Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 06.01.2007, 21:17:56
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Draga Gabriel vezi cum ai nascut furtuna? Nu exista padure fara uscaciuni, asta e clar! Dar acest lucru nu ne permite sa generalizam . Sint biserici mai bine sau mai putin bine organizate, cu preoti mai mult sau mai putin implicati in meseria lor. Aceasta nu ne da dreptul sa nesocotim rolul foarte important al preotului intr-o comunitate crestina si mai ales ortodoxa.
Eu am aratat un fapt.
Ca sant mai putine sau mai multe asta e alceva.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 19.01.2007, 14:34:36
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ARHANGHELUL
Eu cred ca este un om care ancearca sa anvete oamenii adevarul si nu mai mult.
cine esti tu cel ce te numesti arhanghel??? cum poti spune asa ceva???preotul devine preot prin HAR si nimeni niciodata nici in lumea asta nici in lumea de dincolo nu ii poate lua acest HAR fa diferenta arhanghele cred ac ar fi bine sa cauti cartea Pr Cleopa CALAUZA IN ORTODOXIE acolo vei vedea insemnatatea preotului!!!! spunea un sfant parinte ca de am vedea preotul in slava sa adevarat ne vom arunca cu fata la pamant pentru ca nu vom putea rabda stralucirea lui........cum poti spune asa ceva??? ca este un om care incearca sa invete pe altii?? ce esti eretic?? sa-mi fie cu iertare...
Reply With Quote
  #33  
Vechi 19.01.2007, 22:55:25
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jeny
Citat:
În prealabil postat de ARHANGHELUL
Eu cred ca este un om care ancearca sa anvete oamenii adevarul si nu mai mult.
cine esti tu cel ce te numesti arhanghel??? cum poti spune asa ceva???preotul devine preot prin HAR si nimeni niciodata nici in lumea asta nici in lumea de dincolo nu ii poate lua acest HAR fa diferenta arhanghele cred ac ar fi bine sa cauti cartea Pr Cleopa CALAUZA IN ORTODOXIE acolo vei vedea insemnatatea preotului!!!! spunea un sfant parinte ca de am vedea preotul in slava sa adevarat ne vom arunca cu fata la pamant pentru ca nu vom putea rabda stralucirea lui........cum poti spune asa ceva??? ca este un om care incearca sa invete pe altii?? ce esti eretic?? sa-mi fie cu iertare...
Un om din societate poate deveni Preot ca oricare alt om numai ca trebuie sa urmeze o scoala.Cu ce este el diferit de tine sau de mine ca acel Har de care vorbesti tu nu prea se vede la multi Preoti chiar pot spune ca sant foarte putini.Iar acea stralucire de care spui nu prea o vad la Preoti pentru ca ia se reflecta in iubirea fata de semeni, si la Ei se vad doar ordinile bisericesti care se respecta ca in armata chiar daca cei de sus gresesc si ma refer la acea ordine de pe pamant.Tiaduci aminte ce spunea Domnul Nostru HRISTOS despre Preoti sa stii ca e posibil sa fie si astazi ca atunci.
Daca ai avea un prieten si ar deveni Preot crezi ca sar schimba relatia dintre voi(adica el ar fi stralucitor si tu nu)???????
Ma numesc Gabriel.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 19.01.2007, 23:20:40
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Gabriel citeste "Tratatul despre Preotie"al sfantului Ioan Gura de Aur sau al sfantului Grigorie Teologul si ai sa afli mai multe despre preotii lui Hristos.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 20.01.2007, 07:46:18
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Rudolf Steiner ma facut sa cred in Domnul Nostru HRISTOS sau mai bine spus ceea ce am gasit in cartile lui.La adevarata credinta ma adus Domnul Nostru HRISTOS si nu un Preot.
Mie mi se pare un pic de contradictie in cele spuse de tine:)Pe toti ne-a adus Iisus la el pe unii prin preoti, pe altii prin inchisoare, prin boala,...prin Rudolf Steiner chiar. Si eu am venit la credinta printr-un...roman. Nu mai stiu cine l-a scris si nu am considerat niciodata ca scriitorul respectiv m-a adus la Dumnezeu sau are dreptatea absoluta. Rudolf Steiner este unul dintre ratacitii atit de mari incit chiar protestantii se dezic de el.
La multe lucruri bune se poate ajunge prin "profesori rai" intelepciunea este sa nu urmezi orbeste mai departe linia respectivilor.Doar Dumnezeu este fara Gresala in rest toti sintem sfintii inclusiv si Steiner mai ales....
Reply With Quote
  #36  
Vechi 20.01.2007, 13:38:58
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ARHANGHELUL
Citat:
În prealabil postat de jeny
Citat:
În prealabil postat de ARHANGHELUL
Eu cred ca este un om care ancearca sa anvete oamenii adevarul si nu mai mult.
cine esti tu cel ce te numesti arhanghel??? cum poti spune asa ceva???preotul devine preot prin HAR si nimeni niciodata nici in lumea asta nici in lumea de dincolo nu ii poate lua acest HAR fa diferenta arhanghele cred ac ar fi bine sa cauti cartea Pr Cleopa CALAUZA IN ORTODOXIE acolo vei vedea insemnatatea preotului!!!! spunea un sfant parinte ca de am vedea preotul in slava sa adevarat ne vom arunca cu fata la pamant pentru ca nu vom putea rabda stralucirea lui........cum poti spune asa ceva??? ca este un om care incearca sa invete pe altii?? ce esti eretic?? sa-mi fie cu iertare...
Un om din societate poate deveni Preot ca oricare alt om numai ca trebuie sa urmeze o scoala.Cu ce este el diferit de tine sau de mine ca acel Har de care vorbesti tu nu prea se vede la multi Preoti chiar pot spune ca sant foarte putini.Iar acea stralucire de care spui nu prea o vad la Preoti pentru ca ia se reflecta in iubirea fata de semeni, si la Ei se vad doar ordinile bisericesti care se respecta ca in armata chiar daca cei de sus gresesc si ma refer la acea ordine de pe pamant.Tiaduci aminte ce spunea Domnul Nostru HRISTOS despre Preoti sa stii ca e posibil sa fie si astazi ca atunci.
Daca ai avea un prieten si ar deveni Preot crezi ca sar schimba relatia dintre voi(adica el ar fi stralucitor si tu nu)???????
Ma numesc Gabriel.
IERTARE GABRIEL dar vreau sa-ti povestesc ceva, am o nepotica care suferea de o boala tare urata, am fost cu ea la iasi la spital dar medicii mi-au spus ca nu prea au ce sa faca...deznadajduita am mers la m-rea Cetatuia nadajduind sa-l gasesc pe bunul si iubitul meu pr Teofan ( D-zeu sa-l odihneasca) sa il rog sa citeasca o rug sa faca el ceva pentru nepoata mea, dar parintele era grav bolnav ( fiind foarte batran) si nu am putut intra la el in chilie, facea perfuzii, plangand m-am intors in biserica la Icoana Maicii Domnului deodata a aprut un ierom beat D-zeu sa ma ierte dar asta e purul adevar, si vazandu-ma plangand m-a intrebat ce am atunci l-am rugat sa citeasca el macar o simpla rugaciune nepoatei mele, el parintele sarmanul s-a scuzat i-a fopst rusine ca era putin ametit dar a spus nu te voi lasa sa pleci iti voi citi si ne-a citit CREDE-MA FRATE GABRIEL CREDE-MA CA NEPOATA MEA S-A VINDECAT!!!!!!!!!!!!! de atunci am inteles cuvintele parintelui cleopa...ca HARUL NICIODATA NU SE VA AMESTECA CU FIREA OMULUI......le-am inteles mai bine ca niciodata pt ca le-am trait eu insusmi......iarta te rog frate gabriel dar asta m-a facut sa scriu ceea ce am scris in mes anterior...Doamne ajuta
Reply With Quote
  #37  
Vechi 20.01.2007, 14:01:23
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dmb
Rudolf Steiner ma facut sa cred in Domnul Nostru HRISTOS sau mai bine spus ceea ce am gasit in cartile lui.La adevarata credinta ma adus Domnul Nostru HRISTOS si nu un Preot.
Mie mi se pare un pic de contradictie in cele spuse de tine:)Pe toti ne-a adus Iisus la el pe unii prin preoti, pe altii prin inchisoare, prin boala,...prin Rudolf Steiner chiar. Si eu am venit la credinta printr-un...roman. Nu mai stiu cine l-a scris si nu am considerat niciodata ca scriitorul respectiv m-a adus la Dumnezeu sau are dreptatea absoluta. Rudolf Steiner este unul dintre ratacitii atit de mari incit chiar protestantii se dezic de el.
La multe lucruri bune se poate ajunge prin "profesori rai" intelepciunea este sa nu urmezi orbeste mai departe linia respectivilor.Doar Dumnezeu este fara Gresala in rest toti sintem sfintii inclusiv si Steiner mai ales....
Ce ti se pare contradictoriu ca eu nu inteleg???????
Daca ai intelege ce a scris omul asta nai mai vorbi asa.
Bineinteles cei care nu inteleg condamna si atat.
Eu nam condamnat Preotii dar nu vreau sai fac mai mari decat sant.
Eu nu am spus ca are dreptate absoluta poate pe undeva se poate insela dar e omenesc, si Preotii gresesc, dar sant vazuti de enoriasi ca niste oameni divini nu ca nar fi, ca orice om e de natura divina.
Atunci enoriasii dece ii urmeaza pe Preoti orbeste???????
Nu am pus mai presus de Sfinti pe Steiner si cand spun Sf. ma refer la adevaratii Sf. nu la cei care ii face Biserica ca asa crede ea,ma refer la biserica umana cred ca intelegi ce vreau sa spun.
Multi oameni care au dat inataturi pe acest pamant au fost marginalizati la inceput, dar cu cat omul a evoluat spiritual ia acceptat si au inceput sa-i inteleaga.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 20.01.2007, 14:36:40
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jeny
Citat:
În prealabil postat de ARHANGHELUL
Citat:
În prealabil postat de jeny
Citat:
În prealabil postat de ARHANGHELUL
Eu cred ca este un om care ancearca sa anvete oamenii adevarul si nu mai mult.
cine esti tu cel ce te numesti arhanghel??? cum poti spune asa ceva???preotul devine preot prin HAR si nimeni niciodata nici in lumea asta nici in lumea de dincolo nu ii poate lua acest HAR fa diferenta arhanghele cred ac ar fi bine sa cauti cartea Pr Cleopa CALAUZA IN ORTODOXIE acolo vei vedea insemnatatea preotului!!!! spunea un sfant parinte ca de am vedea preotul in slava sa adevarat ne vom arunca cu fata la pamant pentru ca nu vom putea rabda stralucirea lui........cum poti spune asa ceva??? ca este un om care incearca sa invete pe altii?? ce esti eretic?? sa-mi fie cu iertare...
Un om din societate poate deveni Preot ca oricare alt om numai ca trebuie sa urmeze o scoala.Cu ce este el diferit de tine sau de mine ca acel Har de care vorbesti tu nu prea se vede la multi Preoti chiar pot spune ca sant foarte putini.Iar acea stralucire de care spui nu prea o vad la Preoti pentru ca ia se reflecta in iubirea fata de semeni, si la Ei se vad doar ordinile bisericesti care se respecta ca in armata chiar daca cei de sus gresesc si ma refer la acea ordine de pe pamant.Tiaduci aminte ce spunea Domnul Nostru HRISTOS despre Preoti sa stii ca e posibil sa fie si astazi ca atunci.
Daca ai avea un prieten si ar deveni Preot crezi ca sar schimba relatia dintre voi(adica el ar fi stralucitor si tu nu)???????
Ma numesc Gabriel.
IERTARE GABRIEL dar vreau sa-ti povestesc ceva, am o nepotica care suferea de o boala tare urata, am fost cu ea la iasi la spital dar medicii mi-au spus ca nu prea au ce sa faca...deznadajduita am mers la m-rea Cetatuia nadajduind sa-l gasesc pe bunul si iubitul meu pr Teofan ( D-zeu sa-l odihneasca) sa il rog sa citeasca o rug sa faca el ceva pentru nepoata mea, dar parintele era grav bolnav ( fiind foarte batran) si nu am putut intra la el in chilie, facea perfuzii, plangand m-am intors in biserica la Icoana Maicii Domnului deodata a aprut un ierom beat D-zeu sa ma ierte dar asta e purul adevar, si vazandu-ma plangand m-a intrebat ce am atunci l-am rugat sa citeasca el macar o simpla rugaciune nepoatei mele, el parintele sarmanul s-a scuzat i-a fopst rusine ca era putin ametit dar a spus nu te voi lasa sa pleci iti voi citi si ne-a citit CREDE-MA FRATE GABRIEL CREDE-MA CA NEPOATA MEA S-A VINDECAT!!!!!!!!!!!!! de atunci am inteles cuvintele parintelui cleopa...ca HARUL NICIODATA NU SE VA AMESTECA CU FIREA OMULUI......le-am inteles mai bine ca niciodata pt ca le-am trait eu insusmi......iarta te rog frate gabriel dar asta m-a facut sa scriu ceea ce am scris in mes anterior...Doamne ajuta
Preotia a cam devenit o afacere buna in timpurile noastre,dar asta nu inseamna ca nu sant si Preoti cu Har dar acesti Preoti chiar daca nu sar fi facut Preoti si ar fi trait ca un om normal ar fi avut Har.
CUm este vazut de DUMNEZEU un om care este Preot si unul care nu este crezi ca ii vede diferit sau unul e mai presus decat altul (eu cred ca ii vede dupa fapte)???????
Eu chiar ii apreciez pe Preoti pentru ce fac dar nu trebuie sa uitam ca si noi putem primi Har de la DUMNEZEU.
Multi oameni au avut si au probleme cu alcoolul dar important este cum esti in interior.
Tu crezi ca toti Preotii sant asa ca acest preot care lai intalnit???????
Reply With Quote
  #39  
Vechi 22.01.2007, 13:43:46
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ARHANGHELUL
Citat:
În prealabil postat de jeny
Citat:
În prealabil postat de ARHANGHELUL
Citat:
În prealabil postat de jeny
Citat:
În prealabil postat de ARHANGHELUL
Eu cred ca este un om care ancearca sa anvete oamenii adevarul si nu mai mult.
cine esti tu cel ce te numesti arhanghel??? cum poti spune asa ceva???preotul devine preot prin HAR si nimeni niciodata nici in lumea asta nici in lumea de dincolo nu ii poate lua acest HAR fa diferenta arhanghele cred ac ar fi bine sa cauti cartea Pr Cleopa CALAUZA IN ORTODOXIE acolo vei vedea insemnatatea preotului!!!! spunea un sfant parinte ca de am vedea preotul in slava sa adevarat ne vom arunca cu fata la pamant pentru ca nu vom putea rabda stralucirea lui........cum poti spune asa ceva??? ca este un om care incearca sa invete pe altii?? ce esti eretic?? sa-mi fie cu iertare...
Un om din societate poate deveni Preot ca oricare alt om numai ca trebuie sa urmeze o scoala.Cu ce este el diferit de tine sau de mine ca acel Har de care vorbesti tu nu prea se vede la multi Preoti chiar pot spune ca sant foarte putini.Iar acea stralucire de care spui nu prea o vad la Preoti pentru ca ia se reflecta in iubirea fata de semeni, si la Ei se vad doar ordinile bisericesti care se respecta ca in armata chiar daca cei de sus gresesc si ma refer la acea ordine de pe pamant.Tiaduci aminte ce spunea Domnul Nostru HRISTOS despre Preoti sa stii ca e posibil sa fie si astazi ca atunci.
Daca ai avea un prieten si ar deveni Preot crezi ca sar schimba relatia dintre voi(adica el ar fi stralucitor si tu nu)???????
Ma numesc Gabriel.
IERTARE GABRIEL dar vreau sa-ti povestesc ceva, am o nepotica care suferea de o boala tare urata, am fost cu ea la iasi la spital dar medicii mi-au spus ca nu prea au ce sa faca...deznadajduita am mers la m-rea Cetatuia nadajduind sa-l gasesc pe bunul si iubitul meu pr Teofan ( D-zeu sa-l odihneasca) sa il rog sa citeasca o rug sa faca el ceva pentru nepoata mea, dar parintele era grav bolnav ( fiind foarte batran) si nu am putut intra la el in chilie, facea perfuzii, plangand m-am intors in biserica la Icoana Maicii Domnului deodata a aprut un ierom beat D-zeu sa ma ierte dar asta e purul adevar, si vazandu-ma plangand m-a intrebat ce am atunci l-am rugat sa citeasca el macar o simpla rugaciune nepoatei mele, el parintele sarmanul s-a scuzat i-a fopst rusine ca era putin ametit dar a spus nu te voi lasa sa pleci iti voi citi si ne-a citit CREDE-MA FRATE GABRIEL CREDE-MA CA NEPOATA MEA S-A VINDECAT!!!!!!!!!!!!! de atunci am inteles cuvintele parintelui cleopa...ca HARUL NICIODATA NU SE VA AMESTECA CU FIREA OMULUI......le-am inteles mai bine ca niciodata pt ca le-am trait eu insusmi......iarta te rog frate gabriel dar asta m-a facut sa scriu ceea ce am scris in mes anterior...Doamne ajuta
Preotia a cam devenit o afacere buna in timpurile noastre,dar asta nu inseamna ca nu sant si Preoti cu Har dar acesti Preoti chiar daca nu sar fi facut Preoti si ar fi trait ca un om normal ar fi avut Har.
CUm este vazut de DUMNEZEU un om care este Preot si unul care nu este crezi ca ii vede diferit sau unul e mai presus decat altul (eu cred ca ii vede dupa fapte)???????
Eu chiar ii apreciez pe Preoti pentru ce fac dar nu trebuie sa uitam ca si noi putem primi Har de la DUMNEZEU.
Multi oameni au avut si au probleme cu alcoolul dar important este cum esti in interior.
Tu crezi ca toti Preotii sant asa ca acest preot care lai intalnit???????
bunul si iubitul meu frate daca as putea sa le vad sufletele nu numai chipurile ( deci implicit faptele bune si faptele rele)ti-as raspunde cu cea mai mare dragoste dar daca nu stiu eu cum e inima lor?? daca nu stiu eu cata smerenie au poate pentru neputintele si slabiciunile lor..daca nu stiu eu toate astea cum sa iti pot raspunde la intyrebare?? ceea ce stiu este ca atunci cand ma ridic de la picioarele PREOTULUI care inchipuie pe HRISOS in scaunul sfintei spovedanii stiu ca ma simt libera vesela usoara impacata ASTA POT SA-TI SPUS cat despre HAR eu nu l-am vazut NICIODATA dar l-am simtit DE MULTE ORI cu nevrednicie..datorita preotului printr-o simpla binecuvantare sau prin dezlegare la spovedanie atat pot spune
Reply With Quote
  #40  
Vechi 22.01.2007, 14:28:56
zurlina23 zurlina23 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2007
Mesaje: 12
Implicit

Pentru tine, carre te numesti singur ARHANGHEL, am de spus doar atat: Spui ca nu scrie in Biblie ca Domnul a trimis preoti sa slujeasca si sa ierte pacatele. Atunci e crezi tu ca inseamna:"Mergand, invatati toate neamurile/Celor ce veti tine tinute vor fi?Si celor ce veti ierta, iertate vor fi"? In plus, daca mantuirea noastra ar fi depins de starea de moralitate a slujitorilor, nu ne-am i putut mantui. Dar Dumnezeu a lasat ca Tainele savarsite de preot sa nu fie alterate si sa nu depinda de starea de moralitate a preotului. Asa ca oricat de cazut ar fi preotul, cand imbraca straiele preotesti si savarseste Sfintele Taine, Duhul Sfant este prezent acolo. In ceea ce privestefaptul ca multi preoti nu sunt cum ar trebui, nu trebuie sa-i judeci tu. Diavolul stie vechea zicala:"pestele se strica de la cap" si profita de asta. Cea mai buna metoda de a imprastia turma e sa lovesti in cel care o conduce. Cum sa straduieste diavolul sa darame biserica? Prin preoti dewigur. Daca preotul e un exemplu rau, multi credinciosi se smintesc. Asa ca nu-i mai judeca pe preoti pt ca ispitele pe care ei le indura de la diavol sunt mai puternice decat cele pe care le primim noi. E tagma cel mai des atacata de el. Pe preoti ii va judeca Dumnezeu. Tu ai grija de sufletul tau si incearca sa nu te departezi de Biserica ta drept-maritoare. Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ce este un preot de mir? ghetsimani Generalitati 6 03.09.2010 19:23:58
Preot calugar - care este sensul? sophia Preotul 33 23.11.2009 12:09:40
CREDETI CA RELIGIA ESTE BENEFICA IN SCOALA? Iustin44 Generalitati 77 10.03.2008 22:19:56
Cat credeti ca este necesar omului pentru mantuire Andrei_sunt Stiri, actualitati, anunturi 14 18.01.2007 15:34:04