Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 02.09.2011, 14:56:34
neica_nimeni_altul's Avatar
neica_nimeni_altul neica_nimeni_altul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 506
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Dar fara ispita nu se poate cerne graul de neghina. Asta tot Biblia o zice! Si nu ne duce pe noi in ispita....restul rugaciunii o stii si tu! Doamne ajuta!
Va multumesc pentru vot. Doamne ajuta !
  #152  
Vechi 02.09.2011, 15:09:31
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de neica_nimeni_altul Vezi mesajul
Va multumesc pentru vot. Doamne ajuta !


Prietene, de ce te grabesti? Am zis eu ca votez cu cineva sau pentru ceva? In legatura cu regulamentul pe care vrei tu sa-l impui pe forum, eu momentan sunt NEUTRU! Doamne ajuta!
  #153  
Vechi 02.09.2011, 15:16:53
neica_nimeni_altul's Avatar
neica_nimeni_altul neica_nimeni_altul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 506
Implicit 12 Pro / 13 Contra - scor foarte strans !

Dupa ce stefan florin a ales fie momentan "neutru", noul clasament este:

Atitudine exprimata clar impotriva regulilor propuse - 13 buc
mentinerea acestui forum moderat superficial si inconstant, plin de postari fara legatura cu topicul facute de unii ignoranti, chiar putin plictisiti si cateodata scarbiti, astia pe orice tema dau doar lectii ... propun sa ne luam notite !

N.Priceputu, NeInocentiu, cocacoc, Theodor_de_Mopsuestia, zzzzzz, Dumitru73, laviniu, ai2, ioanna, Mihailc, EmaSimonam, un_nepocait, iustin10 - 13 buc (bravo lor, uniti la greu si in principiu !)
- dau impresia ca sunt multi datorita numarului mare de postari fara legatura cu subiectul si a faptului ca se sustin reciproc

Atitudine exprimata in favoarea regulilor propuse - 12 buc
pentru ca acest forum sa devina unul de dialog constructiv, civilizat, crestin ortodox, asa cum se si numeste

Miha-anca, neica_nimeni, I.Calin, laurastifter, costel, lore86, Mihnea Dragomir, glykys, vintage, Florin Constantin Ilie, Postelnicu, bogdan81 - 12 buc (mai usor intra o camila prin urechea acului decat un ateu pe poarta raiului)
- desi suntem teoretic mai multi (pe acest forum), lipsa de reactie si dezinteresul ... administratorului acestui forum ...

Sa nu uitam esentialul, acest forum se numeste crestinortodox.ro si nu circ.ro, bodega.ro, sau ateism.ro

Recapitulam, propuneri de REGULAMENT pentru acest forum crestin ortodox: 12 Pro / 13 Contra

Atitudini: Se interzice jignirea religiei, a credintei in Dumnezeu si a credinciosilor, nu se admit glumele cu substrat religios, generalizarile si cuvintele licentioase la adresa lor. Nu este permis atacul la persoana si folosirea unui limbaj necivilizat, obscen, antisemit sau rasist. Sunt interzise injuriile, afirmatiile vulgare, ironia de prost gust si fara sens, sau orice mesaj care il poate afecta pe vreunul dintre membrii acestui forum crestin ortodox.

Off Topic: Nu dati raspunsuri doar pentru a scrie ceva! Daca nu stiti sau nu aveti ce spune, lasati pe altii sa raspunda. Postati un mesaj doar daca ceea ce aveți de spus are legatura cu topicul. Încearcați sa pastrati firul discutiei in special pentru subiectele "prea adanci". Cu siguranta aici nu veti mai fi apreciati pentru numarul mare de postari fara legatura cu subiectul topicului.

Text si caractere: Forumul nu este chat. Nu folositi exagerat smile-urile (pictogramele emotive). De asemenea, pentru discutia strict personala între doi utilizatori, folosiți mesageria privată. Nu scrieti cu sh, tz, k etc. Nu folositi limbajul "mirc" (d, p, t, c, daka, knd, k, lol etc.) sau posturi monosilabice de genul "- cool!", "- beton!", "- de acord!", etc. Folositi punctul si virgula. Respectati atat cat e posibil regulile gramaticale. Nu postați mesaje scrise integral cu litere mari, bold, italic sau underline.

Quote - citat: Nu citati integral mesajului anterior! (Dacă este necesar, citati portiunea de text la care faceti referire). Nu citati fara expunerea sursei, mai ales in cazul Sfintei Scripturi - mentionati cartea, capitolul, versetul

Avatar: Imaginea personala (avatarul) nu trebuie să fie de prost gust. Nu se accepta imagini indecente, agresive, jignitoare sau grotesti (monstrii, simboluri atee, etc).

