Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #211  
Vechi 19.06.2009, 14:09:11
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_m Vezi mesajul
dialogul cu heterodocsii nu a dus in cursul timpului decat la slabirea credintei ortodoxe, nicicum la intarirea ei.
Singurele cauze care duc la slabirea ortodoxiei sunt de natura interioara. O credinta adevarata nu poate fi slabita de ceea ce vine din afara, ci, dimpotriva, asa ceva o intareste.

Luati in brate idei de genul <numai ortodoxia mantuieste>, umflativa in pene, si apoi aruncati vina pe dialogul cu altii, pentru slabiciunea si neputinta pe care o are biserica in fata problemelor actuale.

Sunt multi <aparatori> ai ortodoxiei, care, de fapt, ii fac mult rau. Mai bine ii face un <eretic> ca mine, daca spune lucrurilor pe nume.

Daca in biserica mea ar fi atat de multa preamarire si lauda si atat de putina critica constructiva (cum este in biserica ortodoxa), as parasi-o imediat. O astfel de biserica face mai mult figuratie.
Reply With Quote
  #212  
Vechi 20.06.2009, 13:06:28
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

[COLOR=darkred]"Motivul pentru care ereticii nu se pocaiesc este acela ca noi, crestinii, nu ducem o viata sfanta"[/COLOR]

Sfantul Ioan Gura de Aur
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #213  
Vechi 20.06.2009, 22:46:52
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
[COLOR=darkred]"Motivul pentru care ereticii nu se pocaiesc este acela ca noi, crestinii, nu ducem o viata sfanta"[/COLOR]

Sfantul Ioan Gura de Aur
Numai ORTODOCSII se pot mantui, in masura in care membrii asa-ziselor "celorlalte confesiuni crestine" au auzit de Ortodoxie, insa nu vor sa renunte la erezia lor, falsa lor credinta crestina.]
Doar pentru o infima parte din ceilalti membri ai acelor "confesiuni crestine", care cu adevarat n-au auzit de Ortodoxie, insa fac cele ale Ortodoxiei, exista posibilitatea mantuirii.

Pentru restul? Exista numai mandrie...mandria de a nu trece la Ortodoxie, desi stiu ca e credinta cea singura mantuitoare si completa, celelalte credinte fiind toate un amestec de adevaruri teologice si invataturi/erezii omenesti.
Reply With Quote
  #214  
Vechi 20.06.2009, 23:05:14
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Foarte adevarat! Exact la asta ma refeream si eu.
Reply With Quote
  #215  
Vechi 20.06.2009, 23:43:09
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

"Toti se vor mantui, numai eu voi pieri." Sfantul Antonie cel Mare
Reply With Quote
  #216  
Vechi 21.06.2009, 00:16:07
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Acest citat are un inteles foarte adanc! Doar nu-i putem atribui o interpretare ad-literam.
Reply With Quote
  #217  
Vechi 21.06.2009, 01:09:40
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Noi aici gresim. Cautam interpretari si argumente pierzand din vedere esentialul. Sa luam aminte la atitudinea Sfantului Antonie. In aceasta afirmatie, dupa parerea mea, gasim exprimata adevarata atitudine ortodoxa cu privire la mantuire. Noi toti ar trebui sa ne regasim in ea. Nu existau pagani si in vremea sfantului? Nu existau eretici? Nu existau pacatosi? Ba da, insa sfantul se judeca mai aspru pe sine, iar judecata acelora o lasa in seama lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #218  
Vechi 21.06.2009, 01:37:26
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
"Toti se vor mantui, numai eu voi pieri." Sfantul Antonie cel Mare
Foarte adevarat, dar in vremea Sf. Antonie Cel Mare Biserica era impartita in atatea ramuri si ramurele?

De ce in Patericul egiptean ni se spune sa acceptam orice pacat, oricat de mare ar fi acesta, cu exceptia faptului de a fi considerati eretici? Pentru ca a fi eretic este o hula la adresa Domnului si Mantuitorului nostru Iisus Hristos, Care a venit pe pamant, ne-a invatat Tainele Credintei Celei Adevarate [Ortodoxia, nu catolicismul protestantismul, neo-protestantismul sau anglicanismul] si, in plus, S-a lasat crucificat pentru noi si pentru puzderia pacatelor noastre.

Iar pentru hulitorii Tatalui Sau Ceresc, echivalentii ereticilor de astazi, Domnul avea o alta masura decat aceea a iertarii pentru a-i lasa in voia lor sa pacatuiasca pe mai departe pe schimbatorii de bani si pe toti negustorii din Templul de la Ierusalim. Amintiti-va, va rog, ce scrie in Sfanta Scriptura ca le-ar fi facut acestora?
I-a luat cu duhul blandetii? Nu, i-a izgonit, pur si simplu, din Locasul Tatalui Sau, ajutandu-Se si de bici [...]
Reply With Quote
  #219  
Vechi 22.06.2009, 19:03:06
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_m Vezi mesajul
Numai ORTODOCSII se pot mantui,

Pentru restul? Exista numai mandrie...mandria de a nu trece la Ortodoxie, desi stiu ca e credinta cea singura mantuitoare si completa, celelalte credinte fiind toate un amestec de adevaruri teologice si invataturi/erezii omenesti.
Razvane, din pacate, mai degraba tu esti mindru ca faci atita caz pe seama unei supozitii ca numai tu esti cu motz(pe lista de asteptare la mintuire) nu ei care stau in postura POATE de adevarata smerenie(desi ei nu stiu acest cuvint) ci ii spun MODESTIE si BUN SIMT, SI RESPECT PENTRU ALTII! lucruri straine de noi, (sper ca doar deocamdata)

Este trist ca nu avem incredere deplina in puterea IUBIRII care duce la respect reciproc si trebuie sa compensam prin a da cu bita in balta in drepta si-n stinga pentru a ne face auziti confundind aceasta improscare cu noroi al aproapelui cu RIVNA pentru Dumnezeu
Reply With Quote
  #220  
Vechi 22.06.2009, 23:50:10
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Andrei, daca nici ortodocsilor nu le mai putem spune adevarul, atunci cui?!?
Nu cred ca vreun ortodox s-ar apuca sa-i spuna unui catolic sau sectant in fata ca nu se mantuieste, caci aces lucru doar Dumnezeu stie. Dar un lucru il stim cu totii, si anume ca ortodoxia este calea spre mantuire pentru cel credincios.
In rest, dragostea invocata de mai multi pe forum, pe care trebuie sa o avem fata de catolici si restul, se inscrie in dragostea pentru aproapele, care trebuie sa fie si ea nemarginita, dar nu pana la negarea adevarului.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mantuirea ortodoxa-mantuirea protestanta Ioana-Andreea Secte si culte 77 16.11.2013 22:42:56
Mantuirea Tartaruga Dogmatica 413 11.09.2012 03:18:26
Mantuirea danyel Despre Biserica Ortodoxa in general 1 24.12.2006 22:39:15