Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1301  
Vechi 28.10.2017, 06:46:36
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Stim amandoi ca avem aceleasi argumente.
Doar vocalitatea unuia dintre noi e mai mare.
NU, nu stim, ca ale tale nu le-am vazut deocamdata.

Citat:
Stim amandoi ca, istoric vorbind, toti oamenii au aparut din Adam si Eva.
Chiar daca unu-i african, unu-i american si altul e european. Faptul ca, intr-o anumita perioada de timp au fost indivizi care credeau ca africanii NU sunt oameni, nu invalideaza adevarul.
Nici nu am propus o discutie in directia asta si nici nu are vreo legatura cu ce discutam.

Tu si daca vrei, nu-ti poti renega genele, reinventa o alternativa functionala la ADN, etc.

Citat:
Tot la fel, TOATE confesiunile crestine provin, istoric vorbind, din Biserica Primara. Din punct de vedere istoric, TOATE au aceeasi radacina. Chiar si cele care s-au indepartat semnificativ de invatatura lui Hristos. Chiar si cele eretice. TOATE.
Din punct de vedere teologic, da, se poate spune ca unele sunt corecte doctrinar si altele eretice, dar din punct de vedere istoric?
Si arienii si monofizitii si toti crestinii veritabili dar si toti ereticii primelor secole au provenit din Biserica Primara.
Asta iti place tie sa crezi.

Din pacate pentru visele tale dulci, cei care fac o facultate de teologie, fie si neoprotestanta, stiu ca adevarul e altul.

Si la o adica nici nu-ti trebuie una - chiar daca te-ai rupt de o comunitate crestina "traditionala" (cred ca intelegi sensul) in momentul in care renegi sa zicem mai bine de 50% din istoricul ei dogmatic, nu poti spune ca mai ai aceleasi radacini ca si respectivii.
Sigur, arienii si monofizitii pot spune asta - astia sunt "doar" eretici - intr-o forma sa zicem relativ usoara, de la protestanti incolo e ceva mai grav din prisma volumului de "renegari".

Sigur, tu poti spune ca teologia ta e "apostolica" problema e ca nu o poti demonstra, tu te-ai trezit 1500 ani mai tarziu cu forma ta originala de "crestinism", n-ai de unde sa stii ce si cum gandeau apostolii, asa cum n-ai nici cum demonstra ca "Sola Scriptura" pe care iti bazezi credinta are vreo tangenta cu crestinismul.

Citat:
La fel si ortodocsii si catolicii care s-au despartit in secolul al zecelea cat si catolicii si protestantii care s-au separat in secolul al cincisprezecelea.
La un moment dat in istorie, o parte semnificativa a Bisericii Catolice a infaptuit niste schimbari si a ajuns sa fie numita Biserica Protestanta. Dar acest segment al Bisericii Catolice, care astazi poarta numele de Biserica Protestanta, are exact aceeasi istoricitate cu cea care s-a numit in continuare Biserica Catolica.
Si sper ca nu vrei sa spui ca, istoric vorbind, Biserica Catolica provine din altceva decat Biserica Primara.
La fel, probabil din lipsa de informare, e un soi de amestec in capul tau.

Ortodocsii si catolici au conservat fiecare ceea ce au avut pana la acel punct. Ca unii sau altii au mai adaugat ceva, au mai scos altceva - nu neaparat prin partile esentiale (si aici depinde cum definesti asta) partea a doua.

De la Luther incolo - pleosc, "Sola Scriptura" care s-a dovedit, istoric vorbind, cel putin tot la fel de paguboasa daca nu mai rau ca si aspectele de dogma catolica pe care Luther le infiera si a deschis calea unor indivizi si mai nasoli ca el.

Asadar daca e ca un penticostal sa-si traseze drumul prin istorie ce vedem?
O serie de indivizi care teologic si spiritual vorbind dau prin gropi, renegati de fiecare generatie urmatoare si mergem asa..pana la Luther.

Chiar si cu Luther in frunte, e greu sa te cuplezi la Istoria Bisericii, dogmatic vorbind, dar unde s-a ajuns dupa el - e chiar imposibil.

