Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Iudaismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 17.07.2009, 13:14:37
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit In ce cred Evreii? Foarte simplu:

Citat:
În prealabil postat de Nevrednicul Vezi mesajul
Vor crede in antihrist!

"Eu am venit în numele Tatălui Meu și voi nu Mă primiți; dacă va veni altul în numele său, pe acela îl veți primi." (Ioan 5,43)
Evreii cred exact in ce a crezut si Mantuitorul vostru care cum se stie, si el a fost evreu:
In Dumnezeu.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 17.07.2009, 13:49:10
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Draga Evreulcelales, dumneata nu vrei sa crezi ce spunem noi chiar daca ar fi Adevarat, chiar daca ar fi spre mantuirea sufletului tau shi al alor tai, chiar daca unii n-ar avea nici o vina, ar fi asha de neprihanitzi ca Hristos Iisus, deci sa intzeleg ca pregatit fiind pentru necredintza o sa discutzi cu noi doar pentru a ne informa mai bine unii despre altzii? deci cumva pentru Adevar? deci pana la urma fiecare ramanad fidel credintzei lui nu ai impresia ca vom lepada Adevarul pentru pastrarea Credintzei sau vom lepada Credintza pentru pastrarea Adevarului? Cum Dumnezeu, Sfanta Treime este atat Adevarul cat shi Credintza... ma intreb shi te intreb ce ne-am putea face fara dragoste shi pazirea poruncilor in toata aceasta discutzie? deci cum am putea discuta cand shtim amandoi, intuim, banuim, credem dinainte ca pana la urma dumneata ai sa suferi ca va trebui sa acceptzi Adevarul, Calea ce duce la Viatza adica pe Hristos Domnul... ca sa avetzi/avem parte de Dumnezeu, Sfanta Treime, Cel care v-a dat prin Moisi shi prin prooroci legea shi apoi Credintza prin Hristos...

deci cum sa facem ca mai devreme sau mai tarziu shtiu ca ai sa suferi sarman Evreulcelales... ai sa suferi din pricina noastra, a adevarului... dar "Adevarul va va face slobozi" ne spune Mantuitorul nostru... iar daca voi nu il marturisitzi inseamna ca Moisi v-a dat proorocul de piatra in zadar? deci nu shtiu cum sa discut cu tine... ca mi-e frica sa nu suferi... din pricina Cuvantului lui Dumnezeu... ca shtiu ca mai devreme sau mai tarziu, Rabinul tau, parintzii tai neintzelegand Adevarul te vor osandi ca ii indrageshti pe creshtini, sau mai rau ca chiar il iubeshti pe Domnul Iisus Hristos (caci ei cred ca e rau sa crezi in Iisus Hristos shi in faptele Lui de la Tatal Trimis shi peste El lasat Duhul prin botezul lui Ioan)... deci nu shtiu cum sa discut cu tine... tu ce parere ai?

iar noi nu suntem Goi ci goi... pentru voi.

Last edited by vsovi; 17.07.2009 at 14:49:32.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 17.07.2009, 15:36:23
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Te asigur stimate domn

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
Draga Evreulcelales, dumneata nu vrei sa crezi ce spunem noi chiar daca ar fi Adevarat, chiar daca ar fi spre mantuirea sufletului tau shi al alor tai, chiar daca unii n-ar avea nici o vina, ar fi asha de neprihanitzi ca Hristos Iisus, deci sa intzeleg ca pregatit fiind pentru necredintza o sa discutzi cu noi doar pentru a ne informa mai bine unii despre altzii? deci cumva pentru Adevar? deci pana la urma fiecare ramanad fidel credintzei lui nu ai impresia ca vom lepada Adevarul pentru pastrarea Credintzei sau vom lepada Credintza pentru pastrarea Adevarului? Cum Dumnezeu, Sfanta Treime este atat Adevarul cat shi Credintza... ma intreb shi te intreb ce ne-am putea face fara dragoste shi pazirea poruncilor in toata aceasta discutzie? deci cum am putea discuta cand shtim amandoi, intuim, banuim, credem dinainte ca pana la urma dumneata ai sa suferi ca va trebui sa acceptzi Adevarul, Calea ce duce la Viatza adica pe Hristos Domnul... ca sa avetzi/avem parte de Dumnezeu, Sfanta Treime, Cel care v-a dat prin Moisi shi prin prooroci legea shi apoi Credintza prin Hristos...

