Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.02.2010, 20:14:18
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Nu e pacat sa chiulesti,mai ales de la ore care nu-ti aduc nici un folos.Pacat e sa chiulesti de la ora de religie.Invata doar chestiile care nu sunt blasfemii si de celelalte spune ca nu stii.De 5.
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
  #12  
Vechi 19.02.2010, 22:37:03
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Parerea mea este "Sa-i dai Cezarului ce-i al Cezarului si lui Dumnezeu ce-i a lui Dumnezeu"

Observi cum iti cere Dumnezeu?
Sa fii la scoala precum iti CERE SCOALA, asta este incercarea ta in fata careia te-a pus Dumnezeu.

Filozofii prostesti o sa intilnesti si mai tirziu si chiar si aici pe forum. Poate mai tirziu vei lucra cu oameni care emit tot felul de teorii poate chiar si sotul tau. Ce-ai sa faci atunci? Vei lasa serviciul si familia numai pentru ca "muzicuta" lor nu este pe placul tau?
Hristos te vrea rabdatoare! SI prin scoala laica te intaresti si te imbunatatesti!
Cand are omul dreptate, are dreptate! Andreicozia, la acest topic ai raspuns cum se cade si ai argumente bune si in a doua postare!

De-ai sti tu, Filofteea, cata filosofie pagana, ce-i drept, utilizata in scop crestin, poti regasi in scrierile sfintilor Parinti... cat Platon si cat Aristotel! si ce bagaj de cunostinte din lumea pagana aveau! Sa culegem, asadar, si noi, ca albinele.... Si mie imi placeau orele de filosofie din liceu, mi-e dor de ele... ce-i drept, profa mea e crestina si foarte pasionata de ceea ce face si ne transmitea si noua pasiunea sa. Plus ca nu toti filosofii sunt atei... Zi mersi ca nu va sa le cititi operele integrale! Si da, Voltaire e cumplit pentru un crestin! Cunosc pe cineva care s-a smintit foarte tare din cauza scrierilor sale, dar, din cate stiu eu, voi nu il studiati. Nu chiuli, ca e pacat! Ia ce e bun din toti, fii rabdatoare si discerne intre folositor si vatamator! Incearca sa vorbesti si cu parintele tau, ca sa nu te mai chinui atat. Mult succes la scoala si rabdare in ispite!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 19.02.2010, 23:59:46
sorekonom
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Filofteea Vezi mesajul
Buna ziua,
Ma numesc Filofteea si am o mare dilema pe care as vrea sa va rog sa ma ajutati sa o rezolv. Sunt eleva in clasa a XII-a la profil uman si-mi place extraordinar invatatura si tot ce tine de scoala, insa nu pot spune acelasi lucru despre ora de filosofie, unde invatam despre tot soiul de filosofi blasfemi, cum ar fi Sartre si Nietzsche. Efectiv urasc aceste ore la care ni se preda despre oameni care au nesocotit poruncile Domnului (in plus, profesoara de filosofie ii lauda mereu) si invataturile lor pacatoase, dar in acelasi timp imi vine greu sa chiulesc pentru ca si asta ar fi un pacat. Ce sa fac? Am vorbit si cu profesorul meu de religie, care mi-a spus ca nu am ce face, asta e programa si tot ce pot face e sa nu ma las ademenita de blasfemiile acestor filosofi. Cu toate acestea, eu trebuie sa invat acest filosofi si sa dau lucrare si sa fiu ascultata din ei, in conditiile in care mi-e peste putinta sa repet ideile lor.
Stit cumva daca pot face o cerere sa nu mai particip la aceste ore sau aveti alte solutii?

Draga mea, uite e asa: ia pune tu frumusel mana pe gugle si vezi, cine au fost Sfintii Trei Ierarhi: Vasile, Grigore, Ioan si vezi ce background aveau. Si apoi te gandesti, dom'le la ce e buna filozofia asta si de ce mi-as bate eu capul cu ea. Si ai sa vezi ca acesti mari creatori de cultura, ca asta sunt, trebuie apreciati pentru modul in care articulau ideile, pentru genialitatea lor speculativa. Si ti-as recomanda ca sa o iei frumusel de la Aristotel treci pe la nenea Decartes si nu te opresti la Wittgenstein si uite ajungi la Tutea care-i ia oricum pe toti la puricat si o sa tragi o concluzie foarte draguta; Si anume: domnii astia ( si fac referire la bibliografia lor ) trebuie priviti ca niste instrumente de gandire foarte performante. Nu e bine sa iei concluziile lor, ca acolo se izbesc de meteahna "omului automom", adica iluzia iluminista: adevarul secundum rationem, care e o bazaconie. Dar trebuie sa intelegi ca oamenii astia au dat dovada in gandirea lor de un mare rafinament cel putin la nivel de interogatie. Iar tu apoi poti sa brodezi pe aceste structuri cognitive cu ce informatii si detalii doresti fie ele religioase, laice sau mai stiu eu de care altfel.
Asa ca o gandire bigota, brutala, de soiul vai, vai ce-o sa ma fac frizeaza mai degraba zona slaba si superficiala a crestinismului as putea spune. Normal ca te sperie gandurile acestea si ca esti bulversata, dar repet Pavel nu a uitat de Saul.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 20.02.2010, 00:03:32
sorekonom
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioana-Andreea Vezi mesajul
Nu e pacat sa chiulesti,mai ales de la ore care nu-ti aduc nici un folos.Pacat e sa chiulesti de la ora de religie.Invata doar chestiile care nu sunt blasfemii si de celelalte spune ca nu stii.De 5.
Draga Ioana, bun sfat asta cu spune ca nu stii si iei si tu un 5. Dar ne mai miram ca li se atribuie preotilor sintagma de popi obscurantisti. Pai inca vre-o doua voci din astea si o scoatem pe aia din sertar: crede si nu cerceta :) Ce aveti fratilor?!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 20.02.2010, 00:07:13
sorekonom
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de l_dorobat Vezi mesajul
Va veni o vreme cand altii vor incepe sa iti denigreze credinta curata folosindu-se de citate din Nietsche sau J.P. Sartre. Caci "toti cei care vor dori sa traiasca cucernic vor fi prigoniti" spune Sf. Apostol Pavel. Traim un veac al apostaziei care refuza sa-si mai asume Crucea lui Hristos si care rade de Inviere. Un veac in care omul se vrea Dumnezeu si care striga precum Nietsche: "Dumnezeu a murit!".

Nu prea ai ce face...Rabda toate pentru Hristos care te iubeste. Prin rabdarea aceasta iti vei mantui sufletul.

Asta de la sfarsit suna asa... a Diocletian e la usa! Boiz astea-s replici da saracuti cu duhul, moare ortodoxia, sariti niste apa!!! Ce-aveti fratilor?!?! Sau e inca un timorat pe care merge sa punem niste citate din Sfintii Parinti sau ceva de soiu'...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 20.02.2010, 00:21:36
sorekonom
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Un veac in care omul se vrea Dumnezeu si care striga precum Nietsche: "Dumnezeu a murit!".

Din cate imi aduc eu aminte tot unul din astia a spus pe patul de moarte: Crucificatule ai invins!
Nu se rastoarna oare tot sensul de pana atunci?!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 20.02.2010, 13:51:40
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

1. Cine ti-a spus ca filozofii spun blasfemii? Sau dupa ce ii poti tu judeca?
2. Fac parte din cultura generala. Mare majoritate din materiile din scoala si facultate nu sunt utile direct, dar sunt cultura generala necesara oricarui om.
3. Stiu, filozofia este grea, mai ales sa citesti asa lucrari. Mie nu mi-a placut, n-am inteles, m-a plictisit.
4. Si religia sa stii, este o mare filozofie. Mai totul este scris atat de filozofic si intortocheat, la un nivel mult peste intelegerea omului normal.
In religie nimic nu este 1+1= 2 si nu are raspuns clar. Totul este f.obscur.
Depinde de intelegerea fiecaruia.

In concluzie du-te la scoala si citeste de toate, cat poti si iti place. Nu este interzis. Ca ai discernamant si nu aplici tot, asta este altceva.
pe lumea asta insa nimic nu este degeaba si fara rost, desi unele asa par.

Ehei, voi in ziua de azi vreti sa invati numai ceva place si vreti voi? mare lucru ca (daca) puteti asa. Sa vezi cum era inainte! Si ce multe stiu generatiile mai vechi din acest motiv.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #18  
Vechi 21.02.2010, 22:40:11
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Cum pot eu să-l combat pe Nietsche dacă nu-l citesc ? Cum pot să combat teoriile aiuritoare ale lui Sartre fără să știu nimic despre Sartre ? Deci, acești apostați trebuie studiați cu atenție, bucată cu bucată, întocmai cum s-ar face cu un monstru în sala de disecție, atunci când vrem să vedem în ce fel este alcătuită o anomalie a naturii.

Cu Sartre, recunosc, e destul de greu. E complet insipid. Dar Nietsche mi se pare de-a dreptul interesant în nebunia lui. Dealtfel, tipul era efectiv sonat, caz clinic. Un nebun care nu a fost lipsit de o anumită forță poetică, aceeași pe care o regăsim în basmele grecești.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 21.02.2010, 22:53:07
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Cum pot eu să-l combat pe Nietsche dacă nu-l citesc ? Cum pot să combat teoriile aiuritoare ale lui Sartre fără să știu nimic despre Sartre ? Deci, acești apostați trebuie studiați cu atenție, bucată cu bucată, întocmai cum s-ar face cu un monstru în sala de disecție, atunci când vrem să vedem în ce fel este alcătuită o anomalie a naturii.

Cu Sartre, recunosc, e destul de greu. E complet insipid. Dar Nietsche mi se pare de-a dreptul interesant în nebunia lui. Dealtfel, tipul era efectiv sonat, caz clinic. Un nebun care nu a fost lipsit de o anumită forță poetică, aceeași pe care o regăsim în basmele grecești.
Off topic!
Vei spune ca sunt rautacioasa dar cum poti d-ta sa combati ortodoxia, daca n-a cunosti? (aici ma refer la ce-ai scris in alta parte). Deci sfatul pe care il dai e valabil si pt d-ta.

Last edited by iana; 21.02.2010 at 23:09:34.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 22.02.2010, 00:00:54
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Cum pot eu să-l combat pe Nietsche dacă nu-l citesc ? Cum pot să combat teoriile aiuritoare ale lui Sartre fără să știu nimic despre Sartre ? Deci, acești apostați trebuie studiați cu atenție, bucată cu bucată, întocmai cum s-ar face cu un monstru în sala de disecție, atunci când vrem să vedem în ce fel este alcătuită o anomalie a naturii.

Cu Sartre, recunosc, e destul de greu. E complet insipid. Dar Nietsche mi se pare de-a dreptul interesant în nebunia lui. Dealtfel, tipul era efectiv sonat, caz clinic. Un nebun care nu a fost lipsit de o anumită forță poetică, aceeași pe care o regăsim în basmele grecești.
Acest thread imi trezeste curiozitatea de a-i citi pe acesti filozofi.
__________________
Cel mai tare schimb de replici de pe forum:
"Spune Biblia clar"
"Bblia zice clar si ca liliecii sunt pasari."
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ajutor! zriyac Generalitati 18 16.10.2010 16:47:38
un mic ajutor evelon Rugaciuni 4 29.10.2008 16:06:45