Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 20.03.2014, 18:28:34
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Stiu ca nu e in spiritul postului, si nici nu e sanatos sa ne tratam starile de anxietate, depresie, frustrare, plictiseala, nerabdare, etc, cu "ceva bun", dar e in firea omului...unii se trateaza cu tigari si alcool :) (sau chiar sex, jocuri de noroc, etc). Si pastilele se spune ca ingra?a, cu sau fara mancare. Voi (domnii) ce ati face daca sotiile voastre ar sta toata ziua la serviciu, ar manca ce ar gasi pe acolo, ar veni din ce in ce mai grase, ciufute si neatragatoare, cu bani putini, obosite, si n-ar mai avea timp si chef sa se ocupe de voi si de casa cum trebuie (off topic, dar ma roade :))?
Reply With Quote
  #192  
Vechi 20.03.2014, 18:34:27
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

La sursa, la sursa..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #193  
Vechi 20.03.2014, 20:55:41
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Adica? Nu inteleg. Le trimiteti la ma-sa si va cautati altele ? :)
Reply With Quote
  #194  
Vechi 20.03.2014, 23:32:05
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Nu este nici in spiritul postului dar nici in spiritul ortodox sa tratam oamenii ca pe simple obiecte care sa ne satisfaca numai nevoile noastre egoiste;fericirea nu vine dintr-o sursa din afara,ea vine din noi-de cat de multumiti suntem de noi insine-sau cat de multumita este constiinta noastra cu noi.

Faptul ca eu m-as intoarce de la serviciu frustat,obosit iar nevasta trebuie sa fie atragatoare,supla si binevoitoare este o fantezie sexiesta-dar ea de unde sa isi ia toate aceste resurse dupa o zi grea de munca cu copii,cu casa,cu administratia familiala?
Feciorii care privesc salivand la divele din media,care sunt intretinute de barbati cu bani si toata ziua stau prin saloane de frumusete si buticuri de haine neingrijindu-se decat de trup sa fie impecabil-or sa ramana cu uitatul...femeile normale nu au timp si dispozitie de asemenea nimicuri,nici nu le-ar folosi prea mult in casa.

Familia traieste cu sacrificiile,grijile,bucuriile si dramele fiecarei zile noi.
Un sot credincios nu ar gandi astfel,de aia este foarte important pe cine iti iei de barbat :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #195  
Vechi 21.03.2014, 00:01:20
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Stiu ca nu e in spiritul postului, si nici nu e sanatos sa ne tratam starile de anxietate, depresie, frustrare, plictiseala, nerabdare, etc, cu "ceva bun", dar e in firea omului...unii se trateaza cu tigari si alcool :) (sau chiar sex, jocuri de noroc, etc). Si pastilele se spune ca ingra?a, cu sau fara mancare. Voi (domnii) ce ati face daca sotiile voastre ar sta toata ziua la serviciu, ar manca ce ar gasi pe acolo, ar veni din ce in ce mai grase, ciufute si neatragatoare, cu bani putini, obosite, si n-ar mai avea timp si chef sa se ocupe de voi si de casa cum trebuie (off topic, dar ma roade :))?
Scuze ca raspund eu desi ii intrebi pe barbati,dar stii ca nu ma pot abtine :)

De ce sa mananci ce gasesti pe la serviciu?Nu poti sa-ti aduci ceva mancare naturala de acasa care sa nu te ingrase? Nu poti sa pragatesti de cu seara,salate de legume,de fructe,mici gustari?Termos cu supa de legume,ceai verde?
Dar ce program de lucru ai? 9-7 ?
Nu poti sa-ti gasesti altceva? Ar fi ideal sa te intorci la lucrul in cabinet,o iei de la inceput dar in cativa ani te pui pe picioare,decat aici-nebunie sigura!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #196  
Vechi 21.03.2014, 02:36:07
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Smile

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul

Faptul ca eu m-as intoarce de la serviciu frustat,obosit iar nevasta trebuie sa fie atragatoare,supla si binevoitoare este o fantezie sexiesta-dar ea de unde sa isi ia toate aceste resurse dupa o zi grea de munca cu copii,cu casa,cu administratia familiala?
Feciorii care privesc salivand la divele din media,care sunt intretinute de barbati cu bani si toata ziua stau prin saloane de frumusete si buticuri de haine neingrijindu-se decat de trup sa fie impecabil-or sa ramana cu uitatul...
Lasati, sunt destule femei f. dragutze, care nu trebuie sa faca mari eforturi pt a ramane asa!


Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
femeile normale nu au timp si dispozitie de asemenea nimicuri,nici nu le-ar folosi prea mult in casa.
Ba le’ar folosi, ca mai au prin casa cate’o ‘oglinda.’...
Reply With Quote
  #197  
Vechi 21.03.2014, 07:26:39
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lavinia40 Vezi mesajul
Lasati, sunt destule femei f. dragutze, care nu trebuie sa faca mari eforturi pt a ramane asa!



Ba le’ar folosi, ca mai au prin casa cate’o ‘oglinda.’...

Or fi fete dragute desigur,dar nu-mi spuneti mie ca odata cu varsta,cu metabolismul,nasterile si grijile vietii,la 40 ani arati tot ca o floare,proaspata cum sunt fetele alea dragute de pomeniti.Apogeul tineretii se atinge la 25 de ani,apoi incepand de acolo incepe imbatranirea biologica.
Cu varsta,incep eforturile pt infrumusetare,si daca o sa contraziceti vorbiti mai intai cu un doctor.
Mai exista gene exceptionale,ici si colo dar numai ca exceptii...


Suntem pe un forum ortodox,doriti sa ma lamuriti dpdv spiritual la ce ajuta si in ce fel ajuta frumusetea fizica(frumusetea actuala,patimasa,draceasca) ???
Va ascult cu interes :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 21.03.2014 at 07:30:38.
Reply With Quote
  #198  
Vechi 21.03.2014, 08:33:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Adica? Nu inteleg. Le trimiteti la ma-sa si va cautati altele ? :)
Sursa ultima a frustrarilor.
Parca spuneai ca ai realizat zilele astea si tu ceea ce ti se spune de luni de zile pe forum..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #199  
Vechi 21.03.2014, 09:24:51
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sursa ultima a frustrarilor.
Parca spuneai ca ai realizat zilele astea si tu ceea ce ti se spune de luni de zile pe forum..
Sursa ultima sau sursa prima(ra)? Sau ai vrut sa spui "ultimate"(= absoluta, suprema)? Problema e ca pe aceea nu o stim si nici nu o putem identifica prea usor... Pacat ca nu ati citit ce am scris pana la sfarsit! Daca scapam doar de "ultima sursa" s-ar putea sa nu rezolvam nimic, ba chiar frustrarile sa se inmulteasca si sa se decompenseze!
Reply With Quote
  #200  
Vechi 21.03.2014, 15:16:53
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

pe sleau, lasa-l, femeie, ca iti distruge zilele!!!! NU MERITI TRATAMENTUL ASTA!!!!
Nici un omnu merita tratamentul asta de la nimeni, daramite de la OMUL CU CARE ITI IMPARTI, PRACTIC, VIATA!!!!!

Imi cer scuze, dar m-am infuriat groaznic de tare. M-am saturat sa vad femei care se complac in situatii ca a ta. Mai ai putere sa suporti? Chiar esti masochista? DA, ESTI DE 7 ANI CU EL, DAR VIATA TRECE PE LANGA TINE! Profita cat mai poti sa isi din situatia asta si cauta ceva mai bun. Stabileste-ti prioritati in viata si nu-l mai lasa pe barbatul tau (cu care, in cazul asta, slava Domnului ca nu esti casatorita) sa iti controleze toata viata. SI TU XISTI, si nu existi doar ca sa ii faci pe plac lui. Esti o fiinta umana care are nevoie de dragoste, de atentie, de RESPECT. Tu nu primesti respect de la el, nici macar cat respect primeste un animal e casa.

Doamne, iarta-ma pentru ca am scris acum, dar nu ma mai pot abtine.

Fallen, te rog iarta-ma si tu pentru ce ti-am scris, dar efectiv nu mai suport eu, cu toate ca nu te cunosc, sa fi in situatia asta de 2 lei si a ajungi sa iei si medicatie anti anxietate (cae se poate transforma oriand in depresie serioasa). Iazrta-ma ca te iau asa, nu-s nici io perfecta, e fapt, sunt poat cea mai pacaoasa si obraznica fiinta de pe forum, dar nu mapot abtine sa nu zic e am de zis, chiar daca doare sau e greu e acceptat. Si in cazul asta, sunt 99,9 % sigura ca am dreptate ce zic si nu e inampla prea des sa fiu atat de sigura e ceea ce zic.

Ooooooof, Doamne, deschidei ochii, Da-i un semn, Fa ceva sa isi ea seama ca exista scapare si din asta.

Daca imi iau ban pentru asta, asta e. NU AM MAI PUTUT SUPORTA. Imi cer iertare.
Reply With Quote
Răspunde