Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 06.03.2011, 13:52:21
cristinadaciana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Hai sa spunem ca prin absurd nimeni din intreaga lume n-ar mai cumpara produsele acelor firme ce credeti ca se v-a intampla ? Cati oameni n-ar mai avea de lucru si cati copii ar muri de foame. Cati nu se vor mai naste ? Numai o banca a inceput sa cada in America si de acolo s-a dus de rapa tot pamantul.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 06.03.2011, 14:13:10
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iuliana_crestina Vezi mesajul
La Judeacata va veti duce cu Pantene si Dove, sau cu faptele bune si cu cele rele?
De unde sunteti atat de sigura ca nu este o jalnica manipulare? Si atunci cu acest boicot ce faceti? Luati de la gura painea multora, lasand poate pe drumuri familii intregi.Si atunci, care este in avantaj? Metaforic vorbind,cineva care are la Judecata un Pantene si un Dove in mana( deci care a contribuit la mentinerea unor locuri de munca) sau dumneavoastra, care aveti in mana doar mandria ca ati indreptat ceva, si ca sunteti mai buna ca noi,cand de fapt ati pus pe drumuri tocmai niste copii,in loc sa-i salvati?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 06.03.2011, 14:19:06
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Mie mi se pare ca s-au cam incins spiritele. Initiatoarea topicului a facut o propunere si atat. Unii pot reflecta, altii sunt liberi sa treaca mai departe... E bine sa gandim la scara macro, dar, pana la urma, noi personal nu putem actiona decat la scara micro. Sincer, eu personal as aprecia foarte tare o persoana care ar face o jertfa, cat de mica, alegand sa nu cumpere un produs de pe raft, cu gandul ca asa nu mai contribuie la avortul unor copii, pentru ca eu una, in ignoranta mea, nu stau sa ma intreb cui folosesc cumparaturile pe care le fac, in afara de mine si de ai mei.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 06.03.2011, 14:23:08
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
De unde sunteti atat de sigura ca nu este o jalnica manipulare? Si atunci cu acest boicot ce faceti? Luati de la gura painea multora, lasand poate pe drumuri familii intregi.Si atunci, care este in avantaj? Metaforic vorbind,cineva care are la Judecata un Pantene si un Dove in mana( deci care a contribuit la mentinerea unor locuri de munca) sau dumneavoastra, care aveti in mana doar mandria ca ati indreptat ceva, si ca sunteti mai buna ca noi,cand de fapt ati pus pe drumuri tocmai niste copii,in loc sa-i salvati?

Stai putin! Eu cand cumpar Pantene sau Dove, le cumpar ca sa ma spal cu ele pe cap, nu ca sa asigur un loc de munca cuiva. Nici prin cap nu ma gandesc la asta. Bine, e si asta o mandrie, ca sa nu zic un termen mai tare, sa zici ca ai cumparat un sapun si ai salvat de la foamete niste muncitori... Si apoi, traim in era masinilor automate... chiar nu stiu cat de multi oameni ar putea lucra la fabricarea acestor minunate produse.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 06.03.2011, 14:26:49
cristinadaciana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Mie mi se pare ca s-au cam incins spiritele. Initiatoarea topicului a facut o propunere si atat. Unii pot reflecta, altii sunt liberi sa treaca mai departe... .

S-a deschis doar un dialog pe o anumita tema. E normal sa apara pareri pro si contra. In ce priveste "incinsul spiritelor " mie nu mi se pare deloc. E o discutie cat se poate de decenta si civilizata. Poate cea mai civilizata ( si totusi in contradictoriu) pe care am citit-o pana acum
Reply With Quote
  #26  
Vechi 06.03.2011, 14:28:31
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
o persoana care ar face o jertfa, cat de mica, alegand sa nu cumpere un produs de pe raft, cu gandul ca asa nu mai contribuie la avortul unor copii, pentru ca eu una, in ignoranta mea, nu stau sa ma intreb cui folosesc cumparaturile pe care le fac, in afara de mine si de ai mei.
Aici e problema! De unde avem certitudinea ca acesta este adevarul????

Amintiti-va de gripa aviara! Faptul ca se indemna la a nu mai consuma carne de pui, era un boicot, pentru ca virusul n-a existat! Dar se dorea falimentarea marilor producatori.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 06.03.2011, 14:30:55
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Stai putin! Eu cand cumpar Pantene sau Dove, le cumpar ca sa ma spal cu ele pe cap, nu ca sa asigur un loc de munca cuiva. Nici prin cap nu ma gandesc la asta.
Corect! Atunci sa nu fim ipocriti si sa nu le mai cumparam, pentru CA NE GANDIM LA COPIII AVORTATI!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 06.03.2011, 14:31:06
cristinadaciana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Stai putin! Eu cand cumpar Pantene sau Dove, le cumpar ca sa ma spal cu ele pe cap, nu ca sa asigur un loc de munca cuiva. Nici prin cap nu ma gandesc la asta. Bine, e si asta o mandrie, ca sa nu zic un termen mai tare, sa zici ca ai cumparat un sapun si ai salvat de la foamete niste muncitori... Si apoi, traim in era masinilor automate... chiar nu stiu cat de multi oameni ar putea lucra la fabricarea acestor minunate produse.
Normal ca nu cumpar Pantene ca sa-i asigur cuiva locul de munca. Asta ii place parului meu ( toate celelalte imi fac matreata ). Daca nu e folositor pentru mine nu cumpar.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 06.03.2011, 15:24:45
Iuliana_crestina Iuliana_crestina is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 37
Implicit

Care-s alea, tarile care au in mod real interesul sa le creasca populatia si au intr-adevar politici de stimulare a natalitatii? Daca ar fi avut in mod real acest interes, populatia lor ar fi crescut, nu ar fi scazut asa cum s-a intimplat. Oamenii vor sa se casatoreasca, vor sa aiba prunci, asta e in firea omului, dar guvernele incearca de zeci de ani sa descurajeze pe oameni de la a-si mai intemeia o familie si de la a face copii. Acum 40 de ani, standardul era in Suedia de 4 copii/familie. Acum e de 0.5-1 copil per familie. Si Suedia este o tara care totusi are niste facilitati in domeniul protectiei sociale.

E in interesul oricarei tari sa creasca populatia, pentru ca, asa cum demonstreaza Jacqueline Kasun, progresul economic este direct proportional cu cresterea populatiei, intrucit mai multi oameni inseamna mai multa forta de munca, implicit mai multe produse si servicii. Numai ca actualmente mai toate tarile au "pus botul" la propaganda criptocomunista pusa in slujba inrobirii popoarelor de catre cei care se scalda in bani. Oamenii nu si-ar ucide pruncii daca ar fi descurajati s-o faca si incurajati sa-i nasca. Dar realitatea este ca sunt incurajati la crima pe toate caile...

Nu vi se pare ciudat ca, desi este in interesul lor sa le creasca populatia, aceasta tot scade? Nu vi se pare dubios ca avortul este legal?

Last edited by Iuliana_crestina; 06.03.2011 at 15:34:23.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 06.03.2011, 18:17:44
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iuliana_crestina Vezi mesajul
Care-s alea, tarile care au in mod real interesul sa le creasca populatia si au intr-adevar politici de stimulare a natalitatii? Daca ar fi avut in mod real acest interes, populatia lor ar fi crescut, nu ar fi scazut asa cum s-a intimplat. Oamenii vor sa se casatoreasca, vor sa aiba prunci, asta e in firea omului, dar guvernele incearca de zeci de ani sa descurajeze pe oameni de la a-si mai intemeia o familie si de la a face copii. Acum 40 de ani, standardul era in Suedia de 4 copii/familie. Acum e de 0.5-1 copil per familie. Si Suedia este o tara care totusi are niste facilitati in domeniul protectiei sociale.

E in interesul oricarei tari sa creasca populatia, pentru ca, asa cum demonstreaza Jacqueline Kasun, progresul economic este direct proportional cu cresterea populatiei, intrucit mai multi oameni inseamna mai multa forta de munca, implicit mai multe produse si servicii. Numai ca actualmente mai toate tarile au "pus botul" la propaganda criptocomunista pusa in slujba inrobirii popoarelor de catre cei care se scalda in bani. Oamenii nu si-ar ucide pruncii daca ar fi descurajati s-o faca si incurajati sa-i nasca. Dar realitatea este ca sunt incurajati la crima pe toate caile...

Nu vi se pare ciudat ca, desi este in interesul lor sa le creasca populatia, aceasta tot scade? Nu vi se pare dubios ca avortul este legal?

Eu sunt convinsa ca ei vor sa decimeze populatia,nicidecum sa inflorim.Mai putini oameni pe planeta,mai usor de controlat,mai putine guri de hranit.
Pretextul lor este ca suntem deja prea mult si nu mai este loc pe planeta.Sunt multe lucruri pe care noi nu le stim,chiar experimente pe oameni.De aceea pun in alimentele si produselele pe care le folosim fel de fel de prostii doar doar facem cancer sau alte boli ca sa murim mai repede.Nu vreau sa par paranoica.Ca tot vorbeam de produsele de igiena feminina,tampoanele interne OB contin o substanta care lezeaza mucoasa genitala favorizand cancerul.Si cate si mai cate
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
am simtit ceva puternic....o chemare patricia2006 Generalitati 1 23.07.2012 09:38:26
O chemare la razboi Sara I Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 12 14.09.2011 23:36:11
Chemare la rugaciune individuala pentru conversia la credinta a dusmanilor ortodoxiei spre_rasarit Generalitati 45 21.07.2011 01:23:02