Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 29.09.2015, 10:50:02
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Ei, vezi, aici doream să ajung. Întrebarea este dacă pentru tine (voi) chestiunea existenței vieții pe Marte se pune la același nivel cognitiv cu dogmele Bisericii.
Pentru că, dacă da, atunci devine irelevant să discutăm despre descoperiri științifice. Odată ce viața pe Marte nu există pentru că tu nu crezi, la fel cum nu crezi în Purgatoriu, nicio descoperire științifică nu te va putea convinge. Vezi cazul lui Emilian care e ferm convins că nu au existat dinozauri.
Ei abia presupun ca au gasit urme de apa si tu te gandesti deja la dinozauri pe Marte. N-a descoperit nimeni viata pe Marte, nici macar teoretic. Si nici nu va descoperi cineva vreodata nu pentru ca asa credem, ci pentru ca nu exista. Viata pe Marte si pe altundeva e ideea evolutionista a supei primordiale si a paramecilor care au devenit dinozauri in timp. Dar nici pe Pamant nimeni n-a gasit vreo dovada a existentei evolutionismului, doar in imaginatia celor ce cred cu ardoare in el. E ca o secta, toti cred orbeste in ceva ce nu doar ca nu are nicio dovada, dar stiinta (nu "stiinta" ce incearca sa fabrice dovezi ale evolutionismului) contrazice aceasta teorie. Mai mult, e o o teorie absurda si fara logica, nici macar filozofic nu se poate intelege ca ceva simplu sa devina complex. E ca si cum un surub ar deveni in timp o masina, spunem ca a evoluat. De fapt la baza e o falsa filosofie iluminista, a progresului. Si in filosofia asta aiuristica omul progreseaza, societatea progreseaza si, in final, chiar si lucrurile progreseaza. Astfel un surub poate deveni masina fara nicio interventie, doar sa treaca ceva timp. Numai ca noi credem in crestinism, nu in filozofiii atee. E o intelegere diferita a verbului "a crede", care poate insemna indoiala sau convingere.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 29.09.2015, 11:07:14
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Creștinii anunță venirea iminentă a Apocalipsei de vreo două mii de ani.
crestinii o anunta, numai ca butonul "play" la Apocalipsa, se afla la Dumnezeu
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #23  
Vechi 29.09.2015, 11:11:28
The Willful One
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ei abia presupun ca au gasit urme de apa si tu te gandesti deja la dinozauri pe Marte. N-a descoperit nimeni viata pe Marte, nici macar teoretic. Si nici nu va descoperi cineva vreodata nu pentru ca asa credem, ci pentru ca nu exista. Viata pe Marte si pe altundeva e ideea evolutionista a supei primordiale si a paramecilor care au devenit dinozauri in timp. Dar nici pe Pamant nimeni n-a gasit vreo dovada a existentei evolutionismului, doar in imaginatia celor ce cred cu ardoare in el. E ca o secta, toti cred orbeste in ceva ce nu doar ca nu are nicio dovada, dar stiinta (nu "stiinta" ce incearca sa fabrice dovezi ale evolutionismului) contrazice aceasta teorie. Mai mult, e o o teorie absurda si fara logica, nici macar filozofic nu se poate intelege ca ceva simplu sa devina complex. E ca si cum un surub ar deveni in timp o masina, spunem ca a evoluat. De fapt la baza e o falsa filosofie iluminista, a progresului. Si in filosofia asta aiuristica omul progreseaza, societatea progreseaza si, in final, chiar si lucrurile progreseaza. Astfel un surub poate deveni masina fara nicio interventie, doar sa treaca ceva timp. Numai ca noi credem in crestinism, nu in filozofiii atee. E o intelegere diferita a verbului "a crede", care poate insemna indoiala sau convingere.
Pai, Cata, ai mare dreptate, cu o exceptie: puternic este Dumnezeu sa creeze viata acolo un de vrea El. Am zis "sa creeze", sper ca e clar. Si Mihai crede in Preasfanta Treime, la fel ca noi toti. El insa vede in ceea ce ateii numesc " evolutia materiei de capu' ei acefal :)))))) " pur si simplu doar un mod mai lent, mai particular, dar nu mai putin maret, al Creatorului de a Isi face Lucrarea. Eu nu pot crede in evolutionsim pentru cu totul alte motive, anume , ca vad in evolutionism un deism camuflat (chiar daca Mihai sau Kalomiros, fiecare in parte credinciosi ireprosabili ai Bisericilor lor vad altfel)...si de la deism la ateism e un zbor dezastruos de scurt uneori. (Insa amandoi suntei imuni la acel traseu periculos al mintii pe sinele ideologiei. Si stii de ce? Pentru ca, din Gratia Proniatorului, amandoi sunteti fosti atei, adusi de Biserica la Viata. Mediteaza la acest fapt, rogu-te. Multumesc.).
Reply With Quote
  #24  
Vechi 29.09.2015, 11:26:46
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Mie descoperire istorica mi se pare documentul ala pe care au pus mana capii BC si l-au publicat acum mai bine de 100 de ani pentru ca toti catolicii sa stie de ce sa se fereasca, document intitulat - Permanent instruction of the Alta Vendita

"Now then, to assure ourselves a Pope of the required dimensions, it is a question first of Shaping for this Pope a generation worthy of the reign we are dreaming of. Leave old people and those of mature age aside; go to the youth, and if it is possible, even to the children."

Se pare ca generatia exista, intrebarea e daca a aparut si Papa.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 29.09.2015, 11:31:41
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Eu încep să cred din ce în ce mai tare-n reîncarnarea psihotică.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #26  
Vechi 29.09.2015, 11:39:38
The Willful One
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Eu încep să cred din ce în ce mai tare-n reîncarnarea psihotică.
Esti mortal. De ce nu iti intemeiezi un grup, VOUA-like? Mie astia doi imi plac, si ii vad calcand pe urmele uriasilor Toma Caragiu si Dem Radulescu: Doru Octavian Dumitru si grupul VOUA. Si tu imi placi ca stil de umor, doar ca postarile tale laconice sunt, pentr mine, uneori enervant de bigote/fanatice. Si alteori cochetezi finut cu ad hominem, aproape subliminal.
Acu', pe subiect: daca exista undeva inteligente bio, insa nu cazute cum suntem noi, atunci e chiar ok. Ca inteligentele non-corporale, o parte deasemenea au cazut. Iar noi...suntem varza. Asa ca ne-am lamurit. Ramane de vazut cand vom vedea niste umanoizi cu un aspect datator de lesinuri.

Last edited by The Willful One; 29.09.2015 at 11:44:57.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 29.09.2015, 13:23:12
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Și ce legătură are existența vieții pe Marte cu credința în Dumnezeu ?

Vei înceta să crezi în Dumnezeu dacă se va descoperi viață pe Marte ?!!
NU, dar am o doza de convingere logica stiintifica si religioasa ca nu este si nici nu se va descoperi.

Totusi, frapeaza destul de mult cum stirile astea aduc a un soi de religie cu tenta anti-teista.

"N-am descoperit nimic practic, dar credem ca s-ar putea si daca ar fi e probabil ca desi nu s-a demonstrat dar asa credem noi, "stiintific"."

