Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 09.06.2009, 15:34:29
adrianopol adrianopol is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2009
Mesaje: 14
Question Oare de cine sa radem ?

Am sa va spun o intamplare de doua ori trista din viata mea. Acum cativa ani bunica mea, femeie evlavioasa din biserica ortodoxa, membra in comitetul de femei a bisericii din sat a decedat. La innormantarea ei au venit neamurile, nepotii... in fine ca la inmormantare... dupa care a inceput "circul"... Multe dintre prostiile pe care le-au putut auzi urechile le-am uitat dar iata cateva dintre ele:
1. pisica -NU ARE CE CAUTA IN CASA FIINDCA SE TRANSFORMA IN STRIGOI !!!! Biata pisica nu va zic cat a fost de prigonita zilele acelea... de frica ca sufletul bunicii sa nu "gareze" la ea in trup ...

2. Cand sa scoata mortul din casa era sa-mi sara inima fiindca au luat niste farfurii si le-au spart de prispa case (chipurile ghinioane)

3. Bocoitoarele - acolo fatarnicie- cateva vecine urlau pe post de bocitoare de zici ca le murise lor mama - asta dupa ce jumate de viata nu au vorbit cu bunica fiindca se certasera de la niste salcii taiate de pe marginea drumului.

4. Tot felul de "cum sa faci" si "cum sa nu faci" - asta in contextul in care unele rude stiau ca in pomul vieti tre sa fie nu stiu ce fructe , altii voiau citrice. Uffffffff, Doamne si cand citesc pe forum ca aia se roaga nu stiu cum (de penticostali) cand tu vii cu niste lucruri care nu au nici o treaba cu Scriptura. Cititi oameni buni Biblia sa vedeti ce spune. De ce BOR nu stimuleaza citirea Bibliei? De ce in loc sa predice Cuvantul vine cu o lalaiala de te ia cu somn? Probabil pentru ca toate aceste ritualuri s-ar demonta de la sine... Spunea Napoleon Bonaparte: " Biblia nu este doar o carte - este putere vie." Va recomand sa o cititi . Eu am facut asta si am inteles totul atat de clar ca nu asta inseamna sa-l slujesc pe Dumnezeu infundandu-ma in traditii ci respectand ceea ce El ne-a poruncit sa facem iar in timp omului i-a placut sa complice pana cand s-a rupt complet de ideea de inchinare "in duh si in adevar".
In concluzie ridic aceasta pertinenta intrebare: OARE DE CINE SA RADEM?
Reply With Quote
  #82  
Vechi 09.06.2009, 16:21:28
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrianopol Vezi mesajul
In concluzie ridic aceasta pertinenta intrebare: OARE DE CINE SA RADEM?
Cred ca nu e un motiv sa radem unul de credinta altuia. Fiecare si-a format propriile convingeri, si numai Duhul Sfant al lui Dumnezeu poate sa opereze schimbarea convingerilor acolo unde ele sunt gresite. In unele biserici sunt intr-adevar anumite manifestari hilare, aceasta insa nu ar trebui sa ne determine sa radem unii de altii, o face suficient diavolul conform zicalei: "radem unul de altul, si diavolul de noi toti". Chiar daca sunt forme si manifestari aberante, unele chiar dizgratioase, trebuie sa respectam credinta fiecaruia. Domnul sa aiba mila de noi si sa ne aduca pe calea cea buna!
Reply With Quote
  #83  
Vechi 09.06.2009, 18:26:32
strajeru's Avatar
strajeru strajeru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru strajeru
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrianopol Vezi mesajul
Am sa va spun o intamplare de doua ori trista din viata mea. Acum cativa ani bunica mea, femeie evlavioasa din biserica ortodoxa, membra in comitetul de femei a bisericii din sat a decedat. La innormantarea ei au venit neamurile, nepotii... in fine ca la inmormantare... dupa care a inceput "circul"... Multe dintre prostiile pe care le-au putut auzi urechile le-am uitat dar iata cateva dintre ele:
1. pisica -NU ARE CE CAUTA IN CASA FIINDCA SE TRANSFORMA IN STRIGOI !!!! Biata pisica nu va zic cat a fost de prigonita zilele acelea... de frica ca sufletul bunicii sa nu "gareze" la ea in trup ...

2. Cand sa scoata mortul din casa era sa-mi sara inima fiindca au luat niste farfurii si le-au spart de prispa case (chipurile ghinioane)

3. Bocoitoarele - acolo fatarnicie- cateva vecine urlau pe post de bocitoare de zici ca le murise lor mama - asta dupa ce jumate de viata nu au vorbit cu bunica fiindca se certasera de la niste salcii taiate de pe marginea drumului.

4. Tot felul de "cum sa faci" si "cum sa nu faci" - asta in contextul in care unele rude stiau ca in pomul vieti tre sa fie nu stiu ce fructe , altii voiau citrice. Uffffffff, Doamne si cand citesc pe forum ca aia se roaga nu stiu cum (de penticostali) cand tu vii cu niste lucruri care nu au nici o treaba cu Scriptura. Cititi oameni buni Biblia sa vedeti ce spune. De ce BOR nu stimuleaza citirea Bibliei? De ce in loc sa predice Cuvantul vine cu o lalaiala de te ia cu somn? Probabil pentru ca toate aceste ritualuri s-ar demonta de la sine... Spunea Napoleon Bonaparte: " Biblia nu este doar o carte - este putere vie." Va recomand sa o cititi . Eu am facut asta si am inteles totul atat de clar ca nu asta inseamna sa-l slujesc pe Dumnezeu infundandu-ma in traditii ci respectand ceea ce El ne-a poruncit sa facem iar in timp omului i-a placut sa complice pana cand s-a rupt complet de ideea de inchinare "in duh si in adevar".
In concluzie ridic aceasta pertinenta intrebare: OARE DE CINE SA RADEM?
Aceste obiceiuri paganesti nu au nicio legatura cu Ortodoxia.Daca ai fi studiat Ortodoxia ai fi observat ca aceasta infiereaza aspru astfel de randuieli paganesti.
Biserica Ortodoxa Romana nu doar ca stimuleaza citirea Bibliei ci face si talcuirea acesteia(vezi talcuirile si comentarile Sfintilor Parinti la Sfinta Scriptura)pentru a nu talcui cineva gresit si dupa mintea lui,si sa ajungem mai rau ca sectele neoprotestante.
Cat despre modul de rugaciune al bietilor penticostali nu cred ca ar trebui sa radem ci sa plangem si sa compatimim,gandindu-ne ca in acele groaznice rataciri au cazut si frati d-ai nostrii romani.
Ce inseamna pentru tine inchinarea in duh si in adevar?Cum se face aceasta dupa pastorul tau? :)
Reply With Quote
  #84  
Vechi 09.06.2009, 18:33:52
simona62's Avatar
simona62 simona62 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.02.2009
Locație: Tg-Mures
Mesaje: 54
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru simona62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Poate ca acolo au parte mai usor de raspunsuri la intrebari.
Poate ca acolo pastorii lor nu sunt asa de "ocupati" ca si preotii nostri si au timp de enoriasi.
Poate pentru ca acolo se face studiu biblic, nu ca la noi in BOR unde NU SE FACE ASA CEVA. Sau se face la o biserica dintr-o suta.
Poate ca la ei atmosfera este mai calda si mai primitoare cand ajungi la intalniri.
Poate gresesc, dar poate nu.
Doamne fereste sa se faca studiu biblic in biserici!
Reply With Quote
  #85  
Vechi 09.06.2009, 18:36:14
simona62's Avatar
simona62 simona62 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.02.2009
Locație: Tg-Mures
Mesaje: 54
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru simona62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrianopol Vezi mesajul
Am sa va spun o intamplare de doua ori trista din viata mea. Acum cativa ani bunica mea, femeie evlavioasa din biserica ortodoxa, membra in comitetul de femei a bisericii din sat a decedat. La innormantarea ei au venit neamurile, nepotii... in fine ca la inmormantare... dupa care a inceput "circul"... Multe dintre prostiile pe care le-au putut auzi urechile le-am uitat dar iata cateva dintre ele:
1. pisica -NU ARE CE CAUTA IN CASA FIINDCA SE TRANSFORMA IN STRIGOI !!!! Biata pisica nu va zic cat a fost de prigonita zilele acelea... de frica ca sufletul bunicii sa nu "gareze" la ea in trup ...

2. Cand sa scoata mortul din casa era sa-mi sara inima fiindca au luat niste farfurii si le-au spart de prispa case (chipurile ghinioane)

3. Bocoitoarele - acolo fatarnicie- cateva vecine urlau pe post de bocitoare de zici ca le murise lor mama - asta dupa ce jumate de viata nu au vorbit cu bunica fiindca se certasera de la niste salcii taiate de pe marginea drumului.

4. Tot felul de "cum sa faci" si "cum sa nu faci" - asta in contextul in care unele rude stiau ca in pomul vieti tre sa fie nu stiu ce fructe , altii voiau citrice. Uffffffff, Doamne si cand citesc pe forum ca aia se roaga nu stiu cum (de penticostali) cand tu vii cu niste lucruri care nu au nici o treaba cu Scriptura. Cititi oameni buni Biblia sa vedeti ce spune. De ce BOR nu stimuleaza citirea Bibliei? De ce in loc sa predice Cuvantul vine cu o lalaiala de te ia cu somn? Probabil pentru ca toate aceste ritualuri s-ar demonta de la sine... Spunea Napoleon Bonaparte: " Biblia nu este doar o carte - este putere vie." Va recomand sa o cititi . Eu am facut asta si am inteles totul atat de clar ca nu asta inseamna sa-l slujesc pe Dumnezeu infundandu-ma in traditii ci respectand ceea ce El ne-a poruncit sa facem iar in timp omului i-a placut sa complice pana cand s-a rupt complet de ideea de inchinare "in duh si in adevar".
In concluzie ridic aceasta pertinenta intrebare: OARE DE CINE SA RADEM?
sa nu radem de nimeni....nici IISUS nu a facut-o...
Reply With Quote
  #86  
Vechi 09.06.2009, 18:44:55
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit

[COLOR=black]Citat din postarea #82:[/COLOR]
[COLOR=blue]“trebuie sa respectam credinta fiecaruia.[/COLOR]”

Corect!

Tema era însă alta: Ce-i determină pe unii să nu-și respecte propria lor credință, trecând cu ușurință de la credința primită de la părinți la o credință străină? [COLOR=black]Ce îi determină pe unii ortodocși să treacă la culte neoprotestante?[/COLOR]
[COLOR=black][/COLOR]
[COLOR=black]Și iată, avem un exemplu viu sub ochii noștri. Abordând topicul “[/COLOR][COLOR=black]Fenomenul Noul Ierusalim de la Pucioasa[/COLOR][COLOR=black]” mai întâi din curiozitate, mai apoi cu interes, apoi cu patimă și încrâncenare, un semen de-al nostru pe nume Vsovi, care se pretindea a fi “ortodox din BOR”, a ajuns în doar câteva luni de zile să fie apologet înflăcărat al acestei secte neoprotestante deghizată în “ortodoxă”. Dar de ce este sectă neoprotestantă? Pentru că protestează vehement împotriva bisericii-mume, pretinzând că aceasta e apostată, că nu are duhul proorociei, că a distrus serbările sfinților prin acceptarea noului calendar (îndreptat), că nu are preoția adevărată (a lui Melchisedec), că respectă căsătoria ca o taină, în loc s-o condamne ca o formă de oficializare a desfrânării, că slujitorii ei sunt lupi îmbrăcați în piei de oaie care au pe frunte pecetea lui Antihrist, și multe alte bazaconii de acest fel! Acești pucioși obraznici pretind la interviuri televizate că sunt tot ortodocși și că respectă Biserica Ortodoxă Română și pe preoții ei; dar pe ascuns își învață propriii săi acoliți toate aceste învățături, și altele la fel de otrăvitoare. Consecința? Zeci de familii dezmembrate, creștini debusolați care și-au părăsit Biserica definitiv, căutând să-și înducească auzul cu șoaptele acestei Fata Morgana care este “Cuvântul de la Pucioasa”. Unii s-au trezit la timp și au dezertat din raiul pucios, povestind și altora ce-i așteaptă dacă au curiozitatea să asculte acest cântec de sirenă. Dar alții, precum acest Vsovi, sunt atrași ca muștele de miros, devenind aprigi apărători și propovăduitori ai unei învățături pe care nici ei n-o înțeleg bine, dar are ambalaj de poleială strălucitoare.[/COLOR]
[COLOR=black]Acum, Vsovi a ajuns să citească cu voce tare “Cuvântul de la Pucioasa”, înregistrându-se și postându-se apoi pe internet, ca un veritabil apostol al pucioșilor. [/COLOR][COLOR=black][COLOR=#2982b6]Acesta[/COLOR][/COLOR][COLOR=black] este linkul pe care ni-l propune Vsovi pe Forum, în care el recită versete pucioase în rolul lui “Dumnezeu”.[/COLOR]
[COLOR=black]Iată ce-i determină deci pe unii să alerge în alte staule: lipsa de umilință, neascultarea de Biserică, încrederea prea mare în propriile forțe (mai ales cele spirituale), curiozitatea stupidă care o face pe pasărea cerului să cadă singură în laț.[/COLOR]
[COLOR=black]Și mai e ceva: propria noastră nepăsare. Nu sunt destui care să-l tragă de mânecă pe Vsovi, chiar cu riscul de a i-o rupe, strigându-i: Saule, Saule![/COLOR]
Reply With Quote
  #87  
Vechi 09.06.2009, 19:35:29
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de strajeru Vezi mesajul
.
Biserica Ortodoxa Romana nu doar ca stimuleaza citirea Bibliei ci face si talcuirea acesteia(vezi talcuirile si comentarile Sfintilor Parinti la Sfinta Scriptura)pentru a nu talcui cineva gresit si dupa mintea lui,si sa ajungem mai rau ca sectele neoprotestante.
:)
1. In ce mod stimuleaza Biserica Ortodoxa citirea Bibliei. Concret. Daca ai cumva exemple inradacinate, nu doar din acelea pasagere.
2. Ar trebui sa renuntati la placa asta cu "talcuirile si comentariile Sfintilor Parinti". Sunt destule invataturi ale Sfintilor Parinti pe care le respingeti, sub motiv ca sunt gresite sau ca au fost doar simple pareri personale (ale Sfintilor parinti). In sprijinul a ceea ce spun , pot veni cu citate din lucrari ortodoxe.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 09.06.2009, 22:31:58
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariamargareta Vezi mesajul
[COLOR=black]Și iată, avem un exemplu viu sub ochii noștri. Abordând topicul “[/COLOR][COLOR=black]Fenomenul Noul Ierusalim de la Pucioasa[/COLOR][COLOR=black]” mai întâi din curiozitate, mai apoi cu interes, apoi cu patimă și încrâncenare, un semen de-al nostru pe nume Vsovi, care se pretindea a fi “ortodox din BOR”, a ajuns în doar câteva luni de zile să fie apologet înflăcărat al acestei secte neoprotestante deghizată în “ortodoxă”. [/COLOR]
La aproape 1000 de postari, care mai de care mai lunga si colorata, e putin complicat pentru cineva sa urmareasca aceasta polemica nasfarsita dintre voi doi. Eu nu inteleg cum de-ati investit voi atata timp pe un asa subiect... Mie mi se pare normal ca forumistii au stat deoparte si v-au lasat sa va desfasurati in voie in coltul vostru ezoteric...

