Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #381  
Vechi 02.10.2012, 19:49:24
Aghioritul's Avatar
Aghioritul Aghioritul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Eu am invatat inca mult inainte sa ma casatoresc ca in Biserica Ortodoxa, duhovnicum nu intra in dormitor. Vrei sa ii ceri sfatul? Bine. Nu gasesti de cuvinta? Nu te intreaba el despre abstinanta de post, contraceptie, pozitii si altele. Eu mai stiu si ca un duhovnic da sfaturi personalizate, nu tine lista de canoane in buzunar. Asta este, mui se spunea, specificul ortodoxiei.
....NICI NU ARE VOIE! asta e valabila si sub epitrahil! E TAINA LOR! E INTIMITATEA LOR! Cum sa intri cu bocancii in viata lor unde NUMAI ei si Xc lucreaza??? Duhovnicul este pentru DUH nu pentru trup! pt trup avem pe altii!
Daca ceva se intampla in intimitatea lor ceva in neregula, EI raspund! Dar ei NU trebuie sa isi destainuie acestea! Pot intreba de anumite situatii si bine ar fi sa recunoasca de au depasit NORMALITATEA unirii firesti! Si aici abia acum poate interveni Duhovnicul si sa ii opreasca de la Sf.Euharistie si sa le dea canon!
Reply With Quote
  #382  
Vechi 02.10.2012, 23:14:10
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Dacă ar fi așa, ar fi rău. Este ca și când cineva ar spune "Dumnezeu este omniprezent, El pe toate le vede. Dar când se uită în dormitor, își pune ochelarii negri". Adevărul este că de felul în care celibul își trăiește celibatul, de felul în care căsătoritul își trăiește căsătoria, poate depinde mântuirea lor.
Eu vorbeam de duhovnic, nu de Dumnezeu.
In fata lui Dumnezeu raspundem de toate. Insa nici Dumnezeu nu ne violeaza intimitatea. El 'sta la usa si bate' - indraznesc sa cred ca SI la usa dormitorului.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #383  
Vechi 02.10.2012, 23:18:47
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Aghioritul Vezi mesajul
Frate Ioan, VOIA lui Dumnezeu NU SE IMPUNE! El Dumnezeu ne-a dat un dar MARE pe care sa il folosim sau nu: LIBERTATEA! In aceasta libertate omul actioneaza asa cum vrea si gandeste, dar pt toate sa aiba RASPUNS de dat! Sa aiba argument! Daca Dumnezeu S-ar impune si Si-ar arata voia Sa fara acordul omului, inseamna ca Dumnezeu Isi depaseste limitele si ne face pe noi niste roboti! Si atunci NU mai avem Dumnezeu ci un MECANIC! Dumnezeu fiind ATOATESTIUTOR stie ce anume are nevoie de aceea El intreba "VOIESTI sa te faci sanatos?" nu stia El ca omul vrea sa fie bine? Dar El lucreaza in acord cu Libertatea omului! Daca omul refuza ajutorul lui Dumnezeu va da raspuns! Dar DUMNEZEU NICIODATA NU (SE) IMPUNE! Iubirea Lui pana intr-atat merge incat ne lasa sa Il si insultam, sa ii spunem NU in fata! Nu Se supara! E constient ca ne-a dat Liberatatea, dar refuzul nostru inseamna lipsa Harului! De aceea trebuie multa COMUNICARE cu Dumnezeu ca sa cunoastem VOIA Lui si asa IMPREUNA sa lucram cu Dumnezeu la Binele NOSTRU!


