Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #281  
Vechi 30.05.2010, 17:54:31
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o_tzaranca Vezi mesajul
mama Sf.Augustin s-a rugat 18 ani pentru intoarcerea la credinta a fiului sau.
sophia vehiculeaza aceeasi idee ca sfintii sunt alesi de Cel de sus.
Nu vehiculez nici o idee.
Oricine poate deveni sfant, toti, absolut toti crestinii sunt chemati sa fie sfinti.
Dar nu toti sunt chemati sa fie preoti, asta spuneam. In mod normal, daca ne luam dupa canoane, si daca Dumnezeu se uita dupa ele, Fr Augustin nici n-ar fi trebuit sa se gandeasca la preotie, in vecii vecilor. Ce sa mai spui de Saul-Pavel? Nu pentru rugaciunile mamei sale a devenit Fr Augustin preot. Ci fiindca l-a chemat Dumnezeu. Nu pentru nemaipomenita dreptate a fost Pavel chemat, ci fiindca Dumnezeu l-a ales ca vas al Sau. Nu pentru nemaipomenita lor cinste, corectitudine, sfintenie, curatenie, ii cheama Dumnezeu pe unii barbati sa fie preoti. Preotia nu este un premiu, ci o mare responsabilitate.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #282  
Vechi 30.05.2010, 18:59:48
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
2. Pe ce principiu s-au pus in scripturi 7 sau 8 zile pentru ne-curatie? Unele femei au numai 3, altele peste 10 zile. Depinde de hormoni. Nu intru in detalii medicale.

3. Da, eu sunt de acord, am mai spus. Nu mai mergem la biserica vreo 2 saptamani, pana ne curatam. Stam in pat si ne este mai bine asa
Dar ce facem daca ne cheama preotul? Cine are dreptate?
urmaresc acest topic de ceva vreme si ma minunez...
poate sunt detalii inutile dar: am o prietena mai apropiata care are si 20 de zile /luna hemoragie, sau are 2-3 zile pauza si o ia de la capat... medicii au spus ca nu are nimic dereglat doar pur si simplu asa e ea, ar trebui sa nu intre in biserica in perioada cu pricina?!atata timp?
eu una nu am dureri de niciun fel, e la fel ca in oricare alta zi, fac aceleasi lucruri,nu se strica muraturile, nu se usuca florile:) , si nici preotul la care merg nu m-a "taxat" pt ca am mai fost pe la biserica in acea perioada.
cine sta numai in pat in perioada cu pricina? lumea are serviciu, responsabilitati...
Reply With Quote
  #283  
Vechi 30.05.2010, 19:22:52
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mishi55 Vezi mesajul
Ca "astea" sunt sau nu legende, ... nu fi chiar atat de sigura.
Insa in privinta pastrarii respectului in biserica, asta nu e negociabil.
E drept ca in ultimul timp sunt destui care vor sa introduca in biserica o seama de schimbari. Dar sa nu uite acestia ca biserica este aceeasi ca si acum doua mii de ani. Sa nu se amageasca nimeni, cele lasate de Domnul acum doua mii de ani sunt perfect valabile. Nici biserica si nici canoanele nu sunt "demodate" si nici nu vor fi vreodata.

Eu aici nu vreau sa contest respectul fata de biserica. El este necesar. Totusi indraznesc sa spun ca biserica nu poate exista in afara lumii si a oamenilor. Astea insa sau schimbat de acum 2000 ani. Nu putem trai dupa acele legi, ca nu mai ai la ce si cum sa le aplici. Sau ne intoarcem si traim ca in vremea lui Iisus. Unele lucruri se mai pot adapta putin la vremurile actuale, nu inseamna ca schimbam biserica, sau facem rau. Acei oameni atat au putu sa scrie aatunci. De-a lungul timpului au m ai fost sfinti care au mai adus cate ceva nou. Dar vad ca acum ne-an blocat. Trebuie sa traim credinta asa cum ne-a fost lasata, dar potrivita cu timpurile in care ne aflam.
Si chiar trebuie facuta credinta cu pretul omenirii, adica sa jertfim oamenii (in adevaratul sens al cuvantului, ca sa mentinem niste reguli invechite? Nu cred ca asta vrea Dumnezeu. Dar ne lasa sa facem cum credem, pana ne vom da singuri seama...


Femeia cu scurgere de sange care s-a atins de Mantuitorul era bolnava, nu era in perioada de necuratie, si cerea vindecare. Atingerea aceea a fost salvarea ei. Care ar fi fost alternativa: sa astepte sa se opreasca scurgerea? Putea astepta mult si bine... Ea L-a cautat pe Cel care sa o vindece. Deci, mergand ea la Vindecator, trebuia sa mearga atunci cand o ardea boala, nu sa astepte sa se vindece. Daca se putea vindeca singura, nu mai avea sens sa-L caute.

Femeia aceea probabil ca a avut vreun fibrom, sau mioame, sau ceva. Sigur ca ea cauta vindecare. Si in ziua de azi mai sunt boli ale femeilor care provoaca cicluri nelimitate, hemoragii etc. Alea ce sa faca atunci? Sa nu mai mearga la biserica sa se roage pentru vindecare?
Si mai sunt si cele care isi doresc copii si au si ele probleme hormonale. Habar n-aveti voi (mai ales barbatii care sustineti prostii), ce inseamna probleme hormonale la femei, fibroame, mioame, tumori etc. Si azi mai vor femeile sa se vindece si sa faca si copii.


Este stiut ca sfintii parinti recomanda sa nu se apropie de Sfintele Taine sau de icoane sau de toate cele sfinte, femeile aflate in perioada de necuratie (asa este numita, nu mai cautati argumete contra). Nu este altceva de facut decat ascultare. De altfel, daca veti cerceta, veti vedea ca se refera si la unii barbati, in anumite situatii - asa ca nu este nicidecum o nedreptate la adresa femeilor.

Pai te rog eu mult sa vii si sa pui aici unde scrie despre barbati si interdictiile pentru ei si am incheiat discutia.
Eu am mai spus. Este f.simplu. Facem ascultare si nu mai merge nici o femeie la biserica, pentru ca suntem ne-curate. De-abia mai stam in pat si ne mai odihnim. Si sa vedem cine mai ramane in biserica. Ii scoatem si pe cei casatoriti, ca si aceia sunt ne-curati.


De ce totdeauna, pentru niste lucruri normale, firesti, trebuie sa se gaseasca cineva care sa se simta jignit, ofensat, nedreptatit, lipsit de drepturi etc.? De ce oare nu putem sa facem pur si simplu ascultare, cuminti, fara sa jignim si sa ne simtim jigniti?

Tocmai pentru ca asa cum spui sunt lucruri normale, firesti. Asa am fost facuti de Dumnezeu si suntem egali in fata lui si mai ales in biserica. Daca in afara ei mai exista discutii si emancipari su curente, atunci in biserica ele sunt interzise. In fata lui Dumnezeu suntem egali si avem aceleasi drepturi. Nu scire nicaieri, in N.T cel putin, ca ar fi altfel si ca femeia trebuie prigonita pentru biologia ei. Numai voi, barbatii cereti prigonirea femeii. Noi n-am spus niciodata nimic impotriva voastra. Daca cerem si noi sa va radeti, sa va tundeti, sa nu intrati in biserica daca aveti probleme biologice, sa va imbracati si voi ca in alte vremuri, infasurati si tot ceea ce ne cereti voi noua? Va convine? Nu cred.

E drept, ascultarea este un chin mare pentru... draci! Ei nu se pot smeri, ei nu pot face ascultare de Dumnezeu. Ei trebuie sa caute si sa gaseasca argumente, sa faca discutii, sa revendice... sa se planga, sa indemne la revolta, sa ceara drepturi, sa aduca nenumarate argumente, tot soiul de speculatii, jelanii, ...
Dracul este cel care a vrut sa fie si el ca Dumnezeu, nu? A vrut drepturi egale... nu va suna cunoscut?
La ce bun? De ce toate astea? Pentru ca doamna sau domnisoara X sa-si poata plimba gratios necuratia (modern ambalata, nu ca pe vremea bunicii, cum s-a subliniat exagerat pe acest thread! parca asta ar conta: calitatea protectiei!) prin fata icoanelor si sa se duca la miruit si la impartasit?
Adica, vedeti voi, oameni buni: daca nu s-ar fi spus ca femeia sa nu se apropie de cele sfinte in acele zile, nici n-ar fi fost interesant. Nu? Ba poate ca s-ar fi venit urgent cu argumentele contra: ca nu e bine, ca nu e indicat, ca e o suferinta - suna cunoscut?

Daca am cunoaste noi roadele ascultarii, cata liniste s-ar castiga! Daca am intelege noi cine ne da ghes sa tot cerem drepturi egale, si sa renuntam la acele canoane demodate si asa mai departe... ce bine ar fi sufletelor noastre! Ce castig duhovnicesc am avea!
Am avea mai multa liniste daca s-ar aduce argumente si explicatii concrete. vad ca tu de ex. spui ca ne-curatia se afla in principiu, indiferent daca trupeste femeia azi poate sa fie curata si sa nu se cunoasca nimic. Va roade numai ideea de principiu.
Eu asta as vrea sa pricep. De ce? De ce femeia este ne-curata? Pacatul Evei? A fost in V.T. Iisus a venit si a schimbat legea veche.
Si Maica Domnului a fost femeie si tot ne-curata a fost perioadele ei?
Vorba preotului meu daca v-ati duce fiecare in fata mamei, a surorii, a sotiei voastre si i-ati spune "tu esti ne-curata!" Ati putea sa faceti asta? Chiar ati putea? Sa spuneti: "Mama/iubito/surioara esti ne-curata! N-ai voie asta si asta si asta."
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #284  
Vechi 30.05.2010, 19:48:42
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
urmaresc acest topic de ceva vreme si ma minunez...
poate sunt detalii inutile dar: am o prietena mai apropiata care are si 20 de zile /luna hemoragie, sau are 2-3 zile pauza si o ia de la capat... medicii au spus ca nu are nimic dereglat doar pur si simplu asa e ea, ar trebui sa nu intre in biserica in perioada cu pricina?!atata timp?
eu una nu am dureri de niciun fel, e la fel ca in oricare alta zi, fac aceleasi lucruri,nu se strica muraturile, nu se usuca florile:) , si nici preotul la care merg nu m-a "taxat" pt ca am mai fost pe la biserica in acea perioada.
cine sta numai in pat in perioada cu pricina? lumea are serviciu, responsabilitati...
Exact.. Si exista si in zilele noastre femei cu 'scurgeri de sange': este o boala, sau sunt mai multe. Sunt femei care au hemoragii aproape in continuu ani de zile. Inseamna ca sa nu se duca la biserica in tot acest timp?

