Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.11.2008, 21:04:20
C.tin C.tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 409
Implicit O doctorita dintr-un grup de sârbi...

A fost un grup de sârbi cu evlavie la martirajul românesc din temnițele comuniste și era și o doctoriță printre ei, care mi-a mărturisit: „Părinte, n-am vrut să vă spun dar totuși vreau să vă spun ce mi s-a întâmplat". Îi dădusem, când venise prima dată aici, o parte de oseminte, ca să le pună la dânsa la spital. Și-mi zice: „Părinte, când am plecat de la Aiud spre Petru Vodă, în drum am ațipit. Și, când am ațipit, am văzut în fața ochilor un tânăr foarte frumos, cu foarte multe hematoame pe cap și-i curgea sânge, și foarte frumos la chip. Când l-am văzut, m-am înspăimântat; s-a menținut câteva clipe vedenia, după care a dispărut și în locul chipului lui a apărut o cruce foarte luminoasă, care a persistat câteva secunde, după care m-am trezit și am bufnit în plâns". Sfântul i s-a arătat.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 15.11.2008, 21:05:37
C.tin C.tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 409
Implicit Mărturii ale martirajului sfinților din Aiud

1. Acest femur a fost rupt și s-a lipit fără îngrijire medicală. Ar fi trebuit să-i pună tijă metalică, cu plăcuță, cu șurubele, imobilizat obligatoriu la pat – ca să se poată prinde această ruptură.
2. Acesta își păstrează firele de păr inclusiv cu piele carbonizată. Deci este imposibil să fii ars în foc și să-ți rămână părul pe piele.
3. Aici este o așchie smulsă din os, din timpul vieții și vă dați seama prin ce dureri inimaginabile trecea omul acesta…
4. Aici se vede limpede cum a fost împușcat; vedeți o gaură de glonț și în interior se păstrează sânge închegat de la hemoragia pe care a avut-o.
5. Acesta a fost tăiat cu pânză de circular pe viu.
6. Acesta după dantură are maxim 28 de ani. Acesta a avut infecție la mandibula de jos. Infecția se numește furia dinților și cauzează dureri atât de mari, încât dacă nu este dus imediat la medic, ajunge să înnebunească de dureri.
7. Osul acesta, uitați ce anormal de curbat este, la 90 de grade, de la pozițiile incomode în care au fost puși să stea – este ultimul os de la coloana vertebrală.
8. Tibie deformată și refăcută fără îngrijire medicală.
9. Acestea două aparțin aceluiași sfânt, uitați-vă la asemănarea perfectă între ele și cât de galbene și frumoase sunt.
10. Asta este mărturia coastei căreia i-a fost băgată sulița în inimă. Nu ieșea nici unul din închisoare fără să i se bage sulița în inimă de către gardian, ca să fie sigur că e mort.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 15.11.2008, 21:08:40
C.tin C.tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 409
Implicit Ieromonahul Augustin de la Mănăstirea Aiud

Mărturiile relatate mai sus, sunt adunate de Ierom. Augustin, preot slujitor la Mănăstirea Aiud, ridicata langa inchisoarea in care au sfarsit multi dintre martiri.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 19.11.2008, 08:55:39
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit

Pe TVR1 a fost intr-o sambata emisiunea Semne si tot ieromonahul Augustin povestea despre chinurile prin care au trecut cei ce au devenit mucenici ai Domnului. A fost tulburator, doar bunul Dumnezeu i-a ajutat pe oamneii aceia sa reziste.
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul si toate cele dinlauntrul meu Numele cel Sfant al Lui
Reply With Quote
  #15  
Vechi 19.11.2008, 13:05:20
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit ...Minunat este Dumnezeu intru Sfintii Sai!!!

Nu am ce minune sa pun si eu de la acesti sfinti mucenici decat ca mi-am dorit f.mult sa ajung la Aiud si nu am ajuns, insa un sfnt de acolo mi-a daruit o bucatica din sfintele sale moaste, le am acasa, nu stiu ce nume are, dar ii simt prezenta!

Va multumesc din suflet ca ma umpleti de bucurie duhovniceasca citind minunile sfintilor din inchisori! Sa va rasplateasca Sfintii pt bunatatea fratiilor voastre!!!

http://www.sfintii-inchisorilor.ro/
Reply With Quote
  #16  
Vechi 19.11.2008, 19:18:16
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumesc lui Dumnezeu pentru aceste minunate vesti. Sa fie aceste minuni spre slava lui Dumnezeu, spre cinstirea Ortodoxiei si spre intarirea credintei.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 19.11.2008, 20:44:26
C.tin C.tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 409
Implicit O mărturisire a lui Valeriu Gafencu

„Azi noapte, când voi dormeați, am avut o vedenie. Am înțeles temnița. Am văzut moartea și învierea temniței. Am văzut pământul deschizându-se și înghițind închisoarea. Pământul și-a luat pământul înapoi. Cu surprindere am văzut apărând în loc o biserică. La început era mică. Încetul cu încetul a crescut, asemenea unei flori. Când a ajuns mare, cât temnița noastră, am intrat cu sfială în ea. Fraților, nu sunt nebun. V-am găsit în biserică rugându-vă. Catapeteasma era obișnuită, având pe ea sfinții care ne-au ajutat de atâtea ori. Dar, pe pereți, nu mi-a venit să cred... Pe cine am văzut în icoane? Erau de-ai noștri, îmbrăcați în zeghe. Pe unii i-am recunoscut ușor, pe alții mai greu. Aveau aură de sfinți. În spate, în iezerul cel de foc, i-am văzut pe cei care ne hăituiau sufletele. Nu erau toți acolo, unii erau cu voi..."
Reply With Quote
  #18  
Vechi 19.11.2008, 21:41:35
C.tin C.tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 409
Implicit Acatistul Noului Mucenic Valeriu Gafencu, Sfântul Închisorilor (AUDIO)

Multumesc geo.nektarios pt lincul atasat la postarea ta de mai sus!

http://www.ortodoxmedia.com/dn/0613/...iu_gafencu.mp3
Reply With Quote
  #19  
Vechi 19.11.2008, 23:16:31
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C.tin Vezi mesajul
Multumesc geo.nektarios pt lincul atasat la postarea ta de mai sus!

http://www.ortodoxmedia.com/dn/0613/...iu_gafencu.mp3

DA , l-am descarcat de mai demult timp, bine ca ti-a dat Dumnezeu prin minte sa deschizi topicul asta ca sa ajunga acatistul Sf.Valeriu cunoscut tutror! Desi Marian Moise (psaltul ce canta acatistul) are si acatistul TUTUROR Sfintilor Inchisorilor! Nu stiu cum sa il pun pe net, nu ma descurc dacat cu cele necesare la calculator...
Reply With Quote
  #20  
Vechi 20.11.2008, 00:00:38
C.tin C.tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 409
Implicit Canonul si Acatistul Marturisitorilor Romani din inchisorile comuniste.

Canta corul de maici al manastirii Diaconesti

1)
http://www.ortodoxmedia.com/dn/0619/1din4.mp3

2)
http://www.ortodoxmedia.com/dn/0619/2din4.mp3

3)
http://www.ortodoxmedia.com/dn/0619/3din4.mp3

4)
http://www.ortodoxmedia.com/dn/0619/4din4.mp3
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
-din cele petrecute prin inchisori comuniste sunsray Generalitati 1 13.03.2012 18:19:12
Sfintii inchisorilor comuniste doctor_faustus Biserica Ortodoxa Romana 0 16.12.2010 20:48:29
Sfintii Inchisorile Comuniste 11111111 Generalitati 33 07.01.2010 19:00:02
POEZII DIN TEMNITELE COMUNISTE Basileus Generalitati 7 22.08.2009 00:11:18
Parastas inchinat martirilor si eroilor neamului Cezarina Stiri, actualitati, anunturi 2 13.01.2009 19:10:56