Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 20.03.2011, 19:32:11
annaa23's Avatar
annaa23 annaa23 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2011
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pacatoasa Vezi mesajul
Persoana din Oastea Domnului pe care o cunosc eu este chiar copilul "predicatorului" de la noi din oras si nu crede in Maica Domnului si in Sfinti, in spovedanie si impartasanie, dar, totusi merge la o singura biserica din oras, iar dupa slujba intr+o casa unde se intalnesc toti membrii...Pe mine asta ma sperie.
Dar viata ta nu te sperie? Vorbele tale nu te sperie? Ai intrebat-o pe colega asta a ta ce parere are despre Maica Domnului sau despre Sfinti? Sau ea trebuie sa inceapa sa va spune de Fecioara Maria si de Sfinti in loc sa va spune de Dumnezeu si de jertja Fiului Sau? Si nu exista "copilul predicatorului"! Asa.. ca sa-ti formezi o parere nu exista 1 predicator unic. Majoritatea membrilor predica. Se numesc frati predicatori toti. "Reclama" asta, care o faci colegei,ti se pare mai in spiritul dreptei credinte decat ceea ce face ea; ca iti spune de Dumnezeu si da citate din Biblie? Ma cutremur :|.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 01.06.2013, 09:30:34
Mani Mani is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.04.2007
Locație: Elvetia, Zürich
Religia: Ortodox
Mesaje: 75
Implicit

Am cunoscut in urma cu multi ani acea parte a Oastei care era dezidenta. Si pe Traian Dorz, personal. Unii din grupa aceea s-au integrat la neo-protestanti, altii au ramas "ostasi", si cu biserica, si cu neo-protestantii.
La noi in biserica (in Zürich) vine cateodata o familie de ostasti, inflacarati admiratori ai pr. Trifa si ai lui Traian Dorz.
Spun "cateodata", fiindca vin rar, desi locuiesc tot in Zürich, nu se spovedesc si nu se impartasesc niciodata, icoana le-am dat eu, ca ei nu aveau in casa niciuna, de asemenea si o carte de rugaciuni, din acelasi motiv.
Nota bene, capul familiei a terminat teologia ortodoxa la Sibiu, dar nu e inca preot.
Ce mai e de zis? E asta Oastea Domnului?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 01.06.2013, 10:40:43
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mani Vezi mesajul
Am cunoscut in urma cu multi ani acea parte a Oastei care era dezidenta. Si pe Traian Dorz, personal. Unii din grupa aceea s-au integrat la neo-protestanti, altii au ramas "ostasi", si cu biserica, si cu neo-protestantii.
La noi in biserica (in Zürich) vine cateodata o familie de ostasti, inflacarati admiratori ai pr. Trifa si ai lui Traian Dorz.
Spun "cateodata", fiindca vin rar, desi locuiesc tot in Zürich, nu se spovedesc si nu se impartasesc niciodata, icoana le-am dat eu, ca ei nu aveau in casa niciuna, de asemenea si o carte de rugaciuni, din acelasi motiv.
Nota bene, capul familiei a terminat teologia ortodoxa la Sibiu, dar nu e inca preot.
Ce mai e de zis? E asta Oastea Domnului?
Interesant ce spui.

Oastea Domnului este considerata o miscare centrifuga. E un fel de bisericuta in sanul Bisericii. Parintele Cleopa spunea ca sunt cu un pas in Biserica si cu unul in afara Ei.

Din cate am vazut eu, predica toti desi nu este voie, canta cu instrumente muzicale in Biserica, desi nu este voie, etc. Biserica Ortodoxa nu are nevoie de reformare, este perfecta asa cum este si cum a lasat-o Domnul Hristos. De asemenea, invatatura si canoanele Sf.Parinti sunt perfecte, deci nu au nevoie de adaugiri, reforme si modernizari, caci atlfel nu ar mai fi Biserica Ortodoxa ci cu totul alta Biserica. Personal nu sunt de acord cu astfel de grupari. Nu le vad rostul.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 01.06.2013, 11:10:11
Mani Mani is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.04.2007
Locație: Elvetia, Zürich
Religia: Ortodox
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Biserica Ortodoxa nu are nevoie de reformare, este perfecta asa cum este si cum a lasat-o Domnul Hristos. De asemenea, invatatura si canoanele Sf.Parinti sunt perfecte, deci nu au nevoie de adaugiri, reforme si modernizari, caci atlfel nu ar mai fi Biserica Ortodoxa ci cu totul alta Biserica..
Exact. Vedem la neo-protestanti unde au ajuns cu reformele si para-reformele.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 01.06.2013, 11:59:17
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Biserica Ortodoxa nu are nevoie de reformare, este perfecta asa cum este si cum a lasat-o Domnul Hristos. De asemenea, invatatura si canoanele Sf.Parinti sunt perfecte, deci nu au nevoie de adaugiri, reforme si modernizari, caci atlfel nu ar mai fi Biserica Ortodoxa ci cu totul alta Biserica.
E destul de ciudată imaginea asta idilică despre BOR, mai ales când știm că și preoți au devenit mai mult sau mai puțin conștienți că idila nu este chiar așa de roz precum pretind unii, pe forumuri sau pe lângă ele.

Nu știu de unde ai impresia că Tradiția Sfântă a Ortodoxiei s-ar reduce la învățătura și canoanele sfinților părinți?

Și dacă lucrurile sunt așa de perfecte pe cât crezi, atunci te întreb: dacă crezi în primatul papal așa cum cred vaticanii, te poate cineva sancționa din punct de vedere canonic ortodox? Există canoane de acest gen? Da sau nu? Și ăsta este numai un exemplu. Există atâția francmasoni infiltrați în BOR. Există canoane împotriva francmasonilor infiltrați în Biserică drept "ortodocși"? Da sau nu? Se aplică sau nu? Sau poți să fii și francmason și ortodox că nu este nicio problemă? Sunt doar câteva exemple, dar se pot da mult mai multe.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 01.06.2013, 17:46:31
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

ce parere aveti despre faptul ca ÎPS Bartolomeu Anania apreciaza Oastea Domnului?

ÎPS Bartolomeu Anania - Oastea Domnului, mădular activ al Bisericii

http://www.youtube.com/watch?feature...=r9JJ0UdET7c#!

sunt si preoti ortodocsi cunoscuti in oastea Domnului...

Pr. Prof. Vasile Mihoc - Oastea Domnului și suferințele ei (Sibiu, 13 feb. 2011)

http://www.youtube.com/watch?v=2TmyjEkjLgM

Last edited by antiecumenism; 01.06.2013 at 17:54:56.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 01.06.2013, 19:07:00
klamath klamath is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 155
Implicit

Dezbinare dezbinare
Reply With Quote
  #28  
Vechi 09.09.2015, 22:07:09
Steve Works Steve Works is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.03.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 69
Implicit

Citat:
În prealabil postat de klamath Vezi mesajul
Dezbinare dezbinare
Dezbina si cucereste in cea mai evidenta forma...
__________________
acoperis tabla
Reply With Quote
  #29  
Vechi 10.09.2015, 11:10:53
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Steve Works Vezi mesajul
Dezbina si cucereste in cea mai evidenta forma...
ei vor da seamă
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #30  
Vechi 13.09.2015, 23:00:52
VHAlexandru
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Intru si eu in discutie...
Si la noi in oras este Oastea Domnului , iar preotul este ORTODOX convins ,il cunosc foarte bine(IPS Andrei i-a botezat un copil si a savarsit acolo Sf. Liturghie) . Am fost si eu acolo de cateva ori si mi-a placut : au niste pricezne foarte frumoase , pur ortodoxe (in mare parte scrise de Traian Dorz) , vorbesc despre sfinti, Dumnezeu , etc. , numai ca sunt si mireni ce au binecuvantarea de a predica . Si ostasii se iubesc foarte mult (la Liturghie , cand se canta "Iubite-voi Doamne" toti se imbratiseaza si isi zic "Hristos in mijlocul nostru "si raspunsul , cum faceau crestinii de demult :) ) . DA, Oastea Domnului (cea acceptata de BOR) este in cadrul Bisericii Ortodoxe!
PS: Ostasii (cei ce merg des) nu au voie sa bea mai mult de un paharel de alcool LA Nevoie, nu au voie sa se manie, si mai multe (cum de altfel toti ortodocsii ar trebui s-o faca) .
Este pentru cei ce vor sa se desavarseasca si sa se apropie de Dumnezeu .

Last edited by VHAlexandru; 13.09.2015 at 23:04:12.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Oastea Domnului andreea h Dogmatica 4 01.06.2013 09:35:35
Oastea Domnului danyel Biserica Ortodoxa Romana 182 26.11.2012 23:40:50
Oastea Domnului Giorgina Alte Religii 38 28.06.2010 23:48:35
Oastea Domnului juana302 Generalitati 4 23.07.2008 15:16:43
Oastea Domnului paraschevaiasi Generalitati 2 22.02.2007 23:03:48