Citat:
Eu cred ca o persoana putin educata va fi mai usor de manipulat cu imagini si moaste decat cu Cartea.
O persoana needucata poate fi manipulata cu orice. Chiar si cu o bucata de paine - strategie centrala de altfel in misiunile de "evanghelizare" neoprotestante.

Citat:
Unul din patru crestini vorbeste in alte limbi. Nu sunt toti niste tigani needucati si ticniti.
N-am vazut demografia completa, pe zone geografice, educatie, etc.
Si de ce zici ca "tiganii" sunt ticniti?

P.S.

Eu zic sa cauti surse mai serioase:

"Charismatics are members of Catholic, Orthodox and some Protestant denominations, who engage in some spiritual practices associated with Pentecostalism."

Hai ca la romano-catolici, mai e ceva, dar daca sunt atti penticostali "charismatici" la ortodocsi..

Si pe urma:

"Estimates for the number of Pentecostals worldwide are based on membership data from historically Pentecostal denominations, such as the Assemblies of God and the Church of God in Christ"

Tare asta - adica i-au intrebat pe aia cam cati membri cred ca au si aia au inceput sa o dea in fantezii.

Hai sa cautam surse mai credibile:

https://en.wikipedia.org/wiki/List_o...ber_of_members

Pentecostalism - 280 million[12]
Assemblies of God - 67 million[148]
Church of God in Christ - 6.5 million[150]

Ups..deci stai sa vezi ca sunt aproape 12% in nici un caz 25%.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 28.10.2017 at 07:11:39.
Reply With Quote
  #1302  
Vechi 28.10.2017, 08:48:48
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.642
Implicit

"Volumul de renegari" nu are nimic de-a face cu Istoria. Dar e posibil ca eu sa fiu subiectiv, îi las pe ceilalti colegi sa judece dacă ai analizat teologic sau istoric.
Reply With Quote
  #1303  
Vechi 28.10.2017, 09:07:46
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Formidabila opera de crestinare din orient, negata si controversata de multi, este demonstrata in mod irefutabil de vestigiile arheologice descoperite in china, india, mongolia sau afganistan.
Reply With Quote
  #1304  
Vechi 28.10.2017, 09:18:05
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
"Volumul de renegari" nu are nimic de-a face cu Istoria. Dar e posibil ca eu sa fiu subiectiv, îi las pe ceilalti colegi sa judece dacă ai analizat teologic sau istoric.
Eu cred ca am facut diferenta intre "istoric" si "dogmatic".

Noi vorbim de perspectiva dogmatica.

Ce mai conteaza ca ai din genele lui Avraam daca esti un fundamentalist ateu?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #1305  
Vechi 28.10.2017, 09:56:29
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.642
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Deosebirea fiind ca ortodocsii au temei istoric pentru a se lega direct de perioada apostolica, pe cand penticostalii...
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Eu cred ca am facut diferenta intre "istoric" si "dogmatic".
Noi vorbim de perspectiva dogmatica.
Inseamna ca, poate fara sa iti dai seama, ai schimbat focusul.
La inceput vorbeai din perspectiva istorica.

Nu imi doresc sa discut din punct de vedere dogmatic.

Last edited by Penticostalul Traditional; 28.10.2017 at 10:01:10.
Reply With Quote
  #1306  
Vechi 28.10.2017, 10:03:43
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
Formidabila opera de crestinare din orient, negata si controversata de multi, este demonstrata in mod irefutabil de vestigiile arheologice descoperite in china, india, mongolia sau afganistan.
À propos de asta, până și în Coreea de Sud sunt ortodocși. Am văzut pe youtube o cununie înregistrată. Biserica - indiscutabil ortodoxă. :)
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #1307  
Vechi 28.10.2017, 10:26:38
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
À propos de asta, până și în Coreea de Sud sunt ortodocși. Am văzut pe youtube o cununie înregistrată. Biserica - indiscutabil ortodoxă. :)

exista ortodoxie si in japonia, o comunitate mica, dar exista. dar crestinismul oriental este revitalizat in epoca moderna, ultimele comunitati crestine au reusit sa supravietuiasca miraculos pana prin sec 15

