Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 07.07.2015, 12:49:51
ioana5760 ioana5760 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2014
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul

In momentul asta nu are in garsoniera ei nici macar un pat pe care sa doarma. Eu nu mai am resurse sa-i mai tot cumpar tot ce-i trebuie de la perdele, la vesela, covor, televizor si tot ce mai are in casa un om. Ultima data am facut acest lucru acum 2 ani si acum iar a vandut ABSOLUT TOT.
Ce a facut cu banii?
Sunt doar 3 solutii: 1) daca gasiti pe vreo femeie sa stea cu mama dvs, din proprie experienta greu de gasit pentru ca nimeni nu vrea sa stea cu o persoana in varsta si mai ales cu probleme; 2) va mutati dvs la ea si locuiti cu ea, lasand familia acasa in mediu de liniste, o varianta grea, dar am mai auzit-o; 3) o luati in locuinta la dvs desi e stramt si foarte complicat pentru ca aceste persoane prin boala lor fac o atmosfera de spital.
Foarte greu.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 07.07.2015, 13:15:15
Ursu-WiFi Ursu-WiFi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 122
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
Am studiat in ultimii ani toate alternativele posibile si nu am ajuns decat in disperare de cauza la solutia unui azil/camin cand mi-am dat seama ca e singura sansa pentru un trai cat de cat decent pentru mama.
Uite insa ca pana si asa ceva se pare ca nu e pentru oricine
Tu esti acelasi user din postul cu Harry Potter nu ?
Pai daca da, atunci renunta a mai amesteca magia cu Sfanta Liturghie.Si cand tu
n-o sa mai faci un talmes-balmes din credinta, atunci viata ta n-o sa mai fie
un talmes-balmes.
Si du-te la duhovnic si te spovedeste si spune-i cum vezi pe Harry Potter, magie si
alte traznai de genul asta in relatie cu Duhul Sfant.Si dupa ce primesti iertarea de
pacate, problemele tale o sa se rezolve,uneori de la sine.

E si normal sa ti se intample tot ce ti se intampla.Anormal ar fi sa nu ti se intample.

Adica na, Harry Potter si magia cu Sfanta Liturghie nu prea merge mai deloc.Adica
tu in mod inconstient esti la praful de hula /blasfemie la adresa Duhului Sfant.Na..
ce vrei mai mult ? Du-te la un duhovnic si spune-i cu HP si Sfanta Liturghie.

Of, of, mai,mai, cum aveti voi arme duhovnicesti la dispozitie si nu stiti sa le folositi.
Nu-i nimic, vin altii care vor stii sa le foloseasca. :D
Reply With Quote
  #53  
Vechi 07.07.2015, 14:39:34
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ursu-WiFi Vezi mesajul
Tu esti acelasi user din postul cu Harry Potter nu ?
Pai daca da, atunci renunta a mai amesteca magia cu Sfanta Liturghie.Si cand tu
n-o sa mai faci un talmes-balmes din credinta, atunci viata ta n-o sa mai fie
un talmes-balmes.
Si du-te la duhovnic si te spovedeste si spune-i cum vezi pe Harry Potter, magie si
alte traznai de genul asta in relatie cu Duhul Sfant.Si dupa ce primesti iertarea de
pacate, problemele tale o sa se rezolve,uneori de la sine.

E si normal sa ti se intample tot ce ti se intampla.Anormal ar fi sa nu ti se intample.

Adica na, Harry Potter si magia cu Sfanta Liturghie nu prea merge mai deloc.Adica
tu in mod inconstient esti la praful de hula /blasfemie la adresa Duhului Sfant.Na..
ce vrei mai mult ? Du-te la un duhovnic si spune-i cu HP si Sfanta Liturghie.

Of, of, mai,mai, cum aveti voi arme duhovnicesti la dispozitie si nu stiti sa le folositi.
Nu-i nimic, vin altii care vor stii sa le foloseasca. :D
Ti-am mai raspuns si la postarea cu Harry Potter ca am vorbit cu duhovnicul meu pe aceasta tema si mi-a spus ca astea sunt prostii, si el a citit si-i place Harry Potter :) si vede cartile ca pe un mesaj al iubirii care invinge tot (atentie, parintele meu duhovnic vorbeste despre carti nu despre filme, e o diferenta f mare intre ele).
Oricum, ma amuza comentariul tau, cum ar putea avea legatura starea actuala de lucruri din viata mea cu cartile despre Harry Potter sau cu magia din ele cand aceste probleme dateaza inca de cand eu inca nici nu invatasem sa citesc?
Poate vrei sa insinuezi ca Dumnezeu mi-a predestinat un destin nefast sau ca platesc pacatele stramosilor? Pentru asta lucrez din greu, fac rugaciune si am canon de la parintele, insa nu are nicio legatura cu lecturile particulare.
Si crede-ma in timpul Sfintei Liturghii nu ma gandesc la vrajile lui HP.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #54  
Vechi 07.07.2015, 14:43:07
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana5760 Vezi mesajul
Ce a facut cu banii?
Sunt doar 3 solutii: 1) daca gasiti pe vreo femeie sa stea cu mama dvs, din proprie experienta greu de gasit pentru ca nimeni nu vrea sa stea cu o persoana in varsta si mai ales cu probleme; 2) va mutati dvs la ea si locuiti cu ea, lasand familia acasa in mediu de liniste, o varianta grea, dar am mai auzit-o; 3) o luati in locuinta la dvs desi e stramt si foarte complicat pentru ca aceste persoane prin boala lor fac o atmosfera de spital.
Foarte greu.
banii i-a folosit pentru a-si cumpara tigari, bautura si cafea. Dependenta de nicotina este frecventa la persoanele care sufera de boli psihice.
1. exista femei care accepta ingrijire la domiciliu, problema e ca ele costa extrem de mult si mama nu accepta persoane straine in casa.
2. Nu ma accepta nici pe mine s-o ajut si nu imi pot lasa copilul de doar 2 ani doar cu sotul plus ca eu merg la serviciu 8 ore/zi plus inca aproape 2 ore drumul de la casa la birou.
3. nu am spatiul necesar, mama fumeaza, vorbeste non-stop, nu accepta sa faca liniste nici macar daca doarme cel mic, are periodic accese de violenta si nu as putea sa expun copilul la asa ceva, pur si simplu nu e de locuit cu ea in casa, si nu in ultimul rand nu accepta sa locuiasca cu noi.
Dupa cum am mai spus, singura optiune este un camin unde s-o internez si unde sa nu aiba alternativa (de unde sa nu poata fugi). Un om care a ajuns in stadiul sa-si faca singur rau (a avut tentative de suicid) trebuie pazit chiar de el insusi.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com

Last edited by maria32; 07.07.2015 at 14:45:10.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 07.07.2015, 15:15:16
Ursu-WiFi Ursu-WiFi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 122
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
Oricum, ma amuza comentariul tau, cum ar putea avea legatura starea actuala de lucruri din viata mea cu cartile despre Harry Potter sau cu magia din ele cand aceste probleme dateaza inca de cand eu inca nici nu invatasem sa citesc?
Si faptul ca au cazut pe capul tau si nu le gasesti o rezolvare este asa o coincidenta
de prost-gust, nu ?
Ramai amuzata si continua sa tragi in continuare.
Tu continua sa pui pe seama societatii si a faptului ca nimeni nu s-a mai intalnit cu
astfel de probleme, sau ca asa a fost soarta, sau ca probleme tale ar fi niste efecte
logice ale unor decizii facute de altii, si toate se intampla sa se sparga in capul tau, nu ?
Ei bine NU. TOATE SE LEAGA.Nimic nu este intamplator.
Toate au legatura. Si atat timp cat citesti si cat crezi porcariile alea de HP ,Dumnezeu te
ajuta dupa credinta ta.
De fapt ceea ce ti se intampla este un semnal de la Dumnezeu ca nu esti pe drumul cel
drept.

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
Poate vrei sa insinuezi ca Dumnezeu mi-a predestinat un destin nefast sau ca platesc pacatele stramosilor?
NU. Vreau sa spun sa renunti a mai amesteca "iubirea" lui HP cu Sfanta Liturghie si
a nu mai amesteca notiunea de "magie" cu Dumnezeu.
De altfel nu prea ai inteles ce am spus eu mai sus.No problem.Vei sta in aceasta situatie
si cu aceste probleme pana cand vei intelege.

A da, si mai termina cu prostia asta cu "predistinarea".Nu exista tampenia asta.
Fie ai fire duplicitara si ceaa ce ne spui noua aici nu-i spui duhovnicului, fie duhovnicul
tau este pe alta planeta sau mai stii de alta religie in ascuns.Se poate.Orice se poate azi.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 07.07.2015, 15:43:53
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ursu-WiFi Vezi mesajul
Si faptul ca au cazut pe capul tau si nu le gasesti o rezolvare este asa o coincidenta
de prost-gust, nu ?
Ramai amuzata si continua sa tragi in continuare.
Tu continua sa pui pe seama societatii si a faptului ca nimeni nu s-a mai intalnit cu
astfel de probleme, sau ca asa a fost soarta, sau ca probleme tale ar fi niste efecte
logice ale unor decizii facute de altii, si toate se intampla sa se sparga in capul tau, nu ?
Ei bine NU. TOATE SE LEAGA.Nimic nu este intamplator.
Toate au legatura. Si atat timp cat citesti si cat crezi porcariile alea de HP ,Dumnezeu te
ajuta dupa credinta ta.
De fapt ceea ce ti se intampla este un semnal de la Dumnezeu ca nu esti pe drumul cel
drept.


NU. Vreau sa spun sa renunti a mai amesteca "iubirea" lui HP cu Sfanta Liturghie si
a nu mai amesteca notiunea de "magie" cu Dumnezeu.
De altfel nu prea ai inteles ce am spus eu mai sus.No problem.Vei sta in aceasta situatie
si cu aceste probleme pana cand vei intelege.

A da, si mai termina cu prostia asta cu "predistinarea".Nu exista tampenia asta.
Fie ai fire duplicitara si ceaa ce ne spui noua aici nu-i spui duhovnicului, fie duhovnicul
tau este pe alta planeta sau mai stii de alta religie in ascuns.Se poate.Orice se poate azi.
Daca de mine iti dau voie sa spui orice de parintele meu duhovnic nu-ti permit sa te legi, pentru ca este unul dintre putinii preoti adevarati si traitori intru Hristos care au mai ramas in tara asta.
Cat despre ce inteleg eu si ce nu, mai bine raspunde-mi daca te-ai lamurit ce spune definitia din DEX a cuvantului Magie. Sa ti-o mai scriu odata? Sau ai pretentia ca pentru tine limba romana are alte definitii?
Scuze dar chiar m-am enervat.
Stiu f bine de unde mi se trag problemele astea insa faptul ca nu gasesc rezolvare nu are legatura cu putina mea credinta. Daca eram asa de indepartata de trairea crestina cum ma acuzi tu cautam raspunsuri pe facebook nu pe un forum crestin ortodox.
Daca ai fi intr-adevar atat de traitor pe cat vrei sa pari ai incerca sa ajuti cu sfaturi nu sa dai cu piatra inainte de a-ti vedea propriile pacate. Sau macar ai ajuta cu o rugaciune in loc sa acuzi.
Am mare incredere in sfaturile parintelui duhovnic asa ca nu am de gand sa mai discut subiectul Harry Potter, pentru mine e un subiect inchis.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #57  
Vechi 07.07.2015, 15:45:46
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ursu-WiFi Vezi mesajul
A da, si mai termina cu prostia asta cu "predistinarea".Nu exista tampenia asta.
tocmai ca nu exista. mie mi se parea ca tu ai insinuat ca as fi predestinata sa trec prin toate astea caci altfel nu vad cum iti explici faptul ca problemele din viata mea au inceput pe vremea cand autoarea romanelor Harry Potter nici nu invatase sa scrie probabil.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #58  
Vechi 07.07.2015, 15:46:27
ioana5760 ioana5760 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2014
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ursu-WiFi Vezi mesajul

Tu continua sa pui pe seama societatii si a faptului ca nimeni nu s-a mai intalnit cu
astfel de probleme, sau ca asa a fost soarta, sau ca probleme tale ar fi niste efecte
logice ale unor decizii facute de altii, si toate se intampla sa se sparga in capul tau, nu ?
Ei bine NU. TOATE SE LEAGA.Nimic nu este intamplator.
Toate au legatura. Si atat timp cat citesti si cat crezi porcariile alea de HP ,Dumnezeu te
ajuta dupa credinta ta.
De fapt ceea ce ti se intampla este un semnal de la Dumnezeu ca nu esti pe drumul cel
drept.


NU. Vreau sa spun sa renunti a mai amesteca "iubirea" lui HP cu Sfanta Liturghie si
a nu mai amesteca notiunea de "magie" cu Dumnezeu.
De altfel nu prea ai inteles ce am spus eu mai sus.No problem.Vei sta in aceasta situatie
si cu aceste probleme pana cand vei intelege.
Nu stim noi care e treaba, asa e viata cu greutati si cu probleme, e o cruce de dus.
Eu una n-am putut deloc sa citesc nici cartile, nici sa vad filmele.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 07.07.2015, 15:52:34
ioana5760 ioana5760 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2014
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
banii i-a folosit pentru a-si cumpara tigari, bautura si cafea. Dependenta de nicotina este frecventa la persoanele care sufera de boli psihice.
1. exista femei care accepta ingrijire la domiciliu, problema e ca ele costa extrem de mult si mama nu accepta persoane straine in casa.
2. Nu ma accepta nici pe mine s-o ajut si nu imi pot lasa copilul de doar 2 ani doar cu sotul plus ca eu merg la serviciu 8 ore/zi plus inca aproape 2 ore drumul de la casa la birou.
3. nu am spatiul necesar, mama fumeaza, vorbeste non-stop, nu accepta sa faca liniste nici macar daca doarme cel mic, are periodic accese de violenta si nu as putea sa expun copilul la asa ceva, pur si simplu nu e de locuit cu ea in casa, si nu in ultimul rand nu accepta sa locuiasca cu noi.
Dupa cum am mai spus, singura optiune este un camin unde s-o internez si unde sa nu aiba alternativa (de unde sa nu poata fugi). Un om care a ajuns in stadiul sa-si faca singur rau (a avut tentative de suicid) trebuie pazit chiar de el insusi.
Medicul la care e inregistrata la spital nu ii poate face dosar pentru a o interna definitiv intr-un spital fiind si cu tentative de suicid?
Reply With Quote
  #60  
Vechi 07.07.2015, 16:05:04
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana5760 Vezi mesajul
Medicul la care e inregistrata la spital nu ii poate face dosar pentru a o interna definitiv intr-un spital fiind si cu tentative de suicid?
Nu exista astfel de spitale unde sa fie cineva internat definitiv
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde