Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #321  
Vechi 23.03.2010, 19:09:13
Vladimir-Adrian Vladimir-Adrian is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.02.2010
Mesaje: 67
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NEYRA 383 Vezi mesajul
cuvintele domniei voastre sant un adevarat balsam pt sufletul meu plin de rani,de cicatrice adanci care au lasat urme vizibile cred eu pe chipul meu(desi slava DOMNULUI) nu am nici un defect vizibil,am plans citindu-l ca atunci cand ma rog,cu atat mai mult cu cat vine din partea unui barbat....................am fost foarte sensibilizata la citire lui......................multumesc ,si Domnul sa va binecuvanteze casa si familia dvs..................si sa va intoarca in marea SA mila insutit gestul dvs de compasiune .Doamne ajuta!!!!!!!!!
Neyra, am citit istoria dvs si am ramas fara cuvinte...Adevarat graieste Scriptura:

8Dacă nu poartă cineva grijă de ai lui, și mai ales de cei din casa lui, s'a lepădat de credință, și este mai rău decît un necredincios. (1Tim5.8)

Sa nu uitati ca Dumnezeu ii ajuta pe cei amarati; sa va rugati cu incredere si perseverenta, sa mergeti la biserica si sa va spovediti si sunt sigur ca va va ajuta daca-I veti cere ajutorul, cu credinta si curatie de inima!
Reply With Quote
  #322  
Vechi 27.03.2010, 07:53:24
Eliana Eliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 86
Implicit

