Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 27.01.2016, 19:37:23
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Daca reuseste cineva sa stabileasca clar, pe baza unor dovezi strict istorice, care ritualuri/obiceiuri/traditii ale celor aprox 30 de triburi diferite de daci/geti/traci (despre care stim foarte putine in realitate) le continua BOR, specificat clar,eu sunt gata sa-mi caut stramosii fix in familia lu Burebista :)
Ce e aia "dovezi strict istorice"?
Ce m-ai facut sa rad, bunule...:)
(desi m-am crispat un pic la faza cu BOR, recunosc, umil)
Reply With Quote
  #92  
Vechi 27.01.2016, 19:41:51
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Daca reuseste cineva sa stabileasca clar, pe baza unor dovezi strict istorice, care ritualuri/obiceiuri/traditii ale celor aprox 30 de triburi diferite de daci/geti/traci (despre care stim foarte putine in realitate) le continua BOR, specificat clar,eu sunt gata sa-mi caut stramosii fix in familia lu Burebista :)
Pai nu, Burebista este stramosul lu' Napoleon Savescu, cum de nu te-ai prins?! Asa ca trenu' asta dinastic l-ai pierdut. Mersul pe jos si tzoalele sunt inventie daca, iar roata si focul, getica. Parol!
Reply With Quote
  #93  
Vechi 27.01.2016, 19:42:29
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ceva de tipu ,,Noi tribu Kiasigilor, mandru trib dacic din sudu la ce veti numi voi Romania, de comun acord cu tribu piefigilor, adica bucurestenii vostrii, va lasam mostenire obiceiu taiatu godacului si va prevenim ca e marca inregistrata si e protejat de dr de autori. Daca niste zapauci moderni zic ca-i obiceiu costobocilor sa nu-i credeti" :))
Reply With Quote
  #94  
Vechi 27.01.2016, 19:45:30
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Ceva de tipu ,,Noi tribu Kiasigilor, mandru trib dacic din sudu la ce veti numi voi Romania, de comun acord cu tribu piefigilor, adica bucurestenii vostrii, va lasam mostenire obiceiu taiatu godacului si va prevenim ca e marca inregistrata si e protejat de dr de autori. Daca niste zapauci moderni zic ca-i obiceiu costobocilor sa nu-i credeti" :))
Smthg like this. Da' de conferinta "Perit-au dacii?" a marelui Hasdeu, in care demonstreaza ca dacii sunt stramosii lituanienilor, si nu au vreo treaba cu trufia valaha protocronista, nu mai zice nimeni nimic?! Prefer demitizarea ca ghioaga non-dacica cu care sa pocnim pe oo protocronismul asta dement, pe bune.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 27.01.2016, 20:03:40
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Wink

Eu ii iubesc pe daci :) iubesc toate cele, aprox,30 de triburi.Nu stiu daca aveau aceiasi limba, aceleasi obiceiuri, aceiasi scriere,cat de des se bateau sau se impacau,stim foarte putine despre ei. Ceva din ADN meu vine (si) de la ei si fac parte din mine. Sau poate nu dar nu conteaza.Oricum,cand ajung la Dumnezeu, promit sa-i caut pe toti si sa-i imbratisez :)

Ionel scuze pt intrerupere.Da-i bataie inainte cu purificarea utopica si vei atinge sigur nirvana.Succes!

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 27.01.2016 at 20:09:36.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 27.01.2016, 20:09:21
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Ceva din ADN meu vine (si) de la ei ...
Bine ca nu vine DNA-ul....:))))
Reply With Quote
  #97  
Vechi 27.01.2016, 20:12:33
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Buna asta :))
Reply With Quote
  #98  
Vechi 27.01.2016, 20:34:43
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Buna asta :))
Pelerin si Pterodactil, voi deci nu credeti teoria vidului populational? Ceva imi spune ca istoria nationalista, compusa indeosebi din motive politice in sec. XIX si ajunsa la delir protocronist in perioada ceausista, este plian de narcisism si minciuni. A propos, Pelerin, stii cumva ce natiune era de fapt Menumorut?
Reply With Quote
  #99  
Vechi 27.01.2016, 20:41:27
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Menumorut era roman cum sunt eu malgas. Era Khazar, adica evreu Ashkenazi. Unul din lucrurile care ma sufocau in perioada comunista era minciuna narcisista si latratoare in domeniul istoriei nationale (ma pasiona istoria, desigur la nivel de elev dar eram foarte bun la materie). Istoriografia oficiala de atunci il mentiona, ciuntind mincinos cronica lui Anonymus (nu, nu baietii cu masca), alaturi de Glad si Gelu, ca fiind un lider de uniuni tribale protoromane in Ardealul de Nord-Vest si Crisana.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 27.01.2016, 20:52:25
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Pt Theo :)

Eu stiu sigur ca stramoasa mea daca din tribu Tauriscilor s-a indragostit de legionaru roman ( cu titlu roman, era de fapt din Palestina), au avut copii si unu dintre vitejii urmasi ai lor, din negura istoriei, a salvat de la inec o frumoasa fata, din tribu cumanilor, care au trecut pe aici,ea ramasese in urma si s-au iubit si ei pana un stranepot al lor a plecat cu negutatorii greci de la Dunare tocmai in Egipt unde a avut multi copii din care unu a luptat in armata bizantinilor. Acesta a avut doar o fata care s-a maritat cu un viking din Garda Varangiana, fata lor a plecat cu sarb sa lupte contra turcilor iar baiatul a ajuns, cu corabiile venetienilor, in Italia, unde a regasit-o pe stranepoata unui cuman care era ruda cu strastrabunica lui si au facut copii, unu a plecat in nordu Scotiei iar altu a trecut prin Campia Romana in drum spre Kiew.Nu a mai plecat de aici pt ca a dat peste o olteanca frumoasa foc :) care l-a facut om la casa lui pana la a X generatie cand stranepotu lui, auzind de un pamant numit Lumea Noua...pana la a x generatie cand un stranepot a dorit sa vada Romania, de unde auzise el ca ar fi fost strabunica lui...pana la a x generatie care sta si bate campii pe un forum, strangand in el tot ce i-au transmis ei, buni sau rai, frumosi sau urati, destepti sau prosti, crestini sau pagani.... :)

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 27.01.2016 at 21:00:56.
Reply With Quote
Răspunde