deci cum sa facem ca mai devreme sau mai tarziu shtiu ca ai sa suferi sarman Evreulcelales... ai sa suferi din pricina noastra, a adevarului... dar "Adevarul va va face slobozi" ne spune Mantuitorul nostru... iar daca voi nu il marturisitzi inseamna ca Moisi v-a dat proorocul de piatra in zadar? deci nu shtiu cum sa discut cu tine... ca mi-e frica sa nu suferi... din pricina Cuvantului lui Dumnezeu... ca shtiu ca mai devreme sau mai tarziu, Rabinul tau, parintzii tai neintzelegand Adevarul te vor osandi ca ii indrageshti pe creshtini, sau mai rau ca chiar il iubeshti pe Domnul Iisus Hristos (caci ei cred ca e rau sa crezi in Iisus Hristos shi in faptele Lui de la Tatal Trimis shi peste El lasat Duhul prin botezul lui Ioan)... deci nu shtiu cum sa discut cu tine... tu ce parere ai?

iar noi nu suntem Goi ci goi... pentru voi.
Ca eu nu sunt preocupat deloc de mantuirea mea si de toate cuvintele dumitale care, scuza, mie mi se par goale de interes. Cuvinte-cuvinte si cuvinte care le irosesti pe un necredincios ca mine.
Adevarul este ceva relativ si ai fi trebuit sa sti asta ca ce este adevarat pentru dumneata poate nu este pentru mine si invers. Nu te obosi sa ma convingi sa fiu crestin ca nici bun evreu(religios) nu sunt.
Evreii nu "au rabin" cum crestinii au popa.Evreii la shil sau la templu se roaga singuri, fara ajutor.Rabinii fac nunti si ingroapa mortii. Cand evreii,in special credinciosii simt nevoie ca sa primeasca vreo indrumare merg la rabin si se sfatuiesc cu el.Nu pentruca poate face minuni,cica ci pentruca rabini,in general sunt inteligenti si invatati.
Vrei sa sti cum sa discuti cu mine? Intreaba-ma ce nu sti despre Judaism si o sa-ti raspund. Iti promit solemn ca nu vreau sa te convertesc la judaism.Din partea dumitale, ca acuma sti cu cine ai de afacere,pacat sati pierzi vremea cu explicatii bazate pe NT ca noi evreii nucredem in Ea.
In VT goi este popor care nu este de origina evreu. Cuvantul nu are nimic cu gol de imbracaminte.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 17.07.2009, 15:40:13
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Ca eu nu sunt preocupat deloc de mantuirea mea si de toate cuvintele dumitale care, scuza, mie mi se par goale de interes. Cuvinte-cuvinte si cuvinte care le irosesti pe un necredincios ca mine.
Adevarul este ceva relativ si ai fi trebuit sa sti asta ca ce este adevarat pentru dumneata poate nu este pentru mine si invers. Nu te obosi sa ma convingi sa fiu crestin ca nici bun evreu(religios) nu sunt.
Evreii nu "au rabin" cum crestinii au popa.Evreii la shil sau la templu se roaga singuri, fara ajutor.Rabinii fac nunti si ingroapa mortii. Cand evreii,in special credinciosii simt nevoie ca sa primeasca vreo indrumare merg la rabin si se sfatuiesc cu el.Nu pentruca poate face minuni,cica ci pentruca rabini,in general sunt inteligenti si invatati.
Vrei sa sti cum sa discuti cu mine? Intreaba-ma ce nu sti despre Judaism si o sa-ti raspund. Iti promit solemn ca nu vreau sa te convertesc la judaism.Din partea dumitale, ca acuma sti cu cine ai de afacere,pacat sati pierzi vremea cu explicatii bazate pe NT ca noi evreii nucredem in Ea.
In VT goi este popor care nu este de origina evreu. Cuvantul nu are nimic cu gol de imbracaminte.
poi atunci cine este parintele evreilor shi de unde vine denumirea de evreu?
Reply With Quote
  #125  
Vechi 17.07.2009, 16:02:56
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Dupa traditie,

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
poi atunci cine este parintele evreilor shi de unde vine denumirea de evreu?
Parintii poporului evreu sunt Avraham, Itzhac si Iacov. Sper ca numele in romaneste se aseamana.
Evreu este un cuvant modern ca in Ebraica noi ne numim Iehudim care zice "din tribul lui Ihuda" care a fost unul din triburi, cel mai mare si important care a supravietuit altora.
Romanii ne cheama Evrei,Americani jew si rusii jid...
Reply With Quote
  #126  
Vechi 17.07.2009, 16:17:10
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Parintii poporului evreu sunt Avraham, Itzhac si Iacov. Sper ca numele in romaneste se aseamana.
Evreu este un cuvant modern ca in Ebraica noi ne numim Iehudim care zice "din tribul lui Ihuda" care a fost unul din triburi, cel mai mare si important care a supravietuit altora.
Romanii ne cheama Evrei,Americani jew si rusii jid...
poi draga domnul meu, Avraam, Isaac shi Iacov nu sunt parintzii porporului Evreu ci Dumnezeul lor este Dumnezeu, Cel ce este, Dumnezeul lui Avraam, Isaac shi Iacov din neam in neam... ma iarta ca te corectez... dar parintele poporului evreu este Ever... sau Eber... adica cel care s-a opus ridicarii turnului Babel... shi el, Ever a zis: Never for Ever! celor care l-au ademenit shi chemat la ridicarea turnului Babel... ma inshel?

