Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.09.2007, 16:14:34
dulcineea dulcineea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2007
Mesaje: 105
Implicit

AM AVUT OCAZIA SA CUNOSC SI SA STAU DE VORBA CU CATEVA FETE CATOLICE.SI DIN UNA IN ALTA AM AJUNS LA O CONVERSATIE PRIVIND CASATORIA LA BISERICA.STITI CE MI-AU SPUS?CE E ASTA ?CUM ADICA TREBUIE SA MA CASATORESC IN BISERICA?LA CE MA AJUTA?NU DOMUNULE DOAR CE E SCRIS E VALABIL.EU LE INTREBAM :CUM FETELOR VOI NU MERGETI LA BISERICA,NU MERGETI SA VA BINECUVANTEZE DUMNEZEU CASATORIA?SI EL MA PRIVEAU DE PARCA ERAM NEBUNA..DE FAPT CHIAR MI-AU SPUS CA SUNT PUTIN INVECHITA..
DA.SI STAU SI MA INTREB CUM SA NU GANDEASCA ACESTE LUCRURI DACA DOMNUL PAPA,AM CITI IERI INTR-UN ZIAR SE OCUPA NUMAI DE šSPIRITUALITATEš,ADICA A INVENTAT 10 NOI PORUNCI PENTRU SOFERI SI ADRESEAZA MESAJE TINERILOR PRIVIND ECOLOGIA SI NU MAI STIU CE.PAI CUM ALTFEL SA STEA TREBURILE? EU CRED CA DE ACESTE TREBURI TREBUIE SA SE OCUPE CU TOTUL ALTCINEVA...UN MINISTRU,VREO ASOCIATIE.EL SA SE ADRESEZE TINERILOR SA LE EXPLICE DE CE TREBUIE SA NE CUNUNAM LA BISERICA ,SAU SA II INVETE SA NU ISI MAI INCEAPA VIATA SEXUALA DE LA 10 ANI SAU SA LE ZICA CA HOMOSEXUALITATEA NU E BUNA DE NIMIC,SI CA ACESTEA DISTRUG SUFLETUL.
EU ZIC CA MAI INTAI DE TOATE TREBUIE SA VADA DE SUFLETELE OAMENILOR.
SI CAND STAI SI TE GANDESTI CA NU FOARTE DEPARTE ACESTE LUCRURI O SA SE INTAMPLE SI LA NOI IN BISERICA,CU CEI CARE SUNT DE ACORD CU ACEST ECUMENISM.NU O SA SE MAI TINA PREDICA DESPRE CE S-A CITIT IN SF EVANGHELIE CI CUM SA FIM ECOLOGICI...:(
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.09.2007, 17:48:37
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.570
Implicit

Dulcineea nu stiu cu ce fete CATOLICE ai vorbit tu dar eu nu demult am ajutat la decorarea unei biserici catolice in vederea unei cununii catolice si pot sa-ti spun ca a fost o cununie in toata regula lor si atitea flori ca acolo nu am mai vazut nicaieri iar tinerii erau foarte draguti si credinciosi
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.09.2007, 18:54:34
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit


Acele fete erau la fel de "catolice" ca si multi tineri foarte "ortodocsi" e vorba de cazuri particulare, asa cum nu-mi place sa se arunce noroi peste Biserica Ortodoxa pt niste cazuri particulare, ma simt dator sa spun ca nu e frumos sa arunci noroi nici peste Biserica Catolica pt cazuri particulare, dragoste fratii mei!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.09.2007, 01:08:45
dulcineea dulcineea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2007
Mesaje: 105
Implicit

acele fete erau femei in toata regula.acei ortodoxi cum le spui tu orice ar fi tot merg la biserica sa se casatoreasca.era vb despre treaba lu papa
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.09.2007, 09:43:54
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dulcineea
EL SA SE ADRESEZE TINERILOR SA LE EXPLICE DE CE TREBUIE SA NE CUNUNAM LA BISERICA ,SAU SA II INVETE SA NU ISI MAI INCEAPA VIATA SEXUALA DE LA 10 ANI SAU SA LE ZICA CA HOMOSEXUALITATEA NU E BUNA DE NIMIC,SI CA ACESTEA DISTRUG SUFLETUL.
EU ZIC CA MAI INTAI DE TOATE TREBUIE SA VADA DE SUFLETELE OAMENILOR.
Si cine zice ca nu o face?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.09.2007, 12:25:13
dulcineea dulcineea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2007
Mesaje: 105
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annamarria
Citat:
În prealabil postat de dulcineea
EL SA SE ADRESEZE TINERILOR SA LE EXPLICE DE CE TREBUIE SA NE CUNUNAM LA BISERICA ,SAU SA II INVETE SA NU ISI MAI INCEAPA VIATA SEXUALA DE LA 10 ANI SAU SA LE ZICA CA HOMOSEXUALITATEA NU E BUNA DE NIMIC,SI CA ACESTEA DISTRUG SUFLETUL.
EU ZIC CA MAI INTAI DE TOATE TREBUIE SA VADA DE SUFLETELE OAMENILOR.
Si cine zice ca nu o face?
dar mai are timp prin atatea sfaturi despre ecologie si soferie?ca e battran si nu poate avea prea multe activitati intr-o zi....;))
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.09.2007, 12:29:15
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

are timp...:)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.09.2007, 12:33:30
dulcineea dulcineea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2007
Mesaje: 105
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annamarria
are timp...:)
ai dreptate.are timp atunci cand merge la turci...:dozingoff:
si oricum antihristu are timp destul;)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.09.2007, 12:57:30
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

daca il crezi antihrist de ce ai pretentia de la el sa se ocupe de sufletele oamenilor?:|
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.09.2007, 18:31:47
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Din cate stiu eu, catolicii se mandresc ca fac cateheza (mai ales inainte de casatorie) si ca au o disciplina a casatoriei mai drastica decat la ortodocsi, ei neadmitand divortul.
Probabil ca fetele cu care ai stat de vorba nu mergeau deloc la biserica.

Sa privim si in ograda noastra. Mai multa cateheza ar fi necesara. Preotii nostri ar putea sa profite de ocaziile in care oamenii vin la biserica (nunta, botez, parastas, inmormantare) pentru a-i "agata" pe cei mai putin credinciosi.
Un lucru este cu adevarat ingrijorator: majoritatea tinerilor se casatoresc fara sa se spovedeasca inainte si fara sa primeasca un cuvant de invatatura. Stiu ca este comod pentru multi preoti sa spuna: "Nu-i spovedesc ca nu sunt fiii mei duhovnicesti. Sa mearga la duhovnicul lor!"
Dar aceia sunt oameni fara duhovnic si asa se scapa din mana o buna ocazie de a-i invata cum sa vietuiasca crestineste si sa dobandeasca Imparatia.
Sa ne mai miram apoi ca cei doi dupa un timp nu mai au iubire unul pentru altul, se inseala, divorteaza sau pacatuiesc prin lipsa de infranare? Casatoria nu este un paravan pentru dezlantuirea poftelor.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Doamne ajuta-ma ! elenavioletacocos Secte si culte 17 29.03.2012 00:27:38
Doamne ajuta ionut stefan Generalitati 0 07.08.2010 22:44:32
Doamne Doamne ajuta-ne ! elenavioletacocos Rugaciuni 11 01.10.2009 09:59:38
doamne ajuta simi Generalitati 13 23.07.2008 15:47:37
Doamne ajuta serb_crina Generalitati 1 06.12.2007 12:30:18