh, cat de multe mi s-au intamplat!!!

Cea mai mare dintre ele este ca m-a adus de la ateism si necredinta la credinta!
Eu nu primisem in copilaria mea educatie religioasa, parintii mei se declarau crestini dar erau doar cu numele nu si practicanti....insa dna diriginta pe vremea lui Ceausescu si-a facut "bine" datoria si ne-a inoculat chiar de la clasa a cincea ateismul stiintific...cu care m-am luptat pana spre finalul liceului.

Dar s-a intamplat asa; in liceu in ultimii doi ani stand la internat, fara ocrotirea familiei care era in provincie, tinand cure f.intense de slabire, m-am decalcefiat si demineralizat, am capatat spasmofilie si depresiii astfel ca ultimii 2 ani de liceu 60% din timp prin spitale. f.f.bolnava, ma tineam de pereti, nu-mi puteam purta ghiozdanul (era enorm de greu pt puterile mele) ma hraneam la o masa doar cu 3-4 linguri de supa chioara, atat puteam manca. Dar din "mai nimicul" credintei ei mama care alerga pe la manastiri dar si pe la asa zise ghicitoare(nu tiganci) care deschideau nu stiu ce carti a aflat de la una din acestea ca daca ma va impartasi in biserica in care m-am botezat ma va insanatosi. Si desi eu nu prea stiam pe ce lume sunt, si ea la fel, totusi a insista si mai mult m-a tarat sa mergem acolo si M-AM IMPARTASIT, desi nu m-am spovedit pt.k nu mi s-a spus........ca trebuie DAR M-AM INSANATOSIT!!! NOROCUL MEU ca totusi eram copil cuminte si eram fecioara si desi m-am impartasit fara sa ma spovedesc totusi m-am vindecat pe loc, chiar de a doua zi nu am mai "putut" lua tratamentul pentru ca nu am mai avut nevoie si acele probleme nu au mai revenit....dar m-am trezit cu putina credinta...atunci am inteles ca El exista, nu stiam cine este El dar am inteles ca El exista si de atunci este un continuu urcus....o contnua lupta de a nu ma mai abate de pe calea pe care atunci am intrezarit-o!

Si apoi in timp (de atunci sunt 28 de ani) au venit avalanse de minuni......de care nu ma consider demna! Faptul ca El m-a bagat in seama desi nu meritam este una dintre cele mai mari minuni!

Pana cand acum, in postul Pastelui care abia a trecut mi s-au intamplat minuni dupa minuni, in sensul ca apareau probleme grele ce-i drept si eu obosisem in timp sa le port singura (eu cresc singura 2 copii in conditii destul de grele) si aveam tendinta de deprimare...dar imediat ce deschideam gura si spuneam ce problema am, a 2 zi sau in maxim 3 zile ...toate problemele destul de dificile se rezolvau ad-hoc, acest lucru a fost spre reechilibrarea mea sufleteasca, spre intarirea mea in credinta si ca pilda de viitor sa nu mai deznadajduiesc niciodata ca El lucreaza prin oricine si imi trimite ajutorul intr-o clipa........."mari lucruri a facut Domnul cu noi!"

Si repet cea mai mare minune ca a privit spre mine...desi nu sunt demna!
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 18.05.2011, 16:22:58
andreea9 andreea9 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.06.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit

Cred ca fiecaruia dintre noi i se intampla atat cat are nevoie pentru a se convinge ca este alaturi de el Dumnezeu.
Daca unuia dintre noi i se vindeca o bubita, atunci asta este o adevarata minune daca reuseste sa ajunga la credinta asa. Nu conteaza cum e privit in ochii celorlalti, ci impacul pe care il are in viata lui.
De asta am si deschis acest topic , pentru a constientiza cate daruri primim permanent, nu doar ca avem norocul sa ne fi nascut crestini ortodocsi , de a avea biserici la tot pasul, ci si primim ajutor permanent pentru a pastra calea dreapta.
Am citit foarte multe mesaje pe acest forum in care multi isi scriu problemele. Vroiam sa dam un exemplu ca SE INTAMPLA MINUNI :) este exista si sunt pentru toti
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Minuni adevarate si minuni false-pericolul superstitiilor Lucian008 Spiritualitatea ortodoxa 29 08.06.2014 02:40:20
va rog!!!spuneti-mi ce sa intamplat !!! Klapeman Intamplari adevarate 9 28.07.2010 12:47:06
Mi s-a intamplat un miracol? mehiel Nunta 12 18.10.2008 13:25:24