Si eu il compatimesc pe domnul V. pentru calea pe care a apucat-o. Nu stiu mare lucru despre subiectul asta trist, insa pot sa dau un verset in care spune asa:

"Iar partea celor fricoși și necredincioși și spurcați și ucigași și desfrânați și fermecători și închinători de idoli și a tuturor celor mincinoși este în iezerul care arde, cu foc și cu pucioasă, care este moartea a doua."

Deci aveti grija, paziti-va de foc si de pucioasa...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 10.06.2009, 09:54:59
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Litanu Vezi mesajul
1. In ce mod stimuleaza Biserica Ortodoxa citirea Bibliei. Concret. Daca ai cumva exemple inradacinate, nu doar din acelea pasagere.
"Stimuleaza" :))
Asta e tare..
Nu stiu cum suna dumitale cuvantul, dar mie mi se pare tare amuzant in contextul asta.

Cu alte cuvinte, cum ar trebui stimulat omul sa lucreze in folosul sau?

Dar ceea ce lipseste totusi si n-ar trebui este catehizarea, invatatura de credinta pe care se pune prea putin accent, in ideea ca omul care vrea sa cunoasca se intereseaza (acum are si de unde) insa n-ar strica, chiar social vorbind ca sa se tina lectii in acest sens in cadrul fiecarei parohii.
In unele locuri se tin, dar nu peste tot.

Citat:
2. Ar trebui sa renuntati la placa asta cu "talcuirile si comentariile Sfintilor Parinti". Sunt destule invataturi ale Sfintilor Parinti pe care le respingeti, sub motiv ca sunt gresite sau ca au fost doar simple pareri personale (ale Sfintilor parinti). In sprijinul a ceea ce spun , pot veni cu citate din lucrari ortodoxe.
Nu suntem (neo)protestanti deci nu credem in infaibilitatea personala, nici macar a celor canonizati ca sfinti.
Reperul in a judeca invatatura data chiar de cei canonizati ca Sfinti este invatatura Bisericii, ceea ce s-a statornicit ca invatatura de credinta.

Ceea ce este in contradictie cu aceasta invatatura, indiferent de la cine vine, nu este valid.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 10.06.2009, 10:58:46
adrianopol adrianopol is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2009
Mesaje: 14
Thumbs up f interesant ...

[quote=strajeru;144437]Aceste obiceiuri paganesti nu au nicio legatura cu Ortodoxia.Daca ai fi studiat Ortodoxia ai fi observat ca aceasta infiereaza aspru astfel de randuieli paganesti.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Arhitectura bisericilor (2) - culte heterodoxe ioanna Arta bisericeasca in general 2 20.03.2014 17:05:04
Ati sfatui un penticostal sa treaca la ortodoxie? faniela Secte si culte 439 20.01.2012 13:35:47
Cultele protestante si neoprotestante il iubesc pe Hristos fara Cruce. georgeval Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 102 20.01.2011 13:59:30
Cu ce criterii se determina care este credinta corecta si ceea falsa? Bast-et Generalitati 14 30.09.2010 16:26:07