Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 01.09.2008, 16:52:32
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florentina75
Daca este preot si imi va confirma acest lucru , si imi va spune ca abordarea mea l-a deranjat, fii fara grija ca am sa cer iertare pentru orice am gresit.
nu iti va spune acest lucru ca e prea smerit ca sa o faca, de aceea mi-am permis sa-ti cer eu.

cei care scriem aici pe forum de ceva vreme il cunoastem si nu ne-am permite sa ne adresam lui asa cum ai facut-o tu.

oricum, daca asa ai invatat tu sa te porti de la parintele asta al tau, Visarion, atunci cuvintele sunt de prisos.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 01.09.2008, 17:18:59
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Draga Parinte "Negroponte", imi place ca sluga lui Dz si a Altarului umbla cu porecla! Deci va temeti de a va lasa cunoscut numele de botez!
Parinte Draga, eu sunt George din Brasov si de mai bine de 8 ani vin aici la Sambata si chiar aici sunt, ptk vin in fiecare vacanta si o petrec de la inceput pana la sfarsit fie vara fie iarna, fie toamna fie primavara, de cum am terinat clasa a 8a, acum sunt in anul 4 la Teologie in Sibiu! Personal ii cunosc pe toti parintii de aici! Langa Taica Parinte Visarion sunt de peste 17 ani! Daca acel "parinte sambetean" v-a spus asemenea lucruri, fiind duhovnic, inseamna ca acel parinte habar nu are de "visarion"! (nu imi place ca sunteti nerespectuos cu omul si sunteti si PREOT, care tre sa fie exemplu pentru toti!)Daca acel parinte este PR.Teofil, este de inteles ca la dansul au venit numai clevetitorii si l-au vorbit de rau pe Pr.Visarion! Am avut discutii cu dansul si mi-am dat seama de asta! Parintele Teofil este vinovat ca "a aplecat urechea la clevetitori" si s-a facut partas clevetirilor lor! Dar mai este vinovat ca a vorbit in necunostinta de cauza si din barfele altora. Trebuia sa taca daca nu stia ceva sigur!
Daca acel parinte este Pr.Ilarion, atunci este acelasi lucru! Imi este duhovnic si stiu ca nu ii plac "visarionistii" ca a auzit numai de rele de la barfitori! Eu sunt "visarionist" si uite ca ma spovedesc la dansul si ii place de mine, iar acasa la mine a fost si i-a placut!
Parintele David poate sa fi fost si patriarh, ca tot om a fost si supus greselii, dar cu putinta indreptarii si sfinteniei! (Cred ca stiti asta ca doar ati facut Teologia! Sper ca nu la FF!) Daca noi ca preoti am ajuns sa barfim, sa ma iertati parinte draga, trebuie sa dam jos epitrafilul si sa il punem numai cand stim sa plangem cu cei suferinzi si sa ne bucuram cu cei bucurosi, si sa pastram tacerea, ca sa nu aducem sminteala in sufletele oamenilor! Ce bine zicea Avva Sava de la Aghia Ana Mica din Mt.Athos cand era intrebat de cineva despre o alta persoana: "acela e sfant! Acela e mult mai bun ca mine! io nu am ajuns la sfintenia lui" (cititi "parinti conemporani de la Mt.Athos" vol.I, de Heruvim Carambelas)Nu-l interesa NIMIC de nimeni, el se vedea pe sine mai pacatos decat toti si se straduia sa ii placa Dlui Xc nu oamenilor!
Daca preotii de azi au ajuns in asa hal incat sa faca diferente intre oameni, imi pare rau de tot pt preotia lor, sufar pt acesti oameni care tre sa il reprezinte pe Xc in tot locul si sa aiba Bunatatea Lui, Iubirea Lui! Sa fie identic cu Xc!
Stiu, sunt aspru, dar imi cer iertare parinte draga daca v-am suparat cu ceva!