In cazul unor subiecte despre ecumenism, masonerie și altele de acest gen, chemăm la calm și respect, în cazul unor astfel de discuții pe acest forum. Deci cei care sunt însetați de polemici de acest fel, să-și facă forumul lor sau să meargă acolo unde li se permite așa ceva.

Rugăm pe cei de alte confesiuni sau religii: romano și greco-catolicii, protestanții și neo-protestanții, evreii și musulmanii, alți păgâni și pe atei să fie respectuoși și să nu încalce regulamentul.


Daca aveti si alte propuneri constructive va rog sa le exprimati, daca nu va intereseaza subiectul va rog sa nu va/ne mai deranjati !

Orice forum are un administrator care are obligatia sa fie in primul rand activ si sa modereze discutiile pe fiecare topic. Altfel, un forum fara reguli si fara administrator, se poate numi circ, carciuma, cloaca, dar numai forum crestin ortodox nu se poate numi.
  #154  
Vechi 02.09.2011, 15:22:17
neica_nimeni_altul's Avatar
neica_nimeni_altul neica_nimeni_altul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 506
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Prietene, de ce te grabesti? Am zis eu ca votez cu cineva sau pentru ceva? In legatura cu regulamentul pe care vrei tu sa-l impui pe forum, eu momentan sunt NEUTRU! Doamne ajuta!
Lasa mai ca si NEUTRU e bine, multumesc. Doamne ajuta!
  #155  
Vechi 02.09.2011, 15:43:50
Paduraru's Avatar
Paduraru Paduraru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2009
Locație: Munții Suhardului - Bucovina - România
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Legat de tema topicului, pot spune că aici am văzut postări de bun simț ale unor atei; bunul simț chiar îi caracterizează în toate postările. Respectivii chiar sunt în căutarea unor răspunsuri. Nu e cazul să îi nominalizez pe respectivii deoarece îi știu domniile voastre foarte bine. Au destule șanse să devină buni creștini (credință + fapte) și să ne încredem că bunul Dumnezeu nu va lăsa aceste făpturi să fie înghițite de pieire.
Apoi, sunt destui atei care numai în căutarea unor răspunsuri nu se află; mereu încearcă să demonteze credința creștină prin fel de fel de argumente, poate chiar militează activ în acest scop. Mai postează pe aici (din nefericire, deloc puțini) utilizatori cu eticheta "ortodox", însă postările lor sunt ateiste 100%.
Necazul este că aici pe forum intrăm destui care suntem la începutul urcușului duhovnicesc și ne putem sminti lesne citind postări ale acestor ultime 2 categorii de atei. Sincer să fiu, nu am nimic împotriva ateilor; dacă au ales să nu creadă în nici o divinitate, e strict problema lor (eu ca mirean păcătos nu am decât să-i respect și să-i iubesc la fel ca pe orice seamăn lăsat de bunul Dumnezeu). Însă, văzând ateismul militant al unora, nu prea îmi pică bine. Pe acest forum se discută în special despre credința ortodoxă și nu despre ateism.

Cât despre propunerea de îmbunătățire a regulamentului, sunt de acord cu propunerea utilizatorului neica nimeni altul pentru că nu pot accepta faptul că unii denigrează (mai mult sau mai puțin subtil) credința ortodoxă sau pe alți utilizatori (fie ei ortodocși, catolici, protestanți etc.). Postând o idee greșit (de multe ori din nebăgare de seamă) ai dreptul la a fi îndreptat cu blândețe, fără apelative gen "ereticule", "sectarule", "minte bolnavă".
Menționez faptul că postez foarte rar pe forum (din teama de a nu sminti pe alții - poate fără să vreau postez mici amănunte care nu sunt în acord deplin cu credința ortodoxă) și vă rog frumos să mă iertați dacă, din nebăgare de seamă, am jignit pe cineva!
Doamne ajută!
__________________
Doamne și Stăpânul vieții mele, duhul trândăviei, al grijii de multe, al iubirii de stăpânire și al grăirii în deșert nu mi-l da mie! Iar duhul curăției, al gândului smerit, al răbdării și al dragostei, dăruiește-l mie, slugii Tale! Așa, Doamne, ajută-mă să-mi văd greșalele mele ca să nu mai osândesc pe fratele meu. Că binecuvântat ești acum și pururea și în vecii vecilor! Amin!
(rugăciunea Sfântului Efrem Sirul)

Vă rog frumos să mă iertați și pe mine, păcătosul cel dintâi!
  #156  
Vechi 02.09.2011, 15:54:24
neica_nimeni_altul's Avatar
neica_nimeni_altul neica_nimeni_altul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 506
Thumbs up

Citat:
În prealabil postat de Paduraru Vezi mesajul
Cât despre propunerea de îmbunătățire a regulamentului, sunt de acord cu propunerea utilizatorului neica nimeni altul pentru că nu pot accepta faptul că unii denigrează (mai mult sau mai puțin subtil) credința ortodoxă sau pe alți utilizatori (fie ei ortodocși, catolici, protestanți etc.)
Va multumesc, foarte bine punctat. Doamne ajuta !

