Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 31.03.2008, 20:32:15
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra28again
eu va intreb pentru ca vad ca ortodoxii sunt atat de siguri pe ei ca,catolicii vor arde in iad tocmai pentru ca mai-marii lor,au schimbat dogmele crestine.nu inteleg care este vina catolicului de rand pentru faptele papilor de acum cateva sute de ani.oare noi ne-am lasa credinta ortodoxa daca s-ar indeparta de la adevar?
Alexandra, nu credinta ortodoxa, ci oamenii se pot indeparta de la adevar. Credinta o avem de la Dumnezeu prin Duhul Sfant. Iar daca ceea ce ni se propovaduieste, prin absurd s-ar indeparta de la adevar, si noi observam acest lucru, nu avem decat sa ne indepartam de cei care vin cu minciuni in loc de adevar. Acceptand minciuna, il accepti si pe tatal minciunii: teribila perspectiva! Atunci ar disparea pentru mine speranta. De aceea voi incerca din rasputeri sa nu ma indepartez de la adevarul de credinta, Caci Dumnezeu este Dragoste si Adevar. Lipsa dragostei si a adevarului nu are sens pentru mine.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 31.03.2008, 21:44:36
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

ideea este ca nu toti suntem capabili sa deosebim minciuna de adevar.in schimb,pentru ca natural avem in firea noastra ideea de moral si imoral,bine si rau,ne putem da seama,in mare, ce e pacat si virtute.dar despre niste teorii care tin de natura Mantuitorului(dumnezeiasca,omeneasca sau ambele) nu cred ca suntem in masura sa stabilim care este adevarat sau nu.de aceea,urmam invataturile Sfintilor Parinti ortodoxi.catolicii fac acelasi lucru.oare Dumnezeu ne va intreba la judecata de aceste principii,care practic,sunt niste teorii sau de ce fapte am facut pe pamant si ce sentimene am avut?cred ca sunteti de acord ca,ortodox sau catolic fiind,poti avea aceeasi credinta si aceeasi dragoste,nu tine cont de principiile stabilite ale ortodoxismului si catolicismului.
parerea mea personala este ca Dumnezeu ar fi nedrept daca non-ortodoxii ar ajunge in iad,chiar daca si-au dedicat toata viata Lui si a binefacerilor.de fapt,nici nu cred acest lucru.oricare din noi se putea naste catolic si,cu siguranta ar fi urmat invataturile Parintilor catolici si nu pe ale unora despre care nu au habar.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 31.03.2008, 22:29:45
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Alexandra, din cate am citit, aici fiind, suntem apreciati dupa cat loc Ii acordam lui Dumnezeu in viata noastra; iar dincolo vom fi judecati dupa felul in care ne-am purtat cu semenul nostru.
Poate ar fi bine ca un preot sa ne raspunda la intrebarea ta referitoare la adevaruri de credinta. Nu stiu ce repercursiuni ar avea daca noi ca ortodocsi am incepe sa spunem Crezul ca si catolicii: "...Duhul Sfant, care de la Tatal si de la Fiul purcede", in loc de "...Duhul Sfant care de la Tatal purcede". Chiar as vrea sa stiu, acest lucru, mai ales, ca in biblie scrie: "Iata Fiul Meu pe Care L-am ales, iubitul Meu Intru Care a binevoit sufletul Meu; pune-voi Duhul Meu peste El si judecata neamurilor va vesti" (Matei 12,18). Vom fi judecati pentru mai putin de atat. Oare aceste amanunte sa fie chiar lipsite de importanta?
Dar se mai spune: "De unde nu e, nici Dumnezeu nu cere"!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 31.03.2008, 22:38:11
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariaB

cat despre schimbarile din credinta ortodoxa, se vor obisnui si ortodocsii cu ele, cum dealtfel fac de sute de ani...
fiind catolica draga maria, ar fi ok sa-ti vezi de ograda ta
Reply With Quote
  #15  
Vechi 31.03.2008, 22:47:36
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"cat despre schimbarile din credinta ortodoxa, se vor obisnui si ortodocsii cu ele, cum dealtfel fac de sute de ani..." (Citat MariaB)

Dragi ortodocsi, cine accepta o schibare, cu timpul devine total insensibil la toate schimbarile. Chiar ajunge sa si le doreasca.
Atentie deci!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 01.04.2008, 00:19:00
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de seminaristul
Citat:
În prealabil postat de MariaB
cat despre schimbarile din credinta ortodoxa, se vor obisnui si ortodocsii cu ele, cum dealtfel fac de sute de ani...
fiind catolica draga maria, ar fi ok sa-ti vezi de ograda ta
E bine sa o tratam civilizat pe MariaB. Pana la urma este singura reprezentanta a catolicismului care scrie pe forumul acesta. Daca are argumente, sa o lasam sa le expuna. Eu sunt de parere ca anumite discutii trebuie purtate si adevarul sa invinga.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 01.04.2008, 00:19:57
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.570
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
"cat despre schimbarile din credinta ortodoxa, se vor obisnui si ortodocsii cu ele, cum dealtfel fac de sute de ani..." (Citat MariaB)