Va mai cer iertare si pt abordarea facuta randurile trecute, nestiind ca sunteti preot! Nu pot vorbi de rau pe nimeni! Asa am invatat de la Xc din Sf.Evanghelie, asa mi-a spus si pr.Visarion! Asa parinte draga, sa fim exemplu pt oameni ca sa nu avem Judecata GREA! Blagosloviti!
Reply With Quote
  #83  
Vechi 01.09.2008, 17:36:27
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios
Draga Parinte "Negroponte", imi place ca sluga lui Dz si a Altarului umbla cu porecla! Deci va temeti de a va lasa cunoscut numele de botez!
mai visarionistilor, dar voi nu aveti rusine deloc?

daca esti nou pe forum, mai frate, apuca-te si citeste la greu ce s-a scris ca sa stii si tu ce stiu (aproape) toti de pe forum. Negroponte este ctitorul bisericii unde slujeste Adrian... si nu este o "porecla" ci este un username pe care l-a ales pentru acest forum.

Apropo, ce este Dz??? ti-e lene sa scrii Dumnezeu?
Reply With Quote
  #84  
Vechi 01.09.2008, 17:44:59
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Frate George,eu mi-am facut cunoscut numele,Adrian.Poate fratia ta nu ai citit tot ce am scris.Ar fi bine sa o faci,inainte de a emite judecati.Mi-ar placea sa spui Domnul Hristos si nu XC.,ca doar asa ai invatat la teologie.Vad ca esti gata sa-ti judeci chiar duhovnicul,care nu-i agreaza pe visarionisti,decat sa accepti tu ca te inseli.In ceea ce priveste "supararea"pe care mi-ai facut-o fii linistit,ca nu am pus la inima.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #85  
Vechi 01.09.2008, 17:48:48
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Mirela ma bucur,ca-i spui si tu fratelui Geo,ca Dumnezeu nu se scrie prescurtat.Iti doresc numai bine!
Reply With Quote
  #86  
Vechi 01.09.2008, 20:04:50
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Va multumesc fratilor ca mi-ati aratat unde am gresit! Dumnezeu sa va binecuvinteze bunatatea! va cer iertare cu smerenie ca v-am gresit! De acum o sa scriu cuvintele intregi fara prescurtari! Dar va rog si pe fratiile voastre si pe sfintia ta parinte Adrian, sa ne respectam si sa nu mai vorbim la pertu cu nimeni! Iertati!

Parinte draga, nu sunt gata sa imi judec duhovnicul, dar am spus care este situatia: inainte sa ma cunoasca, avea mari dubii in privinta lor, a "visarionistilor"! Acum e totul ok!
Parintele meu, vreau sa va marturisesc, si sigur ati citit si ce am scris eu, Pr.Visarion imi este mama duhovniceasca! Daca Bunul Dumnezeu nu lucra prin acest parinte, eu cu parintii mei, astazi nu mai eram ORTODOCSI! ci iehovisti! Asa ca dau slava lui Dumnezeu celui in Treime ca nu m-a lasat sa pier in gura balaurului! Cunosc pe parintele Visarion, am stat langa dansul, si tatal meu la fel, nimic nu m-a invatat de rau! Cand eram in generala stiam toate lectiile de la Religie! Apoi in Seminar, iar, aveam mai toate cunostintele de baza si nu mi-a fost greu deloc sa inteleg lucrurile teologice, pentru ca Parintele Visarion m-a invatat mai toate, mi le-a explicat asa de simplu, dupa cum si vorbeste! Pr.Visarion nu ma invatat de nimic rau, decat sa NU port ura nimanui, m-a invatat rugaciunea, m-a invatat sa imi iubesc aproapele chiar de ma supara, sa rabd si sa multumesc lui Dumnezeu pentru toate, chiar si celor care, zic eu, imi vor raul! m-a invatat sa cant, eu habar nu aveam de muzica bizantina, dar ulterior am si studiat personal! M-a invatat toate cele ale unui BUN CRESTIN ORTODOX! Cu indemnul sau am dat si la seminar si la Facultate! Atat de bine mi-au prins! Ii sunt recunoscator, pt ca stiu ca alta facultate nu puteam face! Si dupa puterile mele ma straduiesc sa ma tin de drumul catre Domnul Hristos! Nu am gasit nimic neortodox la dansul! Daca ma simteam confuz, dupa cum spune la Pateric, daca ma simteam neodihnit langa parintele, daca eram tulburat si cu raca in suflet, trebuia sa ma indepartez de Dansul pt ca sufletul simte duhul omului! Dar nu a fost asa! Eram mereu plin de bucurie si ravna pentru cele sfinte! Imi povestea din vietile sfintilor, ca tare ii mai placea sa imi povesteasca si sa ma intarea cu fiecare povestire a vietii unui sfant! Datorita dansului am prins drag de Biserica si Manastire, caci imi doresc calugaria, unde imi va randui Domnul Hristos! ca nu am liniste aici in lume!
