Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 28.07.2009, 18:48:23
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Asa ceva nu am mai auzit ! Si-atunci tind sa cred ceea ce spune coranul, ca barbatul are dreptul la mai multe femei...sau cum ?
Oricum, cred ca , mai ales in zilele noastre exista egalitatea intre barbat si femeie, mai ales in casnicie, asadar, si barbatul , ca si femeia se pot face vinovati de adulter in aceiasi masura, suportand consecintele de rigoare....cu toate ca subiectul in sine poate detine multe alte substraturi care-l poate elucida in mod mult mai obiectiv.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #12  
Vechi 28.07.2009, 21:46:23
din_suflet din_suflet is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.07.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1
Implicit

Casatoria este pentru cei ce nu simt chemare pentru viata monahala, dar nu stiu daca este o cale usoara... Unde sa-l gasesti pe cel/cea dispus/a sa mearga pe calea cea ingusta si incomoda alaturi de tine? Mai toti vor, inclusiv partenerul de viata, sa o apuce pe calea cea larga si tihnita, fara eforturi si necazuri...
Reply With Quote
  #13  
Vechi 29.07.2009, 01:12:45
silvanalumi silvanalumi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru silvanalumi Send a message via Skype™ to silvanalumi
Implicit multumire....

Citat:
În prealabil postat de nadut Vezi mesajul
D-na silvanalumi, povestea vietii dumneavoastra m-a impresionat mult. o viata plina de suferinta. Eu sunt tanar, si nu as avea ce sfat sa va dau intrucat nu am fost incercat cu asemenea suferinte in viata. Tot ce pot sa va spun este sa aveti incredere numai in Domnul Hristos si Maica Sa. Va numara Domnul fiecare lacrima varsata, si nu va ramane nici una fara raspuns. Caci ori se va intoarce sotul (sper ca am inteles bine) catre dumneavoastra si va va iubi asa cum cere Hristos, sau va fi vai si amar de viata lui (si asta si cealalta). Va ofer din inima mea saraca cuvintele pr. Cleopa: Rabdare, rabdare, rabdare. Va voi purta in rugaciunea mea.
Domnule Nadut, din tot sufletul meu multumesc pentru vorbele frumoase, nici nu stiti ce mare bine mi-ati facut... Va rog din suflet, purtati-ma in rugaciunile dvs... se spune ca e foarte bine sa se roage cineva pentru tine... numele meu e Silvia Luminita... Dumnezeu sa va ajute.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 31.07.2009, 14:56:42
8NihilSineDeo9 8NihilSineDeo9 is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 85
Implicit

Va rog, d-na silvanalumi, sa-mi permiteti sa va recomand o carte: "Labirintul codependentei" se numeste. Nu stiu in ce masura va va fi de folos, insa dupa ce am citit "povestea" [de-ar fi doar poveste..] dumneavoastra de viata, a fost primul lucru care mi-a aparut in minte.

Daca nu o puteti procura dintr-o librarie, o gasiti pe scribd, in format electronic.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ea ortodoxa - el nebotezat in nici un fel tinutza Nunta 13 26.09.2011 23:19:57
nu este bine si nici util... victortiti89 Generalitati 2 10.06.2011 14:49:36
Cine nici nu știe, nici nu poate... NECTARIE Generalitati 0 26.01.2011 13:39:16
Cand nu te regasesti in nici un topic... ClaudiuT Intamplari adevarate 35 10.03.2010 22:52:20
In convietuire nu-i bun nici abuzul nici refuzul. Laurentiu Generalitati 24 31.07.2009 04:57:38