Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 09.02.2007, 20:20:00
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

In primul rand Biserica nu-i o marca care sa contina o serie de elemente neaparate si neschimbatoare, e adevarat, la sf slujbe nu trebuie sa se cante cu instrumente, dar daca te aduni dupa slujba intr-un anumit mediu si canti anumite cantari ce e rau daca le canti la orga? poi nu sunt slujbe? iar faza cu manelizarea cantarii OD, e chiar exagerata
Iar in ce priveste cartile sectare, sunt de acord, fiecare dintre noi, ostasi sau ne ostasi am avut in mana o brosura sectara, e adevarat ca multi le mai au si acum, e un neajuns normal, dar asta tine de vointa fiecaruia nu neaparat de OD, iar despre bibiliile cornielescu, vrei sa-ti spun in cate case de crestin ortodocsi se gasesc? 60-70% dintre ortodocsii care au Biblia o au in traducere cornielescu,
in legatura organizatiile protestante care-si zic "Oastea Domnului" cu ce sunt vinovatii ostasii-ortodocsii?
Despre ostasii care pleaseaza OD deasupra Bisericii, eu nu am auzit inca, sincer, se pare ca tu ai auzit!, or fi si de astea, dar parerea lor nu este si parerea oficiala a OD, altceva nu mai comentez, sa lasam lucrurile sa decurga, tot timpul vor exista oameni care sa aprecieze sau sa denigreze OD, la fel cum unii apreciaza Biserica iar altii nu! intru toate lucrurile, Domnul sa fie slavit!
Reply With Quote
  #72  
Vechi 09.02.2007, 20:47:15
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ancah,

Intr-una din deciziile sale, Sf. Sinod vis-a-vis de problemele ridicate de gruparea separatista "Simeria" din cadrul "Oastei Domnului" lasa acest aspect in seama "Oastei Domnului" de la Sibiu, singura "Oaste" care functioneaza cu binecuvintarea Sf. Sinod.
Sf. Sinod sprijina de asemeni prin prezenta preotilor in cadrul Adunarilor "Oastei Domnului" aceasta miscare.
De aceea ultimul cuvint il au de spus tocmai membrii acesti organizatii.

Iar aici intalnim din pacate, multe disensiuni in abordarea problemelor.
Una din cauzele majore este lipsa de cultura ortodoxa autentica.
Inca una, deloc neglijabila, este existenta in randul multor "ostasi" o anumita ostilitate fata de Biserica si implicit fata de invataturile ei de credinta, generata de conflictul dintre Mitropolitul Balan si par. Iosif Trifa si a tot ceea ce a decurs de aici cu consecinte destul de nefaste pentru "Oaste".
O ostilitate mai deschisa sau mai inabusita, insa in orice caz ea exista. Pentru cei de la Simeria, acesta ostilitate cultivata si intretinuta serveste numai bine scopului lor. Pentru cei "cu Sibiul", istoria acelui conflict este ceva mai nuantata insa (dupa parerea mea) nu tocmai apropiata de adevar si mai putin pricina de poticneala.

Nu cred ca cineva din cei care isi enunta parerile isi propun in mod expres sa schimbe ceva. E vorba de discutii, opinii si in definitiv o ocazie pentru multi de a se informa.

E drept ca aceste discutii pot si scandaliza, insa sper ca sint mai degraba o ocazie pentru cei care au anumite suspiciuni si ostilitati mai putin fondate sa le indrepte in favoarea unei apropieri cit mai mari fata de adevar si o toleranta fata de fratii lor.
Nu trebuie sa uitam ca au fost oameni (nu putini) care au venit la credinta ortodoxa ca si practicanti, nu doar "din botez", prin "Oastea Domnului".
Reply With Quote
  #73  
Vechi 09.02.2007, 21:42:31
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel
In primul rand Biserica nu-i o marca care sa contina o serie de elemente neaparate si neschimbatoare, e adevarat, la sf slujbe nu trebuie sa se cante cu instrumente, dar daca te aduni dupa slujba intr-un anumit mediu si canti anumite cantari ce e rau daca le canti la orga? poi nu sunt slujbe? iar faza cu manelizarea cantarii OD, e chiar exagerata
Din pacate acele elemente la care se incearca "ostaseste" sa se umble in cadrul anumitor curente de gindire ostaseasca care din pacate nu sint intotdeauna evident si pe fata "marca Simeria" fac parte din categoria celor "neaparate si neschimbatoare".

Daniel, problema instrumentelor muzicale e o discutie vasta si exista un topic separat unde se abordeaza problema instrumentelor muzicale. Il poti consulta (si argumenta) aici.
http://www.oasteadomnuluiortodox.ro/forum/viewtopic.php?t=293

Cind despre "manelizare", desi nu sint cazuri raspindite, din pacate sint aspecte adevarate, confirmate chiar de oastasi.

Biserica are niste delimitari destul de bine stabilite privind muzica religioasa. O data ce aceste delimitari nu mai sint respectate, orice este posibil asa cum se vede. Iata un raspuns scurt apropo de "ce e rau in asta".

Citat:
În prealabil postat de danyel
Iar in ce priveste cartile sectare, sunt de acord, fiecare dintre noi, ostasi sau ne ostasi am avut in mana o brosura sectara, e adevarat ca multi le mai au si acum, e un neajuns normal, dar asta tine de vointa fiecaruia nu neaparat de OD, iar despre bibiliile cornielescu, vrei sa-ti spun in cate case de crestin ortodocsi se gasesc? 60-70% dintre ortodocsii care au Biblia o au in traducere cornielescu,
Pai este o diferenta enorma. Vis-a-vis de scrierile sectare, ortodocsii (fie ei si nu prea practicanti) au o lectie bine invatata si un reflex sfant: in foc sau la gunoi. La "ostasi" se observa ceva mult mai diferit: le citesc si le dau si recomanda si altora sa le citeasca.

Cind despre Biblia Cornilescu, nu e rau sa o ai in casa(am si eu una sau doua), ci e rau sa sa refuzi sa vezi raul din spatele ei sau chiar mai rau sa le spui la cei care nu sint de acord cu aceasta traducere "destepti"(cu tot cu ghilimele). Cind despre acele procente de care vorbesti, ma tem ca e vorba despre ostasi..

Citat:
În prealabil postat de danyel
in legatura organizatiile protestante care-si zic "Oastea Domnului" cu ce sunt vinovatii ostasii-ortodocsii?
Din pacate am cunoscut ostasi-"ortodocsi" care duceau propaganda in favoarea fratilor lor rataciti in defavoarea ortodocsilor, inclusiv sub protectie "de sus".
Din pacate nu s-a incercat nimic dpdv juridic pentru a se evita confuziile legate de numele "Oastea Domnului".
Desi exista cai legale pentru a li se interzice celor de la Simeria sa foloseasca lucrarile lui Traian Dorz in scop propagandistic protestant, Sibiul fiind mostenitorul de drept al drepturilor de autor, nu s-a facut nimic in aceasta directie.

Citat:
În prealabil postat de danyel
Despre ostasii care pleaseaza OD deasupra Bisericii, eu nu am auzit inca, sincer, se pare ca tu ai auzit!, or fi si de astea, dar parerea lor nu este si parerea oficiala a OD, altceva nu mai comentez, sa lasam lucrurile sa decurga, tot timpul vor exista oameni care sa aprecieze sau sa denigreze OD, la fel cum unii apreciaza Biserica iar altii nu! intru toate lucrurile, Domnul sa fie slavit!
Din pacate sint unii care vad Biserica ca o institutie umana care necesita reforma, pierzind din vedere cine este capul Bisericii si confundind Biserica cu madularele neputincioase.
Incearca sa propuna forme noi si sa identifice schimbare cu ele si o atribuie "Duhului Sfant". Eu as zice mai degraba "duh neoprotestant" care stim de unde vine..
Binenteles ca o astfel de directie e sortita esecului.

Cind despre pareri mai mult sau mai putin oficiale, din pacate am vazut astfel de ostasi pe forumul (acum) oficial al "Oastei Domnului" de la Sibiu (http://www.oasteadomnului.ro/forum/)expunind astfel de pareri si fiind chiar incurajati de cei care cu discernamant si simt de raspundere ar fi trebuit sa le sanctioneze fanteziile.
M-as fi asteptat ca aceasta oficializare sa aduca si ceva curatenie dar ea inca intarzie sa apara.

Cind despre denigrari, pentru unii devotati ostasi, pana si critica intemeiata este tot ..."denigrare".
Reply With Quote
  #74  
Vechi 09.02.2007, 21:49:47
sabina sabina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.01.2007
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel
Iar in ce priveste cartile sectare, sunt de acord, fiecare dintre noi, ostasi sau ne ostasi am avut in mana o brosura sectara, e adevarat ca multi le mai au si acum, e un neajuns normal, dar asta tine de vointa fiecaruia nu neaparat de OD, iar despre bibiliile cornielescu, vrei sa-ti spun in cate case de crestin ortodocsi se gasesc? 60-70% dintre ortodocsii care au Biblia o au in traducere ,
Astea, da argumente! Si eu avut in mana brosuri si carti secatare, si la mine in casa se afla biblia cornielescu. Dar asta nu insemna ca aplic ce se scrie in acele carti sau arat credinta mea din acele carti, si nici nu cant din biblia cornielescu in Biserica!
Domnule danyel stiti ca vorbiti cu oameni adulti? nu dealta, dar argumentele dv. sunt copilaresti. Dar am intelegere pt. dv daca aveti sub 20 de anii...

Ati scris mai sus :"Sabina...critici si ataci cand e vorba de criticarea OD nu te sfiesti sa-i critici si pe preotii care fac parte din ea si pe episcopii care o sustin! ca dovada cat de statornica ti-e ortodoxia, apoi vb despre OD lunandu-ti informatii de pe forumul OD, dar acest forum nu poate avea pretentia ca prezinta OD in adevaratul sens al cuvantului la fel cum nici acesta pe care ne aflam nu are pretentia ca prezinta ortodoxia, deci sabina, daca chiar vrei sa-ti faci o idee corecta despre OD, du-te la sursele ei autentice,"

Unde m-am legat de preoti sau episcopi? Vad ca tot imi confirmati acuzele mele. Vam acuzat mai sus ca doriti sa ma denigrati si a urmat acesta caracterizare fantezista a dv.
Cat despre forume. Vam trimis pe doua forume administrate de mebri Od-Sibiu, din care unul este declarat forumul oficial Od-Sibiu. Deci vam trimis in casa OD, sa vedeti neoprotestantismul, ca daca va trimiteam pe unele pagini Web ati fi spus ca sunt scrise de "dusmani" OD.
Sursele autentice are la baza cartea "Ce este Oastea Domnului?" a pr. IOSIF TRIFA ,
si prezinta ce sa vrut sa fie OD. Iar trimiterile mele la cele doua forume arata ce ajuns OD, si cum interpreteaza gresit dorinta si visul pr. IOSIF TRIFA membri ei.
Arata defapt situatia actuala OD. Si este edificator, si confirma , repet inca odata, ceea ce am vazut eu in Adunarile OD-Sibiu.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 11.02.2007, 19:38:19
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Zilele acestea se implinesc 69 de ani de la trecerea la Domnul a pr Iosif Trifa, intemeietorul Oastei Domnului, cu aceasta ocazie multime de frati ostasi dar si un numar insemnat de credinciosi ortodocsi au participat incepand de aseara la comemorarea par Trifa, slujba vecerniei s-a tinut in Catedrala Mitropolitana din Sibiu in prezenta IPS Laurentiu, Mitropolitul Ardealului, chemarea care s-a facut este chemarea obisnuita a Oastei, aceea de intoarcere acasa, la Hristos si la Biserica Sa, la fel cum ne-a indemnat pr Trifa, dar anul acesta poate si mai intens ca in alti ani, s-a reamintit si reantarit ceea ce era stiut, ca Oastea Domnului s-a nascut in Biserica, si trebuie sa ramana in Biserica, facandu-si in continuare misiunea care i-a fost incredintata, aceea de vestire a lui Hristos cel rastignit,
In aceste clipe multumim lui Dumnezeu ca prin milostivirea Sa, memoria parintelui Trifa a fost restabilita si in acelasi timp ne rugam ca sufletul sfintiei sale sa se aseze in cortul dreptilor, in sanul lui Avraam si in latura celor alesi!
Reply With Quote
  #76  
Vechi 12.02.2007, 02:24:08
sabina sabina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.01.2007
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel
Zilele acestea se implinesc 69 de ani de la trecerea la Domnul a pr Iosif Trifa, intemeietorul Oastei Domnului, cu aceasta ocazie multime de frati ostasi dar si un numar insemnat de credinciosi ortodocsi au participat incepand de aseara la comemorarea par Trifa, slujba vecerniei s-a tinut in Catedrala Mitropolitana din Sibiu in prezenta IPS Laurentiu, Mitropolitul Ardealului, chemarea care s-a facut este chemarea obisnuita a Oastei, aceea de intoarcere acasa, la Hristos si la Biserica Sa, la fel cum ne-a indemnat pr Trifa, dar anul acesta poate si mai intens ca in alti ani, s-a reamintit si reantarit ceea ce era stiut, ca Oastea Domnului s-a nascut in Biserica, si trebuie sa ramana in Biserica, facandu-si in continuare misiunea care i-a fost incredintata, aceea de vestire a lui Hristos cel rastignit,
In aceste clipe multumim lui Dumnezeu ca prin milostivirea Sa, memoria parintelui Trifa a fost restabilita si in acelasi timp ne rugam ca sufletul sfintiei sale sa se aseze in cortul dreptilor, in sanul lui Avraam si in latura celor alesi!
Domnule Danyel eu mas baga capul in pamant de rusine, daca as scrie MINCIUNI pe linga aratarea respectului fata de domnul parinte Iosif Trifa.Citat unde ati mintit cu nerusinare : "chemarea care s-a facut este chemarea obisnuita a Oastei, aceea de intoarcere acasa, la Hristos si la Biserica Sa, la fel cum ne-a indemnat pr Trifa,"
Eu tot aud alte glasuri, si cam multe in randul OD care se refera la un "Hristos" fantezist si uita sa pomenesca ceva despre Biserica.

"... facandu-si in continuare misiunea care i-a fost incredintata, aceea de vestire a lui Hristos cel rastignit," Nu si o face chiar asa cum a dorit parinte Iosif Trifa, pe linga Biserica insemna si pe linga vestirea lui Hristos cel rastignit.
Veti fi ofensat. Insa este pura MINCIUNA a prezenta ceva ca CONCRET , cand defapt ar fi trebuit sa scrieti SE STRADUESTE SA ....

Dar nu e de mirare, asa sunt membri OD, au nerusinarea a se folosi de inaintasi lor, si nici macar la comemorarea lor nu se pot abtine!! Ipocrizie si prefacatorie, care de mai care, vrea sa arate ca este sustinut in erezia lui decatre oameni ilustri care au trait odata.
Cum am zis, eu in locul dv. domnule Danyel mas baga capul in pamant de rusine, insa asa ceva banuiesc ca nu exista la un om plin de "Duhul Sfant" ca dv.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 12.02.2007, 08:48:26
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daca-mi permiteti, as mai avea o intrebare:
Preotii "Oastei Domnului" de unde provin? Nu au studiat teologia, la fel ca si preotii ortodocsi, fiind practic colegi de facultate cu preotii ortodocsi si avand aceleasi cunostinte in ceea ce priveste religia? Acum am inteles diferentele, dar nu inteleg cum de s-a putut forma stat in stat.

In alta ordine de idei, am comparat textul bibliei Cornilescu cu biblia noua aparuta dupa 1990. Este mare diferenta intre ele, in sensul ca biblia cea noua mi se pare foarte inspirata, prin limbajul folosit. Ceea ce nu pot afirma despre biblia Cornilescu. A fost buna la vremea ei, dar acum avand-o pe cea noua, e pacat sa n-o folosim pe aceasta. Va rog comparati un capitol la intamplare si veti vedea diferenta.
Cu cat limbajul folosit e mai inspirat, cu atat si mesajul e mai puternic.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 12.02.2007, 10:59:47
sabina sabina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.01.2007
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grigorie
Referitor la preotii care activeaza in OD, eu i-as imparti in doua categorii. Sunt unii care de mici au facut parte din OD (ei si familiile lor) sau care au devenit membri pe parcurs. Sunt insa si unii care se implica numai pentru a avea un control asupra "ostasilor", dar in sinea lor si-ar dori sa nu aiba astfel de persoane in parohia lor. De ce? Pentru ca uneori "ostasii" sunt persoane problema, mai greu de pastorit decat ceilalti enoriasi.
(Ceva asemanator se intampla si cu visarionistii).
Ancah, gasesc un raspuns foarte bun la intrebarea ta, ce a scris la pagina 3 de pe acest topic Grigorie. Mai adaug de la mine ca unii "ostasii" nu se lasa deloc pastoriti decatre preotul din parohia lor, deoarece se cred mai aproape de Dumnzeu decat preotul si gasesc ca numai au nevoie de ajutorul spiritual al preotului.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 12.02.2007, 16:26:36
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

"Domnule Danyel eu mas baga capul in pamant de rusine, daca as scrie MINCIUNI pe linga aratarea respectului fata de domnul parinte Iosif Trifa.Citat unde ati mintit cu nerusinare : "chemarea care s-a facut este chemarea obisnuita a Oastei, aceea de intoarcere acasa, la Hristos si la Biserica Sa, la fel cum ne-a indemnat pr Trifa,"
Eu tot aud alte glasuri, si cam multe in randul OD care se refera la un "Hristos" fantezist si uita sa pomenesca ceva despre Biserica.

"... facandu-si in continuare misiunea care i-a fost incredintata, aceea de vestire a lui Hristos cel rastignit," Nu si o face chiar asa cum a dorit parinte Iosif Trifa, pe linga Biserica insemna si pe linga vestirea lui Hristos cel rastignit.
Veti fi ofensat. Insa este pura MINCIUNA a prezenta ceva ca CONCRET , cand defapt ar fi trebuit sa scrieti SE STRADUESTE SA ....

Dar nu e de mirare, asa sunt membri OD, au nerusinarea a se folosi de inaintasi lor, si nici macar la comemorarea lor nu se pot abtine!! Ipocrizie si prefacatorie, care de mai care, vrea sa arate ca este sustinut in erezia lui decatre oameni ilustri care au trait odata.
Cum am zis, eu in locul dv. domnule Danyel mas baga capul in pamant de rusine, insa asa ceva banuiesc ca nu exista la un om plin de "Duhul Sfant" ca dv."

Sabina, de ce ma contrazici mereu, daca la Sibiu a fost reanoita chemarea pe care a facut-o par Trifa, apoi aia a fost, cum imi spui tu ca mint, ori ai fost tu acolo sa spionezi Ostasii, ca apoi sa te poti bate cu pumnul in piept ca doar tu sti sa respecti ortodoxia, de iubirea aproapelui ai auzit? Nu-mi dau seama cata ura ai fata de OD, sa nu-mi spui ca-i doar o critica, e ura evidenta, te dreanjaza acesti oameni, aceasta lucrare sfanta, vrei o ortodoxie formala nu traita, apropo, cand OD se intalneste dupa Sf Liturghie spre a slavi numele lui Dumnezeu, tu ce faci in acest timp?

Reply With Quote
  #80  
Vechi 12.02.2007, 18:01:04
sabina sabina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.01.2007
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel
Sabina, de ce ma contrazici mereu, daca la Sibiu a fost reanoita chemarea pe care a facut-o par Trifa, apoi aia a fost, cum imi spui tu ca mint, ori ai fost tu acolo sa spionezi Ostasii, ca apoi sa te poti bate cu pumnul in piept ca doar tu sti sa respecti ortodoxia, de iubirea aproapelui ai auzit? Nu-mi dau seama cata ura ai fata de OD, sa nu-mi spui ca-i doar o critica, e ura evidenta, te dreanjaza acesti oameni, aceasta lucrare sfanta, vrei o ortodoxie formala nu traita, apropo, cand OD se intalneste dupa Sf Liturghie spre a slavi numele lui Dumnezeu, tu ce faci in acest timp?
Te contrazic mereu pentru ca minti de ingheata apele, acuma ca o faci intentionat sau din pur fanatism e un cu totul alt aspect.
Si daca ai avea ceva ratiune in capul ala plin de fanatism, ai remarca ca vorbesc plina de respect cand ma refer la par Trifa si la visul dansului, care din pacate a ramas doar un vis. Un vis Sfant, murdarit de oameni eretici!
Si da! ma deranjeaza masa de derbedei, prefacuti si ipocriti care acuma isi dau titulatura de membri OD.
Iubirea aproapelui nu exclude apararea Biserici de acesti oamenii. Cei care calca in picioare Biserica, ca unii din membri OD, nu merita respectul meu, ci doar un total dispret din partea mea. Pe asa zisul forum oficial OD sunt destule exemple de asemenea oameni : http://www.oasteadomnului.ro/forum/ .
Asta pentru cei care nu au timp sa ieie contact direct cu membri OD.
Eu am luat si am vazut mai rar si oamenii care urmeaza invataturile Biserici ortodoxe. Exista si asa ceva, nu am spus ca nu exsita si buni credinciosi, cam putin, insa exista. Si am tot respectul pentru ei, si lupta lor grea in a readuce OD pe fagasul Biserici Romane.
Au oare o sansa? Momentan, eu as zice ca nu..

Exemplu bun de ipocrizie si prefacatorie sunt aceste cuvinte ale tale : "cand OD se intalneste dupa Sf Liturghie spre a slavi numele lui Dumnezeu, tu ce faci in acest timp? "

Bine mai, domnule danyel, oamenii se duc la Sf Liturghie pentru a slavi numele lui Dumnezeu, sau ,dupa cu vrea sa rezulte din fraza dv., se duc ca sa arate celorlati cat de buni credinciosi sunt ei???
Fraza asta insemna ipocrizie si prefacatorie, a te duce la Biserica pentru a arata si te lauda cat de buni "credinciosi suntem".
Eu va zic ciocul mic, si mai putina mandrie si aroganta. Multi se duc la Biserica, insa se duc cu inima curata si plina de credinta TOTI??
Eu ma duc pentru mantuirea mea, pentru a arata iubirea mea fata de Biserica si Dumnezeu, iar daca in timpul meu dupa ma rog la EL, e treaba mea, si nu folosesc acest lucru, ca sa dovedesc altora cat de mare credinciosa sunt!!.
Oricum smerenie nu e acasa in randul membrilor OD.
Pacat ca fanatismul nu e o boala, ca altfel vas trimite la un psihatru sa va vindece, ca irational mai sunteti.

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Oastea Domnului pacatoasa Generalitati 48 17.09.2015 12:14:56
Oastea Domnului andreea h Dogmatica 4 01.06.2013 09:35:35
Oastea Domnului Giorgina Alte Religii 38 28.06.2010 23:48:35
Oastea Domnului juana302 Generalitati 4 23.07.2008 15:16:43
Oastea Domnului paraschevaiasi Generalitati 2 22.02.2007 23:03:48