Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 21.11.2010, 22:47:22
Smila1 Smila1 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.09.2010
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costin_byby Vezi mesajul
Parerea mea este ca daca iti doresti o tinuta ortodoxa,nu este indicat sa-ti cauti modele in portul traditional al paganilor.Este adevarat ca Mantuitorul a purtat mantie specifica traditiilor evreiesti Vechi Testamentare,insa Sfintii Parinti recomanda calea de mijloc in toate,buna cuviinta in port si conduita morala.Daca esti crestin te imbraci precum crestinii nu precum paganii.Idealul nostru de viata il are ca model pe Hristos.Dar a-L urma pe Hristos nu inseamna a-L imita doar,ci a sti ce vrea el de la noi.Parerea mea este ca portul conteaza mai putin;sa te imbraci in asa fel incat sa nu smintesti.Cred ca ai inteles ideea...
Daca nu gresesc, baticul este considerat obligatoriu in traditia ortodoxa. Si putem spune ca valul de fata e doar o extindere de acelasi principiu. Pote gresesc, dar cred ca problema se poate pune in mai multe feluri.

Despre calea de mijloc am scris inainte ca si asta poate fi o chestie de perspectiva. Daca extremul rau este femeia liberata si extremul bun este calugarita, atunci nu este nerezonabil ca calea de mijloc sa fie purtarea valului, intr-o forma sau alta.

Daca consideram valul ca ceva pozitiv, nu vad de ce sa ne abtinem de el. Nu inseamna ca esti extremist, ascetic sau imbatrinit dar ca te pretuiesti pe tine insusi cu ceva frumos.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 21.11.2010, 22:49:57
Smila1 Smila1 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.09.2010
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de codana Vezi mesajul
smila1,si multele femei care nu au fata acoperita,nu sunt onorabile?si daca un barbat priveste o femeie,comite o fapta josnica,merita sa i se ia viata?
Tu ce crezi?

http://i56.tinypic.com/15hk3ty.jpg
Reply With Quote
  #83  
Vechi 21.11.2010, 22:55:17
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,smila1

Citat:
În prealabil postat de Smila1 Vezi mesajul
acoperirea fetii nu este in regula,oricum,parerea mea nu este lege si nu sunt io cel ce judeca.
discutam de femei corecte,iar acoperirea fetii nu face din femeie cinstea intruchipata(referitor la foto).
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7

Last edited by codana; 21.11.2010 at 22:59:26.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 21.11.2010, 23:04:41
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

nici macar calugaritele nu-si acopera fata ....
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”
Reply With Quote
  #85  
Vechi 21.11.2010, 23:11:05
Smila1 Smila1 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.09.2010
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de codana Vezi mesajul
acoperirea fetii nu este in regula,oricum,parerea mea nu este lege si nu sunt io cel ce judeca.
discutam de femei corecte,iar acoperirea fetii nu face din femeie cinstea intruchipata(referitor la foto).
Eu personal ma simt mai cinstita cind ma acopar. Nu inseamna ca ma consider "holier than thou". Dar daca am posibilitatea de alegere, atunci prefer sa imi acoper fata.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 21.11.2010, 23:17:51
Smila1 Smila1 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.09.2010
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
nici macar calugaritele nu-si acopera fata ....
Calugaritele evident traiesc o viata mult mai religioasa decat femeile obisnuite. In comparatie, acoperirea cu niqab sau burqa nu mi se pare un mare lucru.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 21.11.2010, 23:18:01
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,smila1

Citat:
În prealabil postat de Smila1 Vezi mesajul
Eu personal ma simt mai cinstita cind ma acopar. Nu inseamna ca ma consider "holier than thou". Dar daca am posibilitatea de alegere, atunci prefer sa imi acoper fata.
smila1,este alegerea ta,inteleg, dar nu sunt de acord.
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #88  
Vechi 21.11.2010, 23:20:31
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Smila1 Vezi mesajul
Eu personal ma simt mai cinstita cind ma acopar. Nu inseamna ca ma consider "holier than thou". Dar daca am posibilitatea de alegere, atunci prefer sa imi acoper fata.
Daca te simti mai cinstita nu iinseamna ca si esti mai cinstita cu ajutorul unei carpe.

Lumea nu mai are simtul masurii in opinia mea.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 21.11.2010, 23:27:11
Smila1 Smila1 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.09.2010
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Daca te simti mai cinstita nu iinseamna ca si esti mai cinstita cu ajutorul unei carpe.

Lumea nu mai are simtul masurii in opinia mea.
Asta nici n-am spus. Doar ca incerc in acest fel sa fiu mai onorabila.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 18.12.2010, 02:25:27
alex_geani alex_geani is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2010
Mesaje: 18
Thumbs up buna

Buna....sunt noua pe aici,si am citit postarile voastre si sincer am ramas socata!Voi toti va dati buni crestini,dar comite un mare pacat,a critica pe cineva cum se imbraca,nu cred ca ar trebui ca voi sa "interziceti" ca cineva sa imbrace cum vrea el,ea....si cum ??daca porti hijeab si abaya inseamna ca nu mai esti crestin??aveti voi puterea de a exclude pe cineva din crestinism???sau Dumnezeu poate face asa ceva???si daca sunteti intradevar buni crestini,ar trebui sa va luati dupa biblie si dupa icoane,,,fecioara Maria de ce purta abaya,si val???in viata de zii cu zii?si de ce toate femeile purtau????si de ce in biblie Dumnezeu zice sa te imbraci modest si decent?????Modest si decent in cea ce descrieti voi,este moda in ultimi 100 de ani pt ca ai acum 200-2000 de ani femieia se acoperea toata!!!femeia la tara de la glezne pana la gat era acoperita,si capul la fel!haideti sa lasati modernismele si totusi sa nu judecam cuvantul Lui Dumnezeu dupa ERA in care traim!Eu daca port o haina gen musulmana,ce inseamna ca nu mai sunt crestina???asta este in mintea voastra!dupa cum ziceti voi conteaza sufletul...atunci de ce aveti ceva de "scornit" in asta????daca o persoana se simte bine cu batic pe cap si halat...aveti ceva impotriva?si de ce sa nu ma primeasca preotul in biserica?daca face preotul asa ceva nu este crestin!Dumnezeu indeamna sa nu judeci omul dupa aspect,si sa il iubesti dupasuflet si sa il respecti...deaia sunt atatea certuri,razboaie si controverse pt ca crestinul are ceva de comentat si frustari!mai bine puneti pret pe cuvantul lui Dumnezeu si nu pe cuvantul la babe si preoti..nu ei ma accepta in casa Domnului ci Dumnezeu in casa Lui si o vorba MARE:
DIAVOLUL CIOCANE LA MINTE,DUMNEZEU CIOCANE LA INIMA...sper ca intelegi ce am vrut sa zic...o zi buna
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Camasa-imbracaminte barbateasca? elena20 Reguli in Biserica 7 26.01.2013 22:38:26
despre imbracaminte si machiaj oana72 Generalitati 183 19.11.2012 09:59:59
Baiat mort la 17 ani are nevoie de imbracaminte, incaltaminte si sarmale spre_rasarit Umanitare 12 16.02.2012 21:53:20
Doliul in imbracaminte elizabeta Generalitati 21 24.01.2012 16:16:42