Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 21.03.2008, 20:24:19
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 7th_Brigade_TzHL
Supunerea femeii nu inseamna inferioritate ci subordonare. E o diferenta.
scuza-ma, dar nu inseamna nici una, nici alta. si nu e vorba de supunere ca o roaba.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 21.03.2008, 20:56:31
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.570
Implicit

Mirela, poate ca vezi cuvintul subordonare ca fiind cam dur, harsh, insa se refera la colaboare , insa cu ascultare de hotarirea pe care o ia barbatul in urma acestei colaborari si discutii, chiar daca este in contradictie cu parerea femeii, trebuie acceptata si RESPECTATA deoarece vine de la Hristos ...si asta CHIAR si in cazul in care hotarirea barbatului se dovedeste a fi paguboasa, TU femeie tot trebuie sa-i respecti hotarirea, asa cum este!.
Mirela, poti sa o privesti ca o ispita de a te enerva si a incerca sa urlii la el, sa dai in minie ca "Vezi ca am avut dreptate!!!!!!!!!!!" si prin asta automat duhovniceste sa pierzi...
Sa nu uitam ca si el a tras aceasta concluzie si va invata CHIAR mai bine daca nu-i atragi atentia
Reply With Quote
  #123  
Vechi 21.03.2008, 21:37:09
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

:) Andrei draga, toate astea le stiu dar iti multumesc ca mi le mai spui si tu!

Barbatii adevarati nu sunt tiranici si nici absurzi, cel mai mare slujeste celui mai mic!
Reply With Quote
  #124  
Vechi 21.03.2008, 21:58:47
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
FEMEIA este chemata sa-shi asculte shi sa-shi creada BARBATUL iar in casnicie sa se supuna shi sa-i fie supusa cu atat mai mult cu cat Barbatul fiind sluga vrednica a lui Hristos are datoria sa se smereasca shi sa fie mai mic decat aproapele sau, unde este inclusa shi consoarta sa... deci unde scrie shi unde se vede ca va fi ca o closhca? Va fi langa omul pe care i l-a dat Hristos pentru mantuire cu bunele shi cu relel ce vin asupra unicului trup de inger care este Cununia in care vor locui asha cum au promis in fatza lui Dumnezeu din dragoste shi nesilitzi de nimeni...


Mântuitorul nu a spus nici un cuvânt despre subordonarea femeii sau necesitatea ca ea sa asculte de barbat.

Closca: ma referam la aspectul fizic, care este o expresie a caricaturizarii spirituale.

Mântuitorul nu a zis "Eu sunt Calea pentru barbati iar femeile trebuie sa asculte de ei". Si femeile tot pe Hristos Îl au cap.

Vorbesti despre casnicie ca având drept obiectiv unirea a doi indivizi pentru a duce greul vietii materiale. În realitate fiecare om e chemat sa cunoasca pe Dumnezeu în Duhul Sfânt.


Feministele nu au mai multe sanse la mantuire, pentru ca lupta impotriva a ceea ce Apostolul Pavel a spus inspirat de Duhul Sfant in prima epistola catra corinteni.

Supunerea femeii nu inseamna inferioritate ci subordonare. E o diferenta.

S-a constatat stiintific ca femeile casatorite sunt mai sanatoase decat cele nacasatorite.


Vezi mântuirea juridic. Ea este unirea cu Hristos. Cine se uneste cu Hristos a dobândit mântuirea, cine respecta reguli orientale traieste cu multumirea de sine câteva decenii si apoi descopera ca n-a agonisit nimic pentru viata vesnica.

Stiintific s-au constatat tot felul de prostii, ca masturbarea nu stiu ce beneficii aduce si altele.



Daca supunerea sau subordonarea n-ar separa de Hristos, Dumnezeu nu ar mai spune aceste cuvinte prin sfantul Apostol Pavel.

Uite inca o subordonare poruncita de Dumnezeu:
Efeseni 6:5 Slugilor, ascultati de stapanii vostri cei dupa trup, cu frica si cu cutremur, intru curatia inimii voastre, ca si de Hristos,


O tot dai cu regulile acestea. Dar care e scopul lor? Poruncile divine, cele adevarate, au un scop precis, sunt proiectarea ]n planul creat de existenta a tipului divin, vesnic de existenta. }mplinind poruncile lui Dumnezeu noi de fapt traim ]n adevar.