" ...fiecare barbat sa-si aibe femeia lui si fiecare femeie sa-si aibe barbatul ei". in mintea mea, aceste cuvinte spun multe, mai ales pe subiectul acesta. inca de la cuvintele "sa-si aibe" vedem ca este vorba de o posesie si, asa si consider eu ca trebuie sa fie, barbatul stapan pe femeia lui insa si invers, sotia sa-i poarte de grija, sa respecte, sa iubeasca si sa indulceasca traiul barbatului ei cu blandetea si gingasia pe care o are de la Dumnezeu. Desi acum pare absurd, intr-o societate cu adevarat crestina, femeia sta acasa, se ocupa de cresterea si educarea fiilor si fiicelor, de treburile gospodaresti pe cand barbatul are rolul de a duce greul in afara casei pentru a asigura familiei sale un trai bun. De cand e lumea, barbatul pleca la vanatoare, in razboaie etc. iar cand venea mai mare dragul ii era sa-si vada femeia si fii alaturi. anomalia societatii noastre a inceput odata cu emanciparea femeii. fii noastrii si fiicele nu mai au de unde lua educatie buna, cad in desfranare, nu cunosc ce e bine si rau, ajung sa fie "crescuti" de vecini,bunici sau chiar de diferite anturaje. De ce? pentru ca mama e emancipata, lucreaza de la 9 la 18 in magistratura, birouri sau altundeva, tatal la fel. barbatul cand vine dupa munca acasa nu doreste decat mancare calda, o mangaiere de la femeia sa, impreunare si sa-si vada copii bine...dar nu. copii cand vine el sunt in cluburi, nevasta e prea obosita sa-si indeplineasca datoriile fata de sot. o femeie de acest gen este in parte egala vinovata daca sotul ei cade in pacatul adulterului si de asemenea la fel de vinovata daca fii si fiicele ei cad in desfranare si Doamne fereste alte pacare mai rele. asta este simpla si umila mea parerea. fiecare avem un rol la fel de important in viata aceasta pe care daca il neglijam, riscam sa suparam pe Dumnul cazand in pacat, stricand bunul mers al vietii crestine si al familiei. intr-o societate perfect crestina, desi sunt constienta ca acum este chiar o utopie, barbatii ar trebui sa fie singurii care se duc la munca, in birouri, institutii etc pe cand femeile lor au grija de treburile casei. cu cat ar scadea numarul adulterelor? cu cat ar fi femeile mai linistite in priviinta asta cand le pleaca la munca sotii? sotii lor nu ar fi mai linistiti si mai capabili sa-si faca treburile stiind ca nevasta lor e acasa facand ce trebuie, crescand copii decat sa o stie 8 ore intr-un birou cu alti barbati? poate judecata mea e gresita, daca e asa sa ma indrepte Dumnezeu insa familia crestina e baza societatii. in majoritatea familiilor in ziua de azi, ambii soti pacatuiesc grav, unul fata de celalalt si amandoi fata de copiii si de Dumnul. rezultatul il vedem cu totii zi de zi in jurul nostru. Sa aibe Dumnezeu mila de sufletele noastre si sa ne ajute sa ne indreptam. si eu sunt femeie, am 20 de ani si sunt maritata deci aici nu e vorba de gandire misogina,nici de cum. totusi sper ca nu am suparat pe nimeni cu vorbele mele iar daca asta am facut, sa ma iertati va rog.
Reply With Quote
  #323  
Vechi 27.03.2010, 20:16:03
florin1966 florin1966 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 194
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NEYRA 383 Vezi mesajul
DIN PACATE DA !!!!!!!AM FACUT PARTE DIN ACEASTA CATEGORIE,DARPENTRU CA AM FOST O FETITA ASCULTATOARE SI SINGURA LA PARINTII,..............am fost convinsa ca acestia nu imi doresc raul si m-am casatoritcu un barbat foarte frumos,sportiv de performanta ,dar care ...............mie nu imi placea,totusi nu am prea comentat pt. ca mama mea m-a convins ca ma voi obisnui cu el ca e baiat bun.............zicea,cat de bun am vazut eu mai tarziu.............in primii doi ani dupa casnicie ma rugam neincetat LUI DUMNEZEU,sa ma ajute sa ma obisnuiesc cu el plangand de fiecare data cand vedeam ca se apropie seara..............iar,timp in ca a aparut si primul copil..............el disparea tot mai des noptile la inceput de acasa ,iar mai tarziu cu saptamanile....................s-a nascut primul baiat,iar la un an si tri luni al doilea...........eram amandoi coristi la biserica, iar MIERCUREA SI VINEREA mergeam la repetitie...............separat,barbati iar mai tarziu femeile............cand se ducea el la repetitie ,se pierdea....................2-3 zile nu mai era de gasit. La biserica parintele ma intreba pe mine .............unde este domnul x cum de a lipsit...............in vreme ce eu ma pregateam sa-l intreb pe dansul daca .................stie ceva de el ca nu a ajuns acasa.................nu mai amintesc ca venea cu diferite femei acasa sub diferite pretexte.............si eu incurajata de tatal meu ,care zicea ............amarat,"lasa fata mea ca o sa mai imbatraneasca si va primi minte" si...........asa au trecut 13 anii,pana intr-o zi cand .................a fost gsit mort dupa o lpsa de mai mult de 2 luni de acasa.................eu indurand in aceasta perioada toate umilintele..................si crescand singura de atunci in coace cei doi fii ai mei..............care acum sunt la varsta casatoriei,dar nici unul nici nu vrea sa auda,de asta,dar...........eu nu am sa-i oblig vreo data,sau sa le impun..............Bunul Dumnezeu va hotara soarta lor,si nu seamana nici pe departe cu tatal lor.deci in concluzie :eu mi-as fi dorit sa fiu supusa sotului...........dar din pacate el nu prea era pe acasa..............venea doar sa se mai schimbe de haine mai lua ceva bani..............si pleca in cantonament..................iar. Asa dar cui sa ma supun?de vreme ce eu singura am trudit sa imi cresc cei doi fii ,lucrand din greu in tara........pe salarii de nimic,lucram si cate 16 -18 ore faceam naveta la un spital la 25km de orasul meu,iar cand ajungeam acasa imi tremura piciorele de oboseala.............iar de catva ani in coace hoinaresc prin lume departe de casa pt.un venit mai mare,si sa pot sa-mi ajut copii acum,.........cat pot inca............desigur ca nu m-am mai recasatorit nici o data ,nu as mai avea curajul,dar nu mai sunt suparata,nici pe el,nici pe parinti mei,toti au trecut in nefiinta,si ma rog neincetat pentru iertarea pacatelor lor...............nu vreau sa acuz pe nimeni,stiu ca pe lume sunt si barbati buni,dar poate ca eu am fost mai ghinionista ............si nu am gasit BARBATUL CARUIA SA-I FIU supusa cu respect reciproc si dragoste,desi nu mi-am dorit toata viata ,poate in secret,un barbat caruia sa-i fiu devotata ,supusa si iubitoare,si sa fiu aparata,ocrotita si iubita cu acelasi respect...............acum nu mai sper,totul este o .............himera.............m-am resemnat de mult...............va cer iertare pt.lungimea acestei istorisiri............si va multumesc ca ati avut rabdare sa o cititi.
imi cer iertare dar este totdeauna o noua sansa trebuie sa vezi sau sa incerci .dar trebuie iei decizia corecta atunci cind nu este cum trebuie.. nu dispera dar nu lasa viata sa se risipeasca pentru un esec.daca au crescut in credinta va vor bucura dar ar fi bine ca mama s-ai sfatuiesti ce si cum sa aleaga.sa nu ajunga in aceeasi situatie.nu trebuie fortati dar nici parasiti
Reply With Quote
  #324  
Vechi 28.03.2010, 21:50:12
luminita- luminita- is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 180
Implicit