Sunt iarasi femei care din cauza unei probleme de sanatate au mereu pierderi de sarcina. De cateva ori pe an poate. Ce sa faca acele femei, care incearca doar sa aiba copii?
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #285  
Vechi 30.05.2010, 19:53:41
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Daca femeia ar fi curata in acele zile si ar putea merge la biserica, asa cum sustin unii, de ce florile se usuca mult mai repede daca sunt tinute in mana de o femeie aflata in perioada lunara si de ce se strica muraturile puse tot in aceasta perioada?

Iar daca ne oprim de la anumite activitati pentru ce ne permitem a intra in biserica cand nu este permis?!
Nu vad nicio lezare in acest fapt si consider ca e bine a respecta aceste zile.
Dumneata poti sa ai drept reper absolut asta:

41. Și iată a venit un bărbat, al cărui nume era Iair și care era mai-marele sinagogii. Și căzând la picioarele lui Iisus, Îl ruga să intre în casa Lui,
42. Căci avea numai o fiică, ca de doisprezece ani, și ea era pe moarte. Și, pe când se ducea El, mulțimile Îl împresurau.
43. Și o femeie, care de doisprezece ani avea scurgere de sânge și cheltuise cu doctorii toată averea ei, și de nici unul nu putuse să fie vindecată,
44. Apropiindu-se pe la spate, s-a atins de poala hainei Lui și îndată s-a oprit curgerea sângelui ei.
45. Și a zis Iisus: Cine este cel ce s-a atins de Mine? Dar toți tăgăduind, Petru și ceilalți care erau cu El, au zis: Învățătorule, mulțimile Te îmbulzesc și Te strâmtorează și Tu zici: Cine este cel ce s-a atins de mine?
46. Iar Iisus a zis: S-a atins de Mine cineva. Căci am simțit o putere care a ieșit din Mine.
47. Și, femeia, văzându-se vădită, a venit tremurând și, căzând înaintea Lui, a spus de față cu tot poporul din ce cauză s-a atins de El și cum s-a tămăduit îndată.
48. Iar El i-a zis: Îndrăznește, fiică, credința ta te-a mântuit. Mergi în pace.


(Evanghelia după Luca, cap.8)

...ori borcanul de muraturi. Alegerea iti apartine.

Doamne ajuta!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #286  
Vechi 30.05.2010, 20:19:05
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mishi55 Vezi mesajul
Ca "astea" sunt sau nu legende, ... nu fi chiar atat de sigura.
Pau uite ca stiu practic. Am un ghiveci cu o floare pe masa la care stau in fiecare zi destul de multe ore. Am ghiveciul de cateva luni. Infloreste, o duce foarte bine. Desi sta in apropierea mea tot timpul, ba inca si ating florile. Daca eram asa de toxica de mult murea floarea. Sau cel putin nu o ducea bine. Si uite ca nu este asa. Am ajutat in gradina la semanat, treburi din astea. Totul a crescut frumos si bine.

Sunt prostii. Crede-ma. Legende babesti.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #287  
Vechi 30.05.2010, 20:22:06
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Fii ATENTA in ceea ce postezi!

Citat:
În prealabil postat de o_tzaranca Vezi mesajul
va rog sa-imi bold-uiti un pasaj in care se specifica ca femeia are voie sa intre in biserica ,ca aici:

Canonul 2 al Sf. Dionisie al Alexandriei (+264)
„Iar în privința femeilor, care au curățirea lunară, dacă se cuvine, aflându-se ele așa,să intre în casa lui Dumnezeu, socotesc că și a întreba este de prisos; deoarece cred că nici ele fiind credincioase și cucernice n-ar îndrăzni aflându-se așa, sau să se apropie de masa cea sfântă, sau să se atingă de Trupul și de Sângele lui Hristos;

Canonul 28 al Sf. Ioan Postitorul
„Femeile cele cu scurgeri de sânge obișnuite lor, să nu se atingă de cele sfinte până în a șaptea zi.
Dar NU Sf.Ioan Postitorul spune cea ce ai scris, ci mentioneaza ce spune Sf.Dionisie in can 2 si Sf.Timotei in can 7 ( „Femeile cele cu scurgeri de sânge obișnuite lor, să nu se atingă de cele sfinte până în a șaptea zi, dispune canonul 2 al Sf. Dionisie ca și al 7-lea al lui Timotei) , si VINE cu ceva in completare si NU ai scris : Acestea poruncește pe legea veche, ba nici să se împreuneze cu bărbații, care să se întâmple ca din acestea să se nască slabi, bolnavi cei zămisliți atunci.

