Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 04.02.2013, 21:10:20
Ana Tr.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu as vrea sa scriu despre un tanar. Un tanar care imi pare atat de bun, de frumos sufleteste si ca si chip... parca si alura sa este aceea a unui Sfant...Este asa de finut si firav...Are o voce calda si placuta. Sunt placut impresionata, il admir si il respect.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 25.02.2013, 22:11:03
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Astazi Dumnezeu mi-a dat o mare binecuvantare.
Am mai scris eu pe forum despre un orb de la biserica mea, care este nelipsit de la orice slujba. Nu cerseste, e ingrijit si curat, sta mereu in strana si canta cu cantaretii. Are voce frumoasa si puternica si e mereu vesel, chiar glumeste. Ei, astazi mi l-a scos Dumnezeu in cale si am mers putin cu el pe strada, a fost un prilej de intarire duhovniceasca. Omul mi-a povestit cum a invatat in biserica aceasta sa se roage, sa se inchine. De mic copil nu era credincios, ca il duceau ai lui foarte rar la biserica. Dar mai tarziu a intrat in biserica si, cum era nestiutor si nevazator, a auzit lumea cum canta impreuna cu strana. Si atunci a inceput sa zica si el: "Doamne, miluieste" dupa lume si incet-incet a invatat toate cele. L-am intrebat daca nu ii e frica sa mearga pe strazi, cu autobuzele, sa traverseze... Mi-a spus raspicat ca daca se temea, statea acasa. Ca ii e greu, a fost odata accidentat de o masina, dar ca are credinta in Dumnezeu, ca il va ajuta sa ajunga de fiecare data teafar acasa. In putinul timp cat a stat cu mine, am vazut cum se manifesta grija Domnului asupra lui: cineva l-a ajutat sa treaca strada, altcineva i-a oferit un loc in autobuz, altul i-a oferit niste sticle de sifon, vanzatoarea s-a purtat amabil cu el si i-a servit ce avea nevoie, altcineva i-a dat niste bani... Brusc, lumea devenea mai buna in preajma acestui orb simpatic si zambitor. Cu adevarat Dumnezeu are grija de oamenii sai.

Ca sa nu mai zic ca intalnirea cu omul acesta a venit pe fundalul unor griji de-ale mele, care priveau niste fleacuri in raport cu crucea acestuia. A vrut Domnul sa imi dea prin acest om o lectie de intarire in credinta si in lupta. Sper sa va intareasca si pe voi.


O, nu, Adam. Eu cred si am mai si scris ca oamenii acestia sunt printre noi, doar ca noi nu prea ii vedem, daca suntem afundati in propriile ganduri si griji, suntem cumva autisti.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.

Last edited by glykys; 25.02.2013 at 22:26:24.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 26.02.2013, 00:59:09
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Ce topic minunat ai deschis Glykys, eu m-am folosit mult de aceste postari. Sambata asteptam sa ma spovedesc si am cunoscut o fata deosebita. La inceput nu mi-am dat seama ca este necajita (din punct de vedere financiar), era curat imbracata si avea o purtare exemplara. M-am folosit de prezenta ei (nu am vorbit prea mult), de smerenia pe care o avea, de simplitatea si bunatatea ce i se citeau pe chip. Am zis in gandul meu: ce suflet deosebit, si am inteles ca oamenii smeriti sunt foarte iubiti de Dumnezeu.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 16.03.2013, 23:45:59
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

O babuta blajina la colt de strada, asezata pe caldaram, in fata unui supermarket. Sta acolo, nu cerseste. E recent operata la ochi si are o cicatrice. Daca te opresti putin, iti spune vrute si nevrute, are vorba placuta si chip frumos, ai sta mult sa ii asculti sporovaiala:

- Mama, a trecut preotul nostru pe aici si mi-a spus: Babo, ce faci aici? Hai la biserica! Si eu am lasat ochii in pamant, ce sa fac? Mie mi-e rusine. Iarasi: Babo, hai la biserica, a venit si patriarhul si a intrebat de mata, zice: unde e baba aia care sade langa altar? Eu tot ma fastaceam, dar el zice: Babo, babo, sa stii ca tot la mine ajungi, ai nevoie de mine, cand o sa inchizi ochii! Dar eu i-am spus: Pai uite, parinte, ca ii inchid si acum, si am facut asa (gestul inchiderii ochilor). Babo, te astept maine la biserica, la ora 7. Dar lasa, ca acum plec acasa, imi fac baie cum pot si eu, imi pun hainele, ma potoloesc si eu si se scoala baba la 6, ca sa fie la 7 la biserica. Intai dau barbatii pomelnicul, apoi ma duc si eu. Stau in fata, langa altar. Si daca imi zice cineva ceva, eu ssttt (gestul luarii la fuga), ma duc in spate.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 17.03.2013, 19:52:02
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Într-o sâmbătă friguroasă de martie, mă nimeresc în zona Titan și mă hotărăsc să intru în biserica în stil maramureșean de acolo. Pe prispa bisericii era un om în scaun cu rotile. Văzându-mă nouă pe acolo și ușor dezorientată, mă lămurește că biserica e deschisă și că pot intra. La ieșire, fac un tur în jurul bisercii și mă îndrept iar către acest om, stingherită de gândul de a nu ști dacă să îi dau sau nu ceva. În schimb, el îmi urează sănătate, toate cele bune și "mai veniți pe la noi"!
Reply With Quote
  #56  
Vechi 14.05.2013, 00:59:07
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

O nebună pentru Hristos a zilelor noastre:
Maica Antonina de la Tismana (I)
Reply With Quote
  #57  
Vechi 14.05.2013, 02:05:23
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Într-o sâmbătă friguroasă de martie, mă nimeresc în zona Titan și mă hotărăsc să intru în biserica în stil maramureșean de acolo. Pe prispa bisericii era un om în scaun cu rotile. Văzându-mă nouă pe acolo și ușor dezorientată, mă lămurește că biserica e deschisă și că pot intra. La ieșire, fac un tur în jurul bisercii și mă îndrept iar către acest om, stingherită de gândul de a nu ști dacă să îi dau sau nu ceva. În schimb, el îmi urează sănătate, toate cele bune și "mai veniți pe la noi"!
O experienta foarte frumoasa :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 14.05.2013, 07:21:15
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit


Multumesc pt postare Parascheva.
Am ramas foarte impresionata de viata acestei persoane pioase.
Sper sa gasesc mai multe despre dansa;azi tot m-am gandit la cele citite.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 17.05.2013, 03:07:45
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit Sora Aurica

Dureri, înjosiri, batjocuri, împletite cu mângâiere, dragoste și alinare de la Domnul a trăit în copilărie Sora Aurica, o bătrânică ce viețuiește de ceva vreme în obștea Mănăstirii Râmeț, răspândind în jur multă pace. Auzindu‑i povestea vieții, te cutremuri, și gândul îți zboară la cuvintele Sfinților Părinți: „Cine nu iubește pe vrăjmași, acela nu poate cunoaște pe Domnul, nici dulceața Duhului Sfânt…”

Soră Aurica, câți ani aveți?

‑ Șaptezeci și șase.

De cât timp sunteți imobilizată în scaun?

‑ De la vârsta de trei ani.

Și cum sa întâmplat lucrul ăsta?

‑ De la o mătușă, sora mămichii. Mămica s‑o măritat și o mers cu bărbatul ei, iar eu am rămas cu bunica și cu sora mamei. Și tușa îi făcea multe neplăceri bunicii. Era intr‑o iarnă, în postul Paștelui, și a făcut bunica unt și a zis: „Măi Aurica, să avem și noi ceva bun de mâncare”. A făcut unt în post. Și tușa, când a fost singură, l‑a luat. Bunica n‑a fost acasă. Când a venit, a întrebat: „Aurico, unde‑i tușa?”. Și zic: „Acu’ a plecat. A luat untu’…”. Când a auzit, a fugit după ea. A prins‑o și a luat untul. Și dup‑aia, când a venit iar seara, tușa a zis: „Aurico, o să rămâi io cu tine!”. Eu am știut ce mă așteaptă. Când am rămas singură, m‑a luat din pat, m‑a trântit jos pe podină și mi‑a rupt coloana. Și dup‑aia, în altă zi, când am rămas iar singură cu ea, se mânia că umblam prin casă, mă târam cu scăunelul, așa, pe podină. Stăteam în fund pe scăunel și mă mișcam așa încet, încet, cu picioarele. Mă târam. Iar ea mi‑a rupt picioarele.

