Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.05.2015, 20:20:33
gabero
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Ce faci atunci cand nu mai gasesti sens ?

Va salut oameni buni.
Imi cer scuze daca am gresit topicul.
Sunt foarte suparat, tulburat.
Eu pur si simplu ma simt tare nefericit nu mai vad nimic la orizont si nu-mi gasesc pacea si linistea.
Trec printr-o perioada grea, o despartire, o lipsa care mi-a marcat existenta.
Si ma simt tot mai rau si singur, nu am pe nimeni apropiat.
Cand vine weekendul devin foarte deprimat si coplesit de tot felul de ganduri...
Eu nu stiu ce sa fac, unde sa-mi caut linistea si pacea ? Imi doresc pe cineva in viata mea.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.05.2015, 21:47:12
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Sa regasesti micile bucurii ale vietii.

Sa te uiti mai atent la cele din jurul tau, sa descoperi frumosul in lucrurile marunte.

Iar privindu-le sa te faci frumos/frumoasa pe dinlauntru.

Atunci vei fi pregatit/pregatita sa intalnesti pe cineva, caruia sa-i daruiesti frumosul din tine.
__________________


Last edited by florin.oltean75; 21.05.2015 at 21:51:32.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.05.2015, 21:59:39
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabero Vezi mesajul
Sunt foarte suparat, tulburat.
Eu pur si simplu ma simt tare nefericit nu mai vad nimic la orizont si nu-mi gasesc pacea si linistea.
Pace vă las vouă, pacea mea v-o dau vouă. Eu nu v-o dau așa cum o dă lumea. Să nu se tulbure inima voastră, nici să nu se teamă.

In acest verset (Ioan 14:27) vedem Cine este Acela care aduce pacea. Il aveti pe El, aveti mai mult decat pacea: aveti sursa pacii.

Ce inseamna, mai exact, "il aveti pe El" ? Ni se clarifica un pic mai sus:
Dacă cineva mă iubește, va ține cuvântul meu; Tatăl meu îl va iubi și vom veni la el și ne vom face locuință la el.

Il iubiti pe Cristos ? Adica, tineti cuvantul Lui ? Atunci Dumnezeu Unul se va incuibari in inima dv.

Numai El satura. Fara El, asteptand pace si liniste de la oameni, fie nu o veti afla, fie va veti legana in iluzia fericirii, spre mai marea durere cand veti ateriza in realitate.

Citat:
Trec printr-o perioada grea, o despartire, o lipsa care mi-a marcat existenta.
Si ma simt tot mai rau si singur, nu am pe nimeni apropiat.
Singura despartire capabila sa ne marcheze existenta timp de o eternitate este despartirea de Cristos. Atata timp cat il aveti pe El, nu sunteti singur, fiindca El este foarte, foarte apropiat. Va vede si va aude neincetat. Si va iubeste. Pana acolo incat a suferit teribile torturi incheiate cu moartea lui pe Cruce, numai ca sa isi petreaca viata Lui fara sfarsit alaturi de dv. Ati mai pomenit un asemenea prieten ? Dar dv ? Ii vorbiti ? Mergeti la El la masa ? Faceti lucrurile care-i plac Lui si evitati sa faceti ceea ce stiti ca nu-i place ? Daca nu, atunci, hotarat sa nu va mai despartiti niciodata de un asemnea prieten perfect, cereti-i iertare. Va va ierta sigur, am auzit ca a iertat pana si pe un talhar.

Citat:
Cand vine weekendul devin foarte deprimat si coplesit de tot felul de ganduri...
Week-endul este partea aceea a saptamanii in care suntem in mod special invitati la masa regelui. Desigur, daca am merge la Savarsin, la masa cu regele, ni s-ar parea un week-end absolut exceptional. Dar nu la Regele Mihai mergem in fiecare week-end la ospat, ci la un rege en titre. Ba chiar la Regele regilor, la Cel in fata caruia tot genunchiul trebuie sa se plece. Deci, binestiind ca suntem invitati la un asemenea Rege, cum sa fim deprimati si coplesiti de ganduri ? Daca dv nu ati fost, veniti si vedeti unde locuieste El. Puneti-va hainele cele bune si haideti la masa la regele nostru!

Citat:
Eu nu stiu ce sa fac, unde sa-mi caut linistea si pacea ?
In Cristos si printre crestini.

Citat:
Imi doresc pe cineva in viata mea.
Este si va fi.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 21.05.2015 at 22:07:04.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.05.2015, 22:18:09
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Dragomir, un raspuns extraordinar, de nota 10.

Mai bun ca al meu!
__________________

Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.05.2015, 18:43:11
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Gabero... ești tânăr, va trece... cu siguranță. Dar așa trebuie, să suferi puțin, că așa-i frumos... :)
Acum nu prea înțelegi, dar îți promit că vine o vreme, când vei înțelege.

