Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.12.2008, 04:42:10
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Membri sinodului de la Laodiceea stiau de Apocalipsa Sfantului Ioan Teologul dar nu au vrut sa o includa considerandu-o eretica.


Apocalipsa Sfantului Ioan Teologul , capitolul 22:

18. Și eu mărturisesc oricui ascultă cuvintele proorociei acestei cărți: De va mai adăuga cineva ceva la ele, Dumnezeu va trimite asupra lui pedepsele ce sunt scrise în cartea aceasta; 19. Iar de va scoate cineva din cuvintele cărții acestei proorocii, Dumnezeu va scoate partea lui din pomul vieții și din cetatea sfântă și de la cele scrise în cartea aceasta.

.
.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 11.12.2008, 10:43:53
dumitruortodox dumitruortodox is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2008
Mesaje: 9
Implicit

nu sunt omul care sa imi bag nasul,dar totusi ar trebui clar sa se stie ca chiar daca este patriarhul nostru este un mason convins.ce treaba au altii de alte confesiuni?are mare dreptate marele nostru parinte,arhim.iusin Parvu.,cu pustiirea neamului.ce tot ne invartim dupa coada atat?nuse vede clar ca antihristul este venit?incepand de la PF Daniel care este un om cu multe idei nu face altceva decat sa duca acest vai de el ortodoxism intr-un clar ecumenism.nu au ce cauta la noi nimeni din alte secte.clar.atunci la ce s-a mai varsat atata sange de mucenici???
Reply With Quote
  #13  
Vechi 11.12.2008, 11:00:44
dumitruortodox dumitruortodox is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2008
Mesaje: 9
Implicit

Mai potrivit mi se parea IPS Teofan ca PATRIARH. Esta mult mai traitor . Dar daca asa a trebuit sa fie .nu se mai poate face nimic .
Reply With Quote
  #14  
Vechi 11.12.2008, 12:13:27
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Parerea mea este ca PF Daniel este un vizionar care intelege ca izolarea, ingustimea mintii, cramponarea in trecut, ura, neintelegerea, habotnicia, frica de a comunica, lipsa de dragoste fata de intreaga creatie a lui Dumnezeu nu face altceva decat sa ne indeparteze de dragostea si iubirea lui Dumnezeu. Acuma, nu aveti decat sa imi dati in cap -- si sunt sigura ca multi asa o sa faca -- dar asta este ceea ce cred eu.

Semnele de intrebare trebuie sa incepi sa ti le pui in momentul in care ai impresia ca tu esti singurul care ai dreptate si toti cei din jurul tau iti vor raul, sunt rai, dusmanosi, eretici, si incearca sa iti dea lovitura de gratie cu orice chip si in mod continuu. Adica in momentul in care tot ce vezi este nisipul din ochii fratelui tau, dar nu si barna din ochii tai.

Nu spune nimeni ca trebuie sa trecem la catolici, sau ca trebuie sa adoptam dogma lor, sau ca trebuie sa il luam pe papa de sef al bisericii. NU. Ceea ce spune PF Daniel este ca trebuie sa incercam sa comunicam cu ei si sa fim judiciosi in acordarea apelativului "eretic." Uratirea sufleteasca este cauzata de ura. Multi dintre noi avem frati si surori pe care, chiar daca mai gresesc fata de noi, sau fata de altii, tot cu iubire frateasca ii privim, nu cu ura, si nu fara sa ii iertam.

Si da, e usor sa arunci pietre asa, in anonimat, de pe un forum, dar cati dintre voi aveti studiile, pregatirea si experienta PFlui Daniel?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 11.12.2008, 13:17:03
dumitruortodox dumitruortodox is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2008
Mesaje: 9
Implicit

ierta ti .oricum mantuirea mea nu depinde nici de patriah nici de papa ,, care este infailibil,, sau de nu stiu cine!ca Patriarh va da raspuns in fata ARHIEREULUI VESNIC cum des incheie cuvantarile sale despre toate aceste lucrari ecumenice!si eu la fel dau raspuns prin ceea ce gandesc,spun si fac.asa ca foarte mare prudenta trebuie.
Inca o data ierta ti!


MARE-I DUMNEZEUL CRESTINILOR!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 11.12.2008, 15:02:25
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Domnule Dumitru care te intitulezi ortodox de unde stii tu PF Daniel e mason sau vorbesti asa din auzite si cine esti tu sa pui la indoiala voia lui Dumnezeu, caci alegerea patriarhului a fost voia Lui chiar daca s-a votat, caci Dumnezeu lucreaza prin oameni, iar pt podolski ar trebui sa-i aduc aminte ca daca bizantinii aplicau canonul acesta rusii azi poate numai erau crestini ci musulmani sau evrei
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #17  
Vechi 11.12.2008, 15:11:34
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Dom-le daca tot s-a deschis discutia despre sinodul de la Laodiceea.
A fost un sinod local la care au participat intre 22 si 33 de clerici.