Si am trait si multe minuni langa dansul, si sa fi vazut, parinte draga, cata lume a fost la inmormantare si cum marturiseau oamenii carora le era frica de morti, ca nu au avut nici cea mai mica teama cand s-au apropiat de sicriul cu parintele Visarion! Va marturisesc ca pana la Parintele Visarion eu nu am mai intalnit vreun mort CALD! Nu era ca si ceilalti morti, adica rece si vanat, cum incepe mortul sa se faca in ziua ingroparii mai ales vara! Ci era ca abia adormit si era cald! M-am speriat! Odihnea pe toata lumea si simteau toti bucurie! Foarte putini plangeau! Eu nu am putut plange deloc, ci eram bucuros, simteam ca parintele meu acum e in ceruri si ma va ajuta mai mult de acolo, ma va ajuta cu rugaciunea! Nicaieri nu m-am simtit mai bine decat langa dansul! Cand venea cineva si ii spunea: "uite ce a zis cutare despre Sfintia voastra...", parintele il intrerupea cu cuvintele: "lasa-i mai sa zica! ce sa faca si ei? asta pot, atat pot si ei! Dumnezeu sa ii binecuvinteze!" Nu se supara deloc pe nimeni, chiar de i-ar fi gresit cu ceva! Era atat de iertattor si plin de dragoste sfanta! V-as marturisi tuturor toate traite langa parintele Visarion si toata sfintenia vietii sale! Nu va mai spun cum se ruga, ca eu ma topeam langa dansul la rugaciune... De aceea poate lumea sa imi zica verzi si uscate de parintele meu duhovnicesc, ca numai eu stiu ce am trait langa dansul si cate am invatat de la sfintia sa! Asa as fi vrut sa il fi cunoscut toata lumea asa cum l-am cunoscut eu! sa simta ce am simtit eu langa dansul! dar dupa cum ii este dat fiecaruia! Oricum judecata noastra a ortodocsilor va fi foarte grea! Poate nu ma credeti ce am scris aici, dar va marturisesc CU TOATA SINCERITATEA CA ACESTA ESTE ADEVARUL DESPRE MINE SI PARINTELE MEU, IERODIACONUL VISARION! Daca v-as minti, as gresi cumplit si Sfantului Nectarie din Eghina si Sfntului Ioan Gura de Aur si Sfantului Ioan Iacob-Hozevitul, a caror sfinte moaste le port cu drag si sfintenie la Crucea de la gat!

Va rog de iertare tutror celor ce v-am gresit si va doresc numai mantuirea sufletului si sfintenia lui!
Reply With Quote
  #87  
Vechi 01.09.2008, 20:14:14
cristina83 cristina83 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.03.2007
Mesaje: 93
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios
Draga Parinte "Negroponte", imi place ca sluga lui Dz si a Altarului umbla cu porecla! Deci va temeti de a va lasa cunoscut numele de botez!