Frate Ioan, DUMNEZEU NU ARE PLANURI CU OMUL! Este o idee gresit lansata si prost intrebuintata in Biserica noastra! Dumnezeu nicioadata NU planuieste! ci El numai PRONIAZA! Doar ajuta! Este IMPREUNA-LUCRATOR cu noi! Daca omul nu stie ce sa faca El il ajuta! PRONIA lui Dumnezeu nu este o "predestinare", altfel (cum spuneam) Libertatea noastra SE ANULEAZA si devenim niste roboti ai unui Dumnezeu care NE OBLIGA si NE COMANDA cum vrea El! Ori Dumnezeul nostru nu e asa! El iubeste si asteapta! Binecuvinteaza si Ingaduie! Niciodata NU isi face voia proprie cu cineva! Cand spunem ca Dumnezeu ASA VREA nu inseamna ca El Se impune cu voia Lui peste a noastre! "In calea pe care AI ALES-O va pune lege tie Dumnezeu" vezi? asa spune psalmistul! Nu cum vrea Dumnezeu! Ci cum ai ales tu, el te va ajuta! Daca alegi gresit, la prin PRONIA Lui te va duce sa intelegi ca e gresit! Asta este VOIA lui Dumnezeu! AJUTORUL Lui ca sa iti descoperi ceea ce vrei tu defapt, sa descoperi ce iti este tie mai bine asa cum tu NU te gandesti! Si cand El te lumineaza, spui "asta a fost voia/PRONIA lui Dumnezeu! (explicatia aceasta o stiu de la p.Efrem de la Manastirea Vatopedi din Sf.Munte)
Acum revin Dumnezeu NU "harazeste" un nr de copii (am scris si in postarea de pe pagina 36 sau 35 de la acest subiect) pe ca se anuleaza "libertatea" omului! Omul are RATIUNE sa o foloseasca si sa isi gandeasca viata IN RAPORT cu Dumnezeu, CONLUCRAND cu El! Retine: DUMNEZEU NU PLANIFICA, ci aceasta idee este pur NEORTODOXA in ortodoxie!
Foarte de acord.
Uitam mereu de libertate.
Il vedem pe Dumnezeu ca pe un fel de Big Brother is watching you.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)

Last edited by Fani71; 02.10.2012 at 23:31:31.
Reply With Quote
  #384  
Vechi 02.10.2012, 23:45:32
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Domnule Andrei Cosmovici, mesjul meu nu a fost inteles adecvat. Indemnul meu la conslutarea protului duhovnic nu implica anumite informatii secrete (gnosticism) ci prin comparatie cu medicina, asa cum nu ne putem trata singuri desi cunoastem toate tratamentele, insa nu stim cum sa le administram, care ne-ar fi noua mai potrivite, asa este si cu duhovnicia. Preotul Duhovnic nu are el un "tratament secret" ci el ajutat de harul duhului sfant stie cum sa imbine acrivia cu laxismul avand ca scop mantuirea sotilor.
Astfel in unele cazuri pentru cei ce din fire nu se pot stapani, pentru a-i feri de pacate mai mari (malahie, pervresiuni, preacurvie) poate fi mai ingaduitor pana sotii (sau doar unul dintre ei) ajunge in niste cadre "normale"...
Pe de alta parte unii soti care au un libido mai scazut, sau nu sunt robiti de activitatea sexuala se pot considera "sfinti" si pica in pacate mai mari: mandria, slava desarta...

Oricum ideea de baza ramane: trebuie sa traim dupa voia lui Hristos, caci EL stie mai bine decat noi ceea ce este mai bine pentru fiecare in parte, si EL ne iubeste pe noi mai mult decat ne iubim noi insine pe noi.

Sper ca acesta postare sa clarifice orice echivoc anterior.

Doamne ajuta. Har si pace sa ne daruaisca Domnul Iisus Hristos.
Subscriu in totalitate. Multumesc pentru cuvant!
Reply With Quote
  #385  
Vechi 02.10.2012, 23:53:36
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Aghioritul Vezi mesajul
Frate Ioan, VOIA lui Dumnezeu NU SE IMPUNE! El Dumnezeu ne-a dat un dar MARE pe care sa il folosim sau nu: LIBERTATEA! In aceasta libertate omul actioneaza asa cum vrea si gandeste, dar pt toate sa aiba RASPUNS de dat! Sa aiba argument! Daca Dumnezeu S-ar impune si Si-ar arata voia Sa fara acordul omului, inseamna ca Dumnezeu Isi depaseste limitele si ne face pe noi niste roboti! Si atunci NU mai avem Dumnezeu ci un MECANIC! Dumnezeu fiind ATOATESTIUTOR stie ce anume are nevoie de aceea El intreba "VOIESTI sa te faci sanatos?" nu stia El ca omul vrea sa fie bine? Dar El lucreaza in acord cu Libertatea omului! Daca omul refuza ajutorul lui Dumnezeu va da raspuns! Dar DUMNEZEU NICIODATA NU (SE) IMPUNE! Iubirea Lui pana intr-atat merge incat ne lasa sa Il si insultam, sa ii spunem NU in fata! Nu Se supara! E constient ca ne-a dat Liberatatea, dar refuzul nostru inseamna lipsa Harului! De aceea trebuie multa COMUNICARE cu Dumnezeu ca sa cunoastem VOIA Lui si asa IMPREUNA sa lucram cu Dumnezeu la Binele NOSTRU!

