Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #261  
Vechi 03.09.2011, 23:57:50
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cam asta e Grobianul-Nulitate... Acum, cred ca e momentul pentru o banare. Ati vazut cu totii ca am un limbaj decent, ca sunt sau incerc sa fiu un soi de tampon al dialogului intre colegi si confesiuni (desi de cateva ori am esuat in acest demers), chiar cu riscul desolidarizarii de catre colegii de doctrina/fratii de credinta. Insa pur si simplu aceasta...persoana, sa-i zic asa, este un avorton al comunicarii. A scos la iveala ce e mai rau in mine, si poate si in altii, cu fatarnicia si fanatismul sau banale si de prost-gust.
Sper ca geocentristii si stilistii sa inteleeaga ca asta e un loc unde se pot manifesta, insa fara sa se comporte patologic. Am fost stilist, am reusit sa plec de acolo, definitiv, si am cunoscut credinta in Biserica-Mama a lumii, Biserica Romei. Am cunoscut si geocentristi normali, desi cred ca prin natura ei, aceasta idee/doctrina duce la un fanatism antistiintific, antiateist, si in final antisocial.
Asta e. Ati vazut acum cum functioneaza mintea unui fanatic, live. Da, nu imi iau inapoi ce am scris. Raspund pentru asta. Ma refer la faptul ca sper ca printre putinele lucruri care sunt bune in monstrul supranational numit uniunea europeana se va numara si banarea sociala a fanaticilor. Daca este necesar, se poate merge pana la inchiderea lor in inchisoare.
Astept parerile domniilor voastre, multumesc.
  #262  
Vechi 04.09.2011, 00:00:03
Adanna Adanna is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.08.2011
Mesaje: 52
Implicit Curiozitate

Sunt sanatosi la cap acei care baga in seama un user banat de nenumarate ori?

http://www.crestinortodox.ro/forum/member.php?u=36491

.. si asta nu e singurul user name.
  #263  
Vechi 04.09.2011, 00:13:09
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adanna Vezi mesajul
Sunt sanatosi la cap acei care baga in seama un user banat de nenumarate ori?
Nu conteaza ca a fost banat, din moment ce revine, inseamna ca ii place acest forum, doreste sa-si aduca contributia si cu siguranta a invatat din greselile trecutului si nu le va mai repeta. Cultura dialogului nu ti-o poti insusti printr-un regulament, pe care nu-l va citi nimeni si va trece neobservat,in lipsa moderatorilor care sa-l aplice. Isi va da si neica_nimeni seama de asta, intr-un final.

Last edited by ioanna; 04.09.2011 at 00:16:19.
  #264  
Vechi 04.09.2011, 00:16:30
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Nu conteaza ca a fost banat, din moment ce revine, inseamna ca ii place acest forum, doreste sa-si aduca contributia si cu siguranta a invatat din greselile trecutului si nu le va mai repeta.
Dupa ce tot ce a scris, dupa ce a comunicat grobian, inclsuiv cu doamne, sunteti sigura de acest lucru?
  #265  
Vechi 04.09.2011, 00:18:08
neica_nimeni_altul's Avatar
neica_nimeni_altul neica_nimeni_altul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 506
Talking Cat mai acceptam sa fie denigrata credinta ortodoxa ???

Atitudinea exprimata clar in favoarea denigrarii credintei ortodoxe de doar 13 atei sau amicii catolici ai acestora, precum si pentru
mentinerea acestui forum moderat superficial si inconstant, plin de postari fara legatura cu topicul facute de unii ignoranti, chiar putin plictisiti si cateodata scarbiti, acesti oameni care-l neaga pe Dumnezeu isi permit ca pe orice tema sa dea lectii ... culmea!

N.Priceputu, NeInocentiu, cocacoc, Theodor_de_Mopsuestia, zzzzzz, Dumitru73, laviniu, ai2, ioanna, Mihailc, EmaSimonam, un_nepocait, iustin10 - 13 atei - mai usor intra o camila prin urechea acului decat un ateu/necredincios pe poarta raiului ?

Atitudine exprimata in favoarea regulilor propuse - 15 crestini
pentru ca acest forum sa devina unul cu adevarat crestin ortodox

Miha-anca, neica_nimeni, I.Calin, laurastifter, costel, lore86, Mihnea Dragomir, glykys, vintage, Florin Constantin Ilie, Postelnicu, bogdan81, Paduraru, CarareaImparatiei, eduardd - 15 crestini
- suntem mai multi crestini ortodocsi pe acest forum, un pic de unitate nu strica, se vor vedea si rezultatele ...

Recapitulam, propuneri de REGULAMENT pentru acest forum crestin ortodox: 15 Pro / 13 Contra

Sa nu uitam esentialul, acest forum se numeste crestinortodox.ro si nu circ.ro, ateism.ro sau bascalie.ro

In regulamentul actual al forumului crestinortodox.ro scrie foarte clar:

12. Nu acceptam sa fie denigrata credinta ortodoxa , acest lucru ar trebui sa insemne:

Atitudini: Se interzice jignirea religiei, a credintei in Dumnezeu si a credinciosilor, nu se admit glumele cu substrat religios, generalizarile si cuvintele licentioase la adresa lor. Nu este permis atacul la persoana si folosirea unui limbaj necivilizat, obscen, antisemit sau rasist. Sunt interzise injuriile, afirmatiile vulgare, ironia de prost gust si fara sens, sau orice mesaj care il poate afecta pe vreunul dintre membrii acestui forum crestin ortodox.

