Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 18.10.2010, 06:39:38
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gmariusg Vezi mesajul
Da, am luat o decizie si sper ca buna. M-am decis sa nu fac nimic, sa las totul asa cum e. Motivele sunt:
- daca i-as zice profesorului atunci ar fi de parca i-as fi parat, ceea ce este pacat.
- in caz ca profesorul va observa lipsa RAMilor, daca se ha hotari ca clasa sa plateasca lipsurile, atunci ii voi spune in particular.
Sper ca sunteti de-acord cu decizia mea si va multumesc pentru sfaturi.
Pai esti singurul care poate sti daca a luat o decizie buna!Nu eu,nu restul forumistilor;decizia trebuie sa fie buna pentru tine si sa fii multumit in sufletelul tau cu ea.
Oricum,felicitari ca esti un tanar care isi pune intrebari si cauta raspunsuri pentru ca numai asa putem evolua.Insa,din afara vei primi intotdeauna sugestii si ca atare trebuie sa le ei,raspunsurile se gasesc doar in adancul fiintei tale.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 18.10.2010 at 06:42:18.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 18.10.2010, 06:43:08
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daniil96 Vezi mesajul
pentru toti cei care si-au stors creierii pentri raspunsuri "cat mai inteligente" ... realizati ca baiatul face glume pe seama voastra?
Mie nu mi s-a parut ca face glume,nu stiu ce te-a facut sa ajungi la concluzia aceasta.Poate ne spui si noua...
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #33  
Vechi 18.10.2010, 11:53:51
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de roxanax43 Vezi mesajul
Nu sunt de acord. Dar ce nu te duci tu sa iei asupra ta asta?
Cum sa iei asupra ta o vina cand nu esti vinovat? adica dupa teoria ta iti aperi fratele de la furt sau baietii aceia vazand ca el isi asuma vina, se vor lumina peste noapte si ii vor cuprinde remuscarile. Sa fim seriosi! E o teorie dusa la absurd.
A fi crestin trebuie sa ai dreapta socoteala, un echilibru.
Nu zic in sensul de a merge si sa parasca in dreapta si in stanga tot ce vede, sunt situatii si situatii, dar daca nu ii poate atentiona pe aceia ca au gresit pentru ca ii este frica pentru integritatea lui fizica sau nu vrea sa discute cu profesorul discret, atunci sa lase treaba asa cum e.
Sa intelegem ca Iisus Hristos, Dumnezeu fiind, ne-a dat cel mai prost exemplu cand a luat asupra sa toate pacatele lumii jertfiindu-se pentru noi?
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
  #34  
Vechi 18.10.2010, 15:50:42
roxanax43 roxanax43 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.09.2010
Locație: Undeva in RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Sa intelegem ca Iisus Hristos, Dumnezeu fiind, ne-a dat cel mai prost exemplu cand a luat asupra sa toate pacatele lumii jertfiindu-se pentru noi?
Nu m-ati inteles. Dar nici nu pot admite sa iau asupra mea o fapta pe care nu am facut-o.
Totusi, cine a facut ceva incorect trebuie sa-si asume si consecintele nu?
Reply With Quote
  #35  
Vechi 18.10.2010, 15:59:28
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit Si totusi...