Cum va rupt picioarele?…

‑ A zis că să le pun talpă la talpă. Și eu n‑am putut. Atunci ea m‑a apucat și le‑a sucit, și mi‑a rupt oasele acolo. Și n‑am putut să mai merg defel. Și când m‑a trântit cu coloana, prima dată, eu am căzut așa, culcată, și mi‑am pus mâinile la ochi și‑am plâns. Și atunci ea, cu picioarele, mi‑o dat în subțiori, și mi‑o rupt și mânile.

- Deci tușa v-a rupt mainile, picioarele si coloana. Cum stăteați?

- Utie-așa stăteam, pe un scăunel cu gaură, ca să nu atingă la coloană nimic. Eram cu fundul gol - să mă iertați- pe gaura scăunelului. Toată ziua.

- Ați urât-o pe tușa pentru lucrurile aceastea?

- Atunci eram mică și nu știam de ură, voiam să mă iubească, să mă ingrijească. Când pleca bunica, trebuia să ingrijească de toate ale casei și nu mai voia să facă focul. Și m-a-nvățat bunica să mă mai duc așa, cu scăunelul, la sobă. Și m-am aplecat să iau lemne, și când m-am aplecat, s-a stricat și scăunelul, și-am căzut cu capul după sobă și cu mâna asta pe tăblița sobei. Și soba a fost fierbinte, și-am plâns, am plâns, surioară, și-am strigat-o! Tușa era în pat, dormea, și n-a vrut să vie la mine până când a văzut că nu mai pot să plâng. Când a văzut că nu mai pot, a venit, m-a smucit, m-a pus pe scăunel și nimic nu mi-a pus la mână. Până a venit bunica. Când a venit bunica, m-a văzut plângând, mi-a văzut mâna...Avea un cearșaf. A rupt din el, a băgat în apă rece și mi-o făcut la mână. M-a durut iar, mă ardea. Când a desfăcut, s-a luat cu piele cu tot, a rămas carne plină de sânge. A stat bunica trei săptamâni cu mine în brațe și cu mâna într-un ciubăr cu apă rece, până s-a vindecat. Și după ce s-a vindecat mâna, s-a făcut coajă, scoarță.

Dac-a văzut tușa că nu poate să mă răpuie, când a fost bunica dusă la Brașov a făcut mâncare, a făcut mămăligă cu smântână, și-mi dădea în gură mâncarea, că nu mai puteam să ridic mâna ca să mănânc. Și mi-o dat cu lingura mămăligă fierbinte, mi-o băgat în gură. Am început să plâng, să dau jos...Mi-o pus mâna la gură să nu pot să dau jos. A trebuit să înghit. M-a ars, surioară, pânâ în stomac...

Last edited by Parascheva16; 18.05.2013 at 11:10:41.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 17.05.2013, 03:37:44
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit Sora Aurica II

- Stiati atunci de rugaciuni, va rugati?

-"Tatal nostru" si "Ingerasul". M-a invatat bunica. Zicea bunica, si ziceam si eu dupa ea, ca sa invat. Si imediat am invatat.

- Si cum a continuat dupa aceea cu tusa?

- Tusa, pe urma, a plecat de la noi, n-a mai vrut sa mai steie cu bunica. Bunica, daca a vazut ca nu mai e tusa cu ea, a adus-o pe mamica mea, cu barbat cu tot.

- Stiti cumva daca s-a cait pentru tot raul pe care vi l-a facut?

- Niciodata nu i-a parut rau.

- Dar ce s-a intamplat cu ea in cele din urma?


- A paralizat -- pentru ca, sa spun si asta, ea cand pleca mamica de acasa si taticul la lucrul lui, primavara si vara, eu ramaneam acasa singura. Si trebuia sa stau afara la poarta. Taticul a facut curte la animale dupa casa, pana la casa tusii. Si cand pleca mamica de-acasa, ma vedea ca sunt singura, venea si strica doi lati din prajina, ca sa iasa porcii, animalele, ieseau animalele afara. Ca sa faca rau.

