Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 08.07.2015, 09:38:49
Ursu-WiFi Ursu-WiFi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 122
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Problema e de unde vor face rost de bani in continuare pentru ca nivelul actual al salariile angajatilor publici si al pensiilor, nu e sustenabil prin colectarea de taxe.
Hahaha =)), aoleu....offfffff.....
Pai cum nenea cand eu Grecia pot deschide usile hegemoniei Chineze,
pot arunca in aer scena politica europeeana , aliandu-ma cu Rusia,
pot arunca in aer economia europeeana (ca deschid usile Chinei in Europa)
ce sa fac rost de bani de frate, cand eu am cheile tuturor cutiilor Pandorei ?
Problema nu este sa fac eu rost de bani Grecia ci sa faceti voi rost de bani sa
ma intretineti, ca atlfel...mda bine. =))

Dar trebuie sa ai curaj pt asa ceva, si mult "par pe piept" =)).
Joaca tare Grecia si joaca bine Grecia.
De abia astept sa-i vezi pe liderii europeeni: "Grecia trebuie sa ramana UE...",
"Suntem deschisi la o noua re-esalonare a Grecie...", "Grecia este deja falimantara...
o re-esalonare a datoriilor nu ar ajuta-o, prin urmare datoriile trebuiesc sterse....".

Auiurea, datoriile nu vor sterse, ci vor fi redistribuite mascat proastelor Europei.
Si ghici ce , Romania este mama-prostilor, este campioana proastelor.
Ghici cine va prelua vrei/nu vrei o parte a datoriilor Greciei ? =)))
Ahahha =)) Uiiiiiii..., sa vezi tu cresteri inexplicabile la utilitatile si toate serviciile de la
stat(asa se mascheaza datoriiile straine/internationale).

"Capul plecat, sabia nu-l taie..." ,...cea mai mare prostie si imbecilism pe care l-am auzit
vreodata. =))
Reply With Quote
  #92  
Vechi 08.07.2015, 09:58:40
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Dincolo de interesele straine si lacomia bancilor si dorinta de profit cu orice pret a acestora, trebuie spus ca si guvernantii greci care au imprumutat masiv bani au gresit foarte mult!
A fost o iresponsabilitate din partea guvernantilor greci sa imprumute masiv bani, pe care sa-i foloseasca pentru a plati salarii si pensii mari, stiind ca nu vor putea returna acei bani.
Daca banii imprumutati i bagau in investitii direct productive (agricultura, irigatii, industrie, fabrici, etc) , pentru a produce plus-valoare, atunci era cu totul alta treaba.

Da- de admirat nationalismul grecilor si faptul ca sunt cu coloana vertebrala- insa mai trebuie si responsabilitate. De exemplul si polonezii sunt nationalisti si stiu sa-si sustina interesele in cadrul UE, insa au fost mult mai responsabili in privinta împrumuturilor.

Iar in privinta unei eventuale reorientarii a politicii externe grecesti spre Rusia sau China, acest lucru este putin probabil.
Si chiar daca s-ar intampla lucrul asta, nu ar schimba cu nimic faptul ca datoriile Greciei tot trebuie platite, si nici la rusi nici la chinezi nu le--ar conveni ideea de a imprumuta bani stiind ca nu-i vor primi inapoi. Dincolo de calcule politice sau geostrategice, tot argumentele economice si financiare sunt mai convingatoare.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 08.07.2015, 20:39:53
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
De exemplul si polonezii sunt nationalisti si stiu sa-si sustina interesele in cadrul UE, insa au fost mult mai responsabili in privinta împrumuturilor.
Polonezii nu sunt nationalisti ci foarte nationalisti numai ca diferenta dintre abordarea poloneza si cea greceasca este similara cu diferenta dintre Donald Tusk si Tsipras. Adica una fundamentala.

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 08.07.2015 at 20:49:38.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 09.07.2015, 09:35:57
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Dincolo de interesele straine si lacomia bancilor si dorinta de profit cu orice pret a acestora, trebuie spus ca si guvernantii greci care au imprumutat masiv bani au gresit foarte mult!
A fost o iresponsabilitate din partea guvernantilor greci sa imprumute masiv bani, pe care sa-i foloseasca pentru a plati salarii si pensii mari, stiind ca nu vor putea returna acei bani.
Daca banii imprumutati i bagau in investitii direct productive (agricultura, irigatii, industrie, fabrici, etc) , pentru a produce plus-valoare, atunci era cu totul alta treaba.

