Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.09.2021, 16:36:52
ecaterina7 ecaterina7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 129
Implicit Nasi de alta credință

Doamne ajuta! Conform canoanelor, nasii de cununie trebuie sa fie ortodocși, dar dacă unul din ei nu mai este, ce e de făcut.
Caz concret: nașul a fost ortodox si după căsătoria lui q trecut la adventiști. A cununat impreuna cu soția lui o pereche de tineri.
Cand acest canon este încălcat...din neștiință, ce trebuie sa faca tinerii miri?
Mulțumesc!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.09.2021, 18:08:29
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ecaterina7 Vezi mesajul
Doamne ajuta! Conform canoanelor, nasii de cununie trebuie sa fie ortodocși, dar dacă unul din ei nu mai este, ce e de făcut.
Caz concret: nașul a fost ortodox si după căsătoria lui q trecut la adventiști. A cununat impreuna cu soția lui o pereche de tineri.
Cand acest canon este încălcat...din neștiință, ce trebuie sa faca tinerii miri?
Mulțumesc!
Parerea mea e ca tinerii miri trebuie sa mearga sa ceara sfat de la episcopul ortodox.

Spui ca din nestiinta; preotul si mirii n-au stiut? Ei n-au intrebat? De unde secunosc, de la lucru(servici)?

Este interesul mirilor sa afle sau este dorinta ta, ecaterina7?
Ei se impacienteaza sau tu?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.09.2021, 20:28:06
ecaterina7 ecaterina7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 129
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Parerea mea e ca tinerii miri trebuie sa mearga sa ceara sfat de la episcopul ortodox.

Spui ca din nestiinta; preotul si mirii n-au stiut? Ei n-au intrebat? De unde secunosc, de la lucru(servici)?

Este interesul mirilor sa afle sau este dorinta ta, ecaterina7?
Ei se impacienteaza sau tu?
Este vorba de mine si de sotul meu. Acum 20 de ani preotul nu cred ca a întrebat. Alti nasi nu am găsit ca atunci nunțile se puneau în 2 luni nu ca acum în 2 ani și ne-a cununat cumnata cu sotul ei. Nu am știut pentru ca nu provin dintr-o familie de creștini practicanti.

Important e ce zic canoanele.
Am sa încerc sa iau legătura cu episcopul locului.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.09.2021, 20:50:44
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ecaterina7 Vezi mesajul
Este vorba de mine si de sotul meu. Acum 20 de ani preotul nu cred ca a întrebat...

Important e ce zic canoanele.
Am sa încerc sa iau legătura cu episcopul locului.
Da, e important ce zic canoanele; de aceea e bine sa luati legatura cu episcopul fiindca el are raspundere si asupra preotului.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.09.2021, 01:15:57
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ecaterina7 Vezi mesajul
Este vorba de mine si de sotul meu. Acum 20 de ani preotul nu cred ca a întrebat. Alti nasi nu am găsit ca atunci nunțile se puneau în 2 luni nu ca acum în 2 ani și ne-a cununat cumnata cu sotul ei. Nu am știut pentru ca nu provin dintr-o familie de creștini practicanti.

Important e ce zic canoanele.
Am sa încerc sa iau legătura cu episcopul locului.
Acum 20 de ani posibil să fi fost alt ierarh.

Căsătoria ta cred că e valabilă, n-am auzit după 20 de ani că s-ar relua cununia cu un naș de alte credințe, cum și botezul prin stropire nu se reface în multe locuri chiar dacă e făcut incomplet (ar trebui prin întreită afundare) de un preot comod sau fricos.

Se poate invoca și argumentul că nașul se poate întoarce la ortodoxie cât timp trăiește, deci nu ar fi de refăcut slujba cununiei.

Și invers e posibil să fie martor la cununie un naș ortodox, care între timp trece la altă credință sau confesiune, nu cred că acea taină nu e valabilă.

E și vina preotului că nu întreabă, cateheze pentru cununie înaintea nunții nu se prea fac decât rar și la o inițiativă deosebită a unui preot conștiincios deși au trecut 31 de ani de la revoluție(spre 32 în curând), iar scuze pentru proasta organizare nu mai sunt.

De magazinul bisericesc nu se preocupă toți parohii să fie alimentat cu cărți cu limbaj accesibil despre Taina Nunții cu tot ce trebuie să conțină o carte (principalele canoane și învățături), deci omul e cam la voia sorții și cu ce mai reușește să citească sau să prindă el, nu o să poată absolvi teologia câteva milioane de ortodocși ca să știe fiecare fir de lectură sacră.

Acu 20 de ani nici internetul nu era populat cu texte religioase și oricum nu au timp niște oameni care nu au tangențe cu teologia sau cu catedra de religie să citească fiecare lectură, mai bine fac o selecție oamenii bisericii, în funcție de dificultate și utilitate a ce trebuie citit, ce e util, pe grupe de vârstă, nivel de cunoaștere avansat/începător în limbajul bisericesc etc.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 07.09.2021 at 01:35:45.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare