Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.08.2011, 10:56:59
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit Zmt

Zilele Mondiale ale Tineretului, care vor avea loc în acest an în Spania, vor reuni tineri catolici din întreaga lume.

S-au amenajat 200 de confesionale. Cei care vor participa la aceste Zile în stare de Grație Sfințitoare vor primi indulgență plenară, ca la pelerinajele de cea mai înaltă clasă. Preoții confesori au primit, de la primatul Spaniei, cardinalul Varela, facultatea de a dezlega de excomunicarea automată pe cei / cele care se confesează de păcatul avortului, facultate rezervată, în general, episcopului.

"Veniți cu toți la Mine, toți cei împovărați" ne spune Isus.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 17.08.2011 at 10:59:43.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.08.2011, 11:59:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Cum functioneaza excomunicarea asta automata?

Daca cineva care a facut pacatul asta intra totusi intr-o biserica romano-catolica este dat afara automat?

Sau cum altfel se traduce practic?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.08.2011, 13:03:36
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Cele patru modalitati de iesire din Biserica Catolica sunt: schisma, erezia, apostazia si excomunicarea. Excomunicarea poate fi automata (latae sententiae), adică prin făptuirea unei anumite fapte grave, sau neautomată (ferendae sententiae) ca urmare a sancțiunii unui episcop, unui sinod, papei sau unui tribunal eclezial. Este cea mai severă sancțiune, dată în speranța că omul acela se va îndrepta cât timp este în trup, astfel încât excomunicarea să poată fi ridicată înainte de moartea sa. De multe ori, poate fi ridicată de presbiteri, de obicei după îndeplinirea unui anumit canon (cum e la ortodocși oprirea de la împărtășanie). Uneori, pentru fapte mai grave, numai episcopul locului poate ridica excomunicarea, aceste cazuri se numesc "materie rezervată". Pentru faptele cele mai grave, numai Papa poate da dezlegarea (materie rezervată Scaunului Apostolic). Desigur, în pragul morții, orice preot are abilitatea de a ridica excomunicarea în mod licit.

Exemple de excomunicare automată cu materie rezervată Scaunului Apostolic sunt: sacrilegiul comis cu bună știință de un preot împotriva Sf Trup. Sau ruperea Sigiliului Sacramental (adică încălcarea secretului spovezii).

Cel excomunicat poate intra în biserică, se poate ruga. Dar nu poate primi Împărtășania și nicio altă Sf Taină, nefăcând parte din Trupul Mistic al lui Isus, fiind, până când sancțiunea va fi ridicată, precum infidelii.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.08.2011, 23:50:48
mihaiB mihaiB is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.02.2011
Mesaje: 165
Implicit

Foarte ingrijoratoare situatia in Spania. Din tara 100% cat. sunt acuma numai 72% catolici, 24% ateisti. Dintre tineri sunt 42% ateisti. De asemenea a scazut si nr. preotilor la aprox 1000.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.08.2011, 00:41:27
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaiB Vezi mesajul
Foarte ingrijoratoare situatia in Spania. Din tara 100% cat. sunt acuma numai 72% catolici, 24% ateisti. Dintre tineri sunt 42% ateisti. De asemenea a scazut si nr. preotilor la aprox 1000.
Deocamdată, în Spania asta ateistă și-au anunțat prezența un milion de tineri catolici. Nu știu când s-au reunit la noi un milion de tineri ortodocși, ca să-L preamărească pe Domnul. Poate atunci când a venit Papa în România ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 18.08.2011 at 00:43:46.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.08.2011, 17:14:00
mihaiB mihaiB is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.02.2011
Mesaje: 165
Implicit

Am scris numai despre statistici care sunt declarate oficial.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.08.2011, 17:55:30
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Papa: "Mărturisiți minunata aventură a credinței; nu vă rușinați de Domnul!"

Din ziarul Lumina:
http://www.ziarullumina.ro/articole;...e-Domnul!.html

Foarte interesant! Este îmbucurător faptul că există atât de mulți tineri creștini, dispuși să se adune pentru a-L mărturisi și slăvi pe Dumnezeu. Este frumos... și încurajator ceea ce se întâmplă în Spania zilele acestea.

Hristos în mijlocul nostru!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.08.2011, 17:59:45
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaiB Vezi mesajul
Am scris numai despre statistici care sunt declarate oficial.
Tinerii creștini, reuniți zilele acestea la Madrid, nu sunt doar spanioli, ci provin din peste 100 de țări ale lumii și s-au adunat acolo special pentru acest eveniment. Sunt, practic, pelerini... și misionari într-o lume atât de indiferentă față de mesajul lui Hristos.
Doamne ajută!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.08.2011, 18:06:21
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

"Dacă sunteți puțini, înmulțiți-vă prin puterea credinței și prin râvna cea dumnezeiască." (Sf. Ioan Hrisostom, Cuvinte alese)
Cât de actual a rămas îndemnul acestui Sfânt Părinte! Cu ce responsabilitate și maturitate spirituală ar trebui să ne asumăm, în relația cu ceilalți, misiunea mărturisirii sfintei noastre credințe creștine!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.08.2011, 14:01:04
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Dacă, în urmă cu 25 de ani, cineva ar fi prezis că tinerii catolici de peste numai o generație vor fi MULT mai conservatori decât părinții lor, probabil că nu ar fi fost luat în serios de nimeni. Dar, este exact ceea ce vedem acum, susține un comentator al ziarului catolic american de cel mai mare tiraj. Acest "curent" este denumit "catolicismul evanghelic" și s-ar caracteriza, potrivit acestui articol, prin următoarele două caracteristici:
-o puternică apărare a identității tradiționale catolice, însemnând adeziune atât la specificul învățăturii catolice (ortodoxia doctrinei) cât și la practica tradițională a vieții de credință (liturgie, viață devoțională, autoritate).
-o robustă proclamare publică a învățăturii catolice, cu accent pe misiunea Bisericii ad extra, transformând cultura în lumina Evangheliei, mai degrabă decât ad intra, adică pe reformele interne ale Bisericii.

Să însemne toate acestea o schimbare de paradigmă ? Vom vedea, atunci când tinerii de acum adunați la Madrid, ca și cei rămași acasă, vor ajunge la vârsta deplinei maturități ecleziale.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde