Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #231  
Vechi 28.03.2008, 13:11:06
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parintele Constantin Coman
As vrea sa subliniez deci intai de toate [color=red]complementaritatea[/color] sau caracterul comunitar al barbatului si al femeii si in al doilea rand faptul ca aceasta intalnire dintre barbat si femeie, familia este inscrisa in ceea ce noi numim iconomia creatiei
Citat:
În prealabil postat de Parintele Constantin Coman
Apostol Pavel cu relatia dintre barbat si femeie, barbatul asemanat cu Hristos, femeia asemanata cu Biserica. Motivatia, [color=red]suportul si finalitatea acestei relatii este dragostea.[/color]
Citat:
În prealabil postat de Parintele Constantin Coman
..specificitatea firii barbatesti, specificitatea firii omenesti, si de aici deducandu-se specificitatea vocatiei fiecaruia dintre ei. [color=red]Vocatia barbateasca una, vocatia femeiasca alta.[/color]
Citat:
În prealabil postat de Parintele Constantin Coman
[color=red]Bărbatul are initiativa, femeia primeste initiativa sau nu[/color]: liber bărbatul să aibă initiativa, liberă femeia să primească sau nu initiativa. Asadar asta este suferinta fetelor atunci cand iubesc pe cineva că in firea lor nu stă să aibă initiativa prieteniei si mai departe initiativa cererii in căsătorie. [color=red]Ele vor trebuie să astepte cu răbdare chinuitoare initiativa bărbatului.[/color]
Citat:
În prealabil postat de Parintele Constantin Coman
Cand cineva ajunge la dilema mentală: monahism sau familie, [color=red]eu spun, decizia ta să fie pentru familie[/color], pentru că dacă vocatia este cea a monahismului, va birui ...intelegeti.
Reply With Quote
  #232  
Vechi 28.03.2008, 22:10:54
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Va_iubesc

Asta pe unde ati mai citit? Deci femeia, mai nou, ar trebui sa se tunda ca sa nu mai poarte parul care "e plin de draci"?!

Elena


Nu sa se tunda ci sa nu-si cultive feminitatea.

Si calugarii au parul lung dar nu stau ]n fata oglinziim, nu umbla cu el în vânt.




Ma gandesc la Pr. Prof. Ilie Moldovan, Pr. Prof. Vasile Mihoc, Pr. Prof. Constantin Coman, Pr. Nicolae Tanase, Pr. Vasile Gavrila (s.a.), toti oameni casatoriti, cu casnicii reusite. In opinia mea, cei care vorbesc dupa mintea lor, foarte probabil fara sa traiasca experienta casatoriei, ar face bine sa nu mai fie asa de categorici in afirmatiile pe care le fac caci se pot insela mult.

Experienta casatoriei nu aduce mare lucru, dacaar aduce atunci oamenii casatoriti ar fi mai inteligenti decât cei necasatoriti, ceea ce nu se vede deloc.

Eu nu cunosc decât situatia parintelui Tanase, îmi place acest parinte dar a face multi copii si a promova nasterea de copii ca virtute nu mi se pare virtuti crestine.

Ar însemna ca musulmanii si altii care se înmultesc în nestire sunt morali. Nu conteaza numarul de copii, ca nu sunt animale, ci câti dintre ei vor ajunge la mântuire.



Cultura rãsãriteanã nu a confundat Biserica cu societatea, dar nici nu a separat Biserica de societate, fiindcã scopul ei nu a fost de a domina societatea, ci de a contribui la transfigurarea societãtii prin familie in vederea relatiilor de comuniune si omenie
"O familie autonomã, conceputã pe baze pur naturale ºi individuale(...)femeia care se aruncã in afaceri, are repulsie fatã de cãsãtorie; pe cand ambii pãrinti, care se dedicã muncilor lor, se auto-exclud, sau isi exclud afectiv copii, cat si real din spatiul vietii lor, pentru cã nimeni nu vrea sã renunte la munca lui, la prioritãtile lui


Integrarea Bisericii în societate a aparut dupa edictul de toleranta al lui Constantin si dupa parerea mea a fost un compromis care a adus multe pierderi, aducând un duh secularizant, lumesc în Biserica, care pâna atunci era profund ascetica.

Societatea nu a fost deloc transfigurata de aceasta masura ci Biserica a devenit, cu fiecare secol tot mai lumeasca, tot mai putin duhovniceasca.

Femeia care se arunca în afaceri e o femeia libera, trebuie sa fie un model pentru cele care cred ca corvoada casei e ceea ce i se cuvine.
Reply With Quote
  #233  
Vechi 28.03.2008, 22:28:35
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Traditie: "Femeia care se arunca în afaceri e o femeia libera, trebuie sa fie un model pentru cele care cred ca corvoada casei e ceea ce i se cuvine.

