Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 03.09.2011, 09:50:27
un_nepocait un_nepocait is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.07.2011
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Atacul la persoana nu este acceptabil, domnule Theodor...
Cand neica_nimeni a sugerat ca Dumitru ar fi „bolnav mintal” si si-a oferit serviciile psihiatrice lui Theodor (care, chipurile ar avea probleme la mansarda) nu ati avut nimic de comentat.

Deci atacul la persoana este pe deplin acceptabil sau chiar recomandat.
Cu conditia ca el sa fie facut de „ai nostri”.


De altfel aceasta este chiar esenta inchipuitului nou regulament.
Acest regulament ar putea avea o regula unica.
Sau chiar doua...





Regulament de Functionare
Are doua reguli unice
NOU
By neica_nimeni si inca vreo doi.
1. Ortodocsilor le este cu strictete interzis sa respecte vreo regula.
Dar pentru ei chiar si aceasta interdictie este optionala.
2. Ateii (ba chiar si crestinii care nu au religia ortodoxa) sunt obligati sa respecte toate regulile scrise si nescrise.

Last edited by un_nepocait; 03.09.2011 at 11:03:42.
  #172  
Vechi 03.09.2011, 09:51:31
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de neica_nimeni_altul Vezi mesajul
Tudorica, vorbesti cumva serios ... sa inteleg ca ma ameninti, nu pot sa cred asa ceva !
Ai o fobie cu sectantii sau ai cumva forumofobie ? N-ar strica niste detalii ...
Nu amenint pe nimeni, credinta mea imi interzice asta, si nici strcutura mea nue potivita pentru ura. Pe dumneata te privesc cu compasiune oarecum, recunosc, violenta verbal pentru ca esti fanatic si nu ai respect privind oameni, semeni de ai nostri, cu alte convingeri decat tine. Si, ca sa raspund la obiect, nu, nu te amneint, repet. Nu e legal si mai ales moral/crestinesc. Doar ca stiu foarte bine ca in anii ce vin, cel mult cinci, oamenii cu convingeri religioase fanatice vor fi scosi legal in afara societatii. Din nou, nu ascund ca asta imi place. Bineinteles, si eu sunt credincios, dupa credinta mea, dar nu fanatic. NU am insultat vreodata ortodoxia, intrebati-o pe d-na Miha-anca cum m-am exprimat despre ortodoxie intr-un dialog cu domnia ei. Am zis asa: "ortodoxia e minunata". Caci este!!! E perfecta, cu exceptia absentei comuniunii cu Sfantul Parinte. Dar, asa e deja off-topic. Fanaticii, de orice parte ar fi si orice credinta ar tine, sunt problema. O problema ce se cere, dupa parerea mea, eliminata social. Punct.
P. S. Nu mai ataca atat sanatatea mentala a interlocutorului de alta credinta sau alte convingeri. Chiar medic de ai fi, ceea ce ma indoiesc. Devii gretos cu asa exprimari care sunt cea mai acuta forma de atac la persoana.
  #173  
Vechi 03.09.2011, 10:02:10
Adanna Adanna is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.08.2011
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de neica_nimeni_altul Vezi mesajul
Da, sunt psihiatru, daca vrei iti pot face o programare la mine la cabinet. Nu este o rusine sa ai probleme la mansarda, da, consider ca si tu ai mari probeme care trebuiesc tratate in aceasta faza cand inca se mai poate face ceva, mai tarziu nu se stie.
Sa dea Bunul Dumnezeu sa nu intrati niciodata in conflict cu un adevarat "bolnav la mansarda" . Ca nu v-as vedea bine...

P.S. Unii psihiatrii sunt oameni de valoare.. altii sunt neica nimeni.
  #174  
Vechi 03.09.2011, 10:05:45
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de un_nepocait Vezi mesajul
Cand neica_nimeni a sugerat ca Dumitru ar fi „bolnav mintal” si si-a oferit serviciile psihiatrice lui Theodor (care, chipurile ar avea probleme la mansarda) nu ati avut nimic de comentat.

Deci atacul la persoana este pe deplin acceptabil sau chiar recomandat.
Cu conditia ca el sa fie facut de „ai nostri”.


De altfel aceasta este chiar esenta inchipuitului nou regulament.
Acest regulament ar putea avea o regula unica.





Regulament de functionare.
NOU
By neica_nimeni si inca vreo doi.
1. Ortodocsilor le este cu strictete interzis sa respecte vreo regula.
Ateii (ba chiar si crestinii care nu au religia ortodoxa) sunt obligati sa respecte toate regulile scrise si nescrise.
Cata dreptate ai... Multumesc pentru sustinerea de bun-simt; fanaticii nu stiu decat sa-si slujeasca dumnezeul interior, ala imaginar. Unul din prea putinele lucruri bune in UE, viitoarele State Unite Europene, este marginalizarea faanticilor, inclusiv pe cale legala. Si tendinta va continua in viitor, din fericire.
  #175  
Vechi 03.09.2011, 10:06:29
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adanna Vezi mesajul
Sa dea Bunul Dumnezeu sa nu intrati niciodata in conflict cu un adevarat "bolnav la mansarda" . Ca nu v-as vedea bine...

