Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.02.2011, 16:47:06
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit despre intalniri cu protestantii

am o verisoara care a trecut de la ortodoxi la protestanti...adica crestini dupa Evanghelie...acum vreo 4 5 6 ani nu stiu exact. acolo si-a gasit sot, e maritata, au un copil de cateva luni, care bineinteles nu e botezat, ca na la ei botezul e cand vrea persoana respectiva, adica cand creste mare, dar asa sunt oameni cu picioarele pe pamant, au ei ideile lor cam ... nastrusnice ... da na asta e gandirea lor ...

ei fac tot felul de intalniri pe la casele lor, in care ba citesc din Biblie si apoi comenteaza pe seama la ce au citt, ba disctutii despre familie, despre cum sa se poarte in anumite situatii, despre situatii, intamplari din viata de zi cu zi. si ma cheama tot timpul si pe mine. eu sunt ortodoxa convinsa, si nu ma atrag intalnirile astea, dar ma cheama de foarte multe ori si de fiecare data am refuzat-o ... samb asta este o intalnire la care daca accepta sotul o sa ne ducem, ca e si ziua verisoarei mele, si oricum am inteles ca nu se citeste din Biblie, eventual se discuta despre educatia copiilor... si asta m-ar interesa ...
dar asa in general este pacat daca un ortodox convins se duce la intalniri ale protestantilor ? bineinteles, fara clatinari de credinta, sau Doamne fereste treceri la religia lor.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.02.2011, 16:54:03
colaps3's Avatar
colaps3 colaps3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2011
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 107
Implicit

Doamne ajută Mirela.

Uite care este poziția Bisericii:

Canonul 37 Laodiceea - „Nu se cuvine a primi de la iudei sau eretici darurile trimise de sărbători, nici a serba împreună cu ei.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, masoneriei, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului, părăsirii patriei și a venirii antihristului de papă în România!

Semnați petiția împotriva venirii diavolului de papă în România! - http://www.petitieonline.ro/petitie/...p66477055.html
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.02.2011, 16:57:03
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Canonul 37 Laodiceea - „Nu se cuvine a primi de la iudei ..."

Canonul stabilit de oameni....unde sta scris in scripturi? Poate nu stiu eu si-mi scapa...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.02.2011, 16:59:59
colaps3's Avatar
colaps3 colaps3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2011
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 107
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Canonul 37 Laodiceea - „Nu se cuvine a primi de la iudei ..."

Canonul stabilit de oameni....unde sta scris in scripturi? Poate nu stiu eu si-mi scapa...
Nu, canonul stabilit de Sfinții insuflați de Duhul Sfânt. Tot de Sfinți insuflați de Duhul Sfânt a fost scrisă și Biblia așa că te rog să înțelegi că principiul „Sola Scriptura” este invalid în Ortodoxie. Te rog să nu mai pui întrebări de genul „Unde stă scris în Sfânta Scriptură... ?”
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, masoneriei, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului, părăsirii patriei și a venirii antihristului de papă în România!

Semnați petiția împotriva venirii diavolului de papă în România! - http://www.petitieonline.ro/petitie/...p66477055.html

Last edited by colaps3; 07.02.2011 at 17:04:56.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.02.2011, 17:05:07
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Daca va intelegeti bine, ar trebui sa va accepte decizia de a nu participa la aceste intalniri.
Nu inteleg insistenta, va puteti intalni ca simpli prieteni de familie fara sa implicati discutii religioase.
Tatal meu de cel putin 25 de ani este prieten bun cu un crestin dupa Evanghelie, se inteleg foarte bine, nu vorbesc despre Dumnezeu. Acesta din urma se duce la "adunare", trece pe la noi, dar nu ne-a invitat niciodata la intalnirile lor.
Nu stiu ce sa zic, daca va duceti doar de curiozitate si sunteti convinsa ca nu veti fi influentata, eu personal nu vad nimic rau.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.02.2011, 17:10:53
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Dar de ce sa nu pun? E firesc sa ma intreb, de cand am obs. ca unii debiteaza aiureli(nu la tine ma refer). Ma obsedeaza ideea ca orice se scoate sau prea mult adauga Scripturii nu e de la EL....Mai bine ma rezum la ceva scris vesniciei , decat imperfectiunii probabile a cuiva...Sa ma ierti!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.02.2011, 17:24:12
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
am o verisoara care a trecut de la ortodoxi la protestanti...adica crestini dupa Evanghelie...acum vreo 4 5 6 ani nu stiu exact. acolo si-a gasit sot, e maritata, au un copil de cateva luni, care bineinteles nu e botezat, ca na la ei botezul e cand vrea persoana respectiva, adica cand creste mare, dar asa sunt oameni cu picioarele pe pamant, au ei ideile lor cam ... nastrusnice ... da na asta e gandirea lor ...

ei fac tot felul de intalniri pe la casele lor, in care ba citesc din Biblie si apoi comenteaza pe seama la ce au citt, ba disctutii despre familie, despre cum sa se poarte in anumite situatii, despre situatii, intamplari din viata de zi cu zi. si ma cheama tot timpul si pe mine. eu sunt ortodoxa convinsa, si nu ma atrag intalnirile astea, dar ma cheama de foarte multe ori si de fiecare data am refuzat-o ... samb asta este o intalnire la care daca accepta sotul o sa ne ducem, ca e si ziua verisoarei mele, si oricum am inteles ca nu se citeste din Biblie, eventual se discuta despre educatia copiilor... si asta m-ar interesa ...
dar asa in general este pacat daca un ortodox convins se duce la intalniri ale protestantilor ? bineinteles, fara clatinari de credinta, sau Doamne fereste treceri la religia lor.
În general Sf. Părinți și preoții nu recomandă participarea la adunările lor, sau citirea de cărți protestante, dar nu pentru că ar fi rău în sine, ci pentru că dacă n-ai o credință solidă (și dacă ai, e periculos) te-ar putea păcăli. Pentru că citisem materiale protestante din pură curiozitate și am văzut că Biserica interzice, l-am întrebat pe duhovnicul meu și mi-a spus asta. Iar dacă mai am vreo curiozitate, să vin cu materialul respectiv să-l vadă el mai întâi.
Așa că cel mai bine întrebi un preot cum să procedezi.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.02.2011, 18:12:39
daniele daniele is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.01.2011
Mesaje: 1
Implicit un ebreo marginale

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
am o verisoara care a trecut de la ortodoxi la protestanti...adica crestini dupa Evanghelie...acum vreo 4 5 6 ani nu stiu exact. acolo si-a gasit sot, e maritata, au un copil de cateva luni, care bineinteles nu e botezat, ca na la ei botezul e cand vrea persoana respectiva, adica cand creste mare, dar asa sunt oameni cu picioarele pe pamant, au ei ideile lor cam ... nastrusnice ... da na asta e gandirea lor ...

ei fac tot felul de intalniri pe la casele lor, in care ba citesc din Biblie si apoi comenteaza pe seama la ce au citt, ba disctutii despre familie, despre cum sa se poarte in anumite situatii, despre situatii, intamplari din viata de zi cu zi. si ma cheama tot timpul si pe mine. eu sunt ortodoxa convinsa, si nu ma atrag intalnirile astea, dar ma cheama de foarte multe ori si de fiecare data am refuzat-o ... samb asta este o intalnire la care daca accepta sotul o sa ne ducem, ca e si ziua verisoarei mele, si oricum am inteles ca nu se citeste din Biblie, eventual se discuta despre educatia copiilor... si asta m-ar interesa ...
dar asa in general este pacat daca un ortodox convins se duce la intalniri ale protestantilor ? bineinteles, fara clatinari de credinta, sau Doamne fereste treceri la religia lor.


PACAT nu este, atata vreme cat aceasta invitatie nu are scopul de a te uni in aceasta "forma diferita de crestinism" . Nu toti, dar multi din membri acestor bisericii doresc "noi adeptii" si ce este mai grav, cer acestor "noi adepti" renuntarea la credinta, traditiile si obiceiurile ortodoxe. In alta ordine de idei, pastorul de suflete, Patriahul Bisericii Ortodoxe, Prefericitul Daniel si-a completat studiile teologice fie la protestanti cat si la cattolici... . Asa ca participarea ta, nu o considera pacat, este si ziua verisoarei tale...deci sfatul meu este sa participi tinand cont de ceea ce ti-am scris mai sus.
sper sa-ti fi fost de ajutor
Doamne ajuta

__________________________________

«Io sono la luce del mondo; chi segue Me, non camminerà nelle tenebre, ma avrà la luce della vita». ( Gv 8,12)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.02.2011, 18:19:00
colaps3's Avatar
colaps3 colaps3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2011
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 107
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daniele Vezi mesajul
In alta ordine de idei, pastorul de suflete, Patriahul Bisericii Ortodoxe, Prefericitul Daniel si-a completat studiile teologice fie la protestanti cat si la cattolici...
Mda.... să nu facem din asta o laudă.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, masoneriei, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului, părăsirii patriei și a venirii antihristului de papă în România!

Semnați petiția împotriva venirii diavolului de papă în România! - http://www.petitieonline.ro/petitie/...p66477055.html
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.02.2011, 18:34:07
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Dar de ce sa nu pun? E firesc sa ma intreb, de cand am obs. ca unii debiteaza aiureli(nu la tine ma refer). Ma obsedeaza ideea ca orice se scoate sau prea mult adauga Scripturii nu e de la EL....Mai bine ma rezum la ceva scris vesniciei , decat imperfectiunii probabile a cuiva...Sa ma ierti!
bai nene, ce aiureli?acela e un canon dat de Sf. Parinti intr-un sinod local... evreii sunt dusmanii nostrii si sunt mai rau ca ereticii... macar ereticii il recunosc pe Hristos.. evreii nu... sunt dusmanii nostrii nu pentru ca noi ni i-am ales ci pentru ca ei ne urasc prin rasismul si cretinismul lor.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cu si despre Parintele Teofil : "Intalniri cu oameni iubitori de Dumnezeu" cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 72 09.04.2019 01:15:22
Protestantii sau ''pocaitii'' Templier Knight Secte si culte 21 01.02.2015 21:20:51
Au protestantii si neoprotestantii o Traditie proprie? Florin-Ionut Secte si culte 90 14.02.2012 13:25:48
Conferinte ortodoxe / intalniri cu oameni de cultura Florin-Ionut Mari Duhovnici si predicile lor 0 11.10.2008 18:07:05
Patriarhul Daniel si protestantii olivian Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 268 09.04.2008 11:49:20