Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.09.2008, 13:50:28
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

DUMNEZEU, MAICUTA DOMNULUI, TOTI SFINTII SI TOATE PUTERILE CERESTI SA TE AJUTE IN INCERCAREA DIFICILA IN CARE TE AFLI... MA VOI RUGA SI EU PTR TINE SI PENTRU TOTI AI TAI!!
O imbratisare sincera pentru tine:thumbsup:, CU DRAG, MARINA
Reply With Quote
  #12  
Vechi 12.09.2008, 15:49:31
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lumyclau
Ma simt safrsita ! De aceea am intrat pe acest forum, caci ori de cate ori sunt cu inima distrusa, in Dumnezeu si in oamenii de credinta imi gasesc ajutorul. Acum sper la fel, si sper in minuni ! Despre ce este vorba.....sunt insarcinata in 6 luni....ma simt foarte rau caci mi-au gasit pietre la fiere si pana nu aduc pe lume acest copilas nu se poate face nimic....burta ma doare ingrozitor...stresul este mare....la servici sefa nu ma intelege pentru ea sunt importanti banii si nu vrea sa ma lase in concediu...inca nu pot intra in prenatal....mai am 1 luna...ba mai mult tatal meu a fost internat acum doua zile la spital de urgenta...medicii spunand ca se asteapta la ce este mai rau....mama mea plange intr-una si ea saraca la randul ei suferind cu inima si stand pe medicamente....Acum ar fi trebuit sa fie cea mai fericita perioada din viata mea, insa este cea mai trista...problemele nu mai contenesc...Nu stiu ce s-ar intampla cu mine sa-l pierd acum pe tata, sau pe mama sau copilasul ce-l port....
DE ACEEA VA ROG....!!! Aperindeti lumanari si rugati-va alaturi de mine la Dumnezeu, poate daca sunt mai multe rugaciuni...Dumnezeu in nemesurata lui mila se indura si face minuni si imi salveaza tatal.....imi salveaza familia....imi salveaza copilasul...si in cele din urma si pe mine....tatal meu se numeste Constantin, eu Luminita elena iar mama mea Anica Ruxandra. VA ROG RUGATI-VA pentru noi ! Nu am nevoie de nimic altceva in lume, decat noi sa fim sanatosi.....nu am nevoie de nimic material...Vreau sa fie bine !! Vreau ca norii grei de deasupra capului meu sa se risipeasca si sa pot in sfarsit sa zambesc, macar un pic.....
Am nevoie de multe rugaciuni si poate Dumnezeu va face o minune....am speranta.....
Va multumesc !!
Luminita nu deznadajdui, Dumnezeu e bun dar pentru pacatele noastre isi intoarce fata de la noi.Roaga-te la Maica lui si nadejdea noastra.

Imparateasa mea preabuna si nadejdea mea, Nascatoare de Dumnezeu, primitoarea strainilor si ajutatoarea saracilor, bucuria celor mahniti, acoperitoarea necajitilor, vezi-mi nevoia, vezi-mi necazul; ajuta-ma ca pe un neputincios, hraneste-ma ca pe un strain. Necazul meu il stii: dezleaga-l precum vrei, ca nu am alt ajutor in afara de tine, nici alta folositoare grabnica, nici alta mangaietoare buna in afara de tine, Maica lui Dumnezeu, ca sa ma pazesti si sa ma acoperi in vecii vecilor. Amin.

In fata icoanei spune aceasta rugaciune din tot sufletul ca si cum ai vorbi cu cineva fata in fata.
Iisus si Maica lui sa-ti lumineze viata ta si a familiei tale, sa te ajute sa aduci pe lume un copil sanatos.



Reply With Quote
  #13  
Vechi 12.09.2008, 16:05:28
cristina83 cristina83 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.03.2007
Mesaje: 93
Implicit

Fie ca Maica Domnului si Sf. Nectarie sa te ocroteasca. Nu deznadajdui, nu stii ca se spune: nu-mi da Doamne cit pot sa duc?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 12.09.2008, 16:51:19
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Alunga deznadejdea, Luminita! Lasa totul in voia lui Dumnezeu. Pastreaza-ti calmul care este foarte important pentru copil. Mai bea cate un ceai de pir pentru fiere. Spune de multe ori ,,Tatal nostru". Daca ai timp, citeste cate o catisma pe zi din Psaltirea Maicii Domnului. Trebuie sa te rogi si tu ca sa-ti dea Dumnezeu putere sa treci prin toate si un copil care sa va aduca bucurii.

Cineva te-a sfatuit sa-l dai pomelnic si pentru ,, micutul care se va naste". Chiar daca stii ce nume va purta, nu-l trece pe pomelnic pana ce nu-l botezi. Asa e corect. Intreaba si un preot, ca sa fii mai sigura. Dumnezeu sa-ti ajute!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 12.09.2008, 19:15:22
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Draga Luminita, sunt in viata si vor mai fi, multe clipe grele, de cumpana, dar trebuie sa fi tare, sa te gandesti la marele dar ce-l vei avea peste cateva luni si asta trebuie sa te-ntareasca. Stiu mult prea bine ce-i durerea, suferinta si boala in general. Eu la randu-mi, avand multe probleme si dureri. Cel ce nu sufera nu stie cu adevarat ce-i suferinta. Am fost si eu operat la urgenta de colecist si pancreasul era afectat, hemoralgic, trebuind sa fie decapsulat. Am stat mult timp la urgenta, la reanimare si numai o minune a facut sa fiu salvat, asta in urma cu cativa ani in urma. Problemele de sanatate au continuat si le duc cu stoicism , zi de zi. De aceea, draga Luminita, inteleg foarte bine ce-i durerea, suferinta si sunt alaturi de tine si de toti cei cu probleme. Roagate Prea Sfinte Fecioare Maria sa te-n tareasca si sa te ocroteasca cu Sfantul ei acoperamant. Roagate Sfantului Pantelimom doctor fara de arginti, Sfantului Nectare, mare facator de minuni si gandul bun sa-ti fie calauza. Important, foarte important este sa lupti cu durerea, suferinta, deznadejdia. Fi o lupataoare si tot timpul sa te gandesti la clipa prea minunata, cand vei deveni mama. Te voi pomeni in rugaciune si te voi trece DUMINICA de DUMINICA, pe pomelnic la Sfanta Liturghie cu de fapt fac pentru multi cei ce mi-au cerut sprijin, ajutor. Te rog din suflet, ai mare nadejde si totul va fi bine. Bunul Dumnezeu, sa-ti fie alaturea, suflet drag ! +
Reply With Quote
  #16  
Vechi 17.09.2008, 11:53:07
lumyclau lumyclau is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2008
Mesaje: 9
Implicit

Va multumesc tuturor ca sunteti alaturi de mine! Sfaturile si gandurile voastrea ma ajuta foarte mult ! Va multumesc din tot sufletul ca va rugati alaturi de mine si va rog sa o faceti in continuare. Tatal meu a fost operat de colon, si va ramane cu punga toata viata. Cat va mai avea de trait caci medicii spun ca i-au gasit metastaza si la ficat. Dupa operatie cand a vazut cate furtune are si punga....a facut o cadere nervoasa spunand ca el nu vrea sa traiasca asa, nu vrea sa fie o povara...a inceput sa delireze,nu accepta realitatea, medicii l-au tinut legat de pat....nu va pot descrie starile prin care am trecut....pe langa faptul ca nu stiu cat mai are de trait si ma astept in fiecare clipa sa.....l-am mai vazut si in starea in care era......Tot timpul m-am rugat ! Si in timpul operatiei am fost in biserica si am rugat preotul sa faca rugaciuni. Ma rog in continuare. L-am dat mereu cu mir si aghiasma! Ma rog in continuare ! Ma rog ca Dumnezeu sa-i ierte pacatele si sa-i mai dea o sansa in viata asta sa si le indrepte ! Cred in minuni, cred ca puterea lui Dumnezeu va fii atat de mare incat il va mai lasa sa traiasca, ca-l va face sa-si revina si sa accepte realitatea....si de ce nu poate sa faca minuni si sa se vindece !!! Mama mea la randul ei nu accepta realitatea. Il iubeste mult si dupa 39 de ani de casatorie nu poate accepta sa ramana fara el ! Nu mai are grija de ea, plange mereu, nu-i mai pasa ne nimic. Acum singurul meu sprijin este DUMNEZEU ! Si voi care va rog in continuare sa va rugati pentru noi ! Nu am alt ajutor! Sper ca toate aceste stari sa nu imi fii afectat copilasul din burta si sa se nasca sanatos. Ma gandesc la el insa nu pot fii de piatra, nu pot sa nu sufar....Rugati-l pe Dumnezeu, pe iisus, pe Maica Domnului....pe toti Sfintii, sa ne ajute.
VA MULTUMESC DIN SUFLET TUTUROR ! Dumnezeu sa va ajute in fiecare clipa a vietii !
Reply With Quote
  #17  
Vechi 17.09.2008, 13:04:52
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

