Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.07.2011, 15:07:38
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Traditie Sfanta si folclor confuz

Frati si surori in Cristos,
Ma adresez oricarui crestin, indeosebi celor din bisericile care practica cu prioritate observanta unei anume Traditii Bisericesti. Stim cu totii, indeosebi catolicii si ortodocsii, modul in care "pietatea populara", mult prea adesea transformata in palamida spirituala, produce supersitii si ataca, fara intetie, dar nu mai putin subtil si periculos, invatatura Bisericii.
Ma refer la mituri idioate efectiv, cum ar fi legatura intra Sfantul Prooroc Ilie Tesviteanul si fulger (ce introducere pe usa din dos a mitului indo-european al lui Perkunas!), sau altele de felul acesta.
Insa problema apare cand, cum am mai spus, sunt aduse, poate fara voie, prejudicii preacinstirii Maicii Domnului, pe care, de la Sfantul Scaun la Sfantul Munte, o preacinstim cu totii.
http://www.scribd.com/doc/41410055/M...aicii-Domnului
Dupa cum puteti observa, unele "minuni" sunt relatate deopotriva confuz, ilogic si arhaic. De exemplu, ce parere aveti de faza cu "si nu te mai ruga pentru dusmanii mei!", cand stim, sau ar trebui sa stim, Cine S-a rugat, chiar cand Il ucideau, "Doamne, iarta-i, ca nu stiu ce fac!"
Carti ca acestea fac mai mult rau decat bine. Numai educative, in sens deopotriva religios si moral, nu sunt. Mustesc de ceva care, horribile dictu, face legatura taxonomica intre fanatismul de gasca sinodala, cel de intepretare in duh politic a doctrinei si simpla loialitate de firma de genul "nu va duceti la concurenta! la noi se "da" mantuirea cum trebuie!".
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.07.2011, 15:31:50
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Intradevar nu Sf Ilie provoaca toate fulgerele, el avind o anumita sfintenie avea daruit ca si Moise controlul asupra elementelor naturii: apa, ploaie, vint , foc, pamint, etc.
Din cite stiu in privinta instantelor, tronurilor si impartirii prerogativelor ingeresti referitor la elementele naturii pentru fiecare din acestea este cite un inger sau arhanghel: ingerul pamintului, ingerul marii, al focului, al naturii, etc intilnite partial si la musulmani si la unele ramuri orientale.
Asta doar daca nu este Ilie insusi acel Arhanghel care are in subordine acest domeniu.
Se pare ca in lumea divina lucrurile sint mult mai complexe decit ne-am imagina iar crestinatatea doar atinge un pic aceste detalii fara a le dezvlta in explicatii mai detaliate.
Asa incit vazind lucrurile mai detasat am putea spune ca si unele din vechile religi au un simbure de adevar chiar daca forma prezentarii nu este pe gustul nostru.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Traditie Iuliiiii Generalitati 4 07.06.2013 13:42:36
Sfanta traditie caiusltd Despre Sfanta Scriptura 9 18.10.2010 09:10:57
Sfanta Traditie Ioana-Andreea Secte si culte 5 26.07.2010 18:21:55
traditiile si sfanta traditie. iulian_vlc Generalitati 4 16.03.2009 10:19:34
Despre Sfanta Traditie strajeru Secte si culte 147 19.02.2009 15:15:04