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Tu vezi-ti de pacatele tale, si lasa-i pe ei cu ale lor. Domnul va da fiecaruia dupa masura faptelor lui. Fii fara grija!
Si totusi daca stim fapta si o tainuim devenim partasi la pacat!
Reply With Quote
  #36  
Vechi 18.10.2010, 19:14:52
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Sa intelegem ca Iisus Hristos, Dumnezeu fiind, ne-a dat cel mai prost exemplu cand a luat asupra sa toate pacatele lumii jertfiindu-se pentru noi?
Le-a luat asupra sa deoarece era Fiul Lui Dumnezeu,insa nu s-a pus problema sa fie considerat vinovat pentru ce au facut altii.
Ati citit voi despre Iisus ca a sarit cand a vazut femeia pacatoasa in pericol sa fie ucisa cu pietre sa strige "Nu,eu sunt desfranatul,ucideti-ma pe Mine!"?
La fel si cu mucenicii,au patimit pentru credinta lor si s-au rugat pentru asupritori,au marturisit drept iubirea de Dumnezeu si credinta si nu stramb asumandu-si fapte ce nu le facusera.Adica,nu inteleg,cam ce beneficiu iti aduce acest lucru?
Fratilor,in loc sa ne macine gandul de a lucra cu slabiciunile noastre cu care oricum vom avea de luptat o viata si de facut imbunatatiri fiintei noastre,timpul fiind oricum scurt,noi ne trezim ca nu dormim noaptea pe perna de mantuirea vecinului.Dar cine ne-a cerut asta?Dumnezeu?
De cand avem noi dreptul sa intervenim in viata altora?
Presupunand ca facem asta,cu ce il ajutam pe cel in cauza?
Asa cum este el de pacatos,hot,curvar,trisor,mincinos etc,e viata lui si e dreptul sau sa si-o traiasca cum vrea.Daca Dumnezeu i-a dat dreptul sa aleaga,apoi cine suntem noi sa ne trezim ca suntem motul de la coliva,marii "salvatori" nechemati,nedoriti si neintrebati de nimeni?
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #37  
Vechi 18.10.2010, 19:40:30
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Si totusi daca stim fapta si o tainuim devenim partasi la pacat!
Serios,Gabriela?Cine spune asta?
A...daca stii ca un individ,spre exemplu,se pregateste sa comita o crima,atunci da,e firesc sa spui ceea ce stii pentru a salva potentiala viitoare victima.
Dar,daca stii tu ca colegul tau de munca,alt exemplu,isi triseaza nevasta,iar tu mergi acasa la el si ii dezvalui fapta sotiei, ca nu cumva bietul sa ramana cu pacatul atarnat de coada,nu ai reusi decat sa intervii ca musca in lapte in existenta unor oameni care nu doresc interventia ta,pentru ca asta e lectia lor de viata si asa decid sa o traiasca,sa creezi dezbinare,haos si cu siguranta sa iti iei tu la final bobarnace din partea amandorura si poate si a sefului.
E mai bine sa ne vedem de viata noastra si sa intervenim doar atunci cand ni se cere ajutorul sau cand cineva este in iminent pericol.
Putem oferi sugestii unor oameni,daca chiar simtim acest lucru,insa daca vedem ca nu are ecou in partea cealalta trebuie sa ne oprim,nicidecum sa inisistam ca Ivan cu fluierul si sa il pisam pe celalalt,doar doar pricepe si il aducem pe calea cea drepta!
Iar cine nu pricepe ca asa functioneaza lucrurile (nu va faceti griji ca e valabil si pentru mine,caci o perioada si eu ma credeam o "mare salvatoare",pana m-am trezit cat de absurda si ridicola eram in incercarile mele de a ajuta pe cineva care nu imi dorea ajutorul si nici nu avea nevoie de el!) cu siguranta va reusi nu sa faca bine,ci chiar rau in jurul sau si lui insusi,pentru ca astfel de intruziuni abuzive in viata altora se intorc impotriva noastra in cele din urma.
Si la final as dori sa va spun o mica povestioara despre un om tare bun si sufletist,care iubea mult fluturii:
Trecea intr-o zi omul nostru catre casa si vede un cocon frumos de fluture.Omul,incantat se bucura gandindu-se ce frumos o sa fie fluturele respectiv cand o sa iasa.
Trece omul si a doua zi,coconul se crapase putin iar din interiorul sau se auzea un zumzait,o zbatere puternica.Omul se gandea..."vai,bietul fluture,cred ca se cam chinuie,oare ce o fi cu el?"
Totusi,isi continua drumul si merse spre casa,cu gandul totusi la fluturele respectiv.
A doua zi,trece omul nostru framantat de grija a ceea ce se intampla cu coconul si cand,ce sa vada...zbatere mare in cocon,care deja era crapat bine si o aripa iesita pe jumate din el se zbatea nevoie mare.Omul nemairezistand de mila bietului fluture care se chinuia,decide sa sparga coconul sa elibereze fluturele.Fericit de fapta buna pe care o facuse,omul se uita inapoi si vede ca eliberase fluturele din cocon si il lasase in urma...mort!
Mahnit din calea afara,vorbi cu un iubitor de natura care se pricepea la fluturi si acesta ii explica ca zbaterea aceea era foarte importanta pentru fluture pana ii venea vremea sa isi ia zborul,ea ajutandu-l sa isi protejeze aripile cu un puf special si in acelasi timp sa le intareasca pentru a fi pregatite de zbor!
Cred ca fiecare dintre voi poate trage concluzia din aceasta mica istorioara despre ceea ce intelegem unii dintre noi prin facere de bine si mai ales ce urmari poate sa aiba...
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #38  
Vechi 18.10.2010, 19:54:35
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gmariusg Vezi mesajul
Buna. Sunt elev la un liceu(nu vreau sa dau detalii) si acum 2 zile clasa noastra s-a dus sa ajute la informatica la instalarea calculatoarelor. Si in timp ce faceam acest lucru, profesorul a iesit din clasa si am observat ca niste colegi scoateau parti din calculatoare si le bagau in buzunar. Nu au fost prinisi si asta au facut-o cu vreo 3-4 calculatoare. EU si cativa colegi i-am vazut facand acest lucru dar nimeni nu le-a zis nimic pentru ca ei sunt ,,tarii" clasei si nu asculta de nimeni. Va cer sfatul. Stiu ca este un pacat foarte mare sa furi, mai ales lucruri de valoare. Va rog sa imi spuneti ce sa fac? Sa las totul asa cum e fara sa ma bag? SI in caz ca profesorul va observa lipsa acelor parti si daca ma intreaba cine a fost sa ii zic? SUnt confuz deoarece stiu ca furtul e pacat mare, dar de asemenea si paratul sau tradarea aproapelui. Sunt sigur ca degeaba vorbesc cu ei pentru ca nu ar asculta, mai ales de mine. Va rog scrieti-mi parerea voastra ce pot sa fac?
e o datorie de onoare sa spui adevarul, asa cum a fost ! Nu trebuie sa toleram si sa ascundem,tainuim ticalosia si uratenia aproapelui nostru,deoarece devenim complice moral cu ticalosia lui !

