Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.01.2010, 15:12:57
alexdu alexdu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2009
Mesaje: 119
Implicit Promisiuni catre Dumnezeu.

Ce inseamna sa facem promisiuni catre Dumnezeu? Ce promisiuni ati facut catre Dumnezeu?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.01.2010, 15:14:05
alexdu alexdu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2009
Mesaje: 119
Implicit

Ce inseamna sa nu respecti promisiunea catre Dumnezeu?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.01.2010, 15:58:43
16111967 16111967 is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.12.2009
Mesaje: 33
Implicit nu stiu ce s-ar intampla

Eu am facut o promisiune dar o respect.Mai pe inteles ,copilul cel mic cand avea aproape 2 ani s-a intamplat ceva neprevazut ,doctorii mi-au spus ca 1 din 100 supravetuiesc.eu le-am multumit doctorilor pentru ce au facut ,dar un profesor tanar mi-a zis sa-i multumesti la <Bunul Dumnezeu>.Noi nu am facut nimic pt el .Fiind miercuri ,am zis ca a fost o zi insemnata in viata noastra,si promisiunea mea afost de a tine miercurile si vinerile .pana acum am respectat sper ca Bunul Dumnezeu sa -mi ajute sa o pot duce pana la sfarsit .De atunci in viata mea s-a schimbat multe si pot sa afirm Mana Lui Dumnezeu loveste dar de cele mai multe ori mangaie.Trebuie sa fim tari in credinta indiferent ce obstacole am avea in viata.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.01.2010, 16:14:33
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Personal, nu cred ca este bine sa facem promisiuni catre Dumnezeu pentru simplu motiv ca sunt mari sanse sa nu ne tinem de ele. Asa au facut si evreii din vechime, au zis ca vor face tot ce a zis Dumnezeu, dar bineinteles ca nu s-a intamplat asa ceva. Tanarul acela chiar i-a zis Domnului ca tine poruncile si se astepta sa fie laudat insa Mantuitorul ii spune sa il urmeze pe El, asta era tot ce conta si omul nostru nu a vrut. Dumnezeu nu ne astepta pe noi sa indeplinim una sau alta, sa bifam activitati, zile, ci vrea ca noi sa acceptam ca ceea ce El a promis se va realiza atat in planul nostru personal, cat si la nivel planetar
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.01.2010, 15:28:01
beliver's Avatar
beliver beliver is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2008
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 158
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexdu Vezi mesajul
Ce inseamna sa facem promisiuni catre Dumnezeu? Ce promisiuni ati facut catre Dumnezeu?

Sa faci promosiuni inseamna:cand esti in impas si ni stii cum sa iesi,il rogi pe Dumnezeu sa te ajute si-i faci o promisiune.
__________________
Veniti la Mine toti cei osteniti si impovarati si Eu va voi odihni,caci jugul Meu este bun si povara Mea este usoara.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.01.2010, 15:29:08
beliver's Avatar
beliver beliver is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2008
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 158
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexdu Vezi mesajul
Ce inseamna sa nu respecti promisiunea catre Dumnezeu?

Sa nu-ti respecti promisiunea este ca si cum te-ai autoblestema.
__________________
Veniti la Mine toti cei osteniti si impovarati si Eu va voi odihni,caci jugul Meu este bun si povara Mea este usoara.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.01.2010, 17:33:45
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de beliver Vezi mesajul
Sa faci promosiuni inseamna:cand esti in impas si ni stii cum sa iesi,il rogi pe Dumnezeu sa te ajute si-i faci o promisiune.
Sa nu uitam de cele din scaunul Spovedaniei. Cred ca majoritatea spunem atunci ca nu vom mai repeta pacatul, insa slabiciunea noastra incalca aceasta fagaduinta. Cat de trist este atunci cand la urmatoarea Spovedanie marturisim multe pacate de la trecuta Spovedanie.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.01.2010, 17:42:31
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de beliver Vezi mesajul
Sa nu-ti respecti promisiunea este ca si cum te-ai autoblestema.
wow, nu e cam mult spus?
poate ar fi adevarat daca Dumnezeu ar fi unul razbunator, or acest lucru contravine inv NT.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.01.2010, 17:47:00
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

am facut multe promisiuni Domnului.unele le-am tinut, altele nu, altele sunt in curs...

dar de fiecare data cand mi-am incalcat o promisiune m-am simtit ca o mare mincinoasa.
asta e o hiba de-a mea. la impas "negociez" cu Dumnezeu. si nu e bine de loc, dovedeste o putinatate a credintei...
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.01.2010, 17:50:51
cristinamaria cristinamaria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 292
Implicit

Cred ca promisiunile le facem mai degraba fata de noi insine spre a-l cinsti pe Dumnezeu. Cred ca Dumnezeu se bucura mai mult daca facem fapte bune, chiar daca nu le-am promis inainte. E riscant cu promisiunile, dupa cum a mai zis cineva, caci toti avem momente de slabiciune.
__________________
Imparatia lui Dumnezeu nu vine cu pandire. - Sf. Teofan Zavoratul
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
rugaciunea catre est? ioana_b Generalitati 11 17.01.2011 18:56:51
Rugaciune catre Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu alecsandru Rugaciuni 20 06.02.2010 18:42:59
Acatiste catre dumnezeu la necazuri/ probleme/boli patinina34 Rugaciuni 13 24.02.2009 04:57:20
Rugaciune de milostivire si de multumire catre Dumnezeu ortodox4life Rugaciuni 2 12.10.2008 16:35:07