OK! Totul va fi bine!:)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 17.09.2008, 13:13:22
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Luminita draga si in continuare o sa ne rugam pentru tine si pentru ai tai. Un sfarsit avem cu totii in asta lume, mai devreme sau mai tarziu. Intr un loc se stinge-o viata , iar in alta se-n firipa. Sper din suflet ca sarcina ta decurge normal si o vei duce la bun sfarsit intr un nou inceput de viata si bucuria iti va fi alaturea . Asa este viata plamadita pe acest pamant, in asta lume, intr un colt de lume ,o lacrima , iar in altul bucuria unui nou inceput . Sa avem nadejde in Bunul Dumnezeu pentru ca El le-a oranduit pe toate si El stie cel mai bine cum si de ce !
Reply With Quote
  #19  
Vechi 17.09.2008, 13:17:43
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Luminita draga si in continuare o sa ne rugam pentru tine si pentru ai tai. Un sfarsit avem cu totii in asta lume, mai devreme sau mai tarziu. Intr un loc se stinge-o viata , iar in alta se-n firipa. Sper din suflet ca sarcina ta decurge normal si o vei duce la bun sfarsit intr un nou inceput de viata si bucuria iti va fi alaturea . Asa este viata plamadita pe acest pamant, in asta lume, intr un colt de lume ,o lacrima , iar in altul bucuria unui nou inceput . Sa avem nadejde in Bunul Dumnezeu pentru ca El le-a oranduit pe toate si El stie cel mai bine cum si de ce le-a oranduit asa ! Nasterea si sfarsitul intr un nou inceput fara de sfarsit. DUMNEZEU SA NE AJUTE PE TOTI SI SA NE INVREDNICIM, A-I ADUCE LAUDA NEANCETAT: A L I L U I A ! +
Reply With Quote
  #20  
Vechi 18.09.2008, 02:01:29
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Spune in gand: ,,Fie voia lui Dumnezeu!" Si sa nu uitam ca deznadejdea este de la cel rau. Sa nu iubim pe nimeni mai mult decat pe Dumnezeu.

Ma feresc sa idolatrizez ceva sau pe cineva, fiindca m-am convins ca ceea ce iubesc peste masura pierd. Caci, ,,blestemat este cel care-si pune nadejdea in om".

Putina detasare nu strica, chiar daca e greu. Nimeni nu poate sari peste umbra lui, iar peste voia lui Dumnezeu nimic nu trece.

Priveste un rasarit de soare, aprinde candela, cumpara un buchet de flori si pune-l in fata icoanei, tamaiaza prin casa. Aceasta ambianta sper sa te deconecteze putin si sa creeze conditii optime pentru rugaciune. Trebuie sa fii neaparat puternica, orice ar fi. Mantuire si sanatate tuturor!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va rog, rugati-va pentru mine Ana-Maria N Umanitare 15 20.07.2011 12:55:40
Rugati+va si pentru mine! andrutza151 Umanitare 23 11.07.2011 01:08:17
Va rog, rugati-va pentru mine!! simona76 Generalitati 30 17.11.2009 13:16:23
Va rog, rugati-va pentru mine maniucu Generalitati 28 20.03.2009 14:22:01
Va rog rugati-va pentru mine !! lumyclau Rugaciuni 1 12.09.2008 19:21:53