Nu te teme, n-ai de ce. Serios că n-ai de ce să te temi...

Fă-ți prieteni noi.

Nu te gândi că alții o duc mai rău decât tine, gândește-te că foarte mulți alții ar vrea să fie în locul tău și nu sunt.

Aici pe forum, ai foarte mulți prieteni, dar parcă mai frumos e cu cei din apropiere, cu care te vezi.

Ți se pare că totu-i gata. Cu toții am trecut prin acele stări, printro depresie, sau prin decepție. Toate sunt trecătoare. Nu îți spun că nu te merită, ba te-a meritat fata aia, dar ai greșit foarte mult față de ea.

Cu o fată trebuie să fi puternic și blând în același timp, să fi precaut dar iubitor, să te dăruiești, dar nu deplin, niciodată. Când ai să găsești acel echilibru, atunci vei avea o relație reușită și te vei căsători și vă veți iubi sincer și curat. Dar asta peste vreo 7-8 ani, cam așa. Ai timp.

Deocamdată ocupăte mai serios cu studiul. Termină facultatea, poate și un master apoi, găsește ceva temporar de lucru, dute prin drumeții, prin călătorii cu amici, prieteni, poate pe la mănăstiri, înscrie-te în A.S.C.O.R.-ul cel mai apropiat de zona ta, ține legătura cu acei tineri minunați.

Citește, mergi cu rudele la grătar, la o apă, să înnotați, dar să ai grijă de pericole. Și apoi, dacă vrei, ține-te și de un preot duhovnic, cu care să te vorbești despre ce nu înțelegi și ți-ai dori în viața ta.

Dar să știi că răbdarea e cheia ta universală, ce-ți deschide foarte multe uși și oportunități.

Fi bărbat, nu te plânge ca o femeie. :) Poți mai mult decât îți dai seama. Ai încercat să construiești proiecte noi, în viața ta ? Te-ai gândit la acele proiecte noi ? Știi care-i scopul ? Știi cum să ajungi acolo ? Știi cum să le contruiești ? Știi ce rezultat vor da ? Știi de unde vin rezultatele ? Știi ce se va întâmpla după proiect ? Știi cu cine-l faci ? Știi cât inveștești în el ? Și ce anume să investești în el ? Vrei să știi toate astea ? Crede-mă că vrei.

Ah, Universul ăsta cu miliardele de planete, de stele, de comete, de sisteme, de mistere, de neștiință, de frumusețe...

Ce frumoși sunt toți oamenii, fiecare în felul lui, nu Gabero ?

Aș vrea să-ți vorbesc atât de multe... Să-ți arăt atât de multe, să ne învățăm unii pe alții, atât de multe...

Dar toate la timpul lor, încet, pas cu pas, că nu te grăbește nimeni, nu vrem să facem greșeli, că graba strică treaba.

Mai vorbim :)
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 22.05.2015 at 18:47:33.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.05.2015, 20:11:41
gabero
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Gabero... ești tânăr, va trece... cu siguranță. Dar așa trebuie, să suferi puțin, că așa-i frumos... :)
Acum nu prea înțelegi, dar îți promit că vine o vreme, când vei înțelege.

Nu te teme, n-ai de ce. Serios că n-ai de ce să te temi...

Fă-ți prieteni noi.

Nu te gândi că alții o duc mai rău decât tine, gândește-te că foarte mulți alții ar vrea să fie în locul tău și nu sunt.

Aici pe forum, ai foarte mulți prieteni, dar parcă mai frumos e cu cei din apropiere, cu care te vezi.

Ți se pare că totu-i gata. Cu toții am trecut prin acele stări, printro depresie, sau prin decepție. Toate sunt trecătoare. Nu îți spun că nu te merită, ba te-a meritat fata aia, dar ai greșit foarte mult față de ea.

Cu o fată trebuie să fi puternic și blând în același timp, să fi precaut dar iubitor, să te dăruiești, dar nu deplin, niciodată. Când ai să găsești acel echilibru, atunci vei avea o relație reușită și te vei căsători și vă veți iubi sincer și curat. Dar asta peste vreo 7-8 ani, cam așa. Ai timp.

Deocamdată ocupăte mai serios cu studiul. Termină facultatea, poate și un master apoi, găsește ceva temporar de lucru, dute prin drumeții, prin călătorii cu amici, prieteni, poate pe la mănăstiri, înscrie-te în A.S.C.O.R.-ul cel mai apropiat de zona ta, ține legătura cu acei tineri minunați.

Citește, mergi cu rudele la grătar, la o apă, să înnotați, dar să ai grijă de pericole. Și apoi, dacă vrei, ține-te și de un preot duhovnic, cu care să te vorbești despre ce nu înțelegi și ți-ai dori în viața ta.

Dar să știi că răbdarea e cheia ta universală, ce-ți deschide foarte multe uși și oportunități.

Fi bărbat, nu te plânge ca o femeie. :) Poți mai mult decât îți dai seama. Ai încercat să construiești proiecte noi, în viața ta ? Te-ai gândit la acele proiecte noi ? Știi care-i scopul ? Știi cum să ajungi acolo ? Știi cum să le contruiești ? Știi ce rezultat vor da ? Știi de unde vin rezultatele ? Știi ce se va întâmpla după proiect ? Știi cu cine-l faci ? Știi cât inveștești în el ? Și ce anume să investești în el ? Vrei să știi toate astea ? Crede-mă că vrei.

Ah, Universul ăsta cu miliardele de planete, de stele, de comete, de sisteme, de mistere, de neștiință, de frumusețe...

Ce frumoși sunt toți oamenii, fiecare în felul lui, nu Gabero ?

Aș vrea să-ți vorbesc atât de multe... Să-ți arăt atât de multe, să ne învățăm unii pe alții, atât de multe...

Dar toate la timpul lor, încet, pas cu pas, că nu te grăbește nimeni, nu vrem să facem greșeli, că graba strică treaba.

Mai vorbim :)

Nu am prieteni sau rude pe care ma pot baza, nu am un cerc social.
Am un servici, si apreciez, ii multumesc lui Dumnezeu pentru asta caci El este atotputernic si stapanitor.
Fac 27 de ani anul acesta, ma simt batran, pierdut si tulburat.
M-am rugat sa apara cineva in viata mea, poate ca nici eu nu sunt o persoana prea rabdatoare dar sunt foarte tulburat.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.05.2015, 22:11:23
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabero Vezi mesajul
Nu am prieteni sau rude pe care ma pot baza, nu am un cerc social.
Am un servici, si apreciez, ii multumesc lui Dumnezeu pentru asta caci El este atotputernic si stapanitor.
Fac 27 de ani anul acesta, ma simt batran, pierdut si tulburat.
M-am rugat sa apara cineva in viata mea, poate ca nici eu nu sunt o persoana prea rabdatoare dar sunt foarte tulburat.
Îți scriu în privat. E mai sănătos, pentru ce îți voi spune.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.05.2015, 21:07:57
anisoara anisoara  is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.02.2010
Mesaje: 79
Implicit

Roagate mereu,Dumnezeu are grija de noi toti,nu te va lasa .Esti foarte tanar.Vezi ce fac si unde sunt fostii colegi de scoala,colegii de serviciu ,oamenii cu care ai intrat sau intri in contact ?Printre ei vei gasi si prieteni.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.05.2015, 10:42:06
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Din cate am inteles, cauza supararii dumneavoastra este despartirea de o persoana la care ati tinut si probabil ati iubit-o!
Intradevar, in situatii de acesta natura este destul de greu, insa trebuie sa va ganditi ca nimeni nu poate obliga o persoana sa fie impreuna cu cineva, daca nu exista sentimente reciproce. Vorba aia- dragoste cu forta nu se poate.

Incercati sa va bucurati de ceea ce aveti- sanatate, meseria pe care o practicati, sa petreceti timp in compania prietenilor, sau daca practicati un anume sport, sau un anumit hobby.
Iar in privinta vietii sentimentale, sunt convins ca veti gasi pana la urma o persoana care sa va aprecieze si sa va iubeasca cu adevarat.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.05.2015, 15:00:13
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit Capul Sus

Gabero draga,

Sunt oameni care au cruci mult mai grele de dus decat noi. La 27 de ani simte-te tanar pentru ca esti, Roaga te la Dumnezeu pentru prieteni, eu asa am facut si mi-a dat sa stii. Cat pentru "jumatatea" ta nu stiu ce sa spun, caci cunosc persoane care se roaga de ani buni, si toti din jurul sau gasesc si se casatoresc si fac o familie, numai acele persoane (cateva) raman singure din punctul acesta de vedere. Altii sunt mai tari, altii mai slabi, dar stiu ca tot ce ne trebuie este rabdare, rabdare si iar rabdare. Altfel nu poti rezolva problema. Capul sus, mergi mai departe, daca ai putere roaga-te, spovedeste-te, vorbeste cu Sfintii, iar prieteni cere-i Domnului ca nu-i zgarcit. Totusi sa stii ca in ASCOR sau LTCOR gasesti oameni de nadejde si uneori prieteni de o valoare aparte.

Toate bune
Reply With Quote
Răspunde