Dar aceste reguli cu subordonarea femeii si ascultarea robilor la ce folosesc?




Reply With Quote
  #125  
Vechi 21.03.2008, 23:16:35
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Sa nu uitam ca si el a tras aceasta concluzie si va invata CHIAR mai bine daca nu-i atragi atentia
uitasem sa spun ca si eu una invat mai bine daca nu mi se atrage atentia in mod brutal :rolleyes:
Reply With Quote
  #126  
Vechi 22.03.2008, 05:27:30
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit



Iata cum explica islamul supunerea femeii fata de barbat:

http://www.youtube.com/watch?v=QwlW9Qq_zEc&NR=1

http://www.youtube.com/watch?v=Mg3LO4VYTxw&feature=related
Reply With Quote
  #127  
Vechi 22.03.2008, 06:09:47
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie
Iata cum explica islamul supunerea femeii fata de barbat:
....
Mântuitorul nu a spus nici un cuvânt despre subordonarea femeii sau necesitatea ca ea sa asculte de barbat.
Poate ca islamul explica cu tenta de implinire fiziologica.

Dar eu explic supunerea ca si [color=green]protectie[/color] pentru femeie. E mai usor pentru femeie ca numite decizii stresante sa nu apese pe umarul ei, si responsabilitatea sa fie a barbatului.

Galateni 1:12 Pentru ca nici eu n-am primit-o de la om, nici n-am invatat-o, ci prin descoperirea lui [color=red]Iisus Hristos.[/color]
Efeseni 5:22 Femeile sa se supuna barbatilor lor ca Domnului,


Cele doua versete luate impreuna is o dovada ca acest mesaj al supunerii, vine de la mantuitorul Hristos.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 22.03.2008, 06:19:57
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Respectând niste idei tu nu faci decât sa fii un fariseu. Unde e Dumnezeu cel viu în treaba asta?


Protectie pentru femeie? Ma tu nu întelegi ca în Hristos nu e barbat sau femeie? Nu exista femeie, punct. Sufletul nu are sex, nu e nevoie de protectie. Treaba asta cu protectia e o fantasma sexuala, lumeasca, nimic duhovnicesc.
Reply With Quote
  #129  
Vechi 22.03.2008, 06:22:31
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Femeia trebuie ajutata sa scape de feminitate si slabiciune, nu protejata.


Iar Scriptura nu trebuie urmata orbeste, chiar trebuie înlaturata daca vrem sa ne apropiem de Dumnezeu în mod real. Fiindca fiind un continut teoretic, constituie un obstacol în cunoasterea lui Dumnezeu în Duhul Sfânt.
Reply With Quote
  #130  
Vechi 22.03.2008, 10:11:49
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Traditie: "Iar Scriptura nu trebuie urmata orbeste, chiar trebuie inlaturata"

Explica-te, Traditie, avand in vedere ca nu e voie nici sa scoti nici sa adaugi vreun cuvant la Scriptura.

Ma intreb cam ce il determina pe cel, care nici la modul teoretic nu accepta supusenia femeii fata de barbat, precum barbatul o are fata de Hristos?!?
Dumnezeu nu a vrut s-o transforme in sclava, devreme ce adauga in continuare:
"Barbatilor, iubiti pe femeile voastre, dupa cum si Hristos a iubit Biserica, si S-a dat pe Sine pentru ea" (Efeseni 5,25)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preoteasa gitul/capul preotolui? bmd Preotul 93 11.01.2014 11:33:57
Capul Sfantului Ioan Botezatorul Ekaterina Despre Biserica Ortodoxa in general 0 29.08.2012 18:13:08
Capul Sfantului Andrei - din nou in Romania laurastifter Stiri, actualitati, anunturi 11 29.10.2011 00:30:18
Barbatul crestin si ispitele femeii - de data asta sophia Tinuta in Biserica 492 02.07.2011 11:43:54