P.S. Unii psihiatri sunt oameni de valoare.. altii sunt neica nimeni.
Admirabil, surioara! Doamne ajuta!
  #176  
Vechi 03.09.2011, 10:49:47
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Inginere, ce face Manuela? Sau acum e cumva "Manuala"? Dexter aut sinister? =)) Fanaticule religios, nu ai citit in Sfanta Scriptura ca Mantuitorul reprima insultele intre oameni? Dar ce, in "biserica" din mintea fanaticilor e doar un Cristos deformat si de fapt inexistent. In privinta dumnezeului tau, au dreptate ateii: nu exista! Si nici nu treuie sa existe, fereasca Dumnezeu!
  #177  
Vechi 03.09.2011, 11:16:32
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

De-a lungul timpului m-am contrzis cu marea majoritate a ateilor care se zbenguie pe aici.Topcat avea momente cand era simpatic.Altii ratau clar usa forumului si dadeau cu capu-n zid.Dumitru insa este un om cu un suflet bun.Asa cred eu.Si poate are motivele lui.Poate intemeiate din punctul lui de vedere,cine stie.In nici un caz nu este deranjat la mansarda.Asta este o porcarie,sa spui asa ceva.Sunt unii pe aici,care se cred crestini dar prin ce fac si ce spun sunt mai atei decat ateii.Macar omul acesta nu a spus niciodata ca ar fi altceva decat ceea ce a spus mereu.Asta era problema formului:Dumitru.

PS.McChurch,ce faci ma? Iar visezi la cai verzi pe pereti? :)
  #178  
Vechi 03.09.2011, 11:24:47
EmaSimona's Avatar
EmaSimona EmaSimona is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 69
Implicit

Citat:
În prealabil postat de un_nepocait Vezi mesajul
Cand neica_nimeni a sugerat ca Dumitru ar fi „bolnav mintal” si si-a oferit serviciile psihiatrice lui Theodor (care, chipurile ar avea probleme la mansarda) nu ati avut nimic de comentat.

Deci atacul la persoana este pe deplin acceptabil sau chiar recomandat.
Cu conditia ca el sa fie facut de „ai nostri”.


De altfel aceasta este chiar esenta inchipuitului nou regulament.
Acest regulament ar putea avea o regula unica.
Sau chiar doua...





Regulament de Functionare
Are doua reguli unice
NOU
By neica_nimeni si inca vreo doi.
1. Ortodocsilor le este cu strictete interzis sa respecte vreo regula.
Dar pentru ei chiar si aceasta interdictie este optionala.
2. Ateii (ba chiar si crestinii care nu au religia ortodoxa) sunt obligati sa respecte toate regulile scrise si nescrise.
acestea toate denotă bășcălie din partea lui neică, topicul e bășcălie, username-ul e bășcălie, lăsați-l, nu-i mai dați apă la moară..
  #179  
Vechi 03.09.2011, 11:31:26
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Parerea mea pe care mi-am mai exprimat-o de cateva ori e ca forumul acesta are legatura cu ortodoxia mai mult prin titlu, in rest e asemanator cu un forum public general. Se urmareste in general traficul, iar regulile daca exista sunt doar pe hartie, singura regula e sa nu injuri prea tare pe celelalte persoane.
Eu am propus mai demult trei avertismente inainte de a fi banat cineva, ca sa stie ce greseste si sa se indrepte daca vrea. Cum administrare nu prea exista si se observa doar in cazul unei banari fiecare user trebuie sa se descurce cum poate, cateodata e un fel de legea celui mai puternic. De aceea se creaza de multe ori tabere pentru ca forta consta in numar, mai ales pentru cel ce nu este in adevar.

E ceva ce nu se intelege, ca pe forumul ortodox ortodocsii sunt gazde si cei ce nu sunt ortodocsi au un drept in minus fie si numai din aceasta cauza: nu pot denigra gratuit ortodoxia doar pentru ca nu le place lor.
Desigur se poate discuta si cu cei ce nu sunt ortodocsi, acestia isi pot argumenta pozitia lor, dar fara sa aiba pretentia sa-si impuna conceptiile lor in mod agresiv. Un exemplu pozitiv in aces sens ar fi Dumitru, ca sa dau un nume legat de topic, din cei ce sunt atei.
De asemenea, pe forum discutam nu numai despre ortodoxie, ci si despre alte culte, etc. De cele mai multe ori aratam adevarurile din ortodoxie, decurgand de aici in mod logic ca in alte culte aceste diferente sunt greseli.
Daca cineva din alt cult considera ca pe langa cultul lui si ortodoxia e buna nu inseamna ca reciproc si ortodocsii trebuie sa creada ca acel cult e la fel de bun ca ortodoxia. E foarte bine ca are aceasta parere despre ortodoxie, pentru ca aici e adevarul, dar reciproca nu e valabila si pentru un ortodox, nu e ca un schimb de favor.

