Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.02.2008, 13:17:24
partenie partenie is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.09.2007
Mesaje: 97
Implicit

Trist si adevarat: "Astazi, valoarea martisorului incepe sa fie data doar de creatia artistica. Se confectioneaza din orice si poate sa semnifice orice. Irina Nicolau spune: "Candva, credeau in puterea magica a martisorului. Acum nu mai cred. Candva, oamenii credeau ca o baba a urcat la munte cu 12 cojoace si a inghetat. Acum nu mai cred. Si nici nu vor mai crede vreodata. Tot ce pot e sa cunoasca povestea. Atat."
Din articolul de pe crestinortodox.ro - Martisorul - origine si semnificatie
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.02.2008, 16:46:21
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Pai, da, suntem popor crestinat! Se mai gasesc ceva resturi de folclor!
Referitor la datini, am auzit o data pe un preot spunand ca le tolereaza, caci sunt obiceiuri vechi, insa pe cele care nu inseamna pacat, care nu calca poruncile.
Venirea primaverii si inceperea unui nou ciclu de viata al naturii mi se pare un motiv bun sa ma bucur si sa imi infrumusetez haina cu un martisor viu colorat (o floare de obicei). Chiar sa le fac o urare prietenilor, inclusiv celor de pe forum: sa aveti o primavara plina de bucurii duhovnicesti!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.02.2008, 17:19:56
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Ernest Bernea spunea ca acolo unde este viata este si schimbare, este si trecere. Insa, imi pare ca in lumea de astazi asistam la o schimbare brusca sau mai bine zis la o adevarata inlocuire. Astazi, multe din ceea ce exista se nasc fara rost. Ce bine spunea cineva, ca astazi se inmultesc "mastile" si dispar "persoanele". Ma tem ca dupa o vreme vom ramane si fara povestea martisorului.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.02.2008, 21:07:35
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

totul devine mult prea comercial, nu mai conteaza mesajul ci profitul, totul a ajuns sa se vanda
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mai este martisorul la moda? alexdu Generalitati 14 29.08.2015 08:53:45