Frate Ioan, DUMNEZEU NU ARE PLANURI CU OMUL! Este o idee gresit lansata si prost intrebuintata in Biserica noastra! Dumnezeu nicioadata NU planuieste! ci El numai PRONIAZA! Doar ajuta! Este IMPREUNA-LUCRATOR cu noi! Daca omul nu stie ce sa faca El il ajuta! PRONIA lui Dumnezeu nu este o "predestinare", altfel (cum spuneam) Libertatea noastra SE ANULEAZA si devenim niste roboti ai unui Dumnezeu care NE OBLIGA si NE COMANDA cum vrea El! Ori Dumnezeul nostru nu e asa! El iubeste si asteapta! Binecuvinteaza si Ingaduie! Niciodata NU isi face voia proprie cu cineva! Cand spunem ca Dumnezeu ASA VREA nu inseamna ca El Se impune cu voia Lui peste a noastre! "In calea pe care AI ALES-O va pune lege tie Dumnezeu" vezi? asa spune psalmistul! Nu cum vrea Dumnezeu! Ci cum ai ales tu, el te va ajuta! Daca alegi gresit, la prin PRONIA Lui te va duce sa intelegi ca e gresit! Asta este VOIA lui Dumnezeu! AJUTORUL Lui ca sa iti descoperi ceea ce vrei tu defapt, sa descoperi ce iti este tie mai bine asa cum tu NU te gandesti! Si cand El te lumineaza, spui "asta a fost voia/PRONIA lui Dumnezeu! (explicatia aceasta o stiu de la p.Efrem de la Manastirea Vatopedi din Sf.Munte)
Acum revin Dumnezeu NU "harazeste" un nr de copii (am scris si in postarea de pe pagina 36 sau 35 de la acest subiect) pe ca se anuleaza "libertatea" omului! Omul are RATIUNE sa o foloseasca si sa isi gandeasca viata IN RAPORT cu Dumnezeu, CONLUCRAND cu El! Retine: DUMNEZEU NU PLANIFICA, ci aceasta idee este pur NEORTODOXA in ortodoxie!
Frate, marturisesc ca nu pot fi de acord cu tot ceea ce scrii. Pentru motivul ca nu are legatura cu mesajul meu, pe care il vad aici rastalmacit in unele nuante. Poate nu am redat suficient de limpede continutul, poate ai receptat mesajul dintr-o "setare" aparte, fapt e ca nu imi recunosc pozitia in raspunsul pe care l-ai alcatuit.
E o neintelegere la mijloc, cred...
In orice caz, ma iarta, frate, pentru dezacord...
Domnul sa ne lumineze cu harul Lui!

P.S. Pana reusesc sa revin, poate gasesti putin ragaz si detaliezi pe tema "Dumnezeu nu are planuri cu omul". Argumente? Scriptura? Sfintii Parinti?... Orice text duhovnicesc e binevenit in sprijinul afirmatiei. (Altminteri dam in liber-schimbism si zau ca nu trag sa fac parte dintr-un club de seara protestant...)
Asemenea: ce intelegi prin libertate? Inaintea lui Dumnezeu, ca madular al Bisericii, desigur, altminteri nu sunt motivat sa particip la discutie aici.

Last edited by ioan cezar; 03.10.2012 at 00:18:26.
Reply With Quote
  #386  
Vechi 03.10.2012, 00:17:01
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Eu va propun sa luati spre lectura sau , daca sunteti mai rivnitori, chiar spre studiu si luare aminte , Pravila Sf. Nicodim Aghioritul , editata in Romania la Min. Neamt in 1993, si veti vedea cite pacate sunt stipulate si condamnate legate doar de impreunarea trupeasca . Veti vedea si ce sanctiuni teribile se dau pt. acestea .
Dar daca ele sunt cunoscute de catre biserica , incriminate cu rang de ticalosie umana si greu amendate , cum credeti ca sunt ele aflate ? Credeti ca data fiind importanta acestora , declararea lor este lasata la liberul discernamint al penitentului ?

Am mai dat de vreo 3 ori exemplul uimitor al unei absolvente de facultate care pe perioada studiilor a avut la Cluj un duhovnic de mir , care a tot pascut-o . Dupa absolvire s-a intors in Craiova natala si a intrat la un nou duhovnic.
La prima spovedanie noul duhovnic a lasast-o sa spuna ea tot ce avea iar la sfirsit a intrebat-o : mai sora, tu ai desfrinat pina acum ? Ea a raspuns uimita ca bine inteles ca nu . Preotul , desi cunostea f. bine starea actuala, fara moralitate, a tineretului, s-a mirat , s-a bucurat si a impartasit-o .
Apoi ea a incrucisat miinile pe piept in fata usilor imparatesti precum sfintii, a deschis gurita si a cutezat sa se uneasca cu Hristos . Cei care citesc rugaciunile obligatorii de dinainte de impartasanie vad acolo ce insemneaza sa te impartasesti in necuratie, cu pacate stiute dar ne marturisite . De asemenea , cei care sunt atenti la textul molitvei de deslegare de dinaintea spovedeaniei afla ce soarta au cei care din rusine sau din o alta cauza, tainuiesc pacate si care sunt cele mai frecvente pacate intilnite , adica este o recapitulare pe scurt a canoanelor.

A doua oara domisoara inginer a procedat la fel , duhovnicul i-a pus aceiasi intrebare si totutl a decurs apoi identic cu prima data .

Dupa un timp mai indelungat a venit iarasi la spovedit , s-a marturisit iar la sfirsit duhovnicul nu a mai intrebat-o elegant , daca a desfrinat , ci s-a intimplat sa o intrebe mai direct , daca s-a culcat cu vreun barbat pina atunci .
Atunci tinara frivola a marturisit ca : ba da, ba da, de mai multe ori , dar a facut-o cu duhovnicul ei si stie ca nu este pacat deoarece duhovnicul de l-a Cluj i-a spus ca nu este pacat deoarece cu duhovnicul este ingaduit de catre biserica fiindca nu faci pacate ci doar reechilibrare energetica .

Atunci duhovnicul i-a dat canon si i-a spus ca pt. impartasanie sa mai vina peste 4 ani . Dar de unde parea o prostuta, o naiva, s-a desteptat dintr-o data si s-a revoltat numaidecit impotriva masurilor . Insa in fata ei parintele a enumerat pacatele , le-a identificat in "pravila" si au calculat o interdictie de 10 ani de la impartasanie . Atunci acesta i-a spus : vezi bine ca ar trebui sa te opresc 10 ani dar deoarece spui ca esti iubitoasre de Hristos , ca voiesti sa te indrepti , ca nu vrei sa te rupi de biserica , ca vrei sa duci o viata de crestin practicant ti-am tot redus din pedeapsa , inca sub jumatate . Dar mai mult nu este bine si voie . Fa macar ascultare cum trebuie si apoi mai discutam . Daca nu , du-te unde sti tu ca te desleaga pe prietenie si nu iti cere nimic in schimb !


Asadar, cum credeti ca afla duhovnicii pacatele legate de impreunarea trupeasca ? Sau credeti ca penitentii ajung de se porcesca in pat in fel si chip schimbind demnitatea umana (adica cinstea creatiei de dupa asemanarea cu Dumnezeu cu care a fost incununat si facut culmea creatiei Sale, pus stapin peste toate dobitoacele, desi el se pune in infinit nenumarate ori in rind sau chiar mai rau decit acestea , chipurile cautind ... ce ?) in caderea mai jos decit animalele dar crezind ca au atins sublimul dracesc carnal... si sperati ca-si vor marturisi singuri pacatele si starea de animal cazut sub instinctele carnale si degradarea lui pina mai josd decit conditia ciineasca , cind acesta se intoarce singur la propria-i varsatura . Va inselati !
Aceste lucruri nu se marturisesc la duhovnic, deoarece el este ... un om ca si noi, nu ? si ne garanteaza Atenagora asta, nu ? Ci se afirma segalnic pe la suete sau petreceri lumesti pt. a afla cine creden noi ca trebuie sa afle cit de rafinati , cit de elevati, suntem noi atunci cind voin sa "iubim" !

O fi spus Atenagora ce-o fi spus dar colectia de canoane si traditia bisericii spun cu totul si cu totul altceva .


Si daca toate acestea va fac repulsie duhovniceasca fata de parerile mele va propun o imagine : daca printr-o intimplare oarecare aflam la momentul oportun , ori poate mai tirziu, ca ne impartasim dupa un bolnav de hepatita B-C, de SIDA, de sifilis, cu parazitoze intestinale repetate sau alte boli cu transmitete orala ... datorita micimii credintei noastre tot avem o oarecare stringere de inima , dar daca sti ca te impartasesti dupa o zina Cleopatra ori un don Juan rafinati al sexului oral ... ce sentimente va incearca ?

Curatirea in timpul canonului , prin post , prin rugaciune, prin anafura, aghiasma(va propun sa recititi slujba sfestaniei sa vedeti ce virtuti are aghiasma !) , prin maslu, prin oprirea de la pacatul josnic , timp indelungat te face pe tine insuti , in primul rind, sa intelegi ca te curatesti de spurcaciune si te lepezi de faradelege.
Dar a face grozavii sexuale in mod continuu si a indrasni sa nu le marturisesti si mai ales sa te imparatsesti , chipurile din motivul : am crezut ca n-am stiut ca-i pacat,nu iti rezerva decit soarta prezisa de Sf. Ioan gura de aur in molitvele sale de dinaintea impartasaniei . Iar din clipa aceea esti in pericol de moarte reala in orice moment .
Toate pacatele de desfrinare intra si extra conjugala , alaturi de necredinta si de omucidere sunt cele mai grele pacte ... greu iertate, greu canonisite . Insasi Hristos mustra de nenumarate ori poporul adresindu-i-se : o neam necredincios si preadesfrinat !

Cine voieste poate lua aminte !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 03.10.2012 at 00:33:06.
Reply With Quote
  #387  
Vechi 03.10.2012, 01:45:54
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Aghioritul Vezi mesajul
Adevarata libertate este PARADOXAL numai "ingradirea" prin PORUNCILE LUI HRISTOS! Dar NICI o porunca nu se refera la ABSTINENTA SOTILOR DE LA RELATIILE INTIME!
De ce? Nici macar POSTUL!
”Pravila Mare a lui Matei Basarab, cap. 170, spune urmatoarele despre curatenia trupeasca a celor doi soti: "Barbatul si femeia sa nu se afle in pofta trupului, nici sambata, nici Duminica, ca in aceste zile mai mult se face dumnezeiasca Liturghie. Insa sambata pentru sufletele celor morti, iar Duminica pentru Invierea Mantuitorului nostru Iisus Hristos. Insa aceasta sa fie cu intelegerea amandurora, adica sa fie cu voia barbatului si a femeii " . Iar in Molitfelnical mare, numit Trebnic, pagina 519, spune despre infranarea trupeasca a sotilor : " In cele patru posturi, precum si miercurea si vinerea este bine ca sotii sa se infraneze de la impreunarea trupeasca, ca semn ca iubim pe Dumnezeu". - Convorbiri cu Pr Cleopa

Citat:
În prealabil postat de Aghioritul Vezi mesajul
De ce? dau un ex: O familie care se roaga lui Dumnezeu sa aiba copii si fac canoane peste canoane si pravile peste pravile, ei CAND incearca sa aiba copii??? Doar in afara posturilor? Bine, dar sunt canoane (ca cel de la Hilandar din Sf.Munte) pentru nastere de prunci care spun ca pe timpul cat dureaza canonul sa te abtii! Imediat ce se termina canonul, incepe (sa spunem) POSTUL MARE! Nah... CAND INCEARCA sotii sa aiba caopil? Aaaaa, asteapta sa treaca postul... si intre timp vine "cornel" si sadeste in mintea unuia ca celalalt defapt il refuza si poate ii slabeste mintea si il arunca fie in malahie fie in adulter... si ce se alege de familie???? PRAFUL!!!!
”Infranarea statornica este temelia moralei crestine; dar nu orice infranare, ci numai aceea inchinata Domnului si implinita cu intelepciune, dupa dreptatea legii lui Dumnezeu. Toata faptura este buna si vrednica sa fie folosita de om. Dar nu toti oamenii sunt facuti pentru toate lucrurile din lume. " Toate imi sunt slobode, dar nu toate imi sunt de folos " ( I Corinteni 10, 23 ) . De aceea, crestinul care se foloseste de lumea aceasta trebuie sa fie ca si cum nu s-ar folosi de ea, " Ca chipul lumii acesteia trece " ( I Corinteni 7, 31; I Timotei 4, 4; Tit 1, 15 ) . Indeosebi clericii, ca si apostolii de odinioara, trebuie sa fie tuturor pilda de infranare ( VI Ecumenic 12,13,18, 30 ) , spre slava lui Dumnezeu, spre folosul aproapelui si spre mantuirea lor ( Fapte 20, 34-35; I Corinteni 9, 12 si 27; Tit 1, 7; 2, 6; I Petru 1, 6 si 13 )”. - Convorbiri cu Pr Cleopa