pe de alta parte, a spune adevarul e uneori si o atitudine riscanta si de curaj. e usor sa fim morlaizatori pentru noi cei din afara,si care nu risacm nimica din partea ticalosilor ,pe urma !

e un act de mare curaj sa spui adevarul uneori,cinste si admiratie celui care o face !
Reply With Quote
  #39  
Vechi 18.10.2010, 19:59:47
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GheronIosifIsihastul Vezi mesajul
sora mea, in Pateric si in Vietile Sfintilor pe linie in toate cazurile si tine cont cazuri de crima, trebuie sa acoperi pe faptas si sa minti ca sa-l acoperi, este chiar cazul prin care se explica ca uneori a minti este foarte bine.. ba mai mult ! iei si asipra ta! asta desigur, este ideal, insa cel ce isi pune "problema" asta este fariseu, care vede greselile altora si barna din ochiul lui nu si-o vede.. tu nu vezi ca acest om plange mortul altora si al lui pute pana aici prin insusi gestul asta caci mandria se vadeste singurafiind ridicola.. sa stam bine, sa stam cu frica ,sa luam aminte! ca vad ca prea va lasati absorbiti de orice bazaconie.. vederea propiilor pacate nu te mai lasa sa vezi nimic la fratele rau si daca iti sare in ochi spune as, fratele a furat azi si maine se va pocai ca Bun si Milostiv e Domnul si puternic ca sa-l indrepte dar piminaine voi cadea eu si negresit nu ma voi pocai.. amar mie, pacatosului si ticalosului nenorocit! si te roaga pentru fratele care gresit zicand ca e vina ta, ca daca tu ai fi un om drept ai fi lumina unde te afli si fratii ar invata dreapta credinta dar suntem morti si neputinciosi dar ne place sa uitam de pacatele noastre( cum fac si eu acum
pleaca nene, de aicea, ce scrii dumneata e de-a dreptul scandalos...cica a minti e f bine, si a acoperi crima !!!
atunci cristos de ce a pus mana pe bici in templu, pentru a-i arde si infiera la modul propriu si fara crutare pe talharii si bisnitarii de acolo ?!
pantru a ne arata ca raul nu trebuie tolerat si nici ascuns !
Reply With Quote
  #40  
Vechi 19.10.2010, 14:19:26
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Serios,Gabriela?Cine spune asta?
... ghidul de spovedanie...

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
A...daca stii ca un individ,spre exemplu,se pregateste sa comita o crima,atunci da,e firesc sa spui ceea ce stii pentru a salva potentiala viitoare victima.Dar,daca stii tu ca colegul tau de munca,alt exemplu,isi triseaza nevasta,iar tu mergi acasa la el si ii dezvalui fapta sotiei, ca nu cumva bietul sa ramana cu pacatul atarnat de coada
Daca stii un coleg in situatia prezentata il sfatuiesti cu argumente dar daca nu intelege nu mai este vina ta, insa a tacea din considerentul ca il superi sau a ascunde un furt(situatia acestui topic) nu mi se pare indicat intrucat cineva va avea de suferit pe nederept, si atunci ce ai vrea sa cred ca asa e bine?
Reply With Quote
Răspunde

Tags
intrebare ajutor



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce sa fac? Am nevoie de ajutor Raluca06 Nunta 121 17.12.2012 20:55:23
Am nevoie de ajutor Cristian8 Exorcismul 22 11.07.2011 18:57:03
Am nevoie de ajutor! Oanalia Generalitati 20 17.08.2010 08:14:51
Am nevoie de ajutor Idyahoo Generalitati 36 13.04.2010 21:38:50
Am nevoie de ajutor anitag Generalitati 14 12.11.2007 11:01:37