In legatura cu dialogul intre persoane, aici ar trebui sa fie macar ca pe un forum normal, din agresivitate fac parte si ironiile, chiar daca nu sunt injurii. E adevarat exista si persoane care nu accepta niciun adevar afara de ce stiu ei si apoi te acuza ca tu esti in neregula oricate dovezi ai arata, dar ma refer doar la cazurile extreme, nu la discutiile in contradictoriu care sunt inerente. Aici nu stiu ce sa zic, poate capata experienta in acest sens purtand o discutie mai lunga cu Adriana3, apoi totul i se va parea usor.
  #180  
Vechi 03.09.2011, 12:12:07
neica_nimeni_altul's Avatar
neica_nimeni_altul neica_nimeni_altul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 506
Talking

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
... Doar ca stiu foarte bine ca in anii ce vin, cel mult cinci, oamenii cu convingeri religioase fanatice vor fi scosi legal in afara societatii. Din nou, nu ascund ca asta imi place... O problema ce se cere, dupa parerea mea, eliminata social.
Pentru Tudorica si "fratii" lui de suferinta, va implor, mergeti la ce medic vreti voi, un pic de terapie de grup nu va strica, aste atat pentru binele vostru cat si pentru "sanatatea" acestui forum. Nu este o rusine sa fii bolnav. Tudorica a scrantit pe multi atei pana acum, se pare ca acestia deja accepta "catolicismul". Se observa ca au foarte multe lucruri in comun, atit ca principii cat si ca mod de exprimare. Faptul ca Tudorica are probleme la mansarda, il puteti constata si singuri citind ce debiteaza, ca stie el ca "fanaticii" vor fi scosi in afara legii, etc ... doar un om bolnav mintal cu tulburari de personalitate poate avea acest gen de viziune.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
E ceva ce nu se intelege, ca pe forumul ortodox ortodocsii sunt gazde si cei ce nu sunt ortodocsi au un drept in minus fie si numai din aceasta cauza: nu pot denigra gratuit ortodoxia doar pentru ca nu le place lor.
Catalin2, sunt de acord cu tine. Este foarte bine spus, se poate spune si ca au un "handicap" in sensul ca le "lipseste" un drept elementar. Doar ca ei considera ca numele acestui forum este lipsit de importanta si trateaza acest forum ca si cand s-ar numi circ.ro, bascalie.ro, marlanie.ro, cretinisme.ro, ateism.ro, in nici un caz crestinortodox.ro

Va recomand cugetarile lui Petre Tutea - http://www.sfaturiortodoxe.ro/petretutea.htm
Ati vazut ca ateii cand aud de P Tutea fac ca trenu in gara ?

"Libertatea eu o asemăn cu o frînghie agătată de undeva, de sus. Te poti urca pe ea la cer, participînd la actul mîntuirii tale crestine, sau poti să cobori în întuneric. Bipolaritatea libertătii. După crestini, libertatea este vehicolul cu care poti să cobori în întuneric, dacă esti vicios. Infractorii sînt primitivii actuali, pentru că ei nu sînt adaptabili la morala zilnică si o calcă fiind liberi. Am învătat la închisoare că omul e un animal stupid, deoarece confiscă libertatea semenilor săi. Tiranul e un om absurd si lipsit de rusine. Nu îi e rusine să îsi chinuie semenii. Oricum sîntem captivi în univers. Ne ajunge această grozăvie. Dar să intensifici această captivitate pînă la nivelul puscăriei - numai omul e capabil de asemenea nebunie. "

______
P Tutea: "Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul. Am avut revelația că în afară de Dumnezeu nu există adevăr. Mai multe adevăruri, zic eu, raportate la Dumnezeu, este egal cu nici un adevăr. Iar dacă adevărul este unul singur, fiind transcendent în esență, sediul lui nu e nici în știință, nici în filozofie, nici în artă.

Ateii s-au născut, dar s-au născut degeaba. Eu când discut cu un ateu e ca și cum as discuta cu ușa. Între un credincios și un necredincios, nu există nici o legătură. Ăla e mort, sufletește mort, iar celălalt e viu și între un viu și un mort nu există nici o legătură. Credinciosul creștin e viu. Ateii și materialiștii ne deosebesc de animale prin faptul că nu avem coadă."

Last edited by neica_nimeni_altul; 03.09.2011 at 12:21:48.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce reprezinta pentru noi acest forum? Annyta Generalitati 47 11.02.2014 11:40:53
Deparazitare forum de atei nesimtiti si hulitori flying Generalitati 487 27.05.2010 10:42:16
Limpezirea apelor pe acest forum krabu Despre Biserica Ortodoxa in general 232 13.04.2010 14:38:28
De ce veniti voi pe acest forum? sophia Generalitati 38 12.04.2010 23:05:22