Si eu atunci vedeam, si strigam pe vecina. Si trimitea baiatul, un baiat de 12 ani, si baga porcii si animalele in grajdul vacilor. Si de-acolo nu mai ieseau. Eu trebuia, ca ploua, ca bate vantu', sa stau afara, ca s-o pazesc pe ea.

- Cine va punea sa stati?

- Mamica.

- Si ce faceati in tot timpul asta?

- Citeam.

- Cum va descurcati cu mana?

- Pai mi se vindecase, numai ca nu puteam s-o folosesc ca orisicine, cum trebuie. Foarte incet, foarte greu...

Si avea mamica cai, avea caruta, si cand auzea ca e undeva Sfantul Maslu, ma ducea. Si cand stia ca pelcam, tusa venea si facea sa iasa porcii. Vecina stia. Vedea. Venea si baga porcii. Intr-o zi, cand eram singura, a venit la mine tusa si a zis: "Tu, Aurico, sa-mi spui mie ceva. Cine ziceti voi ca a dat drumul la porci in gradina?". Eu am inceput sa plang de ciuda. Si am zis: "Tusa, Maica Domnului sa-i secere puterea din maini si din picioare cui mi-o face rau!". "Vai, tu, Aurico, vai! De ce zici asa?".

Am zis asa pentru ca eram foarte necajita. Si a plecat de langa mine. Si la vreo doua luni de zile a inceput sa scape farfuria din mana, a inceput sa nu mai poata sa-si taie paine, n-a mai putut sa mai vie la apa - ca aveam fantana la coltul casei, si lua si ea apa de la noi. Asta vina am avut si o am pe constiinta! Ca de necajita si de-amarata am zis asa. Dar ea n-a venit o data in viata ei sa zica: "Aurico, iarta-ma, c-oi fi fost rea cu tine".

- Deci va pare rau ca ati zis vorba aceea? ...

- Cat oi trai imi pare rau! Dar ce sa mai fac?

-La manastire cum ati ajuns?

- La manastire am facut scrisoare.

-Cati ani aveati?

-Oi fi avut vreo douazeci, douazeci si unu..Dupa ce a murit mamica. Am facut scrisoare la multe manastiri si aici m-au primit.

- Acum, privind in urma, ce sentimente aveti fata de tusa?

- Dac-ar da Dumnezeu sa mai vie o data sa o vad, eu as imbratisa-o. Dupa inima pe care o am. O pun mereu la rugaciune. I-am facut cu Parintele pomelnic pe tot anul.

- Cum era copilaria dumneavoastra, stand in carut?

-Eu nu am stiu de copilarie, ori de bucurie. Eu numai amarata am fost.

- Totusi, care au fost cele mai mari mangaieri ale dumneavoastra?


- Maica Domnului. Mamica, cand pleca si ma lasa singura, lua toate incoanele de pe perete, le punea pe scaun si imi zicea: "Aurico, da-mi o icoana, care-ti place tie mai tare". Iar eu o luam pe Maica Domnului si o sarutam. Si ea zicea: "Aurico, mama, asta-i Mama ta. Eu sunt o pacatoasa, sunt o taranca, sunt nevrednica, te las singura, dar Maica Domnului nu te lasa singura. Ea e tot timpul cu tine."

-

Last edited by Parascheva16; 18.05.2013 at 11:10:06.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
oamenii - omenirea dobrin7m Generalitati 14 06.01.2013 22:44:14
In jurul vostru sunt oameni credinciosi? cred_cu_adevarat Generalitati 26 12.12.2012 04:10:49
De ce il resping oamenii pe Hristos ? Savonarola Biserica Ortodoxa Romana 79 18.01.2012 22:23:21
Sa fim sensibili la ce se petrece in jurul nostru Nicoletapopa Calugarul 15 12.12.2009 21:22:54
Oamenii care vor implinirea Maria82 Nunta 40 12.11.2009 12:38:50