Deci citeste cu atentie canoanele! Iarta-mi carcoteala...

DAR, pot sa vin cu N exemple cu diferente de „gandire” intre sfinti! De la Sf.Ioan Gura de Aur la Sf,Maxim Marturisitorul, de la Sf.Grigorie Teologul la Sf.Chiril Alexandrinul!

Canoanele difera de la un sfant la altul!
Mi-a placut in MOD SPECIAL Sf.Atanasie, un sfant cu o gandire exceptionala, ca si Sf.Grigorie Teologul (de Nazianz)! Sf.Atanasie priveste lucrurile in mod realist, nu degeaba a fost LUMINAT de Sf.Duh ca sa exprime cel mai bine DOGMA SFINTEI TREIMI!!! NU că alti sfinti precum Sf.Spiridon al Trimitundei nu ar fi exprimat bine Dogma Sf.Treimi! Unul o arata prin exemplu - Sf.Spiridon cu caramida, unul plesneste pe initiatorul ereziei, Arie - Sf.Nicolae al Mirelor Likiei, sau altul exprima DOGMA sfintei Treimi prin cuvantul cel mai frumos „omousios” (de o fiinta) pentru Persoanele Sf.Treimi - Sf.Atanasie al Alexandriei!

Unii sfinti sunt, dupa cum am spus, de origini iudei, deci isi pastreaza idei iudaice, precum si Sf.Pavel (fiind iudeu) a avut probleme cu „cei proveniti dintre neamuri” daca sa primeasca si ei sau nu „circumciziunea” in urma careia avem primul Sinod in lumea crestina in anul 50-51, dupa Inaltarea Domnului la cer, altii sunt de partea ideologiilor grecesti - platoniste... etc!

La sfintii antiohieni vei intalni aceleasi idei, la Sfintii alexandrini vei intalni alte idei, iar la Sfintii din apus ALTE idei!

...deci.... Canoanele difera de la un sfant la altul! Fiecare sfant spune parerea sa cu un lucru in functie de acrivia sa! Unul este mai indulgent altul este mai aspru! De ce asa? Fiecare dintre noi avem DISCERNAMANT incat sa ne ghidam viata duhovniceasca in functie de CANOANELE date de fiecare sfant! In viata duhovniceasca sunt multe ce nu le putem intelege, de aceea avem duhovnic sa ne sfatuim cu el si sa luam deciziile cele mai bune, in functie de cat este luminat de Duhul Sfant, dar si de lucrarea si de STAREA noastra duhovniceasca personala! de ce spun asa? nu toti sunt foarte nevoitori si evalviosi, altii sunt mai aspri cu ei, altii sunt mai blanzi, altii sunt mai plini de acrivie dar si de discarmant, altii au nevoie neaparata de un indrumator la fiecare pas facut catre unirea cu Hristos!

Daca nu te linisteste ceea ce am spus, nu esti obligata sa impartasesti aceeasi idee cu mine! Mie imi place gandirea Sf.Atanasie - iau lucrurile cum stau ele nu cum mi se par a fi! In plus, Sf.Atanasie vine cu ARGUMENTE de ce nu este femeia necurata, iar Sf.Dionisie mentionat de fratia ta nu are niciun argument, ceea ce inseamna ca nu privea acelasi lucru asa cum il priveste Sf.Atanasie!!!

Acest subiect il dezbat cu N preoti si stareti si duhovnici si teologi si niciunul nu imi aduce argumente PRO necuratiei femeii in perioada... cel mai dur mi se spune „e necurata si atat!” Dar cand le spun argumentele impartasite si de Sf.Atanasie asa cum le-am spus in postarea de mai sus, NICIUNUL nu mai spune nimic! Sf.Atanasie spune clar: diavolul cauta sa insele cu IDEI FINE si ascunse incat sa indeparteze pe om de Dumnezeu!

E ILOGIC sa te feresti de cele sfinte pt ca esti „necurata”! Cum oare sa feresti de cele sfinte???? CARE e motivul??? pt ca asa te-a lasat Hristos??? adica DUmnezeu a GRESIT ca te-a lasat asa? adica DUmnezeu te-a facut necurata???
Bine, daca femeia nu se atinge de icoane, nu aprinde candela, nu intra in Biserica, nu ia aghiasma sau anafora, eu vin cu una mai dura: SA DEA SI CRUCEA JOS DE LA GAT pt ca e necurata! E bine asa? Te „lepezi” de ea, de Cruce? Evident ca nu!!! EI, in acelasi caz e si cu icoanele si Sfintele Slujbe! NU TE POTI INDPARTA DE CELE SFINTE, PT CA NUMAI ELE NE POT ADUCE MAI APROAPE DE HRISTOS!

