Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 18.01.2013, 19:51:53
mihaelaandreea mihaelaandreea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2012
Mesaje: 21
Implicit cum luam anafura??

Cand ma duc la slujba de duminica dupa ce se termina iau si cateva bucatele de anafura si nu o iau in ziua aceea ptr ca spre rusinea mea mananc inainte de a merge la Sf.Liturghie dar o iau luni ,marti ,mieruri..etc ,pe nemancate (mi se mai intampla uneori sa o iau si dupa ce m-am trezit ulterior in timpul noptii si am mai baut o gura de apa dupa ora 00.00 si apoi am adormit iar..)eu am crezut ca modul in care iau anafura este corect(nu ma spal pe dinti ,pe ochi iau anafura si apoi ma spal etc..)dar zilele trecute si anume miercuri zi in care nu am postit desi era post mama imi zice "eu stiu ca anafura se ia doar cand postesti si nu asa in fiecare zi"???Atunci cum se ia corect anafura?daca e luni ,marti,joi,sambata si nu e post se poate lua???chiar daca manac de dulce in restul zilei ,iar miercurea si vinerea daca e post si eu nu pot posti in ziua respectiva mai pot lua anafura??
Doamne Ajuta!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 18.01.2013, 20:04:38
maria-15
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Anafura se ia in fiecare zi pe nemancate(indiferent daca e post sau nu),apoi se bea Agheasma mica.
linistita puteti sa va spalati inainte.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 18.01.2013, 20:50:15
mihaelaandreea mihaelaandreea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2012
Mesaje: 21
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-15 Vezi mesajul
Anafura se ia in fiecare zi pe nemancate(indiferent daca e post sau nu),apoi se bea Agheasma mica.
linistita puteti sa va spalati inainte.
va multumesc ptr raspunsul dvs!!!!deci chiar daca in ziua respectiva nu pot tine post pot lua anafura?si aghiasma mica este aceea pe care o gasim in "butoaie"la Biserica?stiu ca aghiasma Mare este cea din ziua Bobotezei si se bea doar 8 zile ,dar aghiasma mica se ia tot asa in zilele in care nu se tine post si in zilele in care se tine post?
Reply With Quote
  #34  
Vechi 19.01.2013, 16:49:04
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaelaandreea Vezi mesajul
va multumesc ptr raspunsul dvs!!!!deci chiar daca in ziua respectiva nu pot tine post pot lua anafura?si aghiasma mica este aceea pe care o gasim in "butoaie"la Biserica?stiu ca aghiasma Mare este cea din ziua Bobotezei si se bea doar 8 zile ,dar aghiasma mica se ia tot asa in zilele in care nu se tine post si in zilele in care se tine post?
singura condiționate la anafura și aghiazma mică este să le iei pe stomacul gol.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 20.01.2013, 14:08:53
maria-15
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
singura condiționate la anafura și aghiazma mică este să le iei pe stomacul gol.
...si sa nu va aflati in perioada lunara!
Reply With Quote
  #36  
Vechi 21.01.2013, 01:15:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaelaandreea Vezi mesajul
Cand ma duc la slujba de duminica dupa ce se termina iau si cateva bucatele de anafura si nu o iau in ziua aceea ptr ca spre rusinea mea mananc inainte de a merge la Sf.Liturghie dar o iau luni ,marti ,mieruri..etc ,pe nemancate (mi se mai intampla uneori sa o iau si dupa ce m-am trezit ulterior in timpul noptii si am mai baut o gura de apa dupa ora 00.00 si apoi am adormit iar..)eu am crezut ca modul in care iau anafura este corect(nu ma spal pe dinti ,pe ochi iau anafura si apoi ma spal etc..)dar zilele trecute si anume miercuri zi in care nu am postit desi era post mama imi zice "eu stiu ca anafura se ia doar cand postesti si nu asa in fiecare zi"???Atunci cum se ia corect anafura?daca e luni ,marti,joi,sambata si nu e post se poate lua???chiar daca manac de dulce in restul zilei ,iar miercurea si vinerea daca e post si eu nu pot posti in ziua respectiva mai pot lua anafura??
Doamne Ajuta!
Daca am fi atata plini de grijii pentru ceea ce reprezinta de fapt esenta ortodoxiei..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 21.01.2013, 15:06:31
mihaelaandreea mihaelaandreea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2012
Mesaje: 21
Implicit

Multumesc!!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Se mai ia anafura dimineata dak am mancat noaptea? tinutza Generalitati 22 16.04.2007 12:06:07