Off Topic: Nu dati raspunsuri doar pentru a scrie ceva! Daca nu stiti sau nu aveti ce spune, lasati pe altii sa raspunda. Postati un mesaj doar daca ceea ce aveți de spus are legatura cu topicul. Încearcați sa pastrati firul discutiei in special pentru subiectele "prea adanci". Cu siguranta aici nu veti mai fi apreciati pentru numarul mare de postari fara legatura cu subiectul topicului.

Text si caractere: Forumul nu este chat. Nu folositi exagerat smile-urile (pictogramele emotive). De asemenea, pentru discutia strict personala între doi utilizatori, folosiți mesageria privată. Nu scrieti cu sh, tz, k etc. Nu folositi limbajul "mirc" (d, p, t, c, daka, knd, k, lol etc.) sau posturi monosilabice de genul "- cool!", "- beton!", "- de acord!", etc. Folositi punctul si virgula. Respectati atat cat e posibil regulile gramaticale. Nu postați mesaje scrise integral cu litere mari, bold, italic sau underline.

Quote - citat: Nu citati integral mesajului anterior! (Dacă este necesar, citati portiunea de text la care faceti referire). Nu citati fara expunerea sursei, mai ales in cazul Sfintei Scripturi - mentionati cartea, capitolul, versetul

Avatar: Imaginea personala (avatarul) nu trebuie să fie de prost gust. Nu se accepta imagini indecente, agresive, jignitoare sau grotesti (monstrii, simboluri atee, etc).

Rugăm pe cei de alte confesiuni sau religii: romano și greco-catolicii, protestanții și neo-protestanții, evreii și musulmanii, alți păgâni și pe atei să fie respectuoși și să nu încalce regulamentul.

Daca aveti si alte propuneri constructive va rog sa le exprimati, daca nu va intereseaza subiectul va rog sa nu va/ne mai deranjati !

Orice forum are un administrator care are obligatia sa fie in primul rand activ si sa modereze discutiile pe fiecare topic. Altfel, un forum fara reguli si fara administrator, se poate numi circ.ro, ateism.ro sau bascalie.ro,
dar numai forum crestinortodox.ro nu.
  #266  
Vechi 04.09.2011, 00:23:15
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de neica_nimeni_altul Vezi mesajul
Tema principiala a acestui topic este "Despre atei si scopul lor pe acest forum crestin ortodox"
Pana acum absolut toti cei vizati nu au dat un raspuns clar referitor la prezenta ateilor pe acest forum. Majoritatea ateilor care au postat si a "amicilor" catolici, au incercat sa schimbe subiectul sau sa ma discrediteze, e normal, face parte din tactica lor abjecta.

Deci, ce cauta ateii pe acest forum, aceasta e intrebarea ?
Prietene, nu inteleg de ce trebuie sa faci pe politistul si judecatorul pe acest forum! Daca insusi Dumnezeu, in maretia Lui ingaduie sa existe oameni care tot timpul ii adreseaza cuvinte de hula, la adresa Maicii Domnului, la adresa Bisericii si NU ii pedepseste, dandu-ne noua exemplu, cine suntem noi sa facel atfel?
Eu sunt pe acest forum din februarie 2011 si nu am fost deranjat de nici un ateu, catolic sau de un protestant. Ei au ideile lor, noi pe ale noastre. Sabia pe care noi ortodocsii trebuie sa o scoatem este CEA A CUVANTULUI, DOAR IN CUVINTE trebuie sa ne duielam cu ei, nu sa ii cenzuram sau sa-i dam afara de pe forum. Ce Doamne iarta-ma facem, trasformam un Forum Crestin Ortodox intr-un Forum Neocomunist in care cuvantul de ordine este cenzura? Aplicam formula : Cine nu e cu mine, e impotriva mea?
Si apropos, tu ce cauti pe acest forum?
Doamne ajuta!
  #267  
Vechi 04.09.2011, 00:24:40
neica_nimeni_altul's Avatar
neica_nimeni_altul neica_nimeni_altul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 506
Talking

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Cultura dialogului nu ti-o poti insusti printr-un regulament, pe care nu-l va citi nimeni si va trece neobservat, in lipsa moderatorilor care sa-l aplice.
Sunt intrutotul de acord cu tine! Imi cer scuze daca te-am jignit cu ceva ... nu a fost intentionat. Doamne ajuta !
  #268  
Vechi 04.09.2011, 00:27:02
neica_nimeni_altul's Avatar
neica_nimeni_altul neica_nimeni_altul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 506
Talking

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Prietene, nu inteleg de ce trebuie sa faci pe politistul si judecatorul pe acest forum!
Sunt convins ca nu intelegi, nu este nici o problema! Altii au inteles!
  #269  
Vechi 04.09.2011, 00:29:23
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

Am intrat în ajunul euharistic al zilei de duminică. Propun să încetăm aici cu orice postare, și-așa ne-am afundat cu toții în rahat și trebuie grabnic să ieșim din hazna!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
  #270  
Vechi 04.09.2011, 00:31:20
neica_nimeni_altul's Avatar
neica_nimeni_altul neica_nimeni_altul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 506
Talking

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Am intrat în ajunul euharistic al zilei de duminică. Propun să încetăm aici cu orice postare, și-așa ne-am afundat cu toții în rahat și trebuie grabnic să ieșim din hazna!
Sunt pentru prima data de acord cu Dvs! Doamne ajuta !
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce reprezinta pentru noi acest forum? Annyta Generalitati 47 11.02.2014 11:40:53
Deparazitare forum de atei nesimtiti si hulitori flying Generalitati 487 27.05.2010 10:42:16
Limpezirea apelor pe acest forum krabu Despre Biserica Ortodoxa in general 232 13.04.2010 14:38:28
De ce veniti voi pe acest forum? sophia Generalitati 38 12.04.2010 23:05:22