Dragi ortodocsi, cine accepta o schibare, cu timpul devine total insensibil la toate schimbarile. Chiar ajunge sa si le doreasca.
Atentie deci!
Cred ca ce vrea Maria sa spuna este ceea ce spune si Maxim Marturisitorul, adica evenimentele care tot vin spre noi si se deruleaza nu se pot opri, iar cel mai grav pentru un crestin este sa cada in plasa demonica a iritarii din cauza schimbarilor. Aceasta iritare este o deviere de la dispozitia sufleteasca dreapta, dadatoare de daruri de la Duhul Sfint. Iritarea vine de la duhul dracesc

Sa ne cercetam si sa vedem ce fel de daruri am capatat prin dispozitia sufleteasca pe care o avem...daca este nervozitate, gilceava, ura pentru oameni, pentru tot felul de religii si secte, culte, vorbire de rau, denigrare inseamna ca noi facem lucrarea diavoleasca nu a cea a Duhului Sfint, care vine cu darurile care le cunoastem aratate de Hristos.

Totul este sa ne observam si sa ascultam si ce spun altii despre noi,...ca ei pe undeva vad mai bine, ...

Ancah, banuiesc ca vei intreba"..si ce sa raminem apatici schimbarilor"

raspuns, "Da", deoarece ACUM in MOMENTUL ASTA IN LUME TOTUL este un JOC DIAVOLESC, demonic

si deoarece Judecatorul se va uita la dispozitia ta sufleteasca cu care ai iesit din viata, si daca ea nu este cea DADATOARE DE VIATA si de daruri ale Duhului Sfint aratata de Hristos....AI PIERDUT si a cistigat diavolul!

si aceasta dispozitie sufleteasca buna curatatoare de simturi si care duce la capatarea Darurilor Duhului Sfint nu se obtine fiind un MILITANT infocat pentru pastrarea dreptei credinte....pastreaz-o pentru tine!

Nu uita ce le-a spus Hristos, celor mai mari ai bisericii LEGALE ADEVARATE, de atunci!!
tuturor arhiereilor , scribilor, fariseilor, carturarilor...si cine mai era pe acolo MARII FACATORI DE LEGI!!!!!

"TATAL VOSTRU ESTE DIAVOLUL"!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! SUNA CUNOSCUT? crezi ca a spus-o degeaba?... a spus-o clar ca sa intelegem noi cei de acum, cu cine avem de a face...

Maxim M. " Nu organizatia Bisericala ne salveaza, asa numai prin apartenenta, Vezi ierarhii iudei care pastrau legea... ci DOAR curatia simturilor!!!! prin atitudinea dreapta si dispozitia dreapta, traitoare in comuniune cu Dumnezeu
Reply With Quote
  #18  
Vechi 01.04.2008, 09:04:37
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

credintza creshtin ortodoxa, de a fi roman shi creshtin, de a fi a lui Hristos, nu e sa spui dumneata peste tot ca o ai, ca o trompeta, ci sa o traieshti, sa ramai in proorocia Domnului... asta e, ca apoi cine face modificari shi va strica Scripturile shi Invatzatura shi Buna Credintza pentru care shi-au dat viatza inaintashii, nu dupa mintea lor shi-au dat-o ci Dumnezeu le-a primit sacrificiul, deci aceia care modifica shi il rastignesc pe Hristos? poi va fi vai de ei, shi se va lua Harul de la aceia shi se va da celor ce raman in proorocie, in credintza, in sfanta Biserica... Ca doar daca devi/te faci talhar, fireshte ca nu mai ramai intru Hristos... acuma nu zic ca shi cum ash shti ce se intampla, ci doar intuiesc ca precis asha patzim, dar Domnul este cel care hotarashte... shi tzine seama shi de rugaciunile credincioshilor, a Preasfintei Nascatoare shi a tuturor sfintzilor Sai... dar shi de Calea cea dreapta shi de Mintuire... astfel ca mai bine sa nu ne impinga necuratul la astfel de entuziazmeuri ale naivitatzii bineului (credintza in minciuni)... ca doar nu se vede cum au patzit-o altzii? vrem shi noi? Sa nu fie Doamne fereshte!... ???:(:(
Reply With Quote
  #19  
Vechi 01.04.2008, 11:54:16
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra28again
daca s-ar constitui acum un sinod crestin ortodox si s-ar schimba ceva in credinta ortodoxa,o dogma,voi ce ati face?credeti ca va veti pierde mantuirea pentru ca faceti parte dintr-o Biserica care nu mai este atat de pura?
Inainte de a ne pune problema "puritatii" Bisericii, si de a trece la "teologie subtila" cred ca trebuie sa inveti sa scrii corect ortodox - ortodocsi.

Succes!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 01.04.2008, 12:25:26
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

wow spiritul "crestin" cum le vede el pe toate...dar numai ce trebuie nu vede..
Mirean vrei sa-l inlocuiesti pe domnul George Pruteanu?
daca "ortodoxi" este o greseala atat de mare si de evidenta,inseamna ca si acest site "crestinortodox.ro" si Sfintii Parinti care l-au folosit,au fost niste analfabeti.si totusi,asta nu le-a furat mantuirea.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebare pentru voi.. ToaderValentin Intrebari utilizatori 2 22.03.2012 16:13:10
O intrebare pentru teologi sau pentru cei care cunosc Delirul Generalitati 7 21.02.2010 19:51:02
Intrebare catre Preotii Ortodocsi: razvan_m Rugaciuni 5 19.04.2008 21:50:42