Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.10.2009, 22:31:10
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Rugaciuni - Poezii catre Sfinti +

Fie ca acest topic , să fie închinat Sfinților la care ne rugăm , în cuvinte sau în versuri ! Sunt sigur că fiecare dintre noi are unul sau mai mulți Sfinți dragi ce mijlocesc neâncetat pentru noi în fața Bunului Dumnezeu. Pentru că azi am fost la Mănăstirea Cernica , doresc să deschid acest Topic cu o Rugăciune în versuri către Sfântul Calinic de la Cernica : - Ai știut că ne vin vremuri grele , / O , Sfinte Părinte Calinic , / Și vărsata-i lacrimi pentru ele , / Ajutor să dai , oricât de mic. / Tu ne-ai dăruit minune mare , / Prin sfintele moaște de ierarh , / Pentru vremurile de-ncercare / Și pentru nenorociri , hotar. / Picură-ne , dar , și nouă lacrimi , / Din sufletele, blânde ploi de har , / Căci avem păcate, multe patimi / De care nici nu avem habar. . . / În foamete și în sărăcie / Nu ne lăsa azi , părinte drag , / Țara noastră , dulce Românie , / Îți așteaptă rugăciunile în prag ! // De la mănăstirea Cernica / Strălucirea ta ne-alungă frica !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.10.2009, 23:41:43
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Rugăciune către Sfântul Mare Mucenic Mina

Sfinte Mina , am pierdut / Bucuria să ajut / Pe aproapele sărac. / Că nu-l văd , eu mă prefac . / Sfinte Mina , nu găsesc / Fericirea să iubesc / Pe orice om din jur ; / Singur bucuria-mi fur. / Deci tu , care ne auzi , / Care vindeci muți și surzi , / Care afli pe tâlhari / Și cinstești pe gospodari , / Adu-mi ceea ce-am pierdut , / Întristatu-m-am prea mult . / Vino-n ajutor , călare , / Dându-mi bucurie mare . / Sfinte Mare Mucenice , / Ce ai fost bătut cu bice , / Pentru Domnul, chinuit , / Mulțumescu-ți însutit [ Mirela Ș. ]
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.10.2009, 20:26:07
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Mărturii despre ultimele clipe ale vieții Sfântului Calinic :

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Fie ca acest topic , să fie închinat Sfinților la care ne rugăm , în cuvinte sau în versuri ! Sunt sigur că fiecare dintre noi are unul sau mai mulți Sfinți dragi ce mijlocesc neâncetat pentru noi în fața Bunului Dumnezeu. Pentru că azi am fost la Mănăstirea Cernica , doresc să deschid acest Topic cu o Rugăciune în versuri către Sfântul Calinic de la Cernica : - Ai știut că ne vin vremuri grele , / O , Sfinte Părinte Calinic , / Și vărsata-i lacrimi pentru ele , / Ajutor să dai , oricât de mic. / Tu ne-ai dăruit minune mare , / Prin sfintele moaște de ierarh , / Pentru vremurile de-ncercare / Și pentru nenorociri , hotar. / Picură-ne , dar , și nouă lacrimi , / Din sufletele, blânde ploi de har , / Căci avem păcate, multe patimi / De care nici nu avem habar. . . / În foamete și în sărăcie / Nu ne lăsa azi , părinte drag , / Țara noastră , dulce Românie , / Îți așteaptă rugăciunile în prag ! // De la mănăstirea Cernica / Strălucirea ta ne-alungă frica !
Acest mare Sfânt și-a prevestit clipa morții sale ! Dar iată ultimele clipe ale vieții sale , consemnate în cronica vremii : < Dorind Sfântul Calinic să asculte ultima liturghie pe pământ și să se bucure de praznicul Învierii lui Hristos , în ziua de Paști a slujit un preot Sfânta Liturghie în paraclisul chiliei unde ședea, și s-a împărtășit pentru ultima dată cu Preacuratele Taine. Era ziua de 7 aprilie 1864. În joia luminată , adică 11 aprilie , se împlineau cele 14 zile prevăzute de Sfântul Calinic. Câteva zile mai înainte, a venit la el starețul mănăstirii, Arhimandritul Ștefan, pe care îl iubea foarte mult și i-a dat testamentul pentru înmormântare scris cu câteva vreme înainte. Apoi l-a mai învățat și ceva lucruri duhovnicești , vorbind amândoi multe ceasuri. În noaptea de 10 spre 11 aprilie a venit părintele Anastasie la Sfântul Calinic și i-a citit Utrenia. După optust au stat amândoi de vorbă, vorbind pentru mântuire și alte lucruri folositoare. Când se lumina de ziuă, părintele Anastasie s-a retras în chilia sa. Iar la orele cinci , dimineața , Sfântul Calinic , a chemat pe ucenicul Ghermano, ca să-l îmbrace în cămașa și hainele de îngropare. Pe toate celelalte le dăduse de pomană. Apoi singur s-a sculat, s-a spălat pe față, s-a pieptănat și a binecuvântat pe toți câți erau în casă. Spunea ucenicilor : "Au venit niste oameni mari în casă si vor să mă ia cu dânșii".
Cum stătea așa în picioare, a cerut o cruce. Apoi, ținând crucea în mână, s-a închinat ei, a sărutat-o și a zis : " Să ne vedem în fericirea din cealaltă lume ! ". Și rezemându-și capul pe pieptul lui Ghermano, a răsuflat adânc si si-a dat duhul în mâinile Domnului , fiind numărat în ceata Sfinților Ierarhi ai Bisericii lui Hristos . >
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 23.10.2009 at 21:11:54.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.11.2009, 20:57:37
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Sfântul Nectarie din Eghina +