eu am fost educata si mi s-a tot dat exemplu in familie ca nici barbatul sa nu conduca femeia dar nici femeia barbatul,ci sa existe egalitate...ce daca cineva este femeie?asta inseamna sa stea cu usile de la dulap deschise ca nu stie sa bata un cui?sau ce daca cineva este barbat?sa stea nemancat daca sotia e bolnava si nu are cine sa-i faca mancare?un om trebuie sa stie de toate indiferent ce este si sa se poarte neutru,adica nici cu feminisme dar nici cu barbatisme
Reply With Quote
  #325  
Vechi 06.04.2010, 21:49:34
vasalie
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie Vezi mesajul
Toate acestea se bazeaza EXCLUSIV pe cuvintele Sf. Pavel. În tot Noul Testament nu mai este vreo afirmare a ierarhizarii între barbat si femeie.
Nu este vorba de ierarhizare ci de responsabilizare, asa cum a hotarat-o Dumnezeu. Barbatul nu are un privilegiu din partea lui Dumnezeu ci o datorie. "Barbatilor, iubiti-va nevestele cum a iubit si Hristos Biserica si S-a dat pe Sine pentru ea."(Efeseni 5:6). Cred ca femeile sar supune cu bucurie unor barbati care ar dori sa le faca fericite si ar fi in stare sa-si dea si viata pentru ele. Doar femeile necredincioase si mandre ar refuza asa ceva.

Cunosc familii crestine care respecta "ierarhizarea" din Sfanta Scriptura (despre care nu vorbeste doar Sfantul Apostol Pavel) si sunt fericite.
Reply With Quote
  #326  
Vechi 18.04.2010, 14:11:37
adriana76
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu prefer ierarhia stabilita de Domnul Iisus Hristos, care a zis ca acela care doreste sa fie mai mare peste ceilalti, sa se faca pe sine mic si sa le slujeasca lor, asa cum si El nu a venit sa I se slujeasca (desi El este mai mare peste noi toti), ci a venit ca sa ne slujeasca noua, celor mai mici. Iata ierarhia dumnezeiasca. Celelalte sunt pur lumesti.
Reply With Quote
  #327  
Vechi 03.05.2010, 01:05:21
jefferson
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit .

normal ca barbatul e capu'
Reply With Quote
  #328  
Vechi 03.05.2010, 01:12:19
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jefferson Vezi mesajul
normal ca barbatul e capu'
bine grait, plaiesule....
da fara mani si cicioare ai, ii cam greu...
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #329  
Vechi 03.05.2010, 01:32:04
jefferson
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

:) asta-i alta treaba
Reply With Quote
  #330  
Vechi 10.05.2010, 18:36:39
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Parintele Arsenie Papacioc, spune ca barbatul este capul femeii, dar femeia este inima...
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preoteasa gitul/capul preotolui? bmd Preotul 93 11.01.2014 11:33:57
Capul Sfantului Ioan Botezatorul Ekaterina Despre Biserica Ortodoxa in general 0 29.08.2012 18:13:08
Capul Sfantului Andrei - din nou in Romania laurastifter Stiri, actualitati, anunturi 11 29.10.2011 00:30:18
Barbatul crestin si ispitele femeii - de data asta sophia Tinuta in Biserica 492 02.07.2011 11:43:54