Parinte Draga, eu sunt George din Brasov si de mai bine de 8 ani vin aici la Sambata si chiar aici sunt, ptk vin in fiecare vacanta si o petrec de la inceput pana la sfarsit fie vara fie iarna, fie toamna fie primavara, de cum am terinat clasa a 8a, acum sunt in anul 4 la Teologie in Sibiu! Personal ii cunosc pe toti parintii de aici! Langa Taica Parinte Visarion sunt de peste 17 ani! Daca acel "parinte sambetean" v-a spus asemenea lucruri, fiind duhovnic, inseamna ca acel parinte habar nu are de "visarion"! (nu imi place ca sunteti nerespectuos cu omul si sunteti si PREOT, care tre sa fie exemplu pentru toti!)Daca acel parinte este PR.Teofil, este de inteles ca la dansul au venit numai clevetitorii si l-au vorbit de rau pe Pr.Visarion! Am avut discutii cu dansul si mi-am dat seama de asta! Parintele Teofil este vinovat ca "a aplecat urechea la clevetitori" si s-a facut partas clevetirilor lor! Dar mai este vinovat ca a vorbit in necunostinta de cauza si din barfele altora. Trebuia sa taca daca nu stia ceva sigur!
Daca acel parinte este Pr.Ilarion, atunci este acelasi lucru! Imi este duhovnic si stiu ca nu ii plac "visarionistii" ca a auzit numai de rele de la barfitori! Eu sunt "visarionist" si uite ca ma spovedesc la dansul si ii place de mine, iar acasa la mine a fost si i-a placut!
Parintele David poate sa fi fost si patriarh, ca tot om a fost si supus greselii, dar cu putinta indreptarii si sfinteniei! (Cred ca stiti asta ca doar ati facut Teologia! Sper ca nu la FF!) Daca noi ca preoti am ajuns sa barfim, sa ma iertati parinte draga, trebuie sa dam jos epitrafilul si sa il punem numai cand stim sa plangem cu cei suferinzi si sa ne bucuram cu cei bucurosi, si sa pastram tacerea, ca sa nu aducem sminteala in sufletele oamenilor! Ce bine zicea Avva Sava de la Aghia Ana Mica din Mt.Athos cand era intrebat de cineva despre o alta persoana: "acela e sfant! Acela e mult mai bun ca mine! io nu am ajuns la sfintenia lui" (cititi "parinti conemporani de la Mt.Athos" vol.I, de Heruvim Carambelas)Nu-l interesa NIMIC de nimeni, el se vedea pe sine mai pacatos decat toti si se straduia sa ii placa Dlui Xc nu oamenilor!
Daca preotii de azi au ajuns in asa hal incat sa faca diferente intre oameni, imi pare rau de tot pt preotia lor, sufar pt acesti oameni care tre sa il reprezinte pe Xc in tot locul si sa aiba Bunatatea Lui, Iubirea Lui! Sa fie identic cu Xc!
Stiu, sunt aspru, dar imi cer iertare parinte draga daca v-am suparat cu ceva!
Va mai cer iertare si pt abordarea facuta randurile trecute, nestiind ca sunteti preot! Nu pot vorbi de rau pe nimeni! Asa am invatat de la Xc din Sf.Evanghelie, asa mi-a spus si pr.Visarion! Asa parinte draga, sa fim exemplu pt oameni ca sa nu avem Judecata GREA! Blagosloviti!
George, tu ai impresia ca pr. precum Teofil sau Arsenie Papacioc se iau doar dupa zvonuri? Ai impresia ca pleaca urechea la ce vb. fiecare? Cred ca ar trebui sa iti masori cuvintele
si sa inveti ce inseamns "smerita smerenie", nu sa il privesti de sus pe Negroponte si sa incepi cu jignirile.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 01.09.2008, 20:52:52
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

sora cristina, nu am jignit pe nimeni! ar trebui sa citesti cu atentie! si apoi sa vezi ca i-am cerut iertare parintelui! Dumnezeu sa te binecuvinteze!