Last edited by Ali Baba; 28.10.2017 at 10:29:52.
Reply With Quote
  #1308  
Vechi 28.10.2017, 10:32:16
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.642
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
0
Hai sa cautam surse mai credibile:

https://en.wikipedia.org/wiki/List_o...ber_of_members

Pentecostalism - 280 million[12]
Assemblies of God - 67 million[148]
Church of God in Christ - 6.5 million[150]

Ups..deci stai sa vezi ca sunt aproape 12% in nici un caz 25%.
Dacă pentru tine wikipedia este sursa credibila, poti citi aici ca, de fapt procentul nu este doar 25% ci 27% https://en.m.wikipedia.org/wiki/Char...c_Christianity

In 2011, there were an estimated 584 million Pentecostal and Charismatic Christians worldwide. They made up 9 percent of the world's population and 27 percent of all Christians.

Dar este irelevant. Ideea era alta, nu procentul.
Reply With Quote
  #1309  
Vechi 28.10.2017, 11:59:17
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
Formidabila opera de crestinare din orient, negata si controversata de multi, este demonstrata in mod irefutabil de vestigiile arheologice descoperite in china, india, mongolia sau afganistan.
Yeah.
Cu Sfintii fie odihniti Patriarhii si alti ierarhi asirieni, malabarezi, persani, mongoli si din Balhae, care au intemeiat acea opera gigantica de aducere a sufletelor la Hristos!
Hail to Mar Nestorius!
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #1310  
Vechi 28.10.2017, 12:23:10
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

PT, din cifrele alea sper ca sunt scazuti ereticii din "Oneness Pentecostalism", aia care vor sa iudaizeze/islamizeze subtil crestinismul neoprotestant de tip carismatic-penticostal. Numai gandul ca omenirea sa venereze toata pe zeul unic arhaic si tribal al abrahamicilor, transmogrificarea (aratarea) YHWH/Allah, aruncand la gunoi doctrina Treimii si evangheliile insele, imi da fiori de groaza.
Daca privim istoric si cat mai detasat de confesionalism lucrurile, adevarul este ca monoteismele abrahamice non-trinitare au o propensiune catre fanantismul doctrinar, impus violent, si o obsesie a adevarului unic, aflat chipurile doar in posesia lor, care adevar face o distinctie crunta intre oameni. Si dac aiudaismul, dupa genocidele relatate in VT, a avut intelepciunea (actiunea cerebrala e tipica pentru evrei, tot iudaismul e singurul abrahamism care NU si-a persecutat si ucis "ereticii", sau NU a facut "razboie sfinte" in afara teritoriului dat de zeul lor, spre deosebire de crestini si musulmani, care se laudau cu asta) sa se opreasca, crestinismul de stat medieval nu s-a oprit deloc, pana l-a oprit iluminismul (alt abator ideologic si ala), iar islamul nu s-a oprit din "raspnadirea invataturii Profetului", pe caile deopotriva ale fascinatiei si violentei, nici pana astazi.
Consider ca lucrurile abstracte, precum credintele si ideologiile, sunt inferioare valorii infinite a vietii fiintelor. Disparitia unei credinte, daca se petrece fara varsare de sange, e un fleac. Moartea violenta a unui singur om este o catastrofa. Si asta o zic eu care am fost, sunt si voi ramane un mizantrop invederat. Dar, cu timpul vin intelepciunea si fiica ei, ponderatia.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ecumenismul ancah Despre Biserica Ortodoxa in general 43 15.04.2014 21:26:13
Catolicismul si ecumenismul MariaB Biserica Romano-Catolica 115 18.08.2013 20:21:58
Ecumenismul MadalinS Generalitati 0 30.09.2007 04:12:34
Ecumenismul IonelaCristina Biserica Ortodoxa si Massmedia 10 03.04.2007 17:46:17