Last edited by neica_nimeni_altul; 02.09.2011 at 16:01:41.
  #157  
Vechi 02.09.2011, 16:06:04
neica_nimeni_altul's Avatar
neica_nimeni_altul neica_nimeni_altul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 506
Talking 13 Pro / 13 Contra - scor alb !

Dupa ce Dl Padauraru a ales partea ortodoxa, noul clasament este:

Atitudine exprimata clar impotriva regulilor propuse - 13 buc
mentinerea acestui forum moderat superficial si inconstant, plin de postari fara legatura cu topicul facute de unii ignoranti, chiar putin plictisiti si cateodata scarbiti, astia pe orice tema dau doar lectii ... propun sa ne luam notite !

N.Priceputu, NeInocentiu, cocacoc, Theodor_de_Mopsuestia, zzzzzz, Dumitru73, laviniu, ai2, ioanna, Mihailc, EmaSimonam, un_nepocait, iustin10 - 13 buc (bravo lor, uniti la greu si in principiu !)
- dau impresia ca sunt multi datorita numarului mare de postari fara legatura cu subiectul si a faptului ca se sustin reciproc

Atitudine exprimata in favoarea regulilor propuse - 13 buc
pentru ca acest forum sa devina unul de dialog constructiv, civilizat, crestin ortodox, asa cum se si numeste

Miha-anca, neica_nimeni, I.Calin, laurastifter, costel, lore86, Mihnea Dragomir, glykys, vintage, Florin Constantin Ilie, Postelnicu, bogdan81, Paduraru - 13 buc (mai usor intra o camila prin urechea acului decat un ateu pe poarta raiului)
- desi suntem teoretic mai multi (pe acest forum), lipsa de reactie si dezinteresul ... administratorului acestui forum ...

Sa nu uitam esentialul, acest forum se numeste crestinortodox.ro si nu circ.ro, bodega.ro, sau ateism.ro

Recapitulam, propuneri de REGULAMENT pentru acest forum crestin ortodox: 13 Pro / 13 Contra

Atitudini: Se interzice jignirea religiei, a credintei in Dumnezeu si a credinciosilor, nu se admit glumele cu substrat religios, generalizarile si cuvintele licentioase la adresa lor. Nu este permis atacul la persoana si folosirea unui limbaj necivilizat, obscen, antisemit sau rasist. Sunt interzise injuriile, afirmatiile vulgare, ironia de prost gust si fara sens, sau orice mesaj care il poate afecta pe vreunul dintre membrii acestui forum crestin ortodox.

Off Topic: Nu dati raspunsuri doar pentru a scrie ceva! Daca nu stiti sau nu aveti ce spune, lasati pe altii sa raspunda. Postati un mesaj doar daca ceea ce aveți de spus are legatura cu topicul. Încearcați sa pastrati firul discutiei in special pentru subiectele "prea adanci". Cu siguranta aici nu veti mai fi apreciati pentru numarul mare de postari fara legatura cu subiectul topicului.

Text si caractere: Forumul nu este chat. Nu folositi exagerat smile-urile (pictogramele emotive). De asemenea, pentru discutia strict personala între doi utilizatori, folosiți mesageria privată. Nu scrieti cu sh, tz, k etc. Nu folositi limbajul "mirc" (d, p, t, c, daka, knd, k, lol etc.) sau posturi monosilabice de genul "- cool!", "- beton!", "- de acord!", etc. Folositi punctul si virgula. Respectati atat cat e posibil regulile gramaticale. Nu postați mesaje scrise integral cu litere mari, bold, italic sau underline.

Quote - citat: Nu citati integral mesajului anterior! (Dacă este necesar, citati portiunea de text la care faceti referire). Nu citati fara expunerea sursei, mai ales in cazul Sfintei Scripturi - mentionati cartea, capitolul, versetul

Avatar: Imaginea personala (avatarul) nu trebuie să fie de prost gust. Nu se accepta imagini indecente, agresive, jignitoare sau grotesti (monstrii, simboluri atee, etc).