Reply With Quote
  #89  
Vechi 01.09.2008, 20:55:13
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios
sora cristina, nu am jignit pe nimeni! ar trebui sa citesti cu atentie! si apoi sa vezi ca i-am cerut iertare parintelui! Dumnezeu sa te binecuvinteze!
i-am cerut iertare ca am fost cam aspru! dar ma bucur ca nu a pus la inima! nici eu, dar tre sa fie iubire intre ORTODOCSI nu ura sau diferente! dar depinde de fiecare dupa cum a inteles Evanghelia!!! Fii sanatoasa!!!
Reply With Quote
  #90  
Vechi 01.09.2008, 21:01:05
Florentina75 Florentina75 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2007
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Negroponte
:)Sora Cristina nu stiu cati ani ai fratia ta,dar eu iti scriu din experienta mea si nu din "auzite" cum insinuezi tu.De peste douazeci de ani un duhovnic de la Sambata de sus imi spunea sa ma pazesc de invatatura lui Visarion.Am cunoscut ucenici "visarionisti"care mi-au povestit si mi-au dat casete cu invatatura ierodiaconului Visarion.Si acestea se regasesc in cartile scrise de parintele David{care a fost profesor doctor in Misiologie)si parintele Adrian(de la Sihastria)
Nu incerc sa va schimb parerile,dar nu incercati sa defaimati invataturile celor ce nu sunt de acord cu voi.Doamne ajuta!
Imi cer iertare Parinte, nu trebuie sa-si ceara nimeni pentru mine iertare
Dar am o indrazneala , pentru cei care nu-s de acord cu invataturile Parintelui Visarion , care parte a predicilor este gresita ??? Cea in care m-a invatat sa merg la Sf. Liturghie, cea in care m-a invata sa ma spovedesc ??, cea in care m-a invatat sa ma gandesc la aproapele meu, cea in care m-a invatat sa-mi cer iertare, cea in care m-a invatat sa nu desfranez, cea in care m-a invatat sa ma rog , cea in care m-a invatat sa acord timp cititului cartilor sfinte ?, cea in care m-a invatat sa merg la Sf. Maslu ?, care????
Care parte este gresita ???? Ca nu inteleg ???? Ati ascultat vreodata predicile ??? ?
Eu nu defaim parerile nimanui, cred ca voi incercati sa-i influentati pe cei care vor sa asculte aceste predici, pe cei care vor sa mearga pe calea cea ingusta.
Nu noi am venit sa ponegrim si sa defaimam pe cineva ci voi veniti si spuneti lucruri care sunt spuse de asa zisii "ucenici " , iar cand vrem sa ne aparam ne gasiti tot felul de greseli.... legate de lucruri minore pe care si voi le faceti .
Haideti mai bine sa ne uitam fiecare la noi , si sa nu judecam pe nimeni ca nu suntem noi judecatori.
Imi cer inca o data iertare pentru greselile facute cu voie sau fara voie , dar va spun ca orice ati spune , oricine , orice , noi cei care ne-am schimbat sufleteste datorita predicilor Pr. Visarion nu-l vom trada niciodata , ce-i care-l iubesc nu-l vor trada niciodata, cei care vor sa mearga pe drumul cel ingust nu-l vor trada niciodata.
Acestea fiind spuse, cred ca nu am fost mai obraznica decat combatantii mei si nici nu am ponegrit nici o fata bisericeasca.
Dumnezeu sa ne ajute si sa ne lumineze sufletele !


Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Visarion Iugulescu mihele_m Intrebari utilizatori 12 21.05.2014 12:12:17
Parintele Visarion MIHAELA095 Generalitati 15 12.05.2014 17:11:12
Ierodiacon Visarion Iugulescu geo.nektarios Generalitati 97 02.06.2012 16:26:27
Visarion Iugulescu vylyca84 Stiri, actualitati, anunturi 10 01.06.2012 15:56:59