Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 08.02.2007, 14:00:58
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Citat:
În prealabil postat de analugojana
Poate dura si 50 de ani, Justinian, dar am o intrebare: l-ai vazut vreodata pe parintele Argatu in viata? Poti sa il vezi ca pe un om care a facut sacrificii pentru Dumnezeu, un om obisnuit, normal. Ce, ai fi fugit de el daca ar fi fost in viata?:p Am si eu o problema asemanatoare, hmmm si iti dau sfaturi... Eu de exemplu l-am vazut, nu am vorbit niciodata prea mult, luam doar o binecuvantare caci nu ne cunosteam prea bine (poate eu pe el..)- cauta pe internet Talita Kumi - Inviind pe drumul Damascului de Monica Fermo poate te va multumi ce vei gasi. Iar despre particele care se dau, ele sunt de fapt anafora, partea din proscomidie care ramane dupascoaterea particelelor pentru Sf Impartasanie. Ei...parerea mea. Am primit si eu..ha ha si mi-au trecut nabadaile (aluzie la mine, poate cine primeste si nu stie le considera particele. Iar cu aghiazma pe corp, poate pentru cap-fata. Stropesc preotii in biserica dupa sfintirea aghiazmei mici, ca pe toata lumea si cad picaturi pe cap si corp.
De fapt era vorba despre folosirea agheazmei pentru spalarea la subrat pentru indepartarea mirosului greu;)...la care parintele Gheorghe a replicat sa foloseasca apa si sapun!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 09.02.2007, 14:36:33
analugojana analugojana is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.02.2007
Mesaje: 68
Implicit

Stiu ce era. Cum privesti aghiazma? Cum iti privesti transpiratia. Ei...?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 09.02.2007, 14:38:30
analugojana analugojana is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.02.2007
Mesaje: 68
Implicit

Nici vorba urina nu primeste sfintenie. E ceva nasol aici. mai bine nu te gandi.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 05.03.2007, 16:05:03
umilinta umilinta is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 35
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionelnelu
Ce stiti de minunea cu parintele Argatu de la Boroaia ? Este adevarata ce parere aveti?
Cunosc o minune care s-a intamplat pe cand era in viata. O femeie care a primit stirea de la doctori ca
mai are cateva luni de trait a fost la Cernica si l-a vazut pe Argatu ducandu-se sa sfinteasca
o masina. Nu stiu daca in timpul sfintirii sau cand se ducea a fost vazut ridicat deasupra pamantului
cativa centimetrii, cert este ca la intoarcere dulama (haina neagra) ii atarna pe pamant si parintele
i-a zambit.
N-am crezut-o pe femeie si mi-am zis in minte: dupa ce ca mai are putin de trait mai este si nebuna.
Am fost la Boroaia si moastele aveau un miros ciudat fata de alte moaste. Nu pot asemui mirosul decat
cu ale Sfantului Ghenadie de la Putna. Oricum imi pare rau ca nu i-am fost ucenic ultimii ani
din viata(din neancredere).
Reply With Quote
  #25  
Vechi 06.03.2007, 13:18:21
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

cred ca cea mai usoara cale sa te lamuresti despre neputrezirea bunului si iubitului Pr Argatu e sa mergi pana la Boroaia, minuni, trairi personale toti avem dar cel mai bine e sa mergi tu pana acolo si fii sigur ca raspunsul va veni direct din inima ta. Doamne ajuta:)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 18.03.2007, 20:34:31
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionelnelu
Ce stiti de minunea cu parintele Argatu de la Boroaia ? Este adevarata ce parere aveti?
parintele Argatu stiu ca a fost cel mai mare exorcist de demoni din tara,si un corp neputrezit dar frumos mirositor indica un sfint.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 25.03.2007, 19:46:21
mioara66 mioara66 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2006
Mesaje: 14
Implicit

am fost vara trecuta la Boroaia si am fost placut impresionata de atmosfera de acolo...moastele miroseau a mir am reusit sa le ating si sa ma rog la ele.O intimplare ce mi a intarit credinta ....o fata de vreo20 de ani a intrat in biserica insotita de rude ,aca la intrare doar se impotivea sa se inchine cind aajuns linga moastele parintelui Argatu deja urla si facea urit luptinduse cu cei care au adus o .Ca m atit
Reply With Quote
  #28  
Vechi 26.03.2007, 12:23:18
mioara66 mioara66 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2006
Mesaje: 14
Implicit

Pentru a procura carti de parintele Argatu accesati www.milacrestina.ro
Reply With Quote
  #29  
Vechi 17.04.2007, 18:02:29
ancutaelena ancutaelena is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.04.2007
Mesaje: 13
Implicit

DOAMNE AJUTA,am fost si eu la Boroaia chiar in primele 40 de zile,era descoperit avea doar un val subtire dar se vedea am pus mana pe parinte are moaste intregi si un miros placut,am pus mana pe frunte pe picioare peste tot nici nu va dati seama ce am simtit a fost asa de frumos era privegare de noapte,erau multi preoti si maicii de la manastiri care au venit sa se inchine.Nu credeam ca o sa mai ajung odata pe acolo desi imi doream foarte mult ca de acolo mergeam direct la sihastria unde imi place foarte mult dar anul trecut am mers la LAVRA PECERSKA la KIEV si inainte am intrat pe la Boroaia si l-am vazut din nou pe parinte dar acum era pus in racla,eu cred ca parintele a facut si face multe minuni,numai citind cartile lui ne putem da seama ce viata a dus parintele,PUTEREA LUI DUMNEZEU ESTE MARE, FERICIT DE CEL CE A CREZUT SI NU A VAZUT,o zi binecuvantata
Reply With Quote
  #30  
Vechi 17.04.2007, 18:12:03
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

Multumim Ancuta pentru frumoasele impresii si daca ai timp poate ne povestesti si noua despre Lavra Pecerska de care am auzit multe lucruri frumoase. Daca doresti poti chiar sa o faci la topicul "Pelerinaje" la locuri sfinte
Doamne Ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
parintele ilarion argatu patricia2006 Generalitati 4 29.07.2012 16:24:09
Parintele Ilarion Argatu ionelnelu Calugarul 12 08.05.2008 21:49:02