Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #291  
Vechi 04.09.2011, 15:31:53
Adanna Adanna is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.08.2011
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de neica_nimeni_altul Vezi mesajul
Stefan, tu chiar te faci ca nu observi ca pentru schimbarea acestui regulament mai sunt si altii in afara de mine ?

Miha-anca, I.Calin, laurastifter, costel, lore86, Mihnea Dragomir, glykys, vintage, Florin Constantin Ilie, Postelnicu, bogdan81, Paduraru, CarareaImparatiei, eduardd, Adriana98

Pana in acest moment sunt 16 crestini care doresc acest lucru ... si vor mai fi si altii ... Un drum lung incepe cu primul pas ...
16 din cati?
  #292  
Vechi 04.09.2011, 15:38:03
neica_nimeni_altul's Avatar
neica_nimeni_altul neica_nimeni_altul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 506
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de Adanna Vezi mesajul
16 din cati?
Si apostolii au fost doar 12 la inceput (nu consider ca noi am fi asa ceva) si uite unde s-a ajuns ...
  #293  
Vechi 04.09.2011, 15:40:37
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de neica_nimeni_altul Vezi mesajul
Si apostolii au fost doar 12 la inceput (nu consider ca noi am fi asa ceva) si uite unde s-a ajuns ...
Cam nefericita comparatia, nu crezi? Doamne ajuta!
  #294  
Vechi 04.09.2011, 15:40:49
Adanna Adanna is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.08.2011
Mesaje: 52
Implicit

O fiinta care incalca regulile forumului urla sa fie schimbate? Asta e ca faza cu hotul care striga "Prindeti hotul!"
  #295  
Vechi 04.09.2011, 15:46:15
neica_nimeni_altul's Avatar
neica_nimeni_altul neica_nimeni_altul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 506
Talking

Citat:
În prealabil postat de Adanna Vezi mesajul
O fiinta care incalca regulile forumului urla sa fie schimbate? Asta e ca faza cu hotul care striga "Prindeti hotul!"
Adanna, o fiinta esti tu si cu familia ta de urlatoare ... te rog sa te exprimi "civilizat" ! De cei de teapa ta vreau sa deratizez acest forum, capisci ?
  #296  
Vechi 04.09.2011, 15:49:38
neica_nimeni_altul's Avatar
neica_nimeni_altul neica_nimeni_altul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 506
Talking

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Cam nefericita comparatia, nu crezi? Doamne ajuta!
Stefan, m-ai convins ca nu poti interpreta propozitii simple ... nu cred ca te va ajuta Dumnezeu la acest capitol, mai trebuie sa studiezi si singur ... sa inveti sa citesti si printre paranteze!
  #297  
Vechi 04.09.2011, 16:55:12
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Nu amenint pe nimeni, credinta mea imi interzice asta, si nici strcutura mea nue potivita pentru ura. Pe dumneata te privesc cu compasiune oarecum, recunosc, violenta verbal pentru ca esti fanatic si nu ai respect privind oameni, semeni de ai nostri, cu alte convingeri decat tine. Si, ca sa raspund la obiect, nu, nu te amneint, repet. Nu e legal si mai ales moral/crestinesc. Doar ca stiu foarte bine ca in anii ce vin, cel mult cinci, oamenii cu convingeri religioase fanatice vor fi scosi legal in afara societatii. Din nou, nu ascund ca asta imi place. Bineinteles, si eu sunt credincios, dupa credinta mea, dar nu fanatic. NU am insultat vreodata ortodoxia, intrebati-o pe d-na Miha-anca cum m-am exprimat despre ortodoxie intr-un dialog cu domnia ei. Am zis asa: "ortodoxia e minunata". Caci este!!! E perfecta, cu exceptia absentei comuniunii cu Sfantul Parinte. Dar, asa e deja off-topic. Fanaticii, de orice parte ar fi si orice credinta ar tine, sunt problema. O problema ce se cere, dupa parerea mea, eliminata social. Punct.
P. S. Nu mai ataca atat sanatatea mentala a interlocutorului de alta credinta sau alte convingeri. Chiar medic de ai fi, ceea ce ma indoiesc. Devii gretos cu asa exprimari care sunt cea mai acuta forma de atac la persoana.
Multumesc ca mi-ati raspuns la intrebare.
Si cine va stabili, care este fanatic, si care nu? Inchizitia sau Politia?
Fratilor, ne asteapta vremuri grele, care au fost proorocite de sfintii nostri ortodocsi. Deci e adevarat!
Asta nu ne sperie, domnule Theodor... Totusi, trebuie sa remarcati faptul, ca ortodocsii nu au fost niciodata teroristi, ca sa fie inclusi in legea respectiva; sau se inentioneaza doar o simpla privare de liber arbitru?!? Si asta va bucura?!?
  #298  
Vechi 04.09.2011, 17:05:00
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adanna Vezi mesajul
Sa dea Bunul Dumnezeu sa nu intrati niciodata in conflict cu un adevarat "bolnav la mansarda" . Ca nu v-as vedea bine...

P.S. Unii psihiatrii sunt oameni de valoare.. altii sunt neica nimeni.
Literatura pe aceasta tema:
Jean-Caude Larchet: Terapeutica bolilor mintale
  #299  
Vechi 04.09.2011, 17:16:19
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adanna Vezi mesajul
Domnule doctor Neica Nimeni. Astept un p.m. cu adresa cabinetului dumneavoastra. Eu chiar am nevoie de ajutor si desi nu am un svant in buzunar sunt sigura ca Mihnea Dragomir va face o cheta pentru intrajutorarea unui ortodox. Chiar daca domnia sa e catolic. Spuneti-mi si tariful pe care il practicati ca sa stiu la ce suma sa se ridice donatia.

P.S. Am incredere doar in puterile dumneavoastra tamaduitoare.
Asemenea mesaje sunt OFF-TOPIC si nu au ce cauta pe forum, ci mai degraba pe MP.
  #300  
Vechi 04.09.2011, 17:25:19
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
nu vreau sa te contrazic. poate ai dreptate.
dar mi se pare ca anumite cuvinte sun folosite peiorativ.
cuvintele, termenii folositi, sunt niste conventii.
tu intelegi ceva, eu poate dau alte nuante cuvintelor.
daca esti sectant intr-o tara majoritar ortodoxa si ti se spune "sectarule", este o jignire.
daca tu ai fi tigan, iar eu ti-as spune "bai tigane", cum ti s-ar parea?
Si daca tu intelegi altceva, ce vina am eu, care am scris?
Daca sunt tigan, spune-mi tigan. Unde e jignirea?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce reprezinta pentru noi acest forum? Annyta Generalitati 47 11.02.2014 11:40:53
Deparazitare forum de atei nesimtiti si hulitori flying Generalitati 487 27.05.2010 10:42:16
Limpezirea apelor pe acest forum krabu Despre Biserica Ortodoxa in general 232 13.04.2010 14:38:28
De ce veniti voi pe acest forum? sophia Generalitati 38 12.04.2010 23:05:22