In cazul unor subiecte despre ecumenism, masonerie și altele de acest gen, chemăm la calm și respect, în cazul unor astfel de discuții pe acest forum. Deci cei care sunt însetați de polemici de acest fel, să-și facă forumul lor sau să meargă acolo unde li se permite așa ceva.

Rugăm pe cei de alte confesiuni sau religii: romano și greco-catolicii, protestanții și neo-protestanții, evreii și musulmanii, alți păgâni și pe atei să fie respectuoși și să nu încalce regulamentul.


Daca aveti si alte propuneri constructive va rog sa le exprimati, daca nu va intereseaza subiectul va rog sa nu va/ne mai deranjati !

Orice forum are un administrator care are obligatia sa fie in primul rand activ si sa modereze discutiile pe fiecare topic. Altfel, un forum fara reguli si fara administrator, se poate numi circ, carciuma, cloaca, dar numai forum crestin ortodox nu se poate numi.
  #158  
Vechi 02.09.2011, 16:31:36
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de neica_nimeni_altul Vezi mesajul
Rugăm pe cei de alte confesiuni sau religii: romano și greco-catolicii, protestanții și neo-protestanții, evreii și musulmanii, alți păgâni și pe atei să fie respectuoși și să nu încalce regulamentul.[/b]
stau si ma gandesc: ce bine ca acest forum are totusi un admin.
care isi face treaba, din cate am observat.
poate ca unora tocmai asta nu le convine.
dar asta este viata, unii fac regulile, iar ceilalti sunt obligati sa le respecte, mai ales cand te afli pe o proprietate privata.
domnule neica, stii ce mi se pare curios?
ca de obicei, cei banati sunt tocmai ortodocsii.
ateii, in general, pleaca de buna voie.

ce intelegi prin jignire?
apelativul "sectaro" seamana cu o jignire?
cat ateii sunt facuti pitecantropi, este jignire?
daca raspunzi cu "da", atunci trebuie sa schimbi propunerea de regulament si sa spui ca ateii, evreii, musulmanii, cei de alta confesiune, nu au voie sa jigneasca, lasand frau liber ortodocsilor.
s-ar putea sa ai o surpriza neplacuta. asta daca esti onest.

dar nu ar fi mai bine sa-ti faci propriul forum? pe care sa-l administrezi cum vrei.
  #159  
Vechi 02.09.2011, 16:36:57
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

am uitat sa pun intrebarea principala.
daca afirm ca, dupa parerea mea, "Dumnezeu nu exista", inseamna ca am jignit crestinismul, ortodoxia, etc.?
  #160  
Vechi 02.09.2011, 17:06:16
neica_nimeni_altul's Avatar
neica_nimeni_altul neica_nimeni_altul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 506
Talking Ce inteleg prin jignire ?

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
am uitat sa pun intrebarea principala. daca afirm ca, dupa parerea mea, "Dumnezeu nu exista", inseamna ca am jignit crestinismul, ortodoxia, etc.?
Dumitru73, intrebarea cu adevarat principala, daca tu crezi ca "Dumnezeu NU exista" este ce cauti cu adevarat pe acest forum crestin ortodox ? Vrei sa ne convingi si pe noi, ai impresia ca ne faci un bine, am vazut ca eviti sa raspunzi la aceasta intrebare, nu stii, nu poti sau nu vrei ?

Daca afirmi ca "Dumnezeu nu exista" pe strada, pe un forum ateu, oriunde in alta parte, consider ca nu jignesti pe nimeni si asta este credinta ta, iti respect aceasta optiune, daca faci insa aceasta afirmatie pe un forum crestin ortodox, atunci eu consider ca pe mine personal si pe multi altii ca mine ne jignesti. Ar fi foarte bine sa poti intelege acest aspect.

Ce inteleg prin jignire ? Tot ceea ce tu nu poti intelege in raport cu regulamentul propus pentru acest forum crestin ortodox !
Daca ai nevoie de definitii iti recomand sa citesti DEX-ul si sa nu incerci sa faci din asta o tema de discutie, ca scopul forumului si al unui ortodox nu este intelegerea si interpretarea DEX-ului, ci intelegerea si interpretarea Scripturii si a invataturii Sfintilor Parinti.

Last edited by neica_nimeni_altul; 02.09.2011 at 17:35:46.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce reprezinta pentru noi acest forum? Annyta Generalitati 47 11.02.2014 11:40:53
Deparazitare forum de atei nesimtiti si hulitori flying Generalitati 487 27.05.2010 10:42:16
Limpezirea apelor pe acest forum krabu Despre Biserica Ortodoxa in general 232 13.04.2010 14:38:28
De ce veniti voi pe acest forum? sophia Generalitati 38 12.04.2010 23:05:22