Da- de admirat nationalismul grecilor si faptul ca sunt cu coloana vertebrala- insa mai trebuie si responsabilitate. De exemplul si polonezii sunt nationalisti si stiu sa-si sustina interesele in cadrul UE, insa au fost mult mai responsabili in privinta împrumuturilor.

Iar in privinta unei eventuale reorientarii a politicii externe grecesti spre Rusia sau China, acest lucru este putin probabil.
Si chiar daca s-ar intampla lucrul asta, nu ar schimba cu nimic faptul ca datoriile Greciei tot trebuie platite, si nici la rusi nici la chinezi nu le--ar conveni ideea de a imprumuta bani stiind ca nu-i vor primi inapoi. Dincolo de calcule politice sau geostrategice, tot argumentele economice si financiare sunt mai convingatoare.
cine stie, poate China va cumpara Grecia metru cu metru
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #95  
Vechi 09.07.2015, 11:11:02
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
cine stie, poate China va cumpara Grecia metru cu metru
Am avut o viziune aseara, inainte de a adormi. Se facea ca eram la spovada, iar confesorul imi asezase epitrahilul pe cap. Asadar, chiar in fata ochilor mei se vedea o mica eticheta cusuta in spatele epitrahilului pe care scria: "Blessed in Ormos Panagias. Made in China."
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #96  
Vechi 09.07.2015, 11:38:42
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Am avut o viziune aseara, inainte de a adormi. Se facea ca eram la spovada, iar confesorul imi asezase epitrahilul pe cap. Asadar, chiar in fata ochilor mei se vedea o mica eticheta cusuta in spatele epitrahilului pe care scria: "Blessed in Ormos Panagias. Made in China."
TARE asta!
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #97  
Vechi 10.07.2015, 21:42:05
bob2909 bob2909 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.07.2010
Mesaje: 279
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Polonezii nu sunt nationalisti ci foarte nationalisti numai ca diferenta dintre abordarea poloneza si cea greceasca este similara cu diferenta dintre Donald Tusk si Tsipras. Adica una fundamentala.
rein! Ein Reich, ein Volk, ein Ticket!

https://www.youtube.com/watch?v=BYRHMODPK60
Reply With Quote
  #98  
Vechi 10.07.2015, 23:05:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
TARE asta!
Ar fi tare daca n-ar fi deja in pangare.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 11.07.2015, 15:39:43
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ar fi tare daca n-ar fi deja in pangare.
asta chiar nu stiam!
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #100  
Vechi 13.07.2015, 22:52:37
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Lightbulb

Ce o fi acum in sufletul lui Tsipras? Cum este sa ajungi in genunchi cand credeai, suit pe aburii mandriei, ca va merge cacealmaua? Cum ii mai poti privi in ochi pe grecii tai cand va trebui sa le spui ca prima propunere a creditorilor era chiar generoasa in comparatie cu zdrobirea pe care ai fost silit sa o accepti ? Le va spune oare tot adevarul, tot ce va urma, pentru generatii de acum? Un fanfaron, lipsit de abilitate, populist,demagog, este pe cale, vidat de smecherii si trucuri ieftine, sa accepte in numele poporului grec o propunere financiara care va ramane in istorie prin duritatea extrema a termenilor ei. O trezire crancena la realitate. Daca grecii au mizat pe Tsipras, si au facut-o, acum vor primi rezultatul alegerii lor si cel care, ce ironie oribila, le va aduce vestea nenorocirii este chiar cel care se lauda ca ii va scapa de ea.Cum a putut sa o subestimeze intr-un asemenea hal pe Merkel? La final Angela Merkel a impus singura termenii intelegerii, termenii pe care pierzatorul grec i-a primit fara replica de data asta, cu capul in pamant.

El nu a negociat niciodata, este prea mic pt un joc atat de mare. A mizat, ca la un joc de carti, fara sa aiba nici o carte castigatoare, nici o varianta de rezerva. A fost oare atat de disperat, atat de inconstient sau pur si simplu atat a putut? Este cea mai usturatoare, umilitoare lectie pe care o primeste un lider al unei tari europene. Este inca o dovada a falimentului unei asemenea abordari intr-o asemenea situatie. Daca asta este tot ce a putut sa produca, politic vorbind, societatea greaca atunci isi merita soarta. Acum, cand vremea uralelor entuziaste aburite de idealism, a patriotismului ieftin, aproape a trecut, Grecia va trebui sa infrunte realitatea in care au dus-o cei care au condus-o. Si va o realitate pe care nu o vor uita mult timp.Din pacate.
Reply With Quote
Răspunde