NU TE APROPII DE SF.EUHARISTIE, pt ca e vorba de SANGELE lui Hristos si Sangele TAU, deoarece are loc „eliminarea” lui! ATAT!!! In rest NIMIC nu te opreste sa te apropii de cele Sfinte!

Si apoi Sfantul Atanasie vine in completarea celor spuse in postarea precedenta:
„fiindcă cei ce vreau să grăiască împotriva celor ce se numesc drepte, sau mai bine zis, celor făcute de Dumnezeu, se referă și la cuvântul evanghelic, după care "nu cele ce intră spurcă pe om, ci cele care ies", trebuie să se mustre și această nesocotință a lor, că nu o voi numi întrebare. Fiindcă înainte de toate, nefiind întăriți, în neștiința lor, vatămă Scripturile. Iar cuvântul divin este așa: Fiindcă iarăși unii au asemenea îndoială asupra mâncărilor, însuși Domnul, dezlegând neștiința lor, adică dând în vileag eroarea lor zice că: „Nu cele ce intră spurcă pe om, ci cele ce ies; apoi adaugă: și de unde ies? și răspunde: din inimă; căci se știe că acolo sunt visteriile rele ale gândurilor spurcate și ale celorlalte păcate. Iar Apostolul învățând mai pe scurt despre aceasta zice: "Mâncarea nu ne va pune pe noi înaintea lui Dumnezeu" (1 Corinteni 8, 18). Și de ar zice cineva acum deslușit că scurgerea firească nu ne va duce spre păcat; se poate că și doctorii, ca măcar de la cei din afară să se rușineze, în privința aceasta vor răspunde că celui ce trăiește i s-au dat oarecari ieșiri indispensabile spre a elimina prisosința scurgerilor care hrănesc fiecare mădular din noi, precum cele de prisos ale capului sunt perii, și mucoasele cele ce se elimină din cap, și ale pântecelui ce se leapădă; deci cele de prisos ale canalelor de sămânță este aceea. Așadar, ce fel de păcat este în fața lui Dumnezeu, când însuși Stăpânul cel ce a plăsmuit vietatea a voit și a făcut aceste mădulare, ca să aibă acest fel de ieșiri?…”

Cu aceste ultime cuvinte ale Sf.Atanasie imi inchei si eu APOLOGIA pentru CURATIA FEMEII si pentru ca ea se poate apropia de cele sfinte fara opreliste, afara de Sf.Euharistie!
__________________

Last edited by geo.nektarios; 30.05.2010 at 20:35:36.
Reply With Quote
  #288  
Vechi 30.05.2010, 20:43:44
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit cite o parere pt. fiecare intrebare

Numeroase si felurite intrebari , care mai de care . Unii useri nici nu au citit ce am postat mai inainte, in legatura si continuitate cu acelasi subiect, adica nu sunt interesati in intregime de subiect; altii sunt mai noi pe forum si doresc sa faca cultura teologica dintr-un site si nu din carti serioase de specialitate abordate in tarie si consistenta progresiva. Altii se descopera a nu practica (adica a nu avea experienta individuala) anumite activitati dar vorbesc despre ele ca si din postura doctului , altii nici macar nu inteleg despre ce vorbesc eu, ca sens si substanta, dar dau inainte cu aceleasi lucruri atit de des postate, uzate si rasuflate(raspunsuri stereotipe repetate periodic) incit chiar ma mira cu faptul ca nu mai tin minte asemenea discutii purtate nu cu mult timp anterior.
Nu stiu cum priviti interventiile mele(nici nu am curiozitatea aceasta deoarece nu doresc sa pozez intro anumita postura ci sa-mi spun parerile) si ce probleme va ridica dar eu sustin pozitia arhiclasica a barbatului si a femeii in cadrul ortodxiei cu tot ce decurge in mod absolut clasic din aceasta : drepturi, obligatii, interdictii, atitudini, porunci, sanctiuni, canoane, epitimii. Deci , pt. fiecare concis :
1. Coralina= 1. nu cunoasteti ,,rasboiul in vazduhul inimii" facut de diavol in ceea ce priverste accesele de evlavie exact atunci cind nu trebuie . Gasiti lamuriri in lucrarea cu acelasi nume ( Nevoitor : ,,Rasboi in vazduhul inimii"), la gheronul Cleopa , Nicodim Mandita si cei 2 Arsenii ; asta ca exemple scurte, simple si concise. In rest gasiti oriunde numai sa vreti sa le acordati atentie ! Este doar o propunere, faceti cum credeti de cuvinta !!
2. Intre handicapul psihofizic si estrul feminin exista asemanare doar in imaginatia dvs. altminteri discutiile sunt de prisos !
3. Nu cunoasteti tilcuirea evangheliei femeii ce suferea de scurgerea de simnge . Sa fiti cu mai multa luare aminte pe viitor la sf. Liturghie si mai ales la marii predicatori pe care ii gasiti chiar aici pe forum . V-au mai raspuns in acest sens si alte surori. Desi asemanarea este fortata iar necunoasterea evidenta constat ca nu va jenati sa o folositi . Va recomand putin mai multa decenta si prudenta . Sa vorbim doar despre ceea ce cunoastem bine.
4. Va recomand sa uitati ideea ca as vorbi la misto sau flegmatic cu careva din useri ; este o parere strict personala si nefondata !