Citat:
În prealabil postat de Aghioritul Vezi mesajul
In TOT Noul Testament avem doar o singura referinta pentru relatiile conjugale si aceasta la Sf.Pavel (nu imi aduc acum aminte UNDE spune) unde spune ca "Bine este sotilor sa fie ei impreuna - adica sa aiba relatia sexuala - apoi un timp sa se retraga pentru post si rugaciune" iar Sf.Ioan Gura de Aur explica aceasta "perioada" (vedeti cartea "Barbatul si femeia" in conceptia sf.Ioan Gura de Aur, Ed.Sophia 2004) ca nefiind mai mult de 2 saptamani! Nah.. aici e buba! Ce ne facem dar in Postul Mare ca sunt 7 saptamani???? sunt atatia "duhovnici" mai ales la manastiri care chiar PORUNCESC abstinenta! si argumenteaza ca "E PACAT MARE!" pt ca "SE FACE CURVIE!" Hai sa fim oameni RATIONALI si cu MINTE DREAPTA (spune p.Rafail Noica ca ortodoxia nu inseamna numai dreapta slavire ci si GANDIRE DREAPTA, corecta, rationala, cu discernamant). Unde este curvia intre doi soti care se iubesc si se daruiesc unul altuia??? Daca intre soti este curvie, atunci UNDE ESTE sfintenia desavarsita???
Și unde e drepta gândire aici? Unde e discernământul? Cum Îl urmezi pe Hristos? Ce a făcut El în cele 40 de zile? S-a îngriji de trup sau de suflet și rugăciune? Și încă ce post!!! E greu ”nea Fănică” cu dreapta gândire.

Citat:
În prealabil postat de Aghioritul Vezi mesajul
Sf.Pavel (nu imi aduc acum aminte UNDE spune) unde spune ca "Bine este sotilor sa fie ei impreuna - adica sa aiba relatia sexuala - apoi un timp sa se retraga pentru post si rugaciune" iar Sf.Ioan Gura de Aur explica aceasta "perioada" (vedeti cartea "Barbatul si femeia" in conceptia sf.Ioan Gura de Aur, Ed.Sophia 2004) ca nefiind mai mult de 2 saptamani! Nah.. aici e buba! Ce ne facem dar in Postul Mare ca sunt 7 saptamani????
Adum-mi și mie conntextul în care Sf Ioan Gură de Aur a spus așa ceva și hai să-l analizăm.
Apropo crezi că alți duhovnici nu l-au studiat pe Sf Ioan Gură de Aur? Sau crezi că ei poruncesc abstinența în posturi din neștiință? Tu crezi că duhovnicii de la mănăstiri sunt proști?

Citat:
În prealabil postat de Aghioritul Vezi mesajul
Oare nu stia Dumnezeu cand l-a zidit pe om de neputinta firii trupului???? El Dumnezeu care l-a zidit pe om nu stia oare ca omul va fi incercat de propriul trup?
Veșnica scuză. Neputința trupului. Păi pune-l la muncă frate, că de aceea ți-a dat Dumnezeu voință, rugăciune, post, ca să poți să birui trupul cu neputințele lui. Iisus Hristos, întrupat în om adevărat, a biruit pe diavolul ca om, iar nu ca Dumnezeu; căci cu puterea de Dumnezeu, ca fulgerul l-a aruncat din ceruri, iar biruința ne-a dat-o nouă, în dar, dar numai dacă ne luptăm și noi ca El. Vezi? Hristos ca om întrupat a biruit, nu ca Dumnezeu.

Citat:
În prealabil postat de Aghioritul Vezi mesajul
Aici (poate) veti fi UNII care nu veti fi de acord cu mine, dar eu va spun:
Mai sunt unii duhovnici (nu dau nume) care spun ca atunci cand sotia este gravida este neaparata nevoie de abstinenta totala! In timpul alaptarii iar... si se implinesc vreo 18 luni poate chiar 24 de luni, in care bietul sot asteapta... si completeaza afirmarea ca "se vor naste copii desfranati"! Pe ce argument??? Din TAINA CASATORIEI in familia crestina sa iasa curvari???? asta da, daca de la inceput au calcat cu strambul... efectul va fi in copil... care si el la randul lui va cadea inainte de casatorie... Este dovedit, si eu cunosc asemnea CAZURI, nu un sg ex.
Iartă-mă că îți spun, dar vorbești mari prostii. Ai făcut aici un mare ghiveci. Da, un mare ghiveci. De unde ai scos tu cu concluziile astea? Nu ai înțeles nimic din ceea ce spun Pr Arsenie Boca și Pr Paisie Aghioritul, pe care de altfel tu îi amintești. Hai să vedem ce spune spun ei cu privire la perioda sarcinii și alăptării:

Pr Arsenie Boca ne sfătuiește: ”Toată vremea sarcinii și a alăptării, barbatul trebuie sa se înfrâneze, ca să nu tulbure viața viitoare a celui ce vine în lume cu un anumit rost de la Dumnezeu”.