Last edited by vsovi; 17.07.2009 at 16:20:07.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 17.07.2009, 19:07:20
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
poi draga domnul meu, Avraam, Isaac shi Iacov nu sunt parintzii porporului Evreu ci Dumnezeul lor este Dumnezeu, Cel ce este, Dumnezeul lui Avraam, Isaac shi Iacov din neam in neam... ma iarta ca te corectez... dar parintele poporului evreu este Ever... sau Eber... adica cel care s-a opus ridicarii turnului Babel... shi el, Ever a zis: Never for Ever! celor care l-au ademenit shi chemat la ridicarea turnului Babel... ma inshel?
Ti s-a raspuns de catre un EVREU cine sunt parintii poporului lui, iar tu iar faci pe desteptul ca stii acest lucru mai bine decit un evreu

..si vsovi, mare atentie cu "goi pentru... voi"
Ti s-a mai atras atentia sa nu ne mai minjesti cu expresiile acestea cu tinta indecenta si jignitoare la adresa unei culturi de mii de ani mai veche ca a ta si care este leaganul Mintuitorului si in ce a crezut si el.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 17.07.2009, 19:10:56
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Daca nu te-ai catara tot timpul pe baricade si in loc de asta ai intreba si invata, nu ai ajunge sa scri cum scri,ca mie,noul venit aci imi faci impresie de cineva care nu este prea informata despre religia sa si religia Mantuitorului tau.


In primul rand,hai sa facem un pact:Sa scrim ce stim si ce credem fara sa jignim religia altuia.
Anca,
Acum intelegi cum abordezi si ataci "iubitor" pe altii si de ce trebuie sa ne cerem scuze si sa spalam rusinea.
Am facut-o deoarece parerea mea este ca am fi asteptat mult si bine pina o faceai tu.
Reply With Quote
  #129  
Vechi 17.07.2009, 20:08:10
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Moshe,am pus ceva mai in urma un filmulet de pe youtube cu niste profetii biblice din VT. Pe fundal este o melodie... Imi poti spune te rog in ce limba e? Si daca o cunosti,poti face o mica traducere,adica sa-mi spui despre ce vorbeste? Ca sincer tare sunt curios,piesa suna bina,imi place,o am si mp3.
Si pana la urma tu esti roman sau nu?

Asta e clipul: http://www.youtube.com/watch?v=W20wYdkhDtw
Reply With Quote
  #130  
Vechi 17.07.2009, 20:39:49
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Din pacate ,da, te inseli.

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
poi draga domnul meu, Avraam, Isaac shi Iacov nu sunt parintzii porporului Evreu ci Dumnezeul lor este Dumnezeu, Cel ce este, Dumnezeul lui Avraam, Isaac shi Iacov din neam in neam... ma iarta ca te corectez... dar parintele poporului evreu este Ever... sau Eber... adica cel care s-a opus ridicarii turnului Babel... shi el, Ever a zis: Never for Ever! celor care l-au ademenit shi chemat la ridicarea turnului Babel... ma inshel?
Ca daca te referi la evrei, ei au UN Dumnezeu si trei stramosi. La evrei, Dumnezeu nu este cineva care face copii (si desigur ca nu cu o femeie maritata la altul, scuzati) Dumnezeu nu are nevoie sa faca copii ca El poate crea ce vrea fara ajutorul unei femei. Se aude logic si bineinteles? Ista este Judaismul.
Din antichitate ,"sportul national" a evreilor (religiosi in special) este a lua o foaie din VT si a intelege toate aspectele textului pana la nivelul de cuvinte singure.Rezultatul este o teza logica si explicata fara ajutorul de cuvinte bombastice insa care nu spun aproape nimic. Daca in text,cineva a spus ceva, se controleaza toate posibilitatile de intelegere a celor spuse,bazate pe stirea VT in intregime aproape pe de rost inclusiv intelesul lui. Evreii nu sunt superoameni ci din primul moment a lor,dau o mare importanta invataturii. Cei religiosi cu VT si cei laici la universitati. Asta este mentalitatea lor. Acuma iarta-ma ca eu te corectez.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Evreii din viata mea cristipuiu Intamplari adevarate 100 26.11.2011 03:24:19
Talmudul Babilonian- cel recunoscut de Sinagogile evreiesti podolski_2 Generalitati 27 03.07.2011 14:44:15
Evreii Mesianici Danut7 Generalitati 0 23.01.2010 11:48:28
divort recunoscut de biserica? alex190 Nunta 48 05.10.2009 21:54:05
evreii jezisovi_pivo_nelej Iudaismul 28 14.07.2009 20:07:27