2. Noesisaa = 1. enumerati corect o parte din calitatile candidatului la preotie dar le intelegeti si asociati gresit . Dupa noi, adica dupa parerea mea, tocmai de aceea alege D.zeu din multitudinea de propozanti pe cei care au ,,curatenie, puritate, demnitate duhovniceasca" cit si desigur si pt. alte motive numai de El stiute! Reveniti asupra parerilor, poate le veti schimba ! Exceptiile nu formeaza regula ci doar se spune lumeste si nu duhovniceste, ca o intareste !! Nu, ce ziceti ? Directia nu este gresita, doar vi se pare ! Intradevar, preotia este har , adica dar dumnezeiesc, la capitolul vrednicie si merite omul este complet absent, noroc cu mila si darurile lui D.zeu !

3. Sophia= 1. rosturile barbatului si ale femei sunt talmacite de sfintii parinti deja , unul fiind chiar sfintul Ioan Hrisostom , dar mai sunt si multi altii. Nu le-ati descoperit dvs. pina acum , dar nu desnadajduiti. Toate la timpul lor !
2.Pe principiul duratei maxime sigure care sa garanteze curatia indiferent de variatiile biologice intilnite in practica.
3. Faceti cum va porunceste duhovnicul dar in orice lucru in care simtiti ca ceva nu este in regula cum zice duhovnicul adica este diferit de marea majoritate a celorlalti duhovnici nu va culcati pe o ureche alegindu-va varianta cea mai usoara, favorabila ci cercetati mai multi duhovnici.,,Mintuirea sta intru mult sfat" sau altfel spus ,,cine vrea sa se mintuiasca cu intrebarea sa calatoreasca" spunea atit de frumos gheronul Cleopa ! Cum sa-i cercetati ? Citindu-le cartile , articolele, si stind de vorba cu ei . Se poate , daca cu adevarat va intereseaza mintuirea proprie , purta corespondenta scrisa cu acestia ; au fost si inca sunt numeroase asemenea cazuri !
4. David : ,, Arunca toata grija ta asupra lui D.zeu si el te va hrani pe tine " + ,,Tinar am fost si am imbatrinit si nu am vazut pe cel drept prigonit si nici semintia lui cersind piine" Atentie, este vorba doar de cei drepti !
5. In legastura cu frecventa realitatea nu este chiar asa de ..spornica" cum o credeti dvs. la barbat, chiar daca suntem in sanatate deplina. Sa nu confundati cu anumite practici prohibite care acelea da, sunt posibile de nenumarate ori intro zi !
6. Despre libertate avem pareri opuse. Cu timpul este posibil sa va schimbati parerile. Libertatea nu inseamna dreptul de a face orice, oricum, oricind si oriunde . Aceea este anarhia sau altfel spus nebunia , adica dreptul de a nu respecta nimic ! In cazul acesta pot spune cu multa bucurie si nadejde : ce bine ca lumea este condusa de catre D.zeu ca daca ar fi fost condusa de catre noi oamenii ar fi fost gata in 10 ani de zile !

4. Piedone = 1. Va recomand sa va documentati si sa va puneti la punct cu notiunea, atitudinea , si pacatul intitulat ,,SMERENIA MINDRA" . Am mai spus si cu alte ocazii (aveti singura scuza ca sunteti mai nou pe forum !) ca da bine la CV-ul de crestin drept maritor asa in general dar pt. cunoscatori se apreciaza ca fiind un lucru slab . Ma iertati dar este o evidenta !
2. Este firesc ca orice ortodox sa aibe o dorinta mare de informare si de cunoastere a bazei teoretice a credintei sale dar nu este firesc sa caute sa devina informat utilizind forumul . Aici , pe cinstite, mai mult se birfeste , puteti constata lesne si singur aceasta . In general multa lume sufera de nevorbire si atunci posteaza verzi si uscate, se practica mult parelnicia si polemica neconstructiva. Neconstructiva, deoarece evidentele sunt ignorate din varii motive dintre care cel mai insemnat este necredinta . Asa se intimpla daca va uitati , de exemplu, ca unii au mii si mii de postari in 2-3 ani . Cu ce ? si cum au ajuns aici ? Postind tot felul de lucrusoare datorita lipsei de ostoire . Adica ziua si 2-3 postari . Va spun aceasta parere deoarece vad ca sunteti debutant pe forum. Insa nu ma intelegeti gresit, atitudinea privind frecventa de activare pe forum va apartine, poate chiar si dvs. sunteti pt. o activitate cit mai strasnica. Dar invatatul teologiei sa tineti minte ca nu dupa forum se face ci din carti de teologie . Nu trebuie sa va speriati de aceasta ci trebuie doar sa fiti interesat cu adevarat pt. ca stiinta , si cu atit mai mult credinta, sporeste incetul cu incetul !

