Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #671  
Vechi 07.09.2017, 14:23:13
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Cataline, for the Maker's sake, cum sa nu fi fost acei sfinti catolici botezati?! Ce, catolicii sint antitrinitarienii ca iehovistii si aiuritii de la "oneness pentecostals"!? E vorba de botezul in numele Sf. Trinitati, man, deci e valabil. Citeste canoanele BOR si actele Sinodului din Creta si tuturor conciliilor si actelor din miscarea ecvumenica la care a participat BOR: tot botezul facut in Numele Tatalui, Fiului si Sfintului Spirit este valabil. Adica pruncul/adultul in cauza este crestin, din acel moment. Ce fel de crestin, asta e alta discutie alltogether.
Inseamna ca tu nu ai prea multe din discutiile de pe forum despre tema asta, ii criticai pe nepomenitori, dar fara sa stii cauza reala pentru care ei gresesc. Desi, daca nu ma insel, chiar eu ti-am scris despre asta (poate era pentru altcineva, nu-mi amintesc exact).

Legat de Sinodul din Creta, nepomenitorii sustin ca semnatarii au recunoscut celelalte culte ca biserici. Participantii la sinod au spus ca nu au facut deloc asa ceva, au mentionat doar denumirea de biserica pentru cei ce se atodenumesc asa, fara sa afirme altceva decat ca Biserica este doar Una, Biserica Ortodoxa. Deci nimeni nu spune ca celelalte culte ar fi biserici (inclusiv catolicii), de aceea am spus ca, de fapt, pare ca Sinodul acesta a ajutat la afirmarea invataturilor ortodoxe in detrimentul celor ecumeniste. Pentru ca acum s-a afirmat clar ca celelelate culte nu sunt Biserici (nu ca nu ar fi fost asta invatatura pana acum), deci nimeni nu mai poate contesta asta.

Despre faptul ca Biserica nu recunoste tainele din afara ei am scris de sute de ori explicatiile aferente. Este o singura Biserica si doar aici exista Sfinte Taine. Daca se imbraca un vecin in preot nu inseamna ca e deja preot. Celelalte nu sunt biserici (asta cu mai multe biserici e tot o conceptie protestanta), nu au Sfinte Taine, deci nici botez sau preotie, inclusiv catolicii. Am citit odata ca cineva spunea ca, pentru ca nu puteau sa darame Biserica), ingerii cazuti au ajutat sa se faca mai multe usi (biseirici), ca sa nu se mai stie usor care e cea adevarata. Sfantul Iustin Popovici le numeste chiar Antibiserici, pentru ca sustin ca sunt biserici si oamenii nu mai reusesc usor sa gaseasca adevarata Biserica, singura in care se pot mantui.

Last edited by catalin2; 07.09.2017 at 15:39:13.
Reply With Quote
  #672  
Vechi 07.09.2017, 14:25:29
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Propagandă sau marketing confesionalist. Mai ramîne să zici, ca și Cătălin, că "ereticii" ajung în Iad.
Eu nu am spus nimic, dau doar citate din ce spune Biserica. Incerc sa nu spun niciodata nimic de la mine, care e diferit de adevar, m-am convins mai demult ca toata invatatura Bisericii e adevarata, trebuie sa ai doar incredere in ea.