Ca si stirea aia recenta cu planeta "ca Pamantul" unde n-am fost niciodata, nici nu vom ajunge, dar credem ca s-ar putea sa fie daca ar exista, etc.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 29.09.2015, 15:37:26
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The Willful One Vezi mesajul
Esti mortal. De ce nu iti intemeiezi un grup, VOUA-like? Mie astia doi imi plac, si ii vad calcand pe urmele uriasilor Toma Caragiu si Dem Radulescu: Doru Octavian Dumitru si grupul VOUA. Si tu imi placi ca stil de umor, doar ca postarile tale laconice sunt, pentr mine, uneori enervant de bigote/fanatice. Si alteori cochetezi finut cu ad hominem, aproape subliminal.
Acu', pe subiect: daca exista undeva inteligente bio, insa nu cazute cum suntem noi, atunci e chiar ok. Ca inteligentele non-corporale, o parte deasemenea au cazut. Iar noi...suntem varza. Asa ca ne-am lamurit. Ramane de vazut cand vom vedea niste umanoizi cu un aspect datator de lesinuri.
Cred ca te-ai jurat sai narparlesti aici pe forum cel putin de 3 ori pe an :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 29.09.2015 at 15:44:59.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 29.09.2015, 23:00:26
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Marius-Ioan Piso, președintele Agenției Spațiale Române (ROSA), a explicat luni seară pentru MEDIAFAX relevanța descoperirii unor dovezi privind prezența sărurilor hidratate pe Marte, precizând că acești compuși care sugerează existența apei lichide sunt importanți pentru cunoașterea planetei roșii.
NASA a anunțat, luni seară, că au fost descoperite dovezi ale prezenței sărurilor hidratate pe Marte, precizând însă că nu au fost găsite probe directe ale prezenței apei în stare lichidă pe planeta roșie.
Contactat de MEDIAFAX, Marius-Ioan Piso, președintele Agenției Spațiale Române (ROSA), a precizat că "descoperirea unor forme care seamănă cu torenții lichizi, adică unor forme care sugerează apă lichidă, conținând multe săruri, are o importanță deosebită pentru cunoașterea planetei Marte".
Potrivit acestuia, aceste fenomene au fost descoperite în patru zone diferite, fără legătură între ele, pe planetă.
"Ele prezintă importanță, o dată pentru că apa pe Marte continuă să existe într-o stare dinamică și atunci ne putem gândi la prezența vieții pe planetă, a unor forme de viață simple. Altă importanță este dată de faptul că apa sub formă lichidă facilitează realizarea unor următoare misiuni cu echipaj uman pe planeta Marte, pentru că va fi nevoie să transportăm ceva mai puțină apă. De asemenea, un alt mesaj, poate mai puțin pozitiv, este legat de faptul că planeta Marte ar fi putut fi infestată cu bacterii aduse de sondele terestre care au reușit să aterizeze pe această planetă în timp, mai ales cele de la început și, existând lichid, bacteriile ar fi putut cumva să ajungă în această formă și atunci identificarea de forme de viață specifice planetei Marte să fie un pic mai dificilă", a declarat Marius-Ioan Piso pentru MEDIAFAX.
De asemenea, președintele ROSA a menționat că sunt trei misiuni la care România este implicată. Pe de o parte, este ExoMars, unde România are participări, fiind țară membră a Agenței Spațiale Europene.
Apoi, sunt două misiuni importante care au ca scop căutarea apei în jurul planetelor mari Jupiter și Saturn. Este vorba de JUICE - Jupiter Icy, a Agenției Spațiale Europene, și de misiunea Europa, a NASA.
"Europa este un satelit care are o crustă de gheață aparent în jurul lui și care se pare că sub această crusta ascunde un ocean de gheață. România participă la misiunea JUICE și are o șansă să participe la misiunea Europa -NASA care va fi lansată în anul 2021", a spus Marius-Ioan Piso.
Adrian Sonka: Apa pe Marte, importantă pentru apariția vieții. E prima oară când avem o dovadă științifică
Adrian Sonka, de la Observatorul Astronomic "Amiral Vasile Urseanu" din București, a declarat, luni seară, pentru MEDIAFAX că probele privind prezența sărurilor hidratate pe Marte reprezintă prima dovadă științifică că pe planeta roșie ar putea curge apă, care este importantă pentru apariția vieții.
Despre această descoperire, cercetătorul Adrian Sonka a declarat pentru MEDIAFAX că ar putea fi percepută fără prea mare importanță, având în vedere că oamenii nu se află pe planeta Marte, prin urmare, n-au nevoie de apă, însă "apa pe Marte acum înseamnă apă mai multă în trecut și asta este important pentru viață, pentru apariția vieții".
"Tot așteptăm să găsim marțieni, dar n-am găsit niciodată, însă, cu cât descoperim mai multe locuri unde a fost și este apă, e mai bine. Avem mai multe locuri în care să căutăm în continuare. Se știa de mult că pe Marte există apă, în stare solidă, adică gheață, și urmele acelea - care au fost arătate și acum - s-au descoperit de mulți ani, însă nu se știa ce curge acolo. Acum s-a descoperit că e sare multă. Apa amestecată cu sare îngheață mai greu. (...) Sarea aia înseamnă că apa nu îngheață foarte repede și are timp să se scurgă. Pe Marte, fiind foarte frig chiar și ziua, îngheață repede. Noi am descoperit-o curgând. Deci există cel puțin în zonele alea", a declarat Adrian Sonka pentru MEDIAFAX.
Totodată, cercetătorul a precizat că "e prima oară când avem o dovadă științifică că ar putea curge apă acolo", aceasta fiind noutatea anunțului făcut de NASA.
"Interesant este că nu se știe de unde vine apa asta. Fie vine din atmosferă, sarea aia s-o absoarbă din atmosferă, fie vine din interior, apă care poate fi sub formă de lacuri sau râuri, în subteran e presiunea atmosferică mai mare", a mai spus Sonka.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 29.09.2015, 23:03:38
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Facem ce facem și ricoșăm la "posibilitatea existenței vieții"...
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde