Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.07.2015, 23:01:24
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit Că fărădelegea mea o voi vesti și mă voi îngriji pentru păcatul meu.

”...să mîntuiești pe cei păcătoși dintre care cel dintîi sînt eu.”

Mînia ar fi pe primul loc. Dar dacă mi-aș ține gura, dacă aș fi mai atent, nu m-aș enerva atît de des. Și de tare uneori. Complicată treabă, dar știu oameni care au reușit. Cu luptă, bineînțeles, nu în mod automat, inerțial.

Apoi mîndria, aia cu forme subtile sau arătate în clar. Din care derivă multe altele, conștinetizate ori nu.

Lenea. Da, aș putea face mult mai multe pentru ceilalți decît mi se pare că fac. Plus lenea la rugăciune... ar fi trebuit s-o scriu prima.

Și lăcomia. E greu să mă dezvăț să mănînc mai mult decît am nevoie. Să am mai mult decît îmi e necesar. Îmi amintește să bifez lipsa de discernămînt.

Și altele. Dar stai, astea sînt păcate. Fără-de-legile însă, alea nu-mi dau pace. Păcatele extrem de grave din trecut, la superlativ, iertate cîndva la spovedanie și nerepetate, dar care mă fac să-mi fie rușine cînd mi le amintesc. Fel și fel de sminteli aduse altora, înainte de apostazie și după apostazie; căderi grave denumite eufemistic ”păcatele tinereților” și cîte or mai fi fost de nu mi le mai amintesc! Nici nu vreau să mă gîndesc prea mult la ele, să nu deznădăjduiesc, să nu cad în extrema cealaltă. Dumnezeu trebuie să fie tare bun că mi le-a iertat, însă nu știu ce mă fac cu efectele lor nedorite care au rămas săpate în amintirea celorlalți - apropo de sminteli, de lipsa unei vieți creștine, de influențarea înspre foarte rău a celorlalți, îndemnarea lor la pierzanie.

E greu să scap de dracul, de fapt imposibil fără ajutor de Sus. Mîntuirea aia banală despre care tot pomenim s-ar putea să fie mult mai mult decît ne imaginăm. Pentru că dacă dracul nu are acces în Rai, atunci eu n-o să merg acolo cît timp nu scap de lanțurile lui. Mă gîndesc că la Judecată Hristos o să fie avocatul apărării și diavolul procurorul (prin teleconferință dacă nu are voie să fie prezent), verdictul final fiind undeva între milă și dreptate, pentru rugăciunile Sfinților. Doamne, fie-Ți milă!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde