Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.12.2009, 11:28:39
DaNy-_- DaNy-_- is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.12.2009
Mesaje: 10
Implicit Crestinii adevarati

In primul rand vreau sa va spun ca sunt un ortodox autentic care merg in fiecare saptamana la biserica si caut sa pazesc poruncile lui Dumnezeu .
Dupa ce am citit Biblia am realizat ca doctrina ortodoxa , in unele parti , intra in contradictie cu ceea ce scrie in Biblie care este Cuvantul lui Dumnezeu . Nu vreau sa spun care sunt acele contradictii , daca cititi Biblia cred ca le veti vedea si dumneavoastra, dar in schimb vreau sa imi argumentati un singur lucru :
De ce se spune ca noi, crestinii ortodoxi suntem adevaratii crestini ? Sau de ce biserica ortodoxa este singura biserica adevarata ?
Si vad ca se tine cu dintii de asta.

In Biblie scrie ca pe adevaratii crestini ii vei cunoaste dupa roadele lor , nu dupa religia lor .
Nu vreau sa scriu aici care este Roada Duhului , deoarece cu totii ar trebui sa stim care este ,avand in vedere ca ne numim ortodoxi.

Vreau sa vad care sunt argumentele voastre . NU vreau sa primesc critici sau sa fiu atacat din partea voastra ci pur si simplu astept argumente cu versete din Biblie deoarece cred din toata inima ca Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu iar daca veniti sa imi argumentati cu Sfanta Traditie , personal consider ca voi credeti ca Biblia nu este suficienta . Multumesc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.12.2009, 11:39:58
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DaNy-_- Vezi mesajul
In primul rand vreau sa va spun ca sunt un ortodox autentic care merg in fiecare saptamana la biserica si caut sa pazesc poruncile lui Dumnezeu .
Dupa ce am citit Biblia am realizat ca doctrina ortodoxa , in unele parti , intra in contradictie cu ceea ce scrie in Biblie care este Cuvantul lui Dumnezeu . Nu vreau sa spun care sunt acele contradictii , daca cititi Biblia cred ca le veti vedea si dumneavoastra, dar in schimb vreau sa imi argumentati un singur lucru :
De ce se spune ca noi, crestinii ortodoxi suntem adevaratii crestini ? Sau de ce biserica ortodoxa este singura biserica adevarata ?
Si vad ca se tine cu dintii de asta.

In Biblie scrie ca pe adevaratii crestini ii vei cunoaste dupa roadele lor , nu dupa religia lor .
Nu vreau sa scriu aici care este Roada Duhului , deoarece cu totii ar trebui sa stim care este ,avand in vedere ca ne numim ortodoxi.

Vreau sa vad care sunt argumentele voastre . NU vreau sa primesc critici sau sa fiu atacat din partea voastra ci pur si simplu astept argumente cu versete din Biblie deoarece cred din toata inima ca Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu iar daca veniti sa imi argumentati cu Sfanta Traditie , personal consider ca voi credeti ca Biblia nu este suficienta . Multumesc
S-a mai răspuns de N ori la cele de mai sus ! Eu consider doar o provocare de duzină postarea ta nesinceră și tendențioasă. Sper că nu te superi, mai ales că ești un autentic precum spui !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.12.2009, 11:47:21
DaNy-_- DaNy-_- is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.12.2009
Mesaje: 10
Implicit

Imi cer scuze , sincer nu prea m-am uitat la toate threadurile anterioare dar daca tu spui ca s-a mai raspuns te rog da-mi un link . Nu inteleg, de ce spui ca postarea mea este nesincera si tendentioasa ? Ce anume te determina sa spui asta ?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.12.2009, 12:00:00
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DaNy-_- Vezi mesajul
Imi cer scuze , sincer nu prea m-am uitat la toate threadurile anterioare dar daca tu spui ca s-a mai raspuns te rog da-mi un link . Nu inteleg, de ce spui ca postarea mea este nesincera si tendentioasa ? Ce anume te determina sa spui asta ?
Ca un ultim răspuns, pentru a nu intra în polemici nefolositoare : dacă spui că ești un creștin Ortodox adevărat , autentic ( cu toate că astfel de afirmații sunt slavă deșartă 100%, mândrie și alte cele foarte grave ) , ști că între Sfânta Scriptură și Sfânta Tradiție nu poate exista contradicție . Este un non-sens așa ceva ! Ele se completează reciproc una pe alta find insuflate amândouă de Duhul Sfânt . Marea bogăție a Bisericii Ortodoxe este Sfânta Tradiție , Sfinții Părinți , ce nici o altă pretinsă Biserică nu posedă această adevărată comoară divină. Putem sta non stop în Biserică, dacă nu trăim în și prin ea , asta incluzând obligatoriu și Sfânta Tradiție . Pace și har de la Dumnezeu întru luminarea ta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.12.2009, 12:06:43
DaNy-_- DaNy-_- is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.12.2009
Mesaje: 10
Implicit

Raspunde-mi te rog la o intrebare :
Este Biblia suficienta sau nu este ?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.12.2009, 12:14:20
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DaNy-_- Vezi mesajul
Raspunde-mi te rog la o intrebare :
Este Biblia suficienta sau nu este ?
Pentru sectari da, pentru noi Nu ! . Punct.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.12.2009, 12:23:35
Zburatorul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Doamne ajuta!

Ca o scurta explicatie,Biblia este un manual de matematica,iar Sfanta Traditie arata formulele prin care aceasta poate fi inteleasa intru totul.Fara Sfanta Traditie ar fi ca si cum am elimina adunarea sau inmultirea atunci cand dorim sa rezolvam o problema,un exercitiu,ceea ce nu se poate accepta,caci s-ar duce toata lucrarea in zadar. La multi ani cu sanatate sufleteasca !

Last edited by Zburatorul; 29.12.2009 at 12:25:52.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.12.2009, 12:30:13
DaNy-_- DaNy-_- is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.12.2009
Mesaje: 10
Implicit

Problema e ca cunosc cativa sectanti care tin cu dintii de traditia lor si nu respecta in totalitate Biblia.

Mie unul mi se pare suficienta Biblia , dar nu vreau sa ne certam pe tema aceasta. Fiecare avem pareri diferit. Problema mea majora este de ce se respecta mai mult Sfanta Traditie decat Biblia ? Imi pare rau ca spun asta dar o vad in viata de zi cu zi a oamenilor , ba mai mult , in viata preotilor . Tu de ce parere esti ?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.12.2009, 12:37:58
DaNy-_- DaNy-_- is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.12.2009
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Zburatorul Vezi mesajul
Ca o scurta explicatie,Biblia este un manual de matematica,iar Sfanta Traditie arata formulele prin care aceasta poate fi inteleasa intru totul.Fara Sfanta Traditie ar fi ca si cum am elimina adunarea sau inmultirea atunci cand dorim sa rezolvam o problema,un exercitiu,ceea ce nu se poate accepta,caci s-ar duce toata lucrarea in zadar. La multi ani cu sanatate sufleteasca !
Sincer nu sunt un teolog, sunt un student la Matematica-Informatica , iar in momentul in care tu imi vorbesti de un Manual de matematica inseamna automat ca vorbesti si despre adunare si inmultire . Matematica nu ar exista fara adunare sau inmultire.
Matematica nu se intelege prin formule... Matematica se intelege exersand ceea ce tocmai ai studiat . Nu e un exemplu deloc bun . Imi pare rau
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.12.2009, 13:04:34
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Scriptura este punerea in scris a unei parti din Traditia orala a vremii Apostolilor.

De cautam sincer, sa discutam, de nu, ce rost mai au atatea intrebari seci.
Cine zice ca Biblia e de ajuns, acela a picat din dreapta credinta si din Biserica.

Ba mai mult, viata crestina poate merge chiar si fara Scriptura, daca am avea nevointele, credinta si rugaciunea acelor Sfinti nestiutori de carte.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum saluta crestinii ? Dasy de Mara Intrebari utilizatori 16 17.04.2012 01:20:28
Crestinii , Scrierea Bibliei dobrin7m Istoria bisericii 10 02.03.2012 00:44:25
crestinii si politica lore86 Generalitati 48 15.01.2011 20:31:59
cum sa ii facem pe cei dragi noua sa devina crestini adevarati? cezara Generalitati 45 28.03.2009 14:27:03