...femeie libera de ce? Stiam ca libertatea se capata prin desprinderea de pacate.
Tu despre ce libertate vorbesti, Traditie?
Reply With Quote
  #234  
Vechi 28.03.2008, 22:30:48
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
...femeie libera de ce? Stiam ca libertatea se capata prin desprinderea de pacate.
Tu despre ce libertate vorbesti, Traditie?


Nu numai de pacate ci si de falsa constiinta.
Reply With Quote
  #235  
Vechi 28.03.2008, 22:41:54
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Constiinta este Legea lui Dumnezeu inscrisa in memoria noastra. Ce intelegi tu, Traditie, prin falsa constiinta? Su te referi la constienta de sine?
Reply With Quote
  #236  
Vechi 28.03.2008, 23:18:32
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Exista falsa constiinta,uita-te la musulmani.

Când omul crede ca trebuie sa faca anumite lucruri pentru Dumnezeu dar de fapt nu trebuie, aceea e falsa constiinta.

Când îti calci vocea constiintei sufletul moare, acesta e pacatul împotriva Duhului Sfânt dar totodata dracii ne druteaza cu falsa constiinta, care ne îndeamna la tot felul de lucruri care nu sunt dupa voia lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #237  
Vechi 31.03.2008, 15:12:00
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie
Experienta casatoriei nu aduce mare lucru, daca ar aduce atunci oamenii casatoriti ar fi mai inteligenti decât cei necasatoriti, ceea ce nu se vede deloc.
Inteligenta nu este cel mai de pret lucru, ci mai degraba intelepciunea. Casatoria este un mijloc binecuvantat de Dumnezeu in care dragostea dintre barbat si femeie se poate desfasura fara sa fie pacat. Fara casatorie, omul este supus la multe ispite si de aceea majoritatea dintre oameni au fost randuiti de Dumnezeu pentru casatorie. Poti sa renunti daca vrei la casatorie, nu inseamna ca vei deveni mai inteligent, dar atunci vei avea de indurat foarte puternic ispitele acestei lumi si nu vei avea urmasi care sunt o binecuvantare de la Dumnezeu, asha cum spune inteleptul Solomon.

Citat:
În prealabil postat de Traditie
Integrarea Bisericii în societate a aparut dupa edictul de toleranta al lui Constantin si dupa parerea mea a fost un compromis care a adus multe pierderi, (...)
Nu edictul de toleranta este problema, ci faptul ca dupa el au venit generatii de oameni care nu il cunosteau la fel de bine pe Dumnezeu... Daca vrei sa traiesti sub prigoana, si crezi ca ajuta, poti foarte bine sa te stabilesti cu lucrul in Arabia Saudita. Va fi asta mai bine? Nu! :)

Citat:
În prealabil postat de Traditie
Femeia care se arunca în afaceri e o femeia libera, trebuie sa fie un model pentru cele care cred ca corvoada casei e ceea ce i se cuvine.
Este uimitor cat de mult seamana aceasta idee cu logica feminismului. Tu care lupti atat de mult impotriva placerilor, se pare ca nu faci acelasi lucru impotriva libertatii intelease gresit... Poi fuga de corvoada casei nu este o placere nedreapta?
Reply With Quote
  #238  
Vechi 31.03.2008, 15:31:46
Leinarius Leinarius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2007
Mesaje: 132
Implicit

"Corvoada casei"... Dar cui i se "cuvine" aceasta???
Reply With Quote
  #239  
Vechi 31.03.2008, 15:46:04
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Leinarius
"Corvoada casei"... Dar cui i se "cuvine" aceasta???
Eu cred ca Dumnezeu a randuit prin rolurile care le-a dat barbatului si femeii, ca femeia sa duca preponderent [color=blue]corvoada casei[/color], iar barbatul preponderent [color=green]corvoada campului[/color].

Sa ne amintim ca in gradina Eden, femeia era cea care trebuia sa nasca, iar barbatul cel care trebuia sa ude cu sudoarea fruntii lui pamantul. Deci is roluri un pic diferite.
Reply With Quote
  #240  
Vechi 31.03.2008, 16:49:10
Leinarius Leinarius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2007
Mesaje: 132
Implicit

Pai ideea mea era ca cineva trebuie sa o faca si pe aia... Iar experienta omenirii este ca atunci cand nu exista preocuparea femeii pentru casa si familie... se destrama ...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preoteasa gitul/capul preotolui? bmd Preotul 93 11.01.2014 11:33:57
Capul Sfantului Ioan Botezatorul Ekaterina Despre Biserica Ortodoxa in general 0 29.08.2012 18:13:08
Capul Sfantului Andrei - din nou in Romania laurastifter Stiri, actualitati, anunturi 11 29.10.2011 00:30:18
Barbatul crestin si ispitele femeii - de data asta sophia Tinuta in Biserica 492 02.07.2011 11:43:54