Iar ca acel canon este impotriva lui Dumnezeu si a voii sale de mantuire a tuturor oamenilor (cel care opreste participarea celor ne-crestin ortodocsi la slujbele crestin-ortodoxe) a aratat-o Duhul Sfant chiar prin lucrarea convertirii parintelui Serafim Rose la ortodoxie care nefiind botezat asista la slujbe la o biserica ortodoxa rusa.

Daca aceia ar fi aplicat acest canon apoi fiti dumneavoastra siguri ca parintele Serafim nu se mai convertea la ortodoxie.

Ar trebui cercetate mai multe despre acest sinod caci se pare ca unele daca nu toate hotararile sale sunt neziditoare de suflet.
Caci ce este oare cu acest canon (49):
"[SIZE=3]
Nu se cuvine a se jertfi pâine în Patruzecime, decât numai sâmbăta și duminica.
[/SIZE]
"
As vrea sa stie si eu care biserica ortodoxa face asemenea chestie?
Adica sa nu faca Sfanta Liturghie in fiecare zi in postul pastelui ci numai sambata si duminica?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 11.12.2008, 15:44:20
dumitruortodox dumitruortodox is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2008
Mesaje: 9
Implicit

Ierta ti frate Valentin.si nu numai dvs.
Nu sunt un om sa ma contrazic!
Poate fratia ta cunosti dintr-un unghi cum stau lucrurile!
Incerca-ti daca este cu putinta si priviti lucrurile nu numai din unghiul care v-ar conveni!
Merge-ti si mai consultati-va si cu fosti detinuti ai inchisorilor comuniste,oameni care vad altfel lucrurile.
Unul ca acestia este chiar Ingerul nostru in trup cum i-l numeste poporul proaspatul arhim.Iustin Parvu.
Mai are Romania si alti duhovnici ca el,dar peste putin timp nu vor mai fi.Aici e marea problema.Iar atacurile si surogatele din toate partile,occident , ecumenism,buletine si permise electronice cipate , s.a.m.d. vor apasa si mai tare pe umerii adevaratilor crestini !

SFARSITUL ESTE DESTUL DE APROAPE


Si cu aceasta :
,,Cine are urechi de auzit sa auda,,
Reply With Quote
  #19  
Vechi 11.12.2008, 18:38:07
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Dom-le daca tot s-a deschis discutia despre sinodul de la Laodiceea.
A fost un sinod local la care au participat intre 22 si 33 de clerici.

Iar ca acel canon este impotriva lui Dumnezeu si a voii sale de mantuire a tuturor oamenilor (cel care opreste participarea celor ne-crestin ortodocsi la slujbele crestin-ortodoxe) a aratat-o Duhul Sfant chiar prin lucrarea convertirii parintelui Serafim Rose la ortodoxie care nefiind botezat asista la slujbe la o biserica ortodoxa rusa.

Daca aceia ar fi aplicat acest canon apoi fiti dumneavoastra siguri ca parintele Serafim nu se mai convertea la ortodoxie.

Ar trebui cercetate mai multe despre acest sinod caci se pare ca unele daca nu toate hotararile sale sunt neziditoare de suflet.
Caci ce este oare cu acest canon (49):
"[SIZE=3]
Nu se cuvine a se jertfi pâine în Patruzecime, decât numai sâmbăta și duminica.
[/SIZE]
"
As vrea sa stie si eu care biserica ortodoxa face asemenea chestie?
Adica sa nu faca Sfanta Liturghie in fiecare zi in postul pastelui ci numai sambata si duminica?
pe arhim iustin parvu nu l-am auzit acuzandu-l pe PF Daniel de masonerie sau aruncand acuze la adresa Sfantului Sinod
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #20  
Vechi 11.12.2008, 18:39:19
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valentin.viliga Vezi mesajul
pe arhim iustin parvu nu l-am auzit acuzandu-l pe PF Daniel de masonerie sau aruncand acuze la adresa Sfantului Sinod
am citat gresit imi cer scuze
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
1 decembrie-Timisoara,Arad,Bucuresti,Cluj,Targoviste heaven Generalitati 81 06.12.2009 06:38:58
Sfintirea Catedralei Orotdoxe din orasul LUGOJ icamilin Stiri, actualitati, anunturi 5 06.07.2009 19:46:40
SFINTIREA CATEDRALEI DIN ARAD ,azi 6 dec. sofiaiuga Stiri, actualitati, anunturi 0 06.12.2008 22:26:35
resfintirea catedralei patriarhale alexandrumelenteev Biserica Ortodoxa si Massmedia 0 08.11.2008 20:46:02
parintele cleopa de la Manastirea Arad-Gai sofiaiuga Mari Duhovnici si predicile lor 5 16.07.2007 22:23:25