O , Sfinte Nectarie, sprijin al celor care îl mărturisesc și îl vor mărturisi pe Hristos prin viața lor, răbdând felurite prigoane din partea văzuților și nevăzuților vrăjmași, ocrotește-i cu puterea ta pe toți creștinii , ușurându-le suferințele și întărindu-i în lupta duhovnicească, pentru ca să îi cânte împreună cu tine Dumnezeului celui Viu : Aliluia ! +
- Condacul al 13 - lea din Acatistul Sfântului Nectarie
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.11.2009, 18:48:03
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Preasfinte și întru tot lăudate , Mare Mucenice Mina +

Preasfinte și întru tot lăudate , Mare Mucenice Mina , de minuni făcătorule , primește această rugăciune de la mine nevrednicul robul tău, căci către tine ca la un adevărat izvor de tămăduiri și folositor și ajutător preaminunat scap eu ticălosul și către sfânt chipul icoanei tale cu lacrimi fierbinți mă rog ție : vezi , sfinte paguma mea , vezi sărăcia și ticăloșia mea , vezi bubele și rănile trupului și sufletului meu și degrabă mă ajută și mă sprijinește în nevoile mele. Roagă-te pentru mine ca să fiu ajutat și miluit , din pagube și din necazuri izbăvit . Izbăvește-mă de boli și de primejdii , spre a cinsti pomenirea ta și a mărturisi minunile , pe care cu puterea darului Sfântului Duh, le faci nouă celor ce cu credință cântăm : Aliluia ! +
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.11.2009, 19:59:26
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Preasfinte și întru tot lăudate , Mare Mucenice Mina , de minuni făcătorule , primește această rugăciune de la mine nevrednicul robul tău, căci către tine ca la un adevărat izvor de tămăduiri și folositor și ajutător preaminunat scap eu ticălosul și către sfânt chipul icoanei tale cu lacrimi fierbinți mă rog ție : vezi , sfinte paguma mea , vezi sărăcia și ticăloșia mea , vezi bubele și rănile trupului și sufletului meu și degrabă mă ajută și mă sprijinește în nevoile mele. Roagă-te pentru mine ca să fiu ajutat și miluit , din pagube și din necazuri izbăvit . Izbăvește-mă de boli și de primejdii , spre a cinsti pomenirea ta și a mărturisi minunile , pe care cu puterea darului Sfântului Duh, le faci nouă celor ce cu credință cântăm : Aliluia ! +
Minunile si ajutorul tau m-au facut si pe mine, ticalosul si scarbitul, ca sa alerg la ajutorul tau. Am auzit de negutatorul acela din pamantul Isauriei, care venea la biserica ta spre rugaciuni, nu numai ca ai vadit pe ucigasul sau si l-ai scos din paguba lui dandu-i indarat punga cu galbeni; dar, o! minune, ca si din mort si taiat in bucati, tu l-ai vindecat si l-ai facut sanatos.