Last edited by catalin2; 07.09.2017 at 15:37:56.
Reply With Quote
  #673  
Vechi 07.09.2017, 15:03:26
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Propagandă sau marketing confesionalist. Mai ramîne să zici, ca și Cătălin, că "ereticii" ajung în Iad.
Hristos este Dreptul Judecator.El decide cine merge in Rai si cine merge in Iad. Eu doar am aratat cateva versete biblice care se refera la erezie
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #674  
Vechi 07.09.2017, 15:05:56
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Hristos este Dreptul Judecator.El decide cine merge in Rai si cine merge in Iad. Eu doar am aratat cateva versete biblice care se refera la erezie
Atunci catalin2 ese Hristos? Sau cel putin se pretinde..
Si Palamist la fel.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #675  
Vechi 07.09.2017, 15:08:08
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Niciodata nu am avut auzit pe cineva sa se indoiasca de veridicitatea citatelor, si este citat chiar si de siteuri ortodoxe care au o parere foarte nefavorabila ecumenismului, deci putem sa le consideram reale.
Tot ce nu intra in schema mentala a lui catalin2 nu e real iar unde nu este tragem de par ce avem
Patul lui Procust in varianta limitarii intelectuale/sufletesti.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #676  
Vechi 07.09.2017, 15:36:47
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Niciodata nu am avut auzit pe cineva sa se indoiasca de veridicitatea citatelor, si este citat chiar si de siteuri ortodoxe care au o parere foarte nefavorabila ecumenismului, deci putem sa le consideram reale.
Stim ca si ortodocsii participanti la sinod au spus ca unele invataturi catolice contin citate eronate din sfinti sau din alte parti, deci nu e ceva nemaiauzit. Am spus asta pentru ca ieri am citit ca unele lucrari despre sinod contin si neadevaruri, ale celor partizani unirii. Dar e posibil ca aceste citate sa fie corecte, nu am negat asta.
Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Si? Papalitatea era inca slaba.
Ajutor militar sau nu, tot era in avantajul ei.
Din moment ce orientalii aveau disperata nevoie de ajutor militar, iar singura sansa sa o capete era sa accepte conditiilor apusenilor, adica trecerea la credinta catolica, cred ca era o situatie de forta. Din cate am citit, in vremea Sinodului Lyon (sau dupa), papa chiar a spus ca daca nu vor sa accepte credinta catolic o sa vina cu armata sa ii cucereasca.
Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Pai si atunci de ce te repezi aiurea, cu "au respins-o ca e falsa"?
Ca eu vorbeam de total altceva.
Delegatia ortodoxa era total ok cu folosirea teologiei apusene.
Da, o mare parte din fobia pentru scolastismul catolic vine din circul de care pomeneam.
O foloseau pentru a argumenta ce doreau sa arate, nu pentru ca ar fi fost de acord cu ce sustine toata teologia apuseana. Teologia apuseana expune invatatura catolica, nu e ca si cand ar fi la fel ca teologia ortodoxa. Teologia ortodoxa este completa, nu are nevoie sa fie completata cu altceva. Chiar in primul mileniu era cu mult mai bogata decat teologia apuseana. Cum apusenii nu prea au avut ce sa aleaga l-au urmat pe Fer. Augustin, cu tot cu greselile sale.
Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Inteleg ca te crezi inchizitorul vigilent, care trebuie sa corecteze cand vede lumea ca scrie chestii care s-ar putea interpreta care fiind ne-anti-ecumenice, dar mai vezi si contextul, Cataline.
Am intervenit pentru ca erau si niste lucruri neconforme cu adevarul. Stiu ceva despre acest subiect pentru ca am discutat si pe forumul catolic despre Sinodul Ferrara.
Reply With Quote
  #677  
Vechi 08.09.2017, 23:24:52
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Stim ca si ortodocsii participanti la sinod au spus ca unele invataturi catolice contin citate eronate din sfinti sau din alte parti, deci nu e ceva nemaiauzit. Am spus asta pentru ca ieri am citit ca unele lucrari despre sinod contin si neadevaruri, ale celor partizani unirii.
Si eu iti pot spune exact ce manarii au bagat latinii la Consiliu(incepand cu un act falsificat al hotararilor unui Sinod Ecumenic, de s-au facut de rusine in public, ca "actul antic" era in latina, nu in greaca).
Dar acum nu vorbesc de chestii generale, eu ziceam de situatii cu subiect si predicat.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
O foloseau pentru a argumenta ce doreau sa arate, nu pentru ca ar fi fost de acord cu ce sustine toata teologia apuseana.
Nu toata, dar cand gasesti multe paralele si nu ai nici o problema sa sintetizezi ganditorilor lor cu a "taberei" tale, inseamna ca o gasesti compatibila, in mare parte.
Ca si eu sunt de acord cu Newman cand zice "To be deep in history is to cease to be Protestant", dar nu o sa ma vezi cu zucchettoul rosu pe teasta prea curand.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Am intervenit pentru ca erau si niste lucruri neconforme cu adevarul.
Asta e pe sistemul "Autoritatile competente s-au autosesizat"?

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Stiu ceva despre acest subiect pentru ca am discutat si pe forumul catolic despre Sinodul Ferrara.
Ca sa citez dintr-o chestie de am vazut-o pe net "that was before Internet chat rooms made everybody an expert. It's a better world now."
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #678  
Vechi 10.09.2017, 01:21:54
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Mi-ar placea sa il trimit pe Catalin printr-un portal spatiu-timp in anume zone de "granita confesionala" unde pina tirziu (sec. XVII) dupa Marea Schisma ortodocsii si catolicii isi foloseau unii altora bisericile si sacerdotii si recunoasteau reciproc de facto Tainele fara probleme.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #679  
Vechi 10.09.2017, 14:12:38
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Mi-ar placea sa il trimit pe Catalin printr-un portal spatiu-timp in anume zone de "granita confesionala" unde pina tirziu (sec. XVII) dupa Marea Schisma ortodocsii si catolicii isi foloseau unii altora bisericile si sacerdotii si recunoasteau reciproc de facto Tainele fara probleme.
Pff, ce stiu aia din Orientul Mijlociu de marturisirea lui Hristos?
Sunt niste vestici vanduti, sub influenta protestanta si new-age.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #680  
Vechi 10.09.2017, 14:53:17
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Pff, ce stiu aia din Orientul Mijlociu de marturisirea lui Hristos?
Sunt niste vestici vanduti, sub influenta protestanta si new-age.
Hahaha!
Nu, cei (crestinii) din Orientul Apropiat si Mijlociu sint vinduti intr-adevar, dar in alt sens. Sint vinduti, adica tradati, de tov. secr. gen. Bergoglio, marxistul care nu scapa un prilej sa ii sprijine sau laude pe musulmani. Inshallah!
Cit despre modul in care privesc cei precum Catalin2 lucrurile in privinte ecleziologice si soteriologice: Dumnezeu cu mila. Ingustimea e intotdeauna primejdioasa, fie ce e vorba de punti/cai fizice, fie ca e vorba de punti/cai spirituale.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ecumenismul ancah Despre Biserica Ortodoxa in general 43 15.04.2014 22:26:13
Catolicismul si ecumenismul MariaB Biserica Romano-Catolica 115 18.08.2013 21:21:58
Ecumenismul MadalinS Generalitati 0 30.09.2007 05:12:34
Ecumenismul IonelaCristina Biserica Ortodoxa si Massmedia 10 03.04.2007 18:46:17