Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 01.10.2015, 10:09:04
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Mai degraba au legatura cu un film care se va lansa in 2 saptamani in SUA.

http://www.imdb.com/title/tt3659388/
Reply With Quote
  #72  
Vechi 01.10.2015, 11:22:19
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alinb Vezi mesajul
pot sau speri sa?

Ca pana la urma nu e nimic. Fact based.
. . . . .:)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #73  
Vechi 01.10.2015, 18:12:06
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pot sau speri sa?

Ca pana la urma nu e nimic. Fact based.
asta nu putem stii sigur. Universul e MARE amice!
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #74  
Vechi 16.10.2015, 11:14:24
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Care te duci sa cureti lentilele telescopului Kepler ? Ca astia deja descopera megastructuri artificiale prin cosmos.

http://news.discovery.com/space/alie...ure-151014.htm
Reply With Quote
  #75  
Vechi 16.10.2015, 11:52:54
The Willful One
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Care te duci sa cureti lentilele telescopului Kepler ? Ca astia deja descopera megastructuri artificiale prin cosmos.

http://news.discovery.com/space/alie...ure-151014.htm
E o uriasa nava de lupta a Rakata; s-au intors in istoria galactica si bulesc interesele imperialiste: Putin e servul lor.
:)))))))))))))))))))))))))))))))
Cred ca sunt niste muci uscati ai aluia de se chioraste prin el, sariti pe lentila. Sau nu prea are obiceiul sa isi curete urdorile cand se trezeste dimineata.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 16.10.2015, 12:04:51
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The Willful One Vezi mesajul
E o uriasa nava de lupta a Rakata; s-au intors in istoria galactica si bulesc interesele imperialiste: Putin e servul lor.
:)))))))))))))))))))))))))))))))
Cred ca sunt niste muci uscati ai aluia de se chioraste prin el, sariti pe lentila. Sau nu prea are obiceiul sa isi curete urdorile cand se trezeste dimineata.
E Babylon 5 ... sau 6. Acolo se aduna alienii sa-si imparta planetele spre care sa trimita primele molecule care se pot multiplica asa incat peste miliarde de ani oamenii de stiinta sa descopere teoria evolutiei...si megastructuri artificiale in cosmos.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 16.10.2015, 12:30:14
The Willful One
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Mai degraba au legatura cu un film care se va lansa in 2 saptamani in SUA.

http://www.imdb.com/title/tt3659388/
Daca nu e cu Valkorion, Darth Marr sau Darth Malgus, nu ma intereseaza. :))))))))))))))))))

Cu toata seriozitatea, cel putin infantilismul meu nu duce in ratacire popoare intregi, cum o fac scientificii ideologizati.

Last edited by The Willful One; 16.10.2015 at 12:33:58.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 16.10.2015, 12:34:12
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The Willful One Vezi mesajul
Daca nu e cu Valkorion, Darth Marr sau Darth Malgus, nu ma intereseaza. :)
Poate acum cand au descoperit astia megastructura. Poate e Death Star. :)
Reply With Quote
  #79  
Vechi 16.10.2015, 12:41:35
The Willful One
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Poate acum cand au descoperit astia megastructura. Poate e Death Star. :)
Poate sa fie si Star Forge sau Yuuzhan'tar, daca ii pocneste pe imperialisti e ok. :))))))))))))))))))

Acum, pe bune, cum naiba sa fie oameni care chiar sa creada toate pseudo-stirile aglutinate ideologic sub steag ale astora? La mine cel putin pasiunea pentru SWTOR si KOTFE e macar un foarte constient si controlat refugiu din fata realitatii tot mai imputite, un soi de "am terminat munca pentru corporatistii astia lacomi, joc solitaire pana adorm"(bine, colegul Copacel lucreaza pentru corporatiste sadice in cizme de piele, de pilda). Si nici macar nu epuizez gadgeturile si timpul cu a juca, doar urmaresc firul povestii. Care poveste, culmea, e mai coerenta decat minciunile de la NASA.
Eu sunt deschis la orice realitate. Ca Pamantul e tanar sau batran, ca Universul e practicalmente infinit sau cu o circumferinta cat de aici pana la Edessa, mi se rupe. Conteaza doua lucruri: ca Universul e creat si ca trebuie sa ascultam de Dumnezeu. Ca vad ateismul ca pe o solutie politica ideala, impozabila unor popoare prea fanatice in credinta lor e una (le numesc pe cele care in acest moment fac baie de sange in numele religiei lor, de pilda), dar eu nu pot fi ontologic ateu si/sau evolutionist.

Last edited by The Willful One; 16.10.2015 at 12:45:35.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 16.10.2015, 12:46:09
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The Willful One Vezi mesajul
Poate sa fie si Star Forge sau Yuuzhan'tar, daca ii pocneste pe imperialisti e ok. :))))))))))))))))))

Acum, pe bune, cum naiba sa fie oameni care chiar sa creada toate pseudo-stirile aglutinate ideologic sub steag ale astora? La mine cel putin pasiunea pentru SWTOR si KOTFE e macar un foarte constient si controlat refugiu din fata realitatii tot mai imputite, un soi de "am terminat munca pentru corporatistii astia lacomi, joc solitaire pana adorm"(bine, colegul Copacel lucreaza pentru corporatiste sadice in cizme de piele, de pilda). Si nici macar nu epuizez gadgeturile si timpul cu a juca, doar urmaresc firul povestii. Care poveste, culmea, e mai coerenta decat minciunile de la NASA.

Eu ma jucam Elite acum multi ani. Si intr-o zi frate-meu se uita pe geam. Si vede o lumina aiurea pe cer. Si ma cheama repede - vino ma sa vezi ! Si eu ma ridic din fata calculatorului - televizorului ma uit asa vreo 2 secunde inainte sa ma asez iar la joaca si spun - A e un ozeneu, da-l in colo. De parca era ceva banal. Dar eu deja vazusem sute in jocul meu.

Citat:
În prealabil postat de The Willful One Vezi mesajul
Ca vad ateismul ca pe o solutie politica ideala, impozabila unor popoare prea fanatice in credinta lor e una (le numesc pe cele care in acest moment fac baie de sange in numele religiei lor, de pilda), dar eu nu pot fi ontologic ateu si/sau evolutionist.
Eu cred ca asta cu baia de sange in numele religiei e o privire simplista. In partea aia de lume, crestinismul si islamul au deja o istorie comuna milenara. Gandesc ca daca era o problema i-ar fi omorat pana acum.
Mai degraba as crede ca daca am sapa mai adanc in spatele alora care omoara oameni in numele credintei vom descoperi niste organizatii ateiste ( daca nu sataniste de-a dreptul ). Si care-i manipuleaza pe aia impuscand in felul asta toti iepurii pe care vor sa-i impuste.

Last edited by iuliu46; 16.10.2015 at 12:52:41.
Reply With Quote
Răspunde