Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #431  
Vechi 15.12.2012, 06:05:44
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Acum realizez ca e adevarat ca barbatii sunt muuuuult mai barfitori decat femeile. Felicitari, aline, esti in top!
Dar ce a barfit,ca nu inteleg?
Pesemne ca aveti datorii mai vechi de pe alte topice :)

In top,probabil ca este deoarece mai mereu pune problema realist si extrem de analitic. Eu apreciez intotdeauna ce scrie.
In tot cazul,este un user foarte apreciat pe acest forum ,fara a fi pasional si emotional in relatia cu alti useri.Adica discuta fapte si nu oameni;iar daca exista o discutie in contradictoriu nu te va ura pt tot restul vietii :)

Stiu,ca este"baiat mare"si nu are nevoie de interventia mea insa eu spun ce am simtit!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #432  
Vechi 15.12.2012, 06:17:47
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
@Yasmina, nu am nimic cu tine, si nicidecum nu am zis sa nu mai intru pe forum. Pesemne ca ai inteles gresit. Da, tu ai argumentele tale si mentalitatea mea, asemenea parintilor mei si a altora, e tipic... Din pacate nu prea puteti intelege. Sau.. poate ca am vazut eu prea multe in scurta mea viata. Din pacate da. Si nu mi-e rusine sa recunosc ca m-am invartit cam in tot felul de cercuri de persoane posibile. Asta este.
!
Explicatia poate veni din cu totul alte cauze,dar te implor nu ma mai"imbatrani"atata,ca faci din astia 10 ani diferenta un adevarat caz!

Fiecare avem un background,un bagaj educational din familie-nu este vina mea ca am fost crescuta mai sever sau mai responsabil decat altii...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #433  
Vechi 15.12.2012, 15:08:47
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Dar ce a barfit,ca nu inteleg?
Pesemne ca aveti datorii mai vechi de pe alte topice :)

In top,probabil ca este deoarece mai mereu pune problema realist si extrem de analitic. Eu apreciez intotdeauna ce scrie.
In tot cazul,este un user foarte apreciat pe acest forum ,fara a fi pasional si emotional in relatia cu alti useri.Adica discuta fapte si nu oameni;iar daca exista o discutie in contradictoriu nu te va ura pt tot restul vietii :)

Stiu,ca este"baiat mare"si nu are nevoie de interventia mea insa eu spun ce am simtit!
Nu e vorba de datorii, Yasmina.
Reply With Quote
  #434  
Vechi 15.12.2012, 15:11:51
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Acum realizez ca e adevarat ca barbatii sunt muuuuult mai barfitori decat femeile. Felicitari, aline, esti in top!
Dl. Alin nu a barfit nimic, dimpotriva, atitudinea sa a fost una moralizatoare; credeti-ma ca Andra_07 are mare nevoie de asa ceva din partea celor care stiu sa explice bine invataturile bisericii noastre.
Reply With Quote
  #435  
Vechi 15.12.2012, 17:17:33
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sunt convinsa ca Andra_07 are inca multe de invatat despre viata - nu le stim noi pe toate, cei trecuti prin viata - dar depinde si in ce fel ii vorbeste cineva, ca ea sa vrea sa invete de la acea persoana. Dupa parerea mea, nu pe acest ton, care mie mi se pare de barfa, i se explica cuiva ceva:
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si chiar esti convinsa ca daca tipul era mai versat si mai insistent, nu-i dadea peste cap toate retinerile?

Facem un mic pariu ca nu se marita virgina?
Mai mult, sunt 80% sanse ca majoratul sa nu o prinda virgina?
Si aia 20% nu tin de vointa ei, ci de sansa de a nu da peste un tip care fie determinat sa o bage in pat.

La educatia care o are, categoric nu.
Si e cam tardiv si dificil sa schimbi ceva acum.
In orice caz, nu repede.


Sau poate pentru ca tipul s-a plictisit de ea si retinerile ei (chiar asa temporare) si a cautat o alta prada mai usoara si poate chiar mai apetisanta.


Sigur. E cool. Atat timp cat aparent lucrurile merg ca unse.
Stai sa vezi cand iei contact cu realitatea cat de fain o sa fie.
Adica gen "varamea ajuta-ma sa fac un avort fara sa afle mama".
Dar daca voua va place, n-am nimic impotriva. Dar am voie si eu la o parere, nu?!?
Reply With Quote
  #436  
Vechi 15.12.2012, 17:42:49
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Nu e vorba de datorii, Yasmina.
Dar despre ce este vorba în frumoasa propoziție? Că căci și eu sunt prin pierdut...
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #437  
Vechi 15.12.2012, 17:43:34
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Spre surprinderea mea in primul rand, eu bag de seama ca cel putin la noi la biserica vin o gramada de fete tinere si frumoase cat si de baieti tineri si frumosi care se si impartasesc, deci, in concluzie inseamna ca sunt cuminti (spre rusinea altora mai batrani si mai urati care nu au fost si nici nu sunt). Deci in concluzie fetele si baietii cuminti nu trebuie neaparat sa fie tocilari si nerozi, cu ochelari si cosuri, imbracati fara gust, cu matreata si nebarbieriti. Nu stiu daca nu cumva in aceasta privinta are vreo influenta si contributia parintelui care e si profesor la scoala generala si liceul din cartier, cine stie. Poate macar intr-o mica masura. Dansul spune ca se straduieste sa le convinga pe fete ca nu e bine sa isi inceapa viata sexuala prea devreme, dar acum cate l-or asculta???
Reply With Quote
  #438  
Vechi 15.12.2012, 18:42:59
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Spre surprinderea mea in primul rand, eu bag de seama ca cel putin la noi la biserica vin o gramada de fete tinere si frumoase cat si de baieti tineri si frumosi care se si impartasesc, deci, in concluzie inseamna ca sunt cuminti (spre rusinea altora mai batrani si mai urati care nu au fost si nici nu sunt). Deci in concluzie fetele si baietii cuminti nu trebuie neaparat sa fie tocilari si nerozi, cu ochelari si cosuri, imbracati fara gust, cu matreata si nebarbieriti. Nu stiu daca nu cumva in aceasta privinta are vreo influenta si contributia parintelui care e si profesor la scoala generala si liceul din cartier, cine stie. Poate macar intr-o mica masura. Dansul spune ca se straduieste sa le convinga pe fete ca nu e bine sa isi inceapa viata sexuala prea devreme, dar acum cate l-or asculta???
Nu m-as grabi la astfel de concluzii.
Din anumite exemple practice, inclin sa cred ca sunt destui care nu prea stiu cum functioneaza relatia pacat-spovedanie-impartasanie.
Desigur, mi-as dori sa nu fie asa dar ..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #439  
Vechi 15.12.2012, 19:12:56
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu m-as grabi la astfel de concluzii.
Din anumite exemple practice, inclin sa cred ca sunt destui care nu prea stiu cum functioneaza relatia pacat-spovedanie-impartasanie.
Desigur, mi-as dori sa nu fie asa dar ..
Crezi tu ca parintele nu stie ce are la usa?
Reply With Quote
  #440  
Vechi 15.12.2012, 21:06:50
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Explicatia poate veni din cu totul alte cauze,dar te implor nu ma mai"imbatrani"atata,ca faci din astia 10 ani diferenta un adevarat caz!

Fiecare avem un background,un bagaj educational din familie-nu este vina mea ca am fost crescuta mai sever sau mai responsabil decat altii...
Nu te "imbatranesc", dar oricum ai o perceptie distorsionata asupra lucrurilor. Eu zic ceea ce vad in "ograda" mea, a tinerilor. Ca tu nu imi impartasesti afirmatiile, asta e alta poveste.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu o mai da cu "tinerii din Romania".
Vorbeste in dreptul tau, gandeste in dreptul tau.
Ceea ce fac ei, nu este problema ta, au parinti, au un cap - sa-l foloseasca, si nu doar la prostii, de ce te tot ascunzi in spatele lor si faci pe victima?
Acum ti-am vazut mesajul. Ia lamureste-ma pe mine ca nu inteleg... Si tu vezi mii si mii de tineri evlaviosi pe toate drumurile?? Toti sa inteleg ca sunt buni, numai eu sunt rau? Ca nu inteleg. Cu ce fac eu pe victima? Am viata mea si punct.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si ai observat macar daca vin si fete pe acolo?
Sau sunt toate femei gen 40+.
Unde merg eu, de atatia ani, cam stiu (cel putin din vedere) toate persoanele care vin regulat. Din pacate nu cunosc tinere, poate sa zicem 2-3, dar nu... Iar cele care mai vin sunt doar in vizita sau excursie. Asadar sunt sanse minime pt. mine sa sper ca imi voi gasi vreo fata calumea la manastire.

Dar ia spune, tu ai sotie/iubita? Sau esti vreun tip cu ochelari, slab de 40 kg, cu ochii lipiti zi de zi de PC, fara viata personala, fara prieteni, fara nimic...? Eu unul sunt un baiat cat se poate de normal, foarte adaptabil si care pot face parte cu usurinta din orice anturaj. Am trecut prin multe...


@Andra, ai in continuare grija de verisoara ta. Lasa parerile altora. Sunteti fete, puteti discuta altfel, pastrand o stransa legatura puteti sa va sprijiniti reciproc.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mai este martisorul la moda? alexdu Generalitati 14 29.08.2015 08:53:45
Daruri de la sfinti ptr copiii cuminti lore86 Nunta 19 19.12.2012 23:17:02
Dragobetele saruta fetele shakalu1 Intrebari utilizatori 0 25.02.2010 18:02:17
Care va fi moda de anul acesta? Anca-Miha Generalitati 55 01.02.2009 07:11:19