Părintele Paisie Aghioritul ne spune: ”Când femeia rămâne însărcinată, atunci cel mai bun lucru este să înceteze imediat contactele sexuale sau dacă nu pot, să le reducă cât se poate de mult... pentru că se pricinuiește pagubă duhovnicească. Embrionul participă și el de nevoie la plăcerea pe care o simte mama lui, și astfel încă din pântece dobândește patimă.
Există prunci care sug și care se aprind trupește, în timp ce există tineri de 18-20 de ani care au o nepătimire, și nu sunt războiți de trupul lor. Cui se datorează această diferență? Stării duhovnicești a părinților. Este moștenirea duhovnicească. Vezi, părinții nu lasă moștenire copiilor lor numai case, ogoare, ci le lasă moștenire și patimile sau virtuțile lor”.

Citat:
În prealabil postat de Aghioritul Vezi mesajul
Nu trebuie sa facem nici ABUZ nici REFUZ - spune tot p.Arsenie Boca!
Deci de unde ai scos tu elucubrațiile astea?
“La conviețuirea căsătoriților, nu-i bun nici abuzul, nici refuzul. Abuzul îl atinge pe soț, refuzul pe soție, dar și pe soț”[/i]. Deci la conviețuirea căsătoriților se referă părintele și nicidecum la perioada sarcinii sau alăptării. Încearcă să faci diferența. Mari PROSTII ai putut scrie...iartă-mă că-ți spun dar asemenea concluzii RAR am mai întâlnit.

Citat:
În prealabil postat de Aghioritul Vezi mesajul
Apoi avand in vedere si spusa Sf.Ioan Gura de Aur. Ba nici p.Paisie Aghioritul NU sfatuieste la aceasta, de cititi "Viata de familie"! Apoi tot sf.Pavel spune ca "stapan pe trupul lui nu este barbatul, ci femeia (adica SOTIA) nici sotia nu este stapana trupului ei, ci barbatul (sotul)". No.... ce ne facem aici??? Vedeti???
Ce faci? Mai bine taci!!!! Hai să dăm un copy/paste din ”Viața de familie” - Pr Paisie Aghioritul.

Înfrânarea în viața de căsătorie

Dumnezeu “pe toate le-a făcut bune foarte” (Fac. 1, 31). Bărbatul simte o atracție firească spre femeie și femeia spre bărbat. Dacă nu ar fi existat această atracție, niciodată nimeni nu s-ar fi încumetat să facă familie, ci s-ar fi gândit la greutățile pe care le-ar fi întâmpinat mai târziu cu creșterea copiilor, etc. și nu ar fi hotărât să pornească pe această cale.

După căderea celor întâi zidiți, cugetarea trupească ar fi putut fi la unii oameni de cinci la sută, la alții zece, treizeci, etc., însă astăzi unde se mai află oameni care să aibă numai cinci la sută cugetare trupească, adică să aibă o cugetare curată. Cu toate acestea, tuturor oamenilor li s-a dat de la Dumnezeu posibilitatea să ajungă la nepătimire, dacă se nevoiesc cu mărime de suflet.