Asemenea si lui Eutropie, din mare i-ai scos sluga cu vasul cel de aur tinut in maini, fiindca il fagaduise bisericii tale. Tot asa si femeia Sofia, care venea spre inchinare in Sfant locasul tau, nu numai ca a fost izbavita de ostasul acela ce o silea spre pacat, dar si pe ostas dupa cuviinta l-ai certat. La fel si schiopul care venea la Sfanta biserica ta spre inchinare, cu rugaciunea indata l-ai tamaduit. Asemenea si femeii celei mute, i-ai deschis graiul si vorbea curat. De asemenea atunci cand iudeul daduse prietenului sau crestin o punga cu galbeni, pe care crestinul tagaduia ca a primit-o, jurand pentru aceasta chiar in biserica ta, tu, nu numai ca ai izbavit pe crestin de juramant, dar si evreul, vazand minunea ta, a crezut intru tine si a venit la credinta crestina. Aceste minuni ale tale, Sfinte, m-au facut pe mine a crede ca la orice facere de bine esti gata ajutator si grabnic folositor si minunat. De ceea incredintat sunt ca tot cel ce alearga la tine, cerand cu credinta ajutor, nu-l treci cu vederea. Pentru aceasta si eu cred ca tu acelasi esti, Sfinte, ca atunci si astazi, ca oricine a alergat la tine nu s-a intors neajutat. Pentru aceasta si eu acum, fiind scarbit si in paguba, alerg catre tine cu credinta si cu lacrimi, ingenunchind, si ma rog tie, Sfinte si Mare Mucenice Mina, ca sa te rogi lui Hristos, Fiul lui Dumnezeu, pentru mine pagubasul si scarbitul, celui ce n-a trecut cu vederea rugaciunea ta cea muceniceasca, ci te-a ascultat si te-a intarit si te-a primit in cerestile locasuri. Catre Acela roaga-te ca sa fiu si eu ajutat si miluit pentru rugaciunile tale, si din pagube si necazuri izbavit, ca sa laud si bine sa cuvantez si sa slavesc intru tot laudatul si preaputernicul nume al Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.11.2009, 21:23:39
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Minunile si ajutorul tau m-au facut si pe mine, ticalosul si scarbitul, ca sa alerg la ajutorul tau. Am auzit de negutatorul acela din pamantul Isauriei, care venea la biserica ta spre rugaciuni, nu numai ca ai vadit pe ucigasul sau si l-ai scos din paguba lui dandu-i indarat punga cu galbeni; dar, o! minune, ca si din mort si taiat in bucati, tu l-ai vindecat si l-ai facut sanatos.

Asemenea si lui Eutropie, din mare i-ai scos sluga cu vasul cel de aur tinut in maini, fiindca il fagaduise bisericii tale. Tot asa si femeia Sofia, care venea spre inchinare in Sfant locasul tau, nu numai ca a fost izbavita de ostasul acela ce o silea spre pacat, dar si pe ostas dupa cuviinta l-ai certat. La fel si schiopul care venea la Sfanta biserica ta spre inchinare, cu rugaciunea indata l-ai tamaduit. Asemenea si femeii celei mute, i-ai deschis graiul si vorbea curat. De asemenea atunci cand iudeul daduse prietenului sau crestin o punga cu galbeni, pe care crestinul tagaduia ca a primit-o, jurand pentru aceasta chiar in biserica ta, tu, nu numai ca ai izbavit pe crestin de juramant, dar si evreul, vazand minunea ta, a crezut intru tine si a venit la credinta crestina. Aceste minuni ale tale, Sfinte, m-au facut pe mine a crede ca la orice facere de bine esti gata ajutator si grabnic folositor si minunat. De ceea incredintat sunt ca tot cel ce alearga la tine, cerand cu credinta ajutor, nu-l treci cu vederea. Pentru aceasta si eu cred ca tu acelasi esti, Sfinte, ca atunci si astazi, ca oricine a alergat la tine nu s-a intors neajutat. Pentru aceasta si eu acum, fiind scarbit si in paguba, alerg catre tine cu credinta si cu lacrimi, ingenunchind, si ma rog tie, Sfinte si Mare Mucenice Mina, ca sa te rogi lui Hristos, Fiul lui Dumnezeu, pentru mine pagubasul si scarbitul, celui ce n-a trecut cu vederea rugaciunea ta cea muceniceasca, ci te-a ascultat si te-a intarit si te-a primit in cerestile locasuri. Catre Acela roaga-te ca sa fiu si eu ajutat si miluit pentru rugaciunile tale, si din pagube si necazuri izbavit, ca sa laud si bine sa cuvantez si sa slavesc intru tot laudatul si preaputernicul nume al Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.
Sfinte Mina , am pierdut / Bucuria să ajut / Pe aproapele sărac. / Că nu-l văd eu mă prefac. / Sfinte Mina , nu găsesc / Fericirea să iubesc / Pe orice om din jur ; / Singur bucuria-mi fur. / Deci tu, care ne auzi , / Care vindeci muți și surzi , / Care afli pe tâlhari / Și cinstești pe gospodari , / Adu-mi ceea ce - am pierdut/ Întristatu-m-am prea mult . / Vino-n ajutor, călare , / Dându-mi bucurie mare . / Sfinte Mare Mucenice , / Că ai fost bătut cu bice , / Pentru Domnul , chinuit , / Mulțumescu-ți însutit ! Amin ! +
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.11.2009, 22:37:42
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit O replică celebră a Sfântului Mare Mucenic Mina

La întrebarea pusă de unul din cei ce-l chinuiau: "Oare nu știi că împărații romanilor se mânie asupra tuturor celor care mărturisesc numele lui Hristos și au poruncit să-i omoare pe dânșii ?" , Sfântul Mare Mucenic Mina a răspuns : " Domnul a împărățit , să se mânie popoarele. Dacă împărații voștri se mânie asupra lui Hristos și asupra creștinilor care mărturisesc numele Lui, ce-mi pasă mie ? Eu de acea mânie nu țin sama, fiind rob al Hristosului meu. Numai de aceasta am grijă , ca să petrec în mărturisirea Preasfântului Său Nume până la moarte și să mă îndulcesc de dragostea Lui, de care cine mă va putea despărți ? Necazul sau strâmtoarea, sau prigoana, sau foamea , sau nevoia, sau sabia ? Nimic nu mă va despărți pe mine de dragostea lui Hristos ! ".
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 11.11.2009 at 22:45:42.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.11.2009, 03:26:01
piedonee's Avatar
piedonee piedonee is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Mesaje: 177
Implicit stie cineva un sait cu rugaciuni citite si nu cantate

daca stiti cumva un sait cu rugaciunile diminetei,paraclisul,psaltirea,rugaciunile de seara,acatiste CITITE!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.11.2009, 20:15:45
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Sfântul Mare Mucenic Mercurie ( 25 Noiembrie ) - Rugăciune

Mulțumim ție , Sfinte Mare Mucenice Mercurie pentru binefacerile ce le revarsă prin tine Dumnezeu și Preasfânta Maica Sa . Nu suntem vrednici , ci mai vârtos cel care ți-a alcătuit aceste stihuri -eu , ticălosul , să privim sfântă icoana ta care revarsă nouă, păcătoșilor, darurile lui Dumnezeu din destul . Apără cu sfântă sabia ta credința ORTODOXĂ și sfânta noastră biserică și pe dreptcredincioșii creștini de toate năvălirile vrăjmașilor văzuți și nevăzuți. Tu ești lauda și întărirea mea . Ajută-mă să nu pier sub greutățile vieții , ci roagă-te lui Dumnezeu să îmi duc cu demnitate crucea până la sfârșit. Ajută celor obosiți și împovărați precum odinioară ți-a ajutat și ție Mântuitorul Hristos. Celor din războaie dă-le biruință și creștere sfintei noastre biserici, unire tuturor creștinilor , mântuirea sufletelor tuturor oamenilor de pe pământ și luminarea lor și sănătate trupurilor. Tuturor ce lucrează pe uscat , pe apă și pe sus și în cele din adâncuri , dă-le de la Hristos prin rugăciunile tale toate cele trebuitoare sufletelor și trupurilor și izbăvire de toate greutățile pe care le au. Ajută celor ce se luptă pentru dreptate și sunt izgoniți pe nedrept și nu lăsa pe urâtorul sufletelor să piardă omenirea . Iar mie , celui ce cu dragoste prăznuiesc pomenirea ta , celui ce m-am făcut pană de scriitor , te rog să mă pomenești în sfintele tale rugăciuni către Dumnezeu și către Preasfântă Maica Sa , care mi te-a trimis în ajutor când eram mai întristat. Fii mie mijlocitor în ceasul sfârșitului meu și mă învrednicește Împărăției cerești cu toți sfinții îngeri , care laudă neâncetat pe cel dorit sufletului meu , pe Hristos , Fiul lui Dumnezeu Tatăl Atotștiitorul împreună cu Duhul Sfânt , care din Tatăl purcede , acum si pururea și în vecii vecilor. Amin ! +
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De Nașterea Domnului - poezii , rugăciuni , colinde + cristiboss56 Rugaciuni 284 24.12.2018 13:01:09
Rugaciuni catre Maica Domnului georgeval Rugaciuni 19 11.12.2013 00:15:21
Rugaciuni catre Sf. Arhanghel Mihail? colaps Rugaciuni 9 04.11.2011 09:39:46
Paraclisul salvarii sufletelor din iad de catre cei sapte sfinti arhangheli: Mihail, patinina34 Rugaciuni 3 04.07.2009 03:30:50
Rugaciuni catre Maica Domnului phradmon Rugaciuni 7 12.10.2006 16:01:06