In rest , suntem totusi liberi sa alegem cum si ce voim !! Sau altfel spus : ne-o facem cu mina/vrerea noastra !

Last edited by zaharia_2009; 31.05.2010 at 00:00:26.
Reply With Quote
  #289  
Vechi 31.05.2010, 00:16:40
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Ce de sensuri si directii de gindire dar mai ales de exprimare in limba romana incit la un moment dat mai ca nu mai reusesti sa te intelegi si ar fi nevoie sa opresti un om de pe strada ca sa-l intrebi despre cine crede ca ar avea dreptate intro disputa de exprimare . Numai ca lucrurile nu stau chiar asa in ceea ce periveste invatatura hristica. Si ca sa nu ne apucam noi sa facem nebunii mai mari ca noi avem scaparea sfintilor parinti care au tilcuit scriptura cu virf si indesat, complementar si completiv dar fara a fi in contradictie . Cei care la un moment dat au ajuns la altfel de talmaciri contradictorii nu au ajuns sa fie incadrati in ,,sfintii parinti" oricit de ritori ortodoxi sau de ierarhi sau de sfinti au fost . Cei care cunosc definitia sfintilor parinti , adica cine sunt acestia , inteleg limpede despre ce este vorba. Cu alte cuvinte , cine nu stie clar , in sens teologicopatristic ce inseamna ,,plinire" sa caute si sa citeasca pina ... se va lamuri. Discutiile legate de Hristos privind ce a preluat el din VT, de ce nu a preluat tot, cum se talmaceste si mai ales cum se aplica astazi ceea ce a fost luat si asa mai departe este de prost gust si tradeaza atitudinea de diletant cu tupeu, adica nu stiu precis dar ma bag si dau inainte cu sirg ca asa mi se pare mie. Nu discutam dupa ureche, sau cel putin eu nu fac asta, refuz o asemenea atitudine, nu-mi face cinste si ca atare o resping. Am facut trimiteri la sensul ,,plinit" tot in acest thread 2-3 pagini mai inainte .
Asta nu este un raspuns la argumentul meu. Plinrea Legii nu inseamna respectarea ad literam a prescriptiilor ei, altfel am fi tot evrei.
Si la ceea ce am spus, si Geo a colmplectat mult mai documentat, ca traditia ortodoxa nu este unaima in aceasta chestiune (a 'necuratiei'). Vad ca mereu ocolesti o reactie la acest fapt... Cum explici ca exista aceste diferente de gandire? Si daca exista diferente la sfintii parinti (caci despre ei este vorba), nu putem avea si noi pareri diferite? Cine crede ca e mai bine sa tina seama de unele restrictii sa tina.. cine nu, nu. Sigur, noua ni se pare tuturor ca avem dreptate si incercam sa ii convingem si pe ceilalti, asta e drept.

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Despre necuratia femeii lucrurile , dupa parerea mea, sunt clare si nu domneste nici o neintelegere in lumea ortodoxa asupra subiectului.
???? vezi mai sus

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Modul in care s-au citat canoanele de mai sus , defapt modul de formulare ale lor de catre autori , arata insasi delicatetea situatie : nici nu mai este nevoie sa se puna intrebari suplimentare deoarece esti intro stare mai rara , mai putin fireasca care te face diferita de restul lumii si care trebuie sa te indemne de la tine pornire la rezerva si retragere si nu din contra sa te pocneasca evlavia si dorul de cele sfinte exact tocmai cind nu trebuie . In cazul unei asemenea flacari care iti perpeleste sufletul ai putea sa intelegi ca nu este tocmai de la D.zeu . Dar daca vrei sa intelegi contrarul , sa treci peste tot segalnic, sa ai indrasneala si sa-ti ceri dreptul la pacat ...poti face cum vrei , omule ! Esti liber sa-ti alegi calea dorita.
Iarasi nici un argument.. Imi pare rau, Zaharia.
Cum aduca sa ne pocneasca evlavia si dorul? Pai pe astea ar trebui sa le avem mereu.
Eu una simt mare dorinta de a merge la biserica si de a participa la Taine, mereu. In tot timpul sarcinii asteia nu cred ca am lipsit vreo duminica desi uneori fizic mi-a fopst greu. nu ma laud - pur si simplu asa simt, nu este vorba de o datorie de a merge. Si acum ca o sa nasc, sa nu merg 40 de zile? Pai chiar ca mi s-ar usca inima.. Imi amintesc cum a fost cand ma prima sarcina a trebuit sa stau in pat cam tot atata timp si nu am putut merge la biserica nici de Paste...
Nu, te asigur ca nu tocmai atunci ma pocneste dorul, ci mereu.

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Singura exceptie in cazul de necuratie masculina este in cazul preotului care neavind inlocuitor la altar si trebuind sa slujeasca sf. liturghie atunci se va imbaia, isi va face pravila si apoi va savirsi sf. liturghie avind motiv binecuvintat pt. aceasta slujire .
Este o deosebire intre scurgerile masculine si cele feminine: ca cele feminine se petrec ciclic sau cu ocazia nasterii, (de care se spune ca este mijlocul prin care se mantuieste femeia.. deci este un lucru minunat pe care il face), iar cele masculine cum spun si canoanele pot fi uneori naturale (de scurge surplusul) dar pot fi si provocate de ganduri si imagini erotice acceptate de suflet. Pot avea deci o legatura cu o forma de pacat fie ea cat de mica (acceptarea pana la un punct a unui gand). Dar la femei, nu..
Ori, celor curati toate le sunt curate..

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Considerind femeia asa de ,,inocenta " in tot timpul unei luni de zile si ca nu este nici o impietate sau blasfemie daca participa la slujbe, intrind in biserica , miruindu-se, luind anafora, aghiasma, sarutind icoane, moaste, sau si impartasindu-se ma gindesc sora Fany ca esti de acord si cu introducerea preotiei feminine in ortodoxie si in ierarhia clericala superioara . Nu ? ca doar ce impedimente sa existe , nu este ea curata si demna si deosebita si mai ales la fel cu barbatul . Nu este si ea tot culmea creatiei lui D.zeu si zidita tot din dragoste de catre Acesta ? ce ii lipseste ei sa nu poata fi preot ? Pai a pus sau nu D.zeu interdictii femeilor si barbatilor in modul lor de vietuire chiar daca sunt culmea creatiei lui ? De ce este misoginismul acesta la D.zeu , ca asa spunea o distinsa sora , pe numele ei Sophia,si ca se simte pregnant in biserica ca doar D.zeu este mai intii de toate iubitor si mai ales drept ? De ce are El treaba mai de cinste cu barbatul decit cu femeia ? Iiii ? De ce ?
Nu vad nici o legatura cu preotia. Eu nu sunt pentru preotia femeii, de altfel. Cred ca exista alte argumente impotriva ei, care nu au nici o legatura cu menstruatia. Functiile barbat-femeie sunt diferite, si au rol simbolic. A fi preot nu este vreo rasplata pentru curatie (vad ca zici chiar 'inocenta' - deci totusi scurgerile de sunte tin de vreo vina?).
In relatia dintre barbat si femeie, barbatul Il reprezinta simbolic pe Hristos iar femeia Biserica. Asta mi se pare mie argumentul principal impotriva preotiei femeii.
Daca vrei, se poate gasi o legatura cu maternitatea, nu cu pierderea sangelui legat de ea. Femeia are alt rol, egal in demnitate, decat barbatul. Intre altele matrenitatea (nu numai fizica, pentru ca nu toate femeile nasc copii, ci si pe plan spiritual).

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Deci, careia nu-i place ca este aleasa ca femeie de catre D.zeu cu un rost , cu o misiune, cu o slujire si o necesitate de implinire , daruita cu frumusetea chipului divin dar si cu slabiciuni specific doar umane si ca mai ales din acestea din urma decurg si anumite restrictii , rezerve sau interdictii ... sa se duca si sa-i ceara socoteala insusi lui D.zeu ziditorul ! Si-apoi o vedea ce raspuns primeste . Dar sa nu uitam ce spune marele proroc David : ,,... celor mindrii le sta D.zeu impotriva iar pe cei smeriti ii ridica ".
Ba mie imi place foarte mult ca m-a facut Dumnezeu femeie si nu ii cer nici o socoteala! Regulile astea nu sunt de la Dumnezeu, ci de la oameni - cel putin pentru crestini ele nu au nici un sens, asta zic eu.
Nu am nici o problema cu feminitatea si masculinitatea (?), accept ca exista diferente de roluri. Sa nu ducem discutia in afara subiectului...
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)

Last edited by Fani71; 31.05.2010 at 00:24:14.
Reply With Quote
  #290  
Vechi 31.05.2010, 00:25:48
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Canoanele difera de la un sfant la altul!
Mi-a placut in MOD SPECIAL Sf.Atanasie, un sfant cu o gandire exceptionala,
care venea din Alexandria,unde la acea data era o puternica comunitate evreiasca.
Stiti mai bine ca mine cum este tratata femeia in iudaism..mai ales in timpul menstruatiei..isi omorau si fiicele la nastere..s.a.

nu m-ati lamurit cu canoanele.am avut in casa aceasta carte.
http://www.cartiortodoxe.ro/cartea-c...prof.-dr..html
poate cautam ,daca stiam ca dvs.sustineti ..tocmai dvs.care aveti un cuvant de spus pe acest forum..sunt dezamagita.
in Ardeal va pierdeti Harul.

Last edited by o_tzaranca; 31.05.2010 at 00:32:43.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
femeia si cariera romandragut Generalitati 65 25.11.2013 08:03:15
Femeia PetruD Morala Crestina 72 19.11.2013 13:22:16
Femeia Cananeanca CristianVladut Generalitati 1 12.03.2011 23:01:39
Preotul și femeia dorinastoica14 Preotia (Hirotonia) 64 13.02.2010 17:22:39
Femeia intre televizor si telenovela-M.D(Femeia care a uitat de modelul M-ciiDomnului 11111111 Generalitati 98 10.01.2010 08:41:15