Cei căsătoriți, fiindcă duc o viață conjugală, nu sunt îndreptățiți să uite că omul nu este numai trup, ci este și duh, și să trăiască astfel fără frâu. Ci trebuie să se nevoiască pentru a-și supune trupul duhului. Iar dacă vor încerca să trăiască duhovnicește, sub povățuirea duhovnicului lor, vor începe să guste încet-încet bucurii și mai înalte, duhovnicești, și nu le vor mai căuta pe cele trupești. Soții au datoria să se nevoiască pentru a se înfrâna, ca să nu transmită pati*ma trupească și copiilor lor. Un copil ai cărui părinți au multă cugetare trupească are de mic astfel de încli*nații, pentru că ia cugetare trupească de la ei. La început ea este slabă, ca și toate celelalte patimi ce se moștenesc – ca urzica care, atunci când o plantezi, o poți lua în mână, dar când se mărește înțeapă – dar se poate vindeca de către un duhovnic bun care are dis*cernământ. Iar dacă nu o taie la o vârstă mică, va tre*bui să se nevoiască mult să o taie atunci când ea va crește.
Reply With Quote
  #388  
Vechi 03.10.2012, 01:51:26
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Foarte de acord.
Uitam mereu de libertate.
Il vedem pe Dumnezeu ca pe un fel de Big Brother is watching you.
Ai dreptate, draga Alexandra: Dumnezeu nu este Big Brother, ci diavolul e cel, care isi noteaza toate pacatele pe care, cu atata sârg le facem in decursul vietii.
Iar la Judecata, constiinta noastra ne va acuza, nu Domnul.
Reply With Quote
  #389  
Vechi 03.10.2012, 01:56:01
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Aghioritul Vezi mesajul
Acum legam acestea: Oare nu de dragul sotiei/sotului ne daruim prin IUBIREA ce ne leaga? Nu pt ca il/o iubim? Si decat sa am cearta si scandal sau sa cad in malahie sau adulter, nu mai bine "ma fac eu blestem" ca sa ma daruiesc lui/ei de dragul UNITATII si IUBIRII???? Nu mai bine incalc postul decat sa am cearta in familie???
Cearta dovedeste URA si MANIE, si ce post este acesta in care ne certam si ne uram si apoi chiar ne jignim??? si asta poate dura zile... luni... cand Dl Hristos ne spune ca "sa nu apuna soarele peste mania voastra"....
Cum implinim Legea/Porunca Iubirii in familie daca noi NU ne jertfim pt sot/sotie??? Chiar de ni se pare "pacat" (desi NU este!!! atat cat nu facem abuz) mai bine murim de dragul si linistea celuilalt si ne facem (cum a facut Hristos) "pacat" din iubire!
Cei care sunt numai trup și în timpul postului, sunt printre morți. Să-i ajutăm răbdându-le toate, rugându-ne și încercând să-i aducem pe calea calea cea dreaptă cu duhul blândeții, dar să ne împotrivim păcatului. „Femeia să se teamă de bărbat” când Hristos este capul bărbatului, dar când capul lui e păcatul și „Dumnezeul lui e stomacul”, n-are ce sfat e mântuire lua de la dânsul. Fără Hristos este mort, iar sfatul morților duce la moarte. De morți să nu ne fie teamă. Toată teama să ne fie de păcat, căci pe aceasta au avut-o și Sfinții.

Citat:
În prealabil postat de Aghioritul Vezi mesajul
Oameni buni, hadeti sa fim cu mintea dreapta cu diceranamant si sa vedem in sotia noastra nu un prilej de pacat, ci ea MERITA TOTUL! Ei ii daruiesc totul!!! De dragul lui Hristos si al ei! pt ca Dumnezeu este IUBIRE! Si in familia crestina NU sa nu fie IUBIREA, adica INSUSI DUMNEZEU! Care Se daruieste tuturor... si pe toate le plineste...
O minte dreaptă și cu disecernământ ar spune cam așa: Dumnezu merită totul!!! Nicidecum soția mea! Sau facem un idol din ea? Nimeni nu spune să nu-ți iubești soția, Doamne ferește, dar cu dicernământ să le facem pe toate, neuitând de Dumnezeu nici o clipă. Chiar si în iubire avem nevoie de discernământ, căci nu-i vei da diabeticului ciocolată, crezând că ai făcut un act de iubire, ci îl vei feri pe acesta de dulciuri care ar putea să-i dăuneze sănătății. La fel este cu iubirea în toate, să identificăm și să-i dăm ce-i mai de folos aproapelui. Aceasta e iubirea adevărată.

Dacă ți-ai iubi cu adevărat soția, te-ai înfrâna în posturi de dragul lui Hristos. Îți vei învăța soția să se roage și o vei ajuta să țină postul alimentar care este cuza creșterii libidoului și a altor pofte și astfel încet o vei aduce pe calea cea bună. Căci orb pe orb de va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă. Vorbim despre iubire, iubirea trupească, dar oare ce iubire o fi aceasta? Și pe ce loc punem iubirea față de Hristos? Mă refer la perioadele de post.
Reply With Quote
  #390  
Vechi 03.10.2012, 02:36:21
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ovidiu B., trebuie sa recunosti ca iti trebuie o oarecare maturitate, ca sa intelegi lucrurile in acest fel, descris de tine mai sus. Din pacate, mintea ne vine mai tarziu sau niciodata, in lipsa credintei.
Totusi si pacatele au rostul lor: din propriile greseli, pe care le regreti, inveti cel mai bine.
Ferice de cel, care le intelege din timp pe toate si poate astfel rezista la orice tentatie.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poate deveni abstinenta o problema? teodoraianys Generalitati 110 21.09.2013 20:09:21
Cine da lui isi da, cine face lui isi face spre_rasarit Generalitati 0 11.10.2011 13:18:21
Cine poate face o religie unica pe tot pamintul?? Mihai36 Generalitati 14 28.07.2011 19:42:24
Educație sexuală în școli iar